Głuchy kot – jak się z nim porozumieć? Jak rozpoznać, że kot jest głuchy?

Głuchota jest schorzeniem, na które cierpią również nasze domowe zwierzaki, a ubytek słuchu może dotyczyć jednego lub obydwu uszu. W przypadku kotów problem ten najczęściej dotyczy osobników o białym futrze i niebieskich oczach, i ma podłoże genetyczne. Opieka nad głuchym kotem stanowi wyzwanie dla właściciela, choć nie aż tak wielkie, jakby się mogło wydawać. Jakie mogą być przyczyny głuchoty u kotów? Jak sprawdzić, czy kot jest głuchy? I jak opiekować się głuchym kotem?

Głuchy kot – jak sie z nim porozumieć?

Głuchy kot

Słuch jest bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym, zmysłem u naszych czworonożnych, mruczących przyjaciół. To przede wszystkim przy jego pomocy lokalizują one swoją zdobycz, co jest zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że lubią polować po zachodzie słońca. Kocie uszy potrafią zarejestrować ciche popiskiwania myszy, które dla nas są niesłyszalne.

Utrata słuchu u kotów wolno żyjących poważnie upośledza ich zdolność funkcjonowania w środowisku. I nie chodzi tylko o polowanie. Wyostrzony słuch pozwala zwierzakom zawczasu zauważyć zbliżające niebezpieczeństwo. Dzięki ruchomym małżowinom potrafią dokładnie zlokalizować kierunek, skąd nadchodzi zagrożenie. Głuchy kot wolno żyjący ginie więc zwykle przedwcześnie, niestety.

Inaczej ma się rzecz z typowo domowymi pupilami. Otoczony opieką człowieka, w zaciszu czterech ścian domu, głuchy kot zwykle doskonale sobie radzi. Szczególnie gdy nie słyszy od urodzenia. Nasi mruczący pupile potrafią bowiem rekompensować utratę słuchu innymi zmysłami.

Istotną rolę odgrywa u nich dotyk, który zresztą jest ważny dla każdego kota. Przy pomocy wibrysów, błędnie zwanych wąsami, nasi podopieczni są w stanie odbierać ruchy i zawirowania powietrza, dzięki czemu potrafią poruszać się nawet w całkowitych ciemnościach. Głuchy kot rejestruje również drgania podłoża, wywołane np. krokami zbliżającego się człowieka.

Jak sprawdzić, czy kot jest głuchy?

Jak sprawdzić, czy kot jest głuchy?

W świetle tego, co powiedzieliśmy powyżej, nie dziwi fakt, że niektórzy opiekunowie przez długi czas nie zauważają, że ich mruczący pupile nie słyszą. Zwłaszcza gdy zwierzak urodził się głuchy. Może on bowiem zachowywać się – pozornie – całkowicie normalnie. Nawet to, że kot nie reaguje na nasze wołania, czasami ignorujemy, ponieważ wydaje nam się to czymś oczywistym – przecież koty nie słuchają poleceń! Zatem jak sprawdzić, czy kot jest głuchy?

Prawdą jest, że wiele kotów nie przychodzi na zawołanie, zwierzak jednak powinien reagować na nasz głos, chociażby skierowaniem ku nam małżowin. Brak takiego zachowania powinien wzbudzić naszą czujność. Zwróćmy również uwagę na reakcję zwierzaka na inne dźwięki. Głuchy kot nie zwraca uwagi na piszczące zabawki, jeśli ich nie widzi,  spadający ze stołu talerz, na dzwonek u drzwi itd. Może ignorować nawet włączony odkurzacz i nie zauważy, gdy wracamy do domu.

Zachowaniem, które może sugerować brak słuchu, jest także zwiększona czujność. Głuchy kot uważnie obserwuje otoczenie, gdyż wzrokiem stara się zrekompensować wadę słuchu. Zwierzęta, które ogłuchły w trakcie życia bywają ponadto zdezorientowane i nerwowe. Wbrew pozorom niesłyszące lub niedosłyszące  zwierzęta często się odzywają. Nierzadko głuchy kot miauczy bardzo głośno – głośniej niż jego słyszący kuzyni – ponieważ sam siebie nie słyszy, co również może być dla nas dodatkową wskazówką, choć nie decydującą.

Nietypowe zachowanie naszego mruczącego podopiecznego może sugerować wadę słuchu, aby jednak potwierdzić nasze domysły, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii.  Przeprowadzi on prosty, nieinwazyjny test BAER, który potwierdzi lub wykluczy nasze podejrzenia. Ponieważ nie wszystkie lecznice wykonują takie badania,  warto wcześniej zadzwonić i sprawdzić.

Jak opiekować się głuchym kotem?

Wbrew pozorom opiekowanie się głuchym czy niedosłyszącym zwierzakiem nie jest aż tak trudne, jakby się to mogło wydawać. Jak już wspomnieliśmy, głuchy kot potrafi sobie całkiem nieźle radzić. Wystarczy więc przestrzegać pewnych zasad. Początkowo może być to kłopotliwe, ale z czasem stanie się rutyną.

Nie wypuszczamy głuchego kota na dwór

To bardzo ważne! Głuchy kot nie powinien wychodzić na dwór bez nadzoru, z powodów, o których już sobie powiedzieliśmy. Po prostu na zewnątrz wiele mu zagraża. Samochody, psy, obcy ludzie, a nawet obce koty. Brak słuchu utrudni naszemu pupilowi wykrycie zagrożenia. Oczywiście, jeśli chcemy i mamy taką możliwość możemy wyprowadzać naszego podopiecznego na spacery na smyczy. Inną alternatywą jest zewnętrzna woliera, w której zwierzak będzie mógł bezpiecznie korzystać z uroków przebywania na świeżym powietrzu.

Bezpieczeństwo głuchego kota w domu

Wbrew pozorom w domu również zagraża naszemu pupilowi wiele niebezpieczeństw. Zwłaszcza, gdy pozbawiony jest on tak ważnego zmysłu. Spadające przedmioty, przesuwane meble, gwałtownie otwierane drzwi – głuchy kot może tego nie zauważyć. Wykonując więc domowe prace, powinniśmy uważać na naszego pupila – jeszcze bardziej niż na jego słyszących kuzynów.

Jak porozumieć się z kotem?

Starajmy się nie zaskakiwać głuchego kota

Opiekując się głuchym kotem, powinniśmy starać się nie straszyć go nagłym podchodzeniem i dotykaniem, gdy się tego nie spodziewa, czyli gdy nas nie widzi. Nawet słyszące zwierzaki tego nie lubią, a co dopiero te, które zostały pozbawione słuchu.

Postarajmy się zwrócić na siebie uwagę pupila, zanim do niego podejdziemy lub weźmiemy go na ręce. Najlepiej zbliżać się do niego od przodu, by mógł nas wcześniej zauważyć. Możemy również wykorzystać jego zdolność do odbierania drgań podłoże, tupiąc lub uderzając dłonią o podłogę.

Gdy mamy głuchego kota, uważajmy na gości

Obcując z głuchym kotem, wyrobimy sobie pewne nawyki, które ułatwią naszemu pupilowi życie. Nasi goście jednak mogą tego nie potrafić, dlatego warto wspomnieć im o naszym niepełnosprawnym pupilu i pouczyć ich, jak się zachowywać wobec niego. Jeśli nasz podopieczny jest nerwowy i źle reaguje na gości, rozwiązaniem jest zamknięcie go w innym pokoju, jeśli jest to możliwe.

Rutyna w obcowaniu z głuchym kotem

Koty nie przepadają za dużymi zmianami, a głuche koty szczególnie. Niepełnosprawne zwierzęta lubią, gdy ich życie toczy się zgodnie z pewnym ustalonym schematem. Dlatego w miarę możliwości postarajmy się wprowadzić pewną rutynę w obcowaniu z pupilem. Stałe godziny posiłków czy zabaw i brak radykalnych zmian w otoczeniu. Oczywiście nie powinniśmy przesadzać. Jeśli musimy coś zmienić w mieszkaniu, możemy to zrobić. Warto jednak, by nasz pupil widział, co robimy.

głuchy kot

Jak porozumieć się z kotem niesłyszącym?

Największym problemem w opiece nad niesłyszącym zwierzęciem jest porozumiewanie się z nim. Jako ludzie, jesteśmy przyzwyczajeni do werbalnej komunikacji. Niestety głuchy kot nas po prostu nie słyszy. A zatem jak porozumieć się z kotem?

Obcując z głuchym kotem, warto wypracować sobie pewien język niewerbalny, którym będziemy się z nim porozumiewać. Możemy nauczyć pupila, że pewne gesty oznaczają zaproszenie do zabawy a inne podanie posiłku itd. Niesłyszące zwierzęta szybko się ich uczą. Warto wykorzystać przy tym ich wrażliwość na drgania podłoża. Przykładowo, trzykrotne uderzenie dłonią w podłoże może oznaczać początek zabawy.

Do zabawy z niesłyszącym kotem warto wykorzystywać zabawki, które szczególnie przyciągają wzrok zwierzęcia. Zwróćmy więc uwagę np. na święcące piłki. Lub zabawki o nietypowych kształtach, np. pluszowe zwierzaki. Warto również pobudzać zmysł węchu u naszego mruczącego pupila, wykorzystując między innymi zabawki nasączone kocimiętką (niestety nie wszystkie koty reagują na zapach tej rośliny).

Zachęcanie niesłyszącego pupila do aktywności fizycznej jest bradzo ważne. Tym bardziej, że głuchy kot może wykazywać tendencję do zamykania się w sobie.

Przeczytaj także: Co to jest kocimiętka? Jak działa na koty i gdzie ją kupić?

Co może być przyczyną utraty słuchu u kotów?

Niektóre koty rodzą się głuche – mówimy wówczas o głuchocie wrodzonej. Najczęściej ma podłoże genetyczne, choć może być również skutkiem uszkodzenia płodu, spowodowanego na przykład zatruciem środkami chemicznymi u ciężarnej kotki. Głuchota u kotów może być również nabyta. Przyczyną utraty słuchu u naszych mruczących pupili bywają nowotwory i infekcje ucha, choroby i urazy mechaniczne. U kocich seniorów obserwować możemy pogorszenie słuchu związane ze zmianami starczymi.

Czy białe koty są głuche?

Istnieje zależność pomiędzy białym umaszczeniem futra i niebieskimi tęczówkami a wrodzoną głuchotą u kotów. Gen, który odpowiada za te cechy, ma różną ekspresję, dlatego nie wszystkie białe koty mają niebieskie oczy, jak również nie wszystkie białe koty o niebieskich oczach są głuche. Interesujące jest to, że u białych zwierząt o różnie zabarwionych tęczówkach – np. jedno pomarańczowe, drugie niebieskie – do uszkodzenia słuchu dochodzi w uchu po stronie niebieskiego oka.

czy białe koty są głuche

Głuchy kot – nie taki diabeł straszny jak go malują

Głuchy kot to wyzwanie dla opiekuna. Nie takie jednak wielkie, jak może się wydawać. Przy odrobinie wysiłku z naszej strony możemy zapewnić mu dobre, spokojne i długie życie. Koty są bowiem zadziwiającymi zwierzętami, które cechują się ogromnymi umiejętnościami przystosowawczymi. Dlatego głuche zwierzę potrafi doskonale radzić sobie w życiu, jeśli tylko trochę mu w tym pomożemy. Najłatwiej przychodzi to kotom, które nie słyszą od urodzenia.

Jacek P. Narożniak to wszechstronny dziennikarz i copywriter, którego pasja do zoologii oraz zawodowe ścieżki idealnie się ze sobą łączą. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, swoją karierę w mediach rozpoczął w 1994 roku. Od tego czasu współpracował z renomowanymi czasopismami takimi jak "Wiedza i Życie", "Charaktery", "Cogito", czy "KOT", gdzie zdobywał uznanie za poradnikowe artykuły, reportaże i felietony. Pan Jacek jest nie tylko znanym behawiorystą, ale również wieloletnim hodowcą kotów rasy rosyjskiej niebieskiej. Prowadzi popularny blog, gdzie dzieli się swoją wiedzą o zwierzętach domowych, oferując cenne porady i ciekawostki, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Oprócz dziennikarstwa, Jacek jest również specjalistą od optymalizacji oraz pozycjonowania stron internetowych, co umożliwia mu skuteczne łączenie zainteresowań zawodowych z pasją do biologii, a także zoologii. Jego teksty popularnonaukowe, publikowane w licznych czasopismach i portalach internetowych, przyciągają uwagę szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu Jacek jest cenionym autorem i ekspertem w dziedzinie zoologii oraz behawioru zwierząt.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Porady behawiorysty
Popularne wpisy
3 komentarzy do “Głuchy kot – jak się z nim porozumieć? Jak rozpoznać, że kot jest głuchy?
  • Avatar

    Przygarnęliśmy małego bezdomniaka, Śnieżynka bo biała jak śnieg, jedno oko niebieskie, drugie brązowe, nie słyszy NIC , ale jest takim łobuzem ❤️

  • Avatar
    Małgorzata pisze:

    Bardzo pomocny artykuł. Wybiorę się z moim małym kotkiem o niebieskich tęczówkach do weterynarza. Ma 7 tygodni i na razie mam podejrzenia, że nie słyszy.

    • Avatar

      Witam, moja kotka od pewnego czasu nie reaguje na wołanie, martwię się że może ogłuchła, wcześniej było bardzo dobrze żadnych objawów. Kiedy ją wołam nie rusza uszami ale jak poruszam ręką koło niej od razu jest reakcja. Bardzo mnie to martwi. Wiem że z tym kotek może żyć i mnie to nie przeszkadza ale kotka zrobiła się jakaś apatyczna.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.