Rasowe psy cieszą się dużą popularnością – każda rasa słynie nie tylko ze swojego charakterystycznego wyglądu, ale też ma przypisane do siebie konkretne cechy charakteru. Oczywiście, każdy pies jest zupełnie inny, ale łatwiej jest przewidzieć, jakie cechy charakteru będzie on przejawiał w przyszłości. Jednak żeby piesek był zdrowy i zrównoważony, potrzeba starań. Zakup z legalnej hodowli bardzo zmniejsza szansę na to, że zwierzak będzie przejawiał problemy w przyszłości. Jak sprawdzić hodowlę psów? Przyłóż się do tego, naprawdę warto! Chodzi w końcu o dobro Twojego czworonożnego przyjaciela.
Zanim kupisz rasowego psa – sprawdź hodowlę!
Wszystkie psy zasługują na miłość – te nierasowe również, bo nie ma przecież „gorszych” i „lepszych” psów, wszystkie mają wielkie serca, są wierne i pełne miłości. Jednak nie ma nic złego w chęci posiadania rasowego psa – taki pies daje większą pewność. Przede wszystkim z góry wiesz jakich rozmiarów będzie, wiesz też, czego się spodziewać po przedstawicielach jego rasy, a to przecież bardzo ważne.
Są psy idealne jako zwierzęta rodzinne, jako stróże, psy ratownicze czy takie wykorzystywane do dogoterapii – kundelek też może się tym wszystkim zajmować, ale przy kundelku nie masz pewności, jakie cechy charakteru będzie przejawiał. U psów rasowych można to bardziej określić.
Jednak żeby tak było, hodowla psów musi być legalna i sprawdzona. Wtedy masz większą pewność, że zakupiony pies będzie zrównoważony, nie będzie miał ukrytych wad, chorób lub skaz genetycznych.
Prawo jest tutaj dość dziurawe – zarejestrować hodowlę można naprawdę łatwo. Istnieje mnóstwo stowarzyszeń, które to umożliwiają. Jednak sporą część z nich można określić mianem stowarzyszenia-krzaków. Bowiem założenie takiego, by zalegalizować hodowlę, nie jest niczym trudnym. Sprawdzenie odpowiedniej hodowli może się w takim wypadku wydawać trudne, ale nie jest niemożliwe.
Jak sprawdzić hodowlę psów?
Legalne rozmnażanie psów możliwe jest tylko wtedy, gdy hodowla zarejestrowana jest w stowarzyszeniu. Niestety, jak już wiesz, stosunkowo łatwo jest założyć tego typu stowarzyszenie i nie musi to o niczym konkretnym świadczyć. W takim razie jak sprawdzić hodowlę psów?
Najważniejszą organizacją, która ma tutaj ogromne znaczenie, jest Związek Kynologiczny w Polsce. Najlepiej i najłatwiej jest sprawdzić hodowlę właśnie tam. Sprawdź, czy interesująca Cię hodowla jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce.
Możesz to zrobić bardzo łatwo – udać się tam osobiście, zadzwonić lub wysłać zapytanie przez Internet. Najlepiej zrobić to w oddziale, który jest najbliżej miejsca interesującej Cię hodowli. W ten sposób sprawdzisz, czy wybrana przez Ciebie hodowla jest hodowlą zarejestrowaną i czy spełnia warunki dla danej rasy określone w FCI, czyli w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (Fédération Cynologique Internationale).
Dlaczego warto kupić psa z hodowli zrzeszonej w ZKwP?
Jeżeli zastanawiasz się, jak znaleźć dobrą hodowlę psów, sprawdzenie jej w Związku Kynologicznym w Polsce powinno być jedną z pierwszych rzeczy, które zrobisz. Istnieje bowiem szereg zalet, dla których warto kupić psa z hodowli, która jest zarejestrowana właśnie w tym związku. Wszystko przez wyśrubowane standardy, które ma ZKwP.
Hodowla, która jest zarejestrowana w tym związku, musi bardzo dbać o swoje psy. Przechodzą one regularne badania weterynaryjne – dotyczy to zarówno dorosłych osobników, jak i szczeniąt. Bada się też potencjalnych rodziców pod kątem możliwości wystąpienia ewentualnych chorób genetycznych, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko ich wystąpienia i skojarzyć ze sobą najlepszą parę.
Jeżeli więc poprosisz hodowcę o pokazanie dokumentów poświadczających takie badania weterynaryjne, a ten nie będzie chciał ich pokazać – jest to bardzo poważny sygnał, który świadczy o tym, że z pieskiem może być coś nie tak. Badania weterynaryjne to bowiem absolutna podstawa i nie zdarza się, by psy z hodowli, która zrzeszona jest w Związku Kynologicznym w Polsce, takich badań po prostu nie miały. Prawdopodobnie wyszło w nich coś nie bardzo po myśli hodowcy, a ten stara się tę informację zataić. Nie pozwól na to.
Uważaj na pseudohodowle!
Legalna hodowla psów, zarejestrowana w ZKwP to obowiązek przechodzenia badań weterynaryjnych i konieczność dbania o psy. To także dowód na to, że hodowca ma wiedzę, która pozwala mu prowadzić hodowlę w jak najlepszy sposób. Dobry, legalny hodowca traktuje psy jak członków własnej rodziny, nie jak maszynki do robienie pieniędzy.
Niestety, niektórym widmo „łatwego” zysku zasłania wszystko. Tacy ludzie otwierają hodowle, które z tymi legalnymi i sprawdzonymi mają niewiele wspólnego. W takich hodowlach często psy przeznaczone do rozrodu są traktowane bardzo źle – nie przechodzą badań weterynaryjnych, suki zmuszane są rodzić nawet kilka razy w roku, a gdy już nie dają rady, są zabijane lub wyrzucane.
Psy nierzadko przebywają w tragicznych warunkach, trzymane są w zamknięciu, brudzie i ciemnościach. Są głodne, wystraszone, nierzadko też chore i niedożywione. Niskie koszty ich utrzymania i spora liczba miotów w ciągu roku sprawia, że takie psy sprzedawane są naprawdę bardzo tanio.
Nie daj się jednak skusić niską ceną – jeśli kupujesz psa z pseudohodowli, przyczyniasz się do cierpienia zwierząt.
Legalna hodowla psów – podsumowanie
Psy rasowe cieszą się od dawna ogromną popularnością z wielu różnych względów. Jednak, aby w pełni cieszyć się swoim psem, warto zakupić go w sprawdzonej, legalnej hodowli. Jak sprawdzić hodowlę psów?
Zacznij od sprawdzenia, czy jest ona zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce – możesz to zrobić nawet bez wychodzenia z domu. W domu hodowcy sprawdź też, w jakich warunkach żyją szczeniaki i dorosłe psy, a także poproś o pokazanie wyników badań z przeglądu weterynaryjnego. Jeśli hodowca nie będzie chciał Ci ich pokazać – coś ukrywa.
Psy z legalnych hodowli są droższe, ale też masz pewność, że nie przyczyniasz się do wzrostu cierpienia zwierząt. Wspierając pseudohodowle, wspierasz niekontrolowany rozród zwierząt, które mogą rodzić się chore, nie są trzymane w dobrych warunkach ani odpowiednio karmione.
Chce aby państwo sprawdzili czy piesek zakupiony jest z hodowli prawdziwej bo dzieją się dziwne rzeczy
Czekam na maila pilnie
Nie zajmujemy się sprawdzaniem, czy zwierzęta są zakupione z prawdziwej hodowli. Do tego potrzebny jest inny specjalista, taki jak weterynarz lub przedstawiciel odpowiedniej organizacji kynologicznej.
To znaczy? Co konkretnie się dzieje?