Appenzeller, a dokładniej appenzeller sennenhund to pies, który pochodzi ze Szwajcarii, a jego kuzynem jest berneński pies pasterski, przy czym appenzeller jest mniejszy. Jeżeli szukasz niewielkiego psa rodzinnego, który ma przyjazny charakter to możesz rozważyć zakup tego sympatycznego psa. W naszym artykule rozwiewamy wątpliwości związane z pytaniami – czy appenzeller może żyć w zgodzie z innymi zwierzętami domowymi, a także – czy jest bezpiecznym psem obronnym dla dzieci. Dowiesz się także, na co zwracać uwagę przy wyborze psa, jak o niego zadbać oraz jak przygotować się do opieki.
- 1. Appenzeller – opis ogólny
- 2. Appenzeller – wygląd
- 3. Appenzeller – pielęgnacja
- 4. Appenzeller – charakter
- 5. Appenzeller – wychowanie
- 6. Appenzeller – szkolenie
- 7. Appenzeller – hodowla idealna
- 8. Appenzeller – zdrowie
- 9. Appenzeller – żywienie
- 10. Appenzeller – cena i koszty utrzymania
- 11. Podsumowanie
Appenzeller – opis ogólny
Appenzeller to jedna ze szwajcarskich ras średnich psów pasterskich, która została uwzględniona w klasyfikacji Międzynarodowej Federacji (Kynologicznej), otrzymała wzorzec nr 46 i została umieszczona w:
- II grupie – Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne,
- w sekcji 3 – Szwajcarskie psy pasterskie.
Appenzeller – jak został sklasyfikowany w innych organizacji
Appenzeller nie jest rasą, która ma swoje wzorce we wszystkich największych organizacjach kynologicznych. Został uznany przez:
- American Kennel Club (AKC) w ramach Foundation Stock Service i prowadzi ewidencję psów na podstawie wzorca FCI, nie ma swojego wzorca,
- World Kennel Union (WKU) nadało rasie numer 1.01,
- United Kennel Club (UKC) wpisało rasę do grupy psów stróżujących.
Appenzeller – historia i popularność
Appenzeller to nie tylko rasa psów, istnieje także appenzeller ser. Podobnie jak rasa psów, ser appenzeller pochodzi z regionu Appenzell w północno-wschodniej Szwajcarii. Mało tego, psy były używane przez mleczarzy i pasterzy, a ich praca miała znaczący wpływ na produkcję tego tradycyjnego alpejskiego wyrobu. Psy pracowały wytrwale i odważnie.
Zdaniem polskiego artykułu umieszczonego na polskiej stronie wikipedii – psy rasy appenzeller potrafią zaganiać stada bydła niezwykle skutecznie – chwytając je za pęciny, przy tym unikając uderzenia racicą. Pies appenzeller, choć zalicza się do ras średnich psów, jest całkiem duży, lecz w swojej sekcji ma większych kuzynów – duży szwajcarski pies pasterski i berneński pies pasterski, który jest największy i najbardziej popularny. Mniejszym od niego jest entlebucher, który kiedyś nie był wyróżniany i uchodził za appenzellera.
Obecnie appenzeller jest popularny w innych regionach Szwajcarii, nie zdołał jednak podbić świata tak, jak tego dokonał berneński pies pasterski. Populacja appenzellera pozostaje niewielka.
Appenzeller – wygląd
Appenzeller to rasa średnich psów o kwadratowej sylwetce. Jest trójkolorowy, tak jak reszta szwajcarskich psów pasterskich. A co jeszcze można stwierdzić przyglądając się psu z Appenzell bliżej?
Appenzeller – budowa ciała
Appenzeller posiada głowę z małymi oczami w kształcie migdała, które są w odcieniu koloru brązowego. Kolor nosa odpowiada jego umaszczeniu, może być czarny lub brązowy. Trójkątne, zwisające uszy są osadzone wysoko i szeroko. Głowa utrzymuje się na średniej długości szyi. Tułów psa jest silny, prosty i niezbyt długi. Kończyny psa mają masywne kości i mocne mięśnie. Ogon psa jest gęsto owłosiony, w ruchu może być zakręcony nad grzbietem lub na boku, w spoczynku może zwisać.
Appenzeller – wielkość
Wzorzec FCI ogranicza wzrost dla każdej płci, przy czym uznaje tolerancję plus-minus 2 cm.
Dla psów:
- Appenzeller pies – minimalny wzrost: 52 cm,
- Appenzeller pies – maksymalny wzrost: 56 cm.
Dla suk:
- Appenzeller suka – minimalny wzrost: 50 cm,
- Appenzeller suka – maksymalny wzrost: 54 cm.
Orientacyjnie, psy i suki mogą ważyć około od 20 do 30 kg.
Appenzeller – szata i umaszczenie
Włosy appenzellera są twarde, błyszczące i przylegające. Gęsto porastają ciało psa, nie powinny tworzyć prześwitów. Umaszczenie średniej rasy psów pasterskich odpowiada innym członkom jego szwajcarskiej grupy. Charakteryzuje się rdzawobrązowym podpaleniem i białymi znaczeniami, a w swojej podstawie może mieć kolor:
- czarny,
- czekoladowy.
Rozmieszczenie barw jest ściśle określone przez dany wzorzec.
Appenzeller – pielęgnacja
Appenzeller jest rasą psów średnich, która nie stawia wyzwań w pielęgnacji. Wystarczy pamiętać o jego regularnej higienie, a także dwa razy w tygodniu możemy go przeczesać włosianą szczotką, by pozbyć się martwych włosów.
Appenzeller – kąpiel
Appenzeller nie musi być kąpany często, wystarczy umyć go, wtedy gdy jest brudny. Kąpiel może być również zastosowana w razie potrzeb pielęgnacyjnych. Wtedy możemy użyć specjalnych odżywek i szamponów:
- proteinowe – dla wzmocnienia zdrowej sierści,
- regenerujące – dla przesuszonej sierści,
- intensyfikujące kolor – dla poprawienia barwy sierści.
Appenzeller – podstawowa higiena
Podstawowa higiena ciała psa oprócz pielęgnacji szaty, wymaga kontrolowania stanu czystości przede wszystkim:
- oczu,
- uszu,
- miejsc intymnych,
- zębów,
- pazurów.
Do czyszczenia najbardziej wrażliwych i podatnych na infekcje części ciała używamy chusteczek nasączonych odpowiednim preparatem pielęgnacyjnym. Czystość uzębienia u psa pozwolą zachować przekąski dentystyczne. Innym rozwiązaniem jest szorowanie zębów pastą dla psów, do tego przyda się szczoteczka do zębów dla psów. Powinniśmy także pamiętać o ochronie przed pasożytami, takimi jak pchły i kleszcze. Najprostszym rozwiązaniem jest zakładanie obroży owadobójczych. Najczęściej wybierane są przez opiekunów obroże Foresto od firmy Bayer.
Appenzeller – charakter
Appenzeller jest średnią rasą psów, która swoje zastosowanie najczęściej znajduje jako pies rodzinny i pies obronny. Sprawdźmy, jak sobie radzi w obydwu rolach.
Appenzeller jako pies rodzinny
Appenzeller uchodzi za odpowiednio bezpieczną rasę psów obronnych dla dzieci. Uwielbia zabawy i promienieje radością. Może być też idealnym towarzyszem aktywnych seniorów. Wobec innych zwierząt w domu jest przyjazny. Pies nie znosi dobrze samotności i nudy, lubi mieć zadanie, z którym może się zmierzyć.
Appenzeller jako pies obronny
Appenzeller nadaje się na stróża. Pies kocha swoich bliskich i gotowy jest ich strzec, wobec obcych jest nieufny. W dodatku, pies nie ma skłonności do ucieczek, czy pogoni za zwierzyną.
Appenzeller – wychowanie
Appenzeller jest rasą psów średnich, która uchodzi za posłuszną. Musimy mu zapewnić odpowiednie warunki, dzięki którym pies będzie mógł się dobrze rozwijać. Przede wszystkim potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni.
Appenzeller – czy może żyć w mieszkaniu miejskim?
Ten przedstawiciel szwajcarskiej rasy średnich psów, lepiej będzie się czuł gdy do jego dyspozycji przeznaczymy ogród, w którym będzie mógł spełniać swoją rolę dobrego stróża. Jeżeli pies zaspokoi swoją niemałą dozę codziennej aktywności, to może znieść warunki życia w mieście, lecz mieszkanie w bloku może okazać się zbyt ciasne, w dodatku appenzeller uwielbia szczekać, co dla sąsiadów w bloku będzie zbyt uciążliwe.
Appenzeller – sport i ruch
Appenzeller może z nami codziennie spacerować. Najlepsza aktywnością dla niego będzie wypas i pasterstwo. O pasterstwie i wydarzeniach pasterskich pisaliśmy w artykule o psach pasterskich. Oprócz tego appenzeller może uprawiać rozmaite sporty, takie jak:
- treibball – nowy sport, który zdobywa popularność na całym świecie, a także i w Polsce, polega na “wypasaniu” dużych piłek, które są używane zamiast żywych zwierząt,
- obedience – pokaz posłuszeństwa psa, który ma za zadanie wykonywać bezbłędnie komendy opiekuna,
- rally-o – najszybsze pokonanie toru, przez psa i jego przewodnika, gdzie pies musi wykonać konkretne komendy na poszczególnych etapach,
- dummy – aportowanie specjalnych płóciennych wałków tzw. dummy,
- dogtrekking – poruszanie się z psem przypiętym do uprzęży po terenach leśnych lub górskich.
Appenzeller – szkolenie
Appenzeller lubi współpracować ze swoim opiekunem, dlatego może się szybko uczyć. W procesie nauki możemy wykorzystać przekąski treningowe. Ich spożycie powinno być ograniczone i włączone w dzienny bilans spożywczy psa. W procesie nauki możemy nauczyć psa szczekać tylko w określonych okolicznościach.
Appenzeller – hodowla idealna
Choć appenzeller nie cieszy się dużą popularnością w Polsce, to nie powinniśmy mieć większej trudności z zakupem psa tej rasy z hodowli. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, gdy poszukujemy szczeniaka dla siebie oraz na co należy zwrócić uwagę w ogłoszeniach zamieszczonych w internecie.
Appenzeller – gdzie kupić szczeniaka?
Hodowle zajmujące się sprzedażą szczeniaków muszą się obowiązkowo rejestrować w organizacjach społecznych, których celem jest nadzór nad hodowlami psów rasowych. Hodowle według ustalonych przez organizację zasad poświadczają przynależność do rasy appenzeller, szczeniaki są wydawane wraz z metryką, bądź z rodowodem.
Appenzeller – jak wybrać hodowlę?
Sprawdźmy praktyki zarówno hodowli, jak i organizacji, w której jest zrzeszona. Zapoznajmy się z opiniami zamieszczonymi w internecie, lecz zanim się zdecydujemy na zakup, samodzielnie przekonajmy się, w jakich warunkach jest trzymany appenzeller, hodowla powinna umożliwić nam wgląd. Sprawdźmy czy hodowla szanuje potrzeby rasy appenzeller, szczeniaki i matka powinny przebywać w warunkach, które nie wzbudzają w nas zastrzeżeń. Szczeniaki powinny mieć za sobą socjalizację, nie mogą wykazywać lęku i agresji. Następnie sprawdźmy badania lekarskie i genetyczne. Jeżeli uznamy, że hodowla rzetelnie podchodzi do swojej pracy, to porozmawiajmy z hodowcami o kwestiach związanych z wychowaniem psa. Prawdziwi specjaliści mogą nam opowiedzieć wszystko na temat rasy appenzeller, hodowla pomoże dobrać szczeniaka dla nas, a także może wydać wyprawkę.
Appenzeller – olx i inne portale ogłoszeniowe
Rozglądając się za szczeniakiem rasy appenzeller, olx jest portalem z którego rozpoczynamy poszukiwania. Musimy ostrożnie podchodzić do ogłoszeń typu “appenzeller sprzedam”, a szczególnie, gdy spotkamy się z ogłoszeniem “appenzeller sprzedam tanio”. Wybierając ofertę dla siebie, nie sugeruj się “najładniejszymi” zdjęciami i opisami. Podejdź rozważnie do zakupu szczeniaka rasy appenzeller, olx może zawierać wiele propozycji, jednak polecamy korzystać wyłącznie z ofert sprawdzonych hodowli zrzeszonych w renomowanych stowarzyszeniach. Wszystkie oferty sprzedaży dotyczące rasy appenzeller, olx wyświetla wraz z nazwą hodowli i stowarzyszenia.
Appenzeller – zdrowie
Appenzeller to przedstawiciel ras psów średnich, który żyje średnio około 12 – 14 lat. Rasa jest dosyć odporna na zmiany pogody, lecz w upały pies potrzebuje schronienia w cieniu.
Appenzeller – choroby i dolegliwości
Appenzeller uchodzi za rasę zdrową, która zazwyczaj dożywa starości bez chorób. Oczywiście nie każdy pies może się pochwalić idealnym zdrowiem. Najczęstsze dolegliwości występujące wśród rasy to:
- dysplazja stawów biodrowych – choroba typowa dla psów ras średnich, a przede wszystkim dużych i olbrzymich,
- zaćma – choroba wzroku, która polega na zmętnieniu soczewki, prowadzi do utraty wzroku,
- zanik siatkówki (PRA) – dziedziczne upośledzenie funkcji fotoreceptorów prowadzące do ich zaniku i ślepoty.
Appenzeller – żywienie
Appenzeller to rasa psów średnich, która nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących żywienia. Możemy sami wybrać sposób żywienia, ten który będzie dla nas najbardziej dogodny. Może to być wysokiej jakości karma komercyjna lub pokarm, który przygotujemy psu sami.
Appenzeller – karma komercyjna
Pies appenzeller powinien spożywać karmę, która jest przeznaczona dla ras psów średnich. Oprócz tego musimy uwzględnić jego dokładną wagę, poziom aktywności i etap życia. Dzienną ilość karmy ustalimy na podstawie zaleceń producenta, które są zamieszczone na opakowaniu. Ilość dzielimy na dwie porcje, które będziemy podawać psu rano i wieczorem po aktywności. Taki podział jest właściwy dla dorosłych osobników rasy appenzeller, szczeniaki powinny spożywać mniejsze porcje (ok 4-5), za to częściej.
Appenzeller – domowe posiłki
Jeżeli się zdecydujemy się na posiłki, które przyrządzimy sami, to musimy je skonsultować z lekarzem weterynarii, ewentualnie wiedzy możemy zasięgnąć w fachowej literatury. Jeżeli chcemy stosować modną dietę BARF, która przede wszystkim składa się z mięsa, kości oraz niektórych owoców i warzyw, powinniśmy ją właściwie suplementować. Opiekunowie najczęściej wybierają preparaty uzupełniające od Vetoquinol. Oprócz odpowiedniej wiedzy, powinniśmy dysponować czasem na przygotowanie posiłków.
Appenzeller – o czym jeszcze należy pamiętać w żywieniu psa?
Przy obydwu sposobach żywienia, nie możemy zapominać o tym, by zapewnić psu ciągły dostęp do świeżej wody, a także by badać krew psa. Dzięki temu można sprawdzić, czy występuje nadmiar, bądź niedobór, któregoś ze składników. Jeżeli nastąpi konieczność wprowadzenia zmiany w żywieniu, trzeba ją wprowadzać stopniowo. Tak, jak już wspominaliśmy, w przypadku przysmaków powinniśmy uwzględnić, je w dziennym bilansie spożywczym i odpowiednio zmniejszyć ilość pokarmu. Takie przekąski nie mogą stanowić powyżej 10% całego pożywienia.
Appenzeller – cena i koszty utrzymania
Jeżeli rozważamy zakup psa rasy appenzeller cena, którą będziemy musieli zapłacić wynosi średnio około 2000 – 3000 złotych. Jest to koszt niewielki, jak na rasowego psa średniej wielkości. Na przykład cena entlebuchera – jego mniejszego kuzyna z grupy, który również należy do ras psów średnich wynosi około 3000 – 5000 złotych. Jak widać, cena entlebuchera może być nawet dwukrotnie wyższa niż za appenzellera. A jakie są koszty, które wiążą się z opieką nad psem z Appenzell?
Appenzeller – miesięczne koszty opieki
W ciągu miesiąca nasze wydatki będą związane z uzupełnianiem zapasów:
- karmy dla psów – rasy średnie,
- przysmaków dla psa,
- worków na nieczystości.
W przypadku psa rasy appenzeller, cena ich zakupu wyniesie od około 250 do 300 złotych.
Appenzeller – roczny koszt opieki
W ciągu roku oprócz wydatków miesięcznych, dodatkowo dojdą koszty za kosmetyki i środki pielęgnacyjne, a wśród nich możemy wymienić:
- szampon dla psa,
- odżywka dla psa w aerozolu,
- odżywka dla psa w formie balsamu,
- obroże owadobójcze,
- preparaty pielęgnacyjne dla psa.
Łączny koszt opieki w ciągu roku może wynieść około 3500 – 4000 złotych
Appenzeller – koszt opieki w ujęciu dwuletnim
Akcesoria, które są przeznaczone dla naszego psa powinny być wymieniane maksymalnie do dwóch lat. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że są bezpieczne dla naszego pupila i będą działać niezawodnie. Akcesoria, które są właściwe dla rasy Appenzeller to:
- miski dla psa,
- obroże dla psa – rasy średnie,
- smycz dla psa,
- obroża dla psa,
- uprząż sportowa dla psa – rasy średnie,
- szczotka dla psa włosiana,
- obcinaczki dla psa,
- zabawki dla psa,
- legowisko dla psów – rasy średnie.
Wszystkie koszty opieki, które przedstawiliśmy łącznie wraz z kosztem zakupu wymienionych akcesoriów, wyniosą nas około 7500 – 8000 złotych w ciągu dwóch lat. Nie są to jednak wszystkie koszty, które poniesiemy opiekując się psem rasy Appenzeller.
Appenzeller – pozostałe koszty związane z opieką
Oprócz przedstawionych kosztów związanych z zakupami dla psa, powinniśmy uwzględnić koszty usług, które dotyczą opieki nad psem. Wśród nich można wymienić:
- ubezpieczenie psa,
- wizyty u lekarza weterynarii i leczenie psa,
- szkolenie dla psów rasy.
Trudno jest przewidzieć wydatki, jakie mogą wynikać z korzystania z usług. Od naszej woli, możliwości, a także potrzeb będzie zależało z czego i jak często będziemy korzystać.
Podsumowanie
Appenzeller to szwajcarska rasa średnich psów pasterskich. Poznaliśmy jego historię, a także opisaliśmy wygląd i charakter. Powiedzieliśmy jak należy zadbać o jego szatę, zdrowie, a także samopoczucie. Jeżeli ta rasa się Tobie spodobała, możesz rozejrzeć się za szczeniakiem dla siebie. Nie zapominaj o odpowiednim wychowaniu psa, a także wyżywieniu, które będzie składało się ze zbilasowanych posiłków. Pamiętaj, na co należy zwracać uwagę w ogłoszeniach zatytułowanych “appenzeller sprzedam”, a także przygotuj się do opieki, zapewniając psu wszystko to co będzie dla niego najlepsze.