Buda, jako miejsce do spania, kojarzy się głównie z psami, a nie kotami. Jednak kotom również może się ona przydać. Zarówno tym wolno żyjącym, jak i typowo domowym pieszczochom. W przypadku tych pierwszych buda będzie doskonałym schronieniem, zwłaszcza zimą. Dla drugich zaś idealnym miejscem na drzemkę.
Buda dla kota – co powinniśmy o niej wiedzieć? Jak ją wybrać i gdzie postawić? Jak zachęcić pupila, by
z niej korzystał?
Buda dla kota – czy nasz zwierzak jej potrzebuje?
Czy buda dla kota jest potrzebna? Wszystko zależy od… kotów oraz od ich warunków bytowych. Zwłaszcza od tego, czy chodzi o zwierzęta wolno żyjące, wychodzące czy o typowo domowych pupili. W przypadku tej pierwszej grupy trzeba też wziąć pod uwagę, czy mają one do swojej dyspozycji inne rodzaje schronienia, np. uchylone okienka piwniczne.
Dla kotów wolno żyjących buda może być warunkiem przetrwania. Szczególnie w dużych i nowoczesnych miastach,
gdzie nie mają one zbyt wielu kryjówek. W ciepłych miesiącach roku zwierzęta jakoś dają sobie radę, gorzej w okresie zimowym.
Kotom wychodzącym i niewychodzącym buda także może się przydać, choć w ich przypadku spełnia zupełnie inną funkcję.
Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć okno przed kotem? Behawiorysta podpowiada!
Buda dla kotów wolno żyjących
W życiu każdego kota dobre ukrycie odgrywa ważną rolę. Wynika to z niewielkiego rozmiaru naszych mruczących pupili. Choć należą do grupy zwierząt drapieżnych, narażone są na ataki wielu innych drapieżców. Nieduże gabaryty mają jeszcze jedną poważną wadę: mały stosunek powierzchni ciała do jego masy. Co sprawia, że organizm kota względnie szybko traci ciepło; szybciej niż organizmy dużych zwierząt.
Dlatego w chłodnych porach roku, futrzaki potrzebują ciepłego schronienia, takiego jak buda dla kota. Chociaż żyjące w naszym klimacie zwierzęta przystosowały się do mrozów, rozwijając grubą warstwę podszerstka, nadal są narażone na wychłodzenie, które może prowadzić nawet do śmierci.
Buda dla kota na zimę
Buda dla kota wolno żyjącego jest najbardziej pożądana właśnie w okresie jesienno-zimowym, gdy zwierzakom dokuczają deszcze, śnieg i chłód. Powinniśmy jednak pamiętać, że koty wolno żyjące od bardzo dawna są elementem ekosystemów naszych miast oraz wsi, w których pełnią ważną rolę.
Mruczące zwierzaki ograniczają liczebność myszy i szczurów, które stanowią ich podstawowy pokarm. Koty są w tym
o wiele lepsze niż wszelkiego rodzaju trucizny i inne metody zwalczania niepożądanych gryzoni. Z tego też powodu utrzymanie zdrowej populacji kotów wolno żyjących w miastach leży w naszym interesie. A jednym ze sposobów opieki nad tymi zwierzętami są właśnie kocie budy.
Buda dla kota na zimę – jaką wybrać?
Buda dla kota na zimę nie musi być duża. Modele o relatywnie mniejszych rozmiarach lepiej utrzymują ciepło, ponieważ powietrze w nich nagrzewa się przez obecne tam zwierzęta. Wybierając budę, warto uwzględnić liczebność miejscowej populacji futrzaków. Ściany budy dla kota na zimę powinny być odpowiednio ocieplone, a ich zewnętrzna warstwa wodoodporna.
Idealna ciepła buda dla kota to ta zaopatrzona w kurtynę w otworze wejściowym oraz w przedsionek, co chroni przed przeciągami. W przedsionku mogą znaleźć się miski z wodą i jedzeniem – w ten sposób nie będą narażone na zasypanie przez śnieg czy zalanie przez deszcz. Kocia buda musi mieć również otwierany dach, aby umożliwić regularne czyszczenie jej wnętrza.
Buda dla kotów wolno żyjących – gdzie postawić?
Buda dla kota na zimę powinna być także estetycznie wykonana, by nie szpeciła miejsca, w którym się znajduje. A skoro już o tym mowa… Kocia buda powinna być ulokowana tak, by zwierzaki miały zapewniony spokój i czuły się bezpiecznie. Warto poszukać miejsca jak najbardziej oddalonego od głównych arterii komunikacyjnych, placów zabaw dla dzieci oraz obszarów wyprowadzania psów, ale jednocześnie takiego, gdzie często widuje się koty. Najlepiej ulokować ją wśród drzew lub krzewów, np. w przydomowym ogródku, tak by była osłonięta przed wiatrem.
O czym musimy pamiętać, stawiając budę dla kotów wolno żyjących?
Prawidłowe wykonanie ciepłej budy dla kotów wolno żyjących oraz znalezienie odpowiedniego miejsca na jej ustawienie to tylko połowa zadania. Aby ustawić ją np. na terenie osiedla, musimy uzyskać zgodę administracji. Na szczęście większość Spółdzielni Mieszkaniowych nie ma nic przeciwko kocim budom (respektując przepisy Ustawy o Ochronie Praw Zwierząt, która uwzględnia troskę o koty wolno żyjące).
Stawiając budę dla kotów, bierzemy na siebie obowiązek dbania o jej stan. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji domku.
Buda dla kotów wychodzących
Ciepłego schronienia najbardziej potrzebują koty wolno żyjące. Jeśli jednak jesteśmy opiekunami kota wychodzącego, będąc przy tym szczęśliwymi posiadaczami własnego ogródka, możemy również i jemu zafundować kocią budę.
Czy kot wychodzący potrzebuje budy?
Możemy sobie zadać pytanie, czy naprawdę potrzebujemy budy dla kota wychodzącego? Przecież nasz mruczący podopieczny ma ciepłe miejsce do spania w postaci domu lub mieszkania. To prawda, jednak dodatkowe schronienie dla niego nie zaszkodzi. Zwierzak może z niego korzystać nie tylko zimą, ale również podczas letnich upałów!
Buda dla kota niewątpliwie sprawdzi się na wsiach. Gdzie nadal głównym zadaniem futrzaków jest wyłapywanie gryzoni i innych szkodników. Zwierzęta te spędzają wiele czasu poza domem, również podczas nieobecności opiekunów. Dobrze byłoby zatem, gdyby miały gdzie schronić się przed chłodem lub deszczem.
Buda dla kota na zewnątrz
Buda dla kota wychodzącego zlokalizowana w miejskim przydomowym ogródku nie musi być aż tak ocieplona, jak buda dla kotów wolno żyjących. Z założenia bowiem nasz podopieczny nie będzie spędzał w niej nocy. Warto jednak zadbać, by ściany kociego domku dobrze chroniły przed mrozem. Jest bowiem wielce prawdopodobne, że skorzystają z niego także okoliczne koty wolno żyjące (obecność naszego pupila wcale ich nie zniechęci).
Solidne wykonanie budy dla kota wychodzącego jest tak samo ważne, jak w przypadku tej dla kotów wolno żyjących. Warto także zadbać o jej estetyczny wygląd. Szczególnie wtedy, gdy ma stanąć w miejskich przydomowym ogródku –
w przeciwnym razie władze Spółdzielni Mieszkaniowej mogą nakazać jej rozebranie.
Buda dla kota wychodzącego – gdzie postawić?
Zasady dotyczące lokalizacji budy dla kota zawsze są takie same. Idealnie sprawdzi się miejsce ustronne, osłonięte przez krzewy lub drzewa, które zapewni mruczącym pupilom spokój podczas drzemek.
Buda dla kotów niewychodzących
Osobnym zagadnieniem jest buda dla kotów niewychodzących, która ma formę legowiska dla kota i nie musi być ocieplana ani wodoodporna. Tą tzw. kocią budkę wykonuje się zwykle z tkaniny i usztywnionej gąbki, choć znajdziesz także modele wykonane z innych surowców.
Kot i małe dziecko – buda jako azyl
Jeśli spodziewamy się potomstwa, trzeba przygotować się na wielkie zmiany nie tylko w naszym życiu, ale pamiętać i o naszym pupilu. Domek dla kotów będzie dobrym rozwiązaniem, które da kotu poczucie posiadania własnego terytorium – bezpiecznej przystani, gdzie łatwiej odnajdzie się w nowej rzeczywistości z niemowlakiem.
Buda dla kota, która pozwoli mu się schować i odetchnąć, będzie też doskonałym rozwiązaniem w domu, w którym mieszkają również małe dzieci. Ciekawe świata maluchy nie raz mogą okazać zwierzakowi nieco za dużo “miłości”. Pupil może być także po prostu zmęczony hałasem, jaki potrafią zrobić dzieciaki podczas zabawy. W takich sytuacjach chętnie skorzysta ze swojego azylu, do którego pociechy nie powinny mieć dostępu. Kot i małe dzieci to może być świetna ekipa, jeśli tylko zadbamy odpowiednio o równowagę w relacjach pomiędzy nimi.
Czy warto kupić kotu budkę-legowisko?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest tylko jedna: warto! Jak już wspomniałem na początku tego tekstu, nasi mruczący pupile bardzo lubią się chować przed światem. Chętnie wchodzą do szafek i szuflad. Większość lubi też korzystać z kocich budek.
Buda dla kota – jak zachęcić zwierzaka, by z niej korzystał?
Ustawienie budy dla kota we właściwym miejscu sprawi, że nie trzeba będzie zachęcać futrzaka, aby z niej skorzystał. Prędzej czy później same wejdzie tam kierowany ciekawością.
Do mobilizacji możemy wykorzystać różnego rodzaju przysmaki dla kota lub specjalny preparatu w sprayu (np. roztwór kocimiętki). W przypadku budy dla kotów wolno żyjących lub kotów wychodzących warto wysypać nieco pokarmu przed wejściem.
Bywa i tak, że mimo usilnych starań opiekuna futrzak nie chce skorzystać z kociej budy. Uważam, że nie należy go do tego zmuszać – najwidoczniej nie czuje takiej potrzeby. Należy uzbroić się w cierpliwość. Nie można jednak wykluczyć, że z jakiegoś powodu zakupiona przez nas budka po prostu naszemu pupilowi nie odpowiada.
Buda dla kota – podsumowanie
Jeśli leży nam na sercu dobro kotów wolno żyjących, z pewnością warto zaoferować im schronienie przed chłodem i deszczem. W końcu zwierzęta te są najbardziej skutecznym narzędziem w walce z plagą gryzoni. Buda dla kota wychodzącego i niewychodzącego również jest przydatna. Możesz ją wykonać samodzielnie albo zakupić w sklepie zoologicznym, co jest wygodniejszą opcją. Natomiast wybierając budkę-legowisko dla Twojego domowego pupila, zwróć uwagę na jej wielkość.