Czyszczenie uszu kotu – w jaki sposób to robić?

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że koty należą do czystych i higienicznych zwierzaków. Kwestiom higieny potrafią poświęcać wiele wolnego czasu. Pielęgnują się wszystkie koty – domowe mruczki, koty wolnożyjące czy ich wielcy dzicy kuzyni. Nie wszystkie miejsca na ciele kot jest jednak w stanie wyczyścić samodzielnie. W pełni zdrowy i sprawny kot poradzi sobie z większością z nich, ale uszy pozostaną dla niego poza zasięgiem. Czy czyszczenie uszu kotu jest konieczne? A może wcale nie trzeba tego robić? Przeczytaj!

Jak wyczyścić kotu uszy? Młody koty wygląda zza białego tła.

Kocia higiena – co warto o niej wiedzieć?

Kot bardzo dużo czasu poświęca na swoją pielęgnację. Potrafi wylizywać swoje futerko nawet przez trzy godziny dziennie. Kot myje się, by zachować okrywę włosową w jak najlepszym stanie – w ten sposób zapobiega tworzeniu się kołtunów i usuwa brud oraz wszelkie zanieczyszczenia z sierści. Ma to wymiar prozdrowotny – zadbana sierść, która często jest czyszczona stanowi doskonałą ochronę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Kot myje się też, gdy jest mu gorąco – w ten sposób po prostu chłodzi swoje ciało. To bardzo istotne, bo koty nie posiadają gruczołów potowych w takiej postaci, jak ludzie – mają ich tylko trochę na łapkach i w okolicy pyszczka. Mycie się pozwala im zwiększyć powierzchnię parowania i ochłodzić organizm.

Koty potrafią się też myć wzajemnie – możesz to zaobserwować zwłaszcza u zaprzyjaźnionych ze sobą osobników. W ten sposób koty poznają się lepiej, oswajają ze swoim zapachem i zacieśniają więzy przez wytworzenie sobie przyjemnych skojarzeń dotyczących siebie nawzajem. Taka wzajemna pielęgnacja jest bowiem dla nich bardzo przyjemna.

Może się też zdarzyć tak, że kot zacznie myć się aż za bardzo – najczęściej dzieje się tak z nudów lub ze stresu, którego kot chce się pozbyć. Mycie się jest dla niego przyjemne, dlatego będzie próbował się rozluźnić właśnie w ten sposób.

Jak czyścić kotu uszy? Portret norweskiego kota leśnego.

Czy czyszczenie uszu kotu jest konieczne?

Czyszczenie uszu kota to coś, co wielu opiekunów tych zwierząt uważa za swój obowiązek. W końcu kot nie jest w stanie sam się tam umyć. Nie zawsze ma też kociego towarzysza, który chętnie wyliże mu uszy na znak przyjaźni i dla wzajemnej higieny.

Wbrew pozorom jednak wcale nie ma potrzeby profilaktycznego czy regularnego czyszczenia uszu kota. W ten sposób, zamiast pomóc, możesz tylko zaszkodzić. Jeśli kot jest całkowicie zdrowy, a jego uszy wyglądają na czyste, nie czyść ich tylko dlatego, że dawno tego nie robiłeś. To może doprowadzić do nadprodukcji woskowiny i sprawić, że uszy kota będą z biegiem czasu coraz brudniejsze.

Czyszczenie uszu kotu to zabieg, który możesz z łatwością wykonać w domu, ale rób to tylko wtedy, gdy faktycznie jest taka konieczność. Najczęściej takie rozwiązanie sugeruje lekarz weterynarii. Zwróć uwagę na kocie uszy, gdy zwierzak zaczyna się nadmiernie drapać, w uszach pojawiają się ranki lub zanieczyszczenia, których wcześniej nie udało Ci się dostrzec lub gdy kot potrząsa głową, jakby ucho go bolało. Wtedy zabierz go do lekarza weterynarii, by specjalista obejrzał kocie uszy. W razie potrzeby właśnie wtedy możesz je zacząć czyścić.

Czym czyścić uszy kota? Właścicielka czyści uszy kota wacikiem.

Przeczytaj także: Zapalenie ucha u kota. Przyczyny i leczenie

Jak czyścić kocie uszy?

Jak czyścić kotu uszy? To prosty zabieg, ale jednak wymaga pewnej wprawy, a także odpowiednich produktów. Nigdy nie używaj patyczków do uszu – w ten sposób możesz wepchnąć brud głębiej, a nawet bardzo poważnie uszkodzić kocie ucho.

Czyść małżowinę uszną delikatnie, by nie uszkodzić bardzo wrażliwego kociego ucha. Czym czyścić uszy kota? Najlepiej używać do tego wacików lub delikatnych chusteczek. Ważne jest to, by były bezpyłowe. Czyść ucho w kierunku od zewnątrz do wewnątrz. Chusteczkę bądź wacik możesz zmoczyć delikatnie wodą. Możesz też używać specjalistycznych preparatów do czyszczenia uszu kotu.

Samodzielnie też musisz się przygotować do tego zadania. Każdy kot jest inny, ale mało który tak naprawdę lubi czyszczenie uszu i może Ci to okazać w bardzo nieprzyjemny sposób. Dlatego załóż na siebie grubsze ubranie, by kocie pazury nie zrobiły Ci krzywdy. Możesz też wykonywać ten zabieg w specjalnych rękawiczkach. Warto też unieruchomić kocie łapki, na przykład przez zawinięcie ich w ręcznik.

Pamiętaj jednak, by być delikatnym, bo koty mogą bardzo źle znosić takie próby utrzymania ich w jednym miejscu. Jeśli nie masz pewności, jak wyczyścić kotu uszy możesz zawsze zgłosić się do lekarza weterynarii, by Cię w tym zadaniu wyręczył i zrobił to w profesjonalny sposób.

Jak ograniczyć stres kota podczas zabiegu?

Kota można nauczyć w miarę cierpliwego znoszenia rozmaitych zabiegów pielęgnacyjnych, ale to zadanie trudne i wymagające sporo czasu oraz cierpliwości. Gdy już musisz wyczyścić kocie uszy, postaraj się, by zwierzak nie kojarzył tego źle. Nie krzycz na niego, bo tylko się wystraszy i pogorszysz sytuację.

Zapewnij kotu ciche i spokojne miejsce. Pozbądź się z danego pomieszczenia innych zwierząt czy ludzi – niech poczekają za drzwiami i nie rozpraszają kota. Możesz też wyłączyć radio czy telewizor, by kot miał zagwarantowany pełny spokój. Po wszystkim warto nagrodzić zwierzaka, by dobrze kojarzył zajmowanie się nim w taki właśnie sposób. Najlepiej sprawdzą się tutaj przysmaki dla kota.

Jeśli po wyczyszczeniu uszu kot gdzieś się zaszyje i będzie chciał pobyć sam, też mu na to pozwól. Każdy potrzebuje od czasu do czasu prywatności i chwili dla siebie, by się po prostu wyciszyć i zrelaksować. 

Jak wyczyścić kotu uszy? Rudy kot ma czyszczone uszy gazą.

Czyszczenie uszu kotu – podsumowanie

Koty to niezwykle higieniczne zwierzęta, zaliczane do grona jednych z najczystszych zwierząt domowych. Na swoją pielęgnację potrafią przeznaczyć nawet kilka godzin dziennie. Są w stanie tak dobrze się czyścić dzięki językowi, który wyposażony jest w brodawki kolczaste, a te działają jak szczotka i zbierają wszelkie zanieczyszczenia. Żaden kot jednak nie dosięgnie językiem do swoich własnych uszu.

Czyszczenie uszu kotu nie zawsze jest konieczne – rób to tylko wtedy, gdy faktycznie pojawia się taka konieczność. Jak czyścić uszy kotu? Przede wszystkim rób to delikatnie i z użyciem odpowiednich narzędzi. Wacik i chusteczka będą tu jak najbardziej w porządku. Nie używaj natomiast patyczków do uszu, którymi możesz bardzo poważnie zaszkodzić zwierzakowi.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
1 komentarz do “Czyszczenie uszu kotu – w jaki sposób to robić?
  • Avatar
    Patrycja pisze:

    Ja raz na jakiś czas przecieram uszy mojej kotce chusteczkami opharm, które są bardzo delikatne i super sobie radzą

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.