Bulterier miniaturowy – mały terier z jajowatą głową

Bulterier miniaturowy, w skrócie minibull jest pomniejszoną odmianą bulteriera. Ten piesek z jajowatą głową ma swoich miłośników na całym świecie. Uchodzi za wesołego czworonoga, który uwielbia ludzi. Nie jest jednak psem, z którym poradzi sobie każdy. A czy Ty nadajesz się na opiekuna tej rasy? Możesz o tym się przekonać, po przeczytaniu naszego artykułu. Ponadto, znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, które nurtują każdego przyszłego opiekuna przed zakupem minibulla: bulterier miniaturowy, a zwykły – czy odmiany różnią się tylko rozmiarem? Ile żyje bulterier miniaturowy, a także ile kosztuje bulterier miniaturowy?

Bulterier miniaturowy

Bulterier miniaturowy – przedstawienie rasy

Bulterier miniaturowy to brytyjska rasa psów małych, która jest uznawana przez Międzynarodowy Związek Kynologiczny (FCI). Wzorzec rasy otrzymał 359 numer i został przypisany do grupy terierów (III), w sekcji 3 – teriery typu “bull”.

Organizacje kynologiczne

Bulterier miniaturowy jako rasa został uznany przez:

  • Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy VI – Psy teriery (Terriers),
  • World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 3.05.02 w grupie psów terierów.

Przez inne większe organizacje:

  • American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy terierów (Terrier Group),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy terierów (Terrier),
  • Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec IV-7 i został przypisany do grupy terierów (Terriers)
  • United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy terierów (Terrier Group)

Rys historyczny

Bulterier miniaturowy, tak jak sugeruje jego nazwa, jest pomniejszoną odmianą bulteriera – psa, który powstał w XIX wieku, w wyniku skrzyżowania dawnych odmian terierów z buldogiem, a także już wyrmarłą rasą – biały terier angielski. Odmiana powstała w tym samym czasie co bulterier zwykły, ale nie była wyrównana pod względem wielkości i umaszczenia. Z tego względu, sto lat później, wykreślono ją z Brytyjskiego Kennel Club spośród ras uznawanych. W 1938 roku odmianę odrestaurowała grupa entuzjastów.

Bulterier miniaturowy obecnie jest rasą bardzo popularną na całym świecie, szczególnie w USA, a także w swojej ojczyźnie w Anglii. W Polsce odmiana cieszy się dużym powodzeniem. Bulteriery kiedyś pełniły rolę bojowników i tępicieli szczurów. Dzisiaj bulteriery miniaturowe uchodzą za modne psy do towarzystwa.

Bulterier miniaturowy, a zwykły

Miniaturowy bulterier jest niemal identyczny, jak bulterier zwykły. Wzorce obu odmian opisują te same cechy. Różnica polega tylko w wysokości. Wzorzec bulteriera nie ogranicza jego wzrostu, inaczej jest w przypadku odmiany miniaturowej. Oprócz tego, opiekunowie często podkreślają, że odmiana miniaturowa, jest bardziej energiczna, a zarazem spokojniejsza i bardziej inteligentna. Miniaturowe bulteriery częściej są wybierane przez kobiety, w przeciwieństwie do odmiany zwykłej, która jest bardziej popularna wśród mężczyzn.

Bulterier miniaturowy – charakterystyka wyglądu

Bulterier miniaturowy jest ruchliwym psem, który charakteryzuje się umięśnioną sylwetką i typową jajowatą głową. A jakie inne cechy możemy zauważyć u przedstawicieli rasy?

Głowa psów jest długa i masywna. Jej charakterystyczny kształt, w profilu odznacza się gładką opadającą linią – od wierzchołka głowy, do czubka nosa. Na głowie są głęboko osadzone, ciemne, skośne, trójkątne oczy. Oprócz nich, możemy zauważyć mocne szczęki, czarny nos i niewielkie uszy, które stoją pionowo. Szyja psa jest długa i umięśniona. Tułów jest zaokrąglony z widocznym wysklepieniem żeber. Ogon jest prosty i nisko osadzony, minibull nosi go poziomo. Kończyny psów tej rasy są idealnie równoległe i umięśnione, charakteryzują się mocną kością. Skóra ściśle przylega do ciała.

Wielkość miniaturowego bulteriera

  • Wzorzec rasy ogranicza maksymalny wzrost bulteriera miniaturowego. Dla obu płci, prawidłowa wysokość w kłębie, czyli od ziemi do szczytu łopatek, nie powinna przekraczać 35,5 cm.
  • Wzorzec rasy nie przewiduje limitu wagi. Podkreśla jedynie, że budowa psa powinna być proporcjonalna i harmonijna. Przeciętnie, bulteriery miniaturowe ważą od 9 do 16 kg.

Sierść i umaszczenie bulteriera miniaturowego

Miniaturowy bulterier posiada krótką, lśniącą i przylegającą sierść, która jest jednakowej długości na całym ciele psa. Sierść w dotyku jest twarda. Zimą bulterier może posiadać krótki podszerstek. Barwy umaszczenia uwzględnione we wzorcu to:

  • czysto biała – z dopuszczalną pigmentacją na skórze i łatami na głowie,
  • czarna pręgowana,
  • ruda,
  • płowa,
  • trójbarwna – z przewagą podstawowego koloru nad kolorem białym.

Bulterier miniaturowy – pielęgnacja krótkowłosego psa

Bulterier miniaturowy posiada krótką i twardą sierść, która nie wymaga strzyżenia, ale jej regularna pielęgnacja jest kluczowa. Jeżeli pies nie jest odpowiednio zadbany, może gubić martwe włosy w całym domu. Pojedyncze twarde włoski wbiją się w dywan, meble, ubrania. Są zmorą domowników i gości domu. Podpowiemy jakie czynności pomogą temu zapobiec.

Szczotkowanie bulteriera miniaturowego jest bardzo proste

Szczotkowanie pomoże się pozbyć się martwych włosów, a używając przy tym nawilżającej odżywki, wzmocnimy włosy zdrowe. Do szczotkowania bulteriera miniaturowego przyda nam się:

  • gęsta włosiana szczotka dla psa,
  • nawilżająca odżywka z olejkami dla psów w aerozolu.

Na początku spryskujemy sierść odżywką. Następnie czeszemy psa szczotką, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Nawilżanie wraz z czesaniem powinno odbywać się dwa razy w ciągu tygodnia.

Kąpiele mokre i suche

Bulterier miniaturowy powinien być kąpany raz w miesiącu, a także za każdym razem, gdy pies jest brudny. Kąpiel nie tylko sprawi, że sierść i skóra psa będą czyste, ale także poprawi strukturę jego włosów. W tym celu, powinniśmy używać specjalnych kosmetyków dla psów:

  • szampon regenerujący lub intensyfikujący kolor włosów,
  • odżywka w formie balsamu,
  • lotion dla psa.

Psa myjemy dwukrotnie z szamponem, staramy się przy tym nie wytworzyć dużo piany. Po umyciu i odsączeniu wody ręcznikami, nanosimy odżywkę w formie balsamu, a po kilku minutach ją spłukujemy. Psa suszymy ręcznikami i suszarką z niegorącym strumieniem powietrza.

W przypadku, gdy chcemy tylko odświeżyć sierść, możemy użyć specjalnego lotionu dla psów, który działa jak suchy szampon. Wystarczy nanieść go na sierść, a następnie przetrzeć ją ściereczką, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.

Podstawowa higiena bulteriera miniaturowego

Pamiętajmy, żeby dbać nie tylko o szatę, ale także o całe ciało minibulla, a w szczególności o jego:

  • uszy,
  • oczy,
  • okolice intymne,
  • zęby,
  • pazury.

Uszy, oczy i okolice intymne powinniśmy co jakiś czas przeglądać i sprawdzać, czy nie doszło tam do podrażnień, lub infekcji. Możemy je przecierać zwilżoną ściereczką. Żeby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, możemy podać pupilowi przekąskę dentystyczną dla psa. Pazury obcinamy, wtedy gdy pies nie ściera ich naturalnie i są zbyt długie, do tego używamy obcinaczek dla psów. Pamiętajmy o tym, że pies jest narażony na pasożyty, w tym kleszcze. Skutecznym rozwiązaniem są specjalne obroże owadobójcze dla zwierząt. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się obroże Foresto od firmy Bayer.

Bulterier miniaturowy – charakter i zabawy z innymi

U psów rasy bulterier miniaturowy, charakter jest bardziej łagodny, niż u odmiany zwykłej. Nie możemy przy tym zapominać, że ich przodkowie polowali na szczury, a także walczyli na ringu. A jaki jest bulterier miniaturowy jako pies do towarzystwa?

Bulterier miniaturowy w domu

Bulterier miniaturowy jest mocno przywiązany do swojego opiekuna. Wraz z nim, a także pozostałymi członkami rodziny może bawić się na okrągło, gdyż zabawa jest domeną wesołego minibulla. Niestety, bulteriery nie mogą pochwalić się wyczuciem, na przykład w trakcie niewinnej zabawy potrafią ugryźć. Wprawdzie możemy zapanować nad takim zachowaniem z czasem, gdy odpowiednio wychowamy psa, lecz minibull nie jest zalecany dla rodzin z małymi dziećmi. Podobnie jest w przypadku, gdy są w domu inne zwierzęta. Koty lub inne psy, również mogą poczuć się skrzywdzone w trakcie zabaw, a wtedy awantury są nieuniknione. Najlepiej, gdy minibull wyrasta w ich obecności, wtedy może przyswoić ich nienaruszalne granice. Żywiołowy bulterier nie jest dobrym wyborem dla osób starszych, gdyż ma duże zapotrzebowanie na aktywność.

Bulterier miniaturowy wobec obcych

Minibull kocha ludzi i kontakt z nimi, wobec obcych nie przejawia agresji lub nieufności. Z tego względu nie jest dobrym kandydatem na psa stróżującego, za to może być dobrym alarmem, gdyż ma tendencje do wszczynania hałasu. Na spacerze nie jest zaczepny, ale potrafi odpowiedzieć agresją na zaczepki innych psów.

Bulterier miniaturowy – wychowanie i szkolenie uparciuszka

Bulterier miniaturowy jest bardziej odpowiedni dla osób doświadczonych w prowadzeniu psów. Minibull wymaga szkolenia na wczesnym etapie życia, gdyż później jest trudniej wyrobić odpowiednie nawyki u upartego, dorosłego psa.

Bulterier miniaturowy – środowisko życia

Bulterier miniaturowy jest w stanie przystosować się do każdego rodzaju domostwa, niezależnie czy znajduje się ono w centrum metropolii, czy na odludziu. W domu, pies powinien znaleźć swój ciepły kąt. Najlepiej sprawdzi się legowisko dla psów małych rozmiarów. Poza tym, jego miniaturowy wzrost, czyni go świetnym psem dla tych, którzy często podróżują. Żeby podróże były pełne dobrych wrażeń, pies powinien się z nimi oswajać stopniowo.

Jak podejść bulteriera miniaturowego przy nauce posłuszeństwa?

Miniaturowy bulterier powinien uczyć się posłuszeństwa, od samego początku wspólnego życia. Przy wychowaniu będzie warto wypracować komendy:

  • puść,
  • do nogi,
  • nie wolno.

Miejmy na uwadze to, że rasa powszechnie uchodzi za upartą. Nasze groźby i agresywna postawa nie wskórają niczego dobrego. O wiele lepiej będzie wykorzystać zamiłowanie psa do zabaw. Proces szkolenia możemy urozmaicić takimi zadaniami, które w formie zabawy wypracują u psa pożądane zachowania. Nagrody takie, jak pochwały i smakołyki ułatwią psu przyswajanie nauki, w dodatku pies będzie wykonywał polecenia chętniej.

Bulterier miniaturowa – nie tylko zabawy

Miniaturowy bulterier w domu zachowuje się spokojnie, pod warunkiem, że zostało zaspokojone jego dzienne zapotrzebowanie na ruch. Oprócz zabaw w domu, nie możemy zapominać o codziennych spacerach, one również mogą być urozmaicone zabawą, na przykład aportowaniem piłeczki. Jeżeli chodzi o sporty kynologiczne, to minibull może sprawdzić się w różnych dziedzinach, na przykład:

  • agility – tor przeszkód dla psów
  • flyball – bieg sztafetowy z piłką dla psa
Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Bulterier miniaturowy – hodowla i ogłoszenia w internecie

Bulterier miniaturowy jest rasą popularną i nie powinniśmy mieć trudności z zakupem swojego szczeniaka w Polsce. W internecie możemy znaleźć liczne ogłoszenia krajowych hodowli, na przykład na portalu olx. A jak dokonać bezpiecznego zakupu i uniknąć rozczarowania?

Bulterier miniaturowy – hodowla FCI i jej zalety

Jeżeli chcemy zakupić rodowodowego szczeniaka rasy bulterier miniaturowy, hodowla zrzeszona w FCI jest jedynym rozwiązaniem. FCI jest organizacją honorowaną na całym świecie, a w naszym kraju podlega pod nią Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), który jako jedyny może wyrabiać rodowody psom w RP. Rodowód możemy uzyskać zgłaszając się do lokalnego oddziału ZKwP wraz z metryką otrzymaną z hodowli FCI. Oprócz tego, możemy być pewni warunków i opieki, jakie otrzymał bulterier miniaturowy, hodowla podlega ścisłym kontrolom ZKwP. Procedurom podlega również plan hodowlany. Żeby zagwarantować zdrowie szczeniaków rasy bulterier miniaturowy, hodowla dobiera do rozrodu, tylko przebadanych osobników. Jeżeli chcemy uzyskać fachową pomoc w doborze szczeniaka, możemy liczyć na hodowców FCI. Ludzie, którzy prowadzą hodowle są profesjonalistami i pasjonatami, którzy udzielą cennych rad dotyczących opieki. Często możemy otrzymać wyprawkę, która zaspokoi pierwsze potrzeby wspólnego życia.

Bulterier miniaturowy – olx bez ryzyka

W internecie, czasem możemy znaleźć ogłoszenia o tytule “szczeniak w typie bulterier miniaturowy sprzedam”. Pamiętajmy, że “w typie” oznacza nic więcej, jak – podobny do rasy. Zatem piesek, może być mieszańcem innych ras niż bulterier miniaturowy. Takie ogłoszenia mogą zmylić wiele osób, lecz nie są oszustwem. Ogłoszenia oszustów i pseudohodowli również mogą pojawić się na portalu. Jak zatem uchronić się przed nimi? Rozważając ogłoszenia o tytule “bulterier miniaturowy sprzedam”, powinniśmy zwrócić uwagę na hodowlę i stowarzyszenie, któremu ona podlega. Na szczęście, tak jak w przypadku innych rasowych psów, oferty dotyczące rasy bulterier miniaturowy, olx wyświetla wraz z nazwą hodowli i stowarzyszenia. Przed dokonaniem wyboru zakupu, powinniśmy zweryfikować przynależność hodowli do FCI, a najlepiej wybrać się do hodowli osobiście.

Bulterier miniaturowy – zdrowie i typowe choroby rasy

Bulterier miniaturowy, chociaż jest mały, to posiada bardzo mocno zbudowane ciało, które jest odporne na letnie słońce i chłód. Skrajne temperatury są dla niego niebezpieczne, dlatego w takie dni jego aktywność na zewnątrz powinna być ograniczona, a swoje schronienie powinien znaleźć w domu. A jak jeszcze możemy zadbać o zdrowie minibulla?

Średnia długość życia dla psów rasy bulterier miniaturowy

Bulterier miniaturowy, gdy jest zdrowy może być naszym towarzyszem przez wiele lat. Średnia długość życia dla psów rasy bulterier miniaturowy wynosi około 10-14 lat. Żeby zachować psa w zdrowiu powinniśmy dbać o niego na co dzień, a także co jakiś czas zbadać go u lekarza weterynarii, szczególnie pod kątem chorób typowych dla rasy.

Choroby typowe dla rasy bulterier miniaturowy

Bulteriery miniaturowe są podatne na wiele problemów zdrowotnych, zarówno fizjologicznych, jak i psychologicznych, są to:

  • głuchota,
  • atopowe zapalenia skóry i inne problemy skórne,
  • zwichnięcie soczewki i inne problemy z oczami,
  • zwichnięcie rzepki,
  • choroby nerek,
  • choroby serca,
  • problemy behawioralne.

Głuchota jest przekazywana dziedzicznie. Szczenięta mogą się urodzić głuche jednostronnie lub obustronnie. Atopowe zapalenie skóry to choroba, która ma charakter przewlekły i nawracający. Objawia się rozmaitymi zmianami na skórze, jak świąd i stany zapalne. Atopowe zapalenie skóry to choroba, która ma swoje podłoże genetyczne. Zwichnięcie soczewki również jest chorobą dziedziczną. Zwichnięcie soczewki polega na przesunięciu soczewki i może prowadzić do jaskry, albo ślepoty. Najczęstsze choroby nerek to zapalenie nerek i wielotorbielowatość nerek – choroba o podłożu genetycznym, charakteryzuje się obecnością licznych torbieli w obu nerkach. Najczęstsze choroby serca to zwężenie zastawki aortalnej i zwyrodnienie zastawki mitralnej, są to choroby które polegają na anatomicznych zniekształceniach zastawek serca, przez co utrudniają prawidłową pracę organu. Problemy behawioralne wynikają najczęściej ze stresu, przejawem takiego problemu może być gonienie własnego ogona przez psa.

Jak możemy zauważyć, wiele chorób ma podłoże genetyczne. Ich wystąpienie może być wyeliminowane, dzięki badaniom, które są wykonywane u przedstawicieli ras przed rozrodem. Dlatego warto jest kupować szczeniaki z hodowli, które praktykują badania osobników przed reprodukcją.

Bulterier miniaturowy – żywienie łakomego i energicznego psa

Bulterier miniaturowy ma skłonności do tycia. Z drugiej strony, pies, który spędza swoje dni aktywnie, ma większe zapotrzebowanie energetyczne. Odpowiednie dostosowanie diety pupila zależy od nas. Możemy przygotowywać posiłki samodzielnie lub możemy dobrać odpowiednią karmę komercyjną.

Bulterier miniaturowy – żywienie karmą komercyjną

Żeby dobrać karmę do naszego psa, powinniśmy uwzględnić jego wiek, wagę i poziom aktywności. Karma powinna być podawana zgodnie z zaleceniami producenta o stałych porach. Dzienna doza pokarmu powinna być podzielona na 2 lub 3 porcje, a w przypadku szczeniąt na 5. Podawanie posiłków nie może odbywać się bezpośrednio przed lub po aktywności. W dzienny bilans energetyczny powinny być wliczone przysmaki, które podajemy psu. Nie możemy także zapominać o świeżej wodzie, do której pies powinien mieć cały czas dostęp.

Bulterier miniaturowy – posiłki domowe

Posiłki dla minibulla możemy przygotowywać sami. Może to być dieta BARF, która polega na podawaniu psu posiłków, składających się głównie z surowego mięsa. Oprócz mięsa, a także warzyw i owoców, taką dietę powinniśmy odpowiednio suplementować. Wielu opiekunów decyduje się na preparaty suplementujące od firmy Vetoquinol. Przy takiej formie żywienia, nie możemy przygotowywać posiłków jedynie według naszego uznania, porcje powinny być ściśle dostosowane do konkretnego osobnika. Potrzebujemy wiedzy jak należy to zrobić prawidłowo. Informacje możemy znaleźć w specjalistycznej literaturze, bądź skonsultować się z lekarzem weterynarii i poprosić o ułożenie planu żywieniowego. W dodatku, warto jest regularnie badać psa i jego krew, pod kątem niedoborów lub nadmiaru składników w jego organizmie.

Bulterier miniaturowy – cena i koszty utrzymania psa modnej rasy

Bulterier miniaturowy z hodowli FCI może kosztować około 4000 – 8000 zł. W ten koszt, oprócz psa, wliczają się badania lekarskie, przeprowadzona socjalizacja, a także dokonania rodziców szczeniaka. A jak wyglądają koszty opieki nad psem tej rasy?

Bulterier miniaturowy – koszty miesięczne i roczne

W ciągu miesiąca powinniśmy na bieżąco uzupełniać:

  • karmę,
  • przysmaki,
  • worki na nieczystości.

W przypadku psa rasy bulterier miniaturowy, cena ich zakupu wyniesie około 150 – 200 zł miesięcznie.
W ciągu roku do wydatków dołączą środki służące do pielęgnacji psów takie, jak:

  • szampon,
  • odżywka w aerozolu,
  • odżywka w formie balsamu,
  • lotion,
  • obroże owadobójcze.

Koszt tych środków będzie wynosił około 400 – 500 zł. Łącznie w ciągu roku przeznaczymy na psa około 2000 – 3000 zł.

Bulterier miniaturowy – koszty opieki w ujęciu dwuletnim

W ciągu dwóch pierwszych lat opieki nad minibullem przeznaczymy około 4500 – 6500 złotych. Na cały ten okres wystarczy zakupić jednorazowo akcesoria dla psa, takie jak:

  • miski,
  • obroża,
  • smycz,
  • kaganiec,
  • szczotka włosiana,
  • obcinaczki dla psów,
  • zabawki,
  • legowisko.

Dodatkowo powinniśmy się liczyć z usług dla psów, z których będziemy chcieli skorzystać, na przykład:

  • opieka weterynaryjna,
  • ubezpieczenie,
  • psie przedszkole,
  • szkolenia.

Podsumowanie – czy będę odpowiednim opiekunem dla bulteriera miniaturowego?

Bulterier miniaturowy to modna rasa małych psów. Przedstawiliśmy jej pochodzenie i klasyfikację w FCI. Opisaliśmy także wygląd charakterystyczny dla bulterierów. Jeżeli ten piesek z jajowatą głową spodobał się Tobie i chcesz mieć go u siebie w domu, dobrze przemyśl czy będziesz odpowiednim opiekunem.

Wiesz jaki jest bulterier miniaturowy, charakter tego psa nie jest dla Ciebie zagadką. Czy podołasz w wychowaniu tego upartego pieska? Nasze porady powinny Tobie w tym pomóc.

Jak już wiesz, minibulle mają predyspozycje do różnych schorzeń i dolegliwości. Badaj swojego pieska regularnie, a także zadbaj o jego wygląd, higienę i odpowiednio odżywiaj psa. Te zagadnienia zostały poruszone powyżej, wykorzystaj przekazaną wiedzę najlepiej.

Pamiętaj także, by zapewnić psu wszystko to, co jest konieczne. Uwzględnij w swoim budżecie domowym koszty związane z opieką. Wiesz z jakimi wydatkami musisz się liczyć. Jeżeli już jesteś gotowy by zakupić szczeniaka, nie bądź pochopny, swojego wyboru dokonaj tylko spośród ofert sprawdzonych hodowli.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.