Chart afgański to charakterystyczna rasa dużych psów zaliczana do chartów. Mamy tutaj do czynienia z jedną z najstarszych ras, a jej początki są bezpośrednio związane z Azją Południową, konkretnie Afganistanem. Charty afgańskie należące do grupy psów pierwotnych, określane również jako psy kabulskie, afghan hound lub po prostu… afgany. Ich usposobienie jest bardzo zdystansowane, a w parze z wyjątkowym charakterem, idzie też niezwykle szlachetny wygląd. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy ta rasa polubi się z Twoimi dziećmi, albo czy pies chart afgański nadaje się do mieszkania na wsi, to koniecznie zapoznaj się z treścią naszego artykułu. Podpowiemy również, ile konkretnie kosztują maleńkie psy rasy chart afgański. Szczeniaki są niezwykle słodkie i trudno im odmówić uroku. Zapraszamy!
- 1. Chart afgański — co musisz o nim wiedzieć?
- 2. Jak wygląda chart afgański? Co jest dla niego bardzo charakterystyczne?
- 3. Przygotowujemy afgańskiego charta długowłosego do wystawy
- 4. Odpowiednia pielęgnacja charta afgańskiego
- 5. Jaki charakter ma chart afgański? Szczeniaki i dorosłe osobniki
- 6. Chart afgański: wychowanie wymagającej rasy psa
- 7. Chart afgański: hodowla rasy
- 8. Czy chart należy do często chorujących psów?
- 9. Jak karmić charta afgańskiego?
- 10. Chart afgański: cena szczeniaka i potrzebnego mu wyposażenia
- 11. Czy chart afgański będzie dla mnie odpowiednim towarzyszem?
Chart afgański — co musisz o nim wiedzieć?
Afgański chart od roku 1930 jest zarejestrowany w Canadian Kennel Club (CKC) oraz AKC American Kennel Club (AKC). W klasyfikacji FCI pies chart afgański jest zaliczany do grupy 10, czyli do chartów, a konkretnie do sekcji 1, czyli chartów długowłosych.
Organizacje kynologiczne
Chart agański został uznany przez:
- Australian National Kennel Council (ANKC) – został przypisany do grupy IV – Psy tropiące, ogary (Hounds),
- World Kennel Union (WKU) – otrzymał pozycję 4.3 w grupie psów myśliwskich.
Przez inne większe organizacje:
- American Kennel Club (AKC) – przypisany do grupy psów tropiących, ogarów (Hound Group),
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – przypisany do grupy psów tropiących, ogarów (Hound),
- Canadian Kennel Club (CKC) – otrzymał wzorzec II-1 i został przypisany do grupy psów tropiących, ogarów (Working Dogs)
- United Kennel Club (UKC) – przypisany do grupy psów charty i psy pół-dzikie (Sighthound and Pariah Dog Group)
Pies chart afgański — jego historia kiedyś i dziś
Co sprawia, że afgański chart jest prawdziwym ulubieńcem miłośników psów? Chart afgański został wyhodowany kilka tysięcy lat temu na terenie znanego nam dzisiaj Afganistanu. Pierwsze ślady jego udomowienia sięgają nawet 4000 lat wstecz. Pochodzenie rasy jest z kolei związane z Afryką Północną. Kiedyś pies chart afgański był przede wszystkim wykorzystywany w wyścigach i polowaniach. Współcześnie nie podlega próbom pracy. Największa popularność rasy w Polsce przypada na połowę lat 70. i początek 80 XX w., aktualnie nie jest aż tak chętnie wybierany. Jego hodowle możemy jednak znaleźć zarówno w Europie, jak i w Ameryce.
Pies myśliwski, a może jednak wierny towarzysz? O użyteczności rasy
Chart afgański był na szeroką skalę wykorzystywany w polowaniach — przede wszystkim na lisy, ale i wilki. Sprawdzał się również podczas pilnowania stad. Charty są uznawane za pierwsze wyspecjalizowane psy, które współpracowały z człowiekiem. Obecnie są uznawane przede wszystkim za psy do towarzystwa, czy wystaw, rzadziej wykorzystywane sporcie. Pies chart afgański niezwykle szybko i zwinnie biega. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że pierwsze charty występowały w aż 3 odmianach. Psy długowłose były najbardziej zbliżone do współcześnie znanych nam pupili. Wyróżnić można były charty afgańskie górskie oraz pustynne. Tych drugich już się nie hoduje.
Szlachetny, majestatyczny i niezwykle urokliwy afgański chart
Każdy, kto kiedykolwiek widział charta afgańskiego, na pewno zwrócił uwagę na jego niepowtarzalną, jedwabistą sierść. Trudno przejść obok niej obojętnie! Zwłaszcza, że mamy tutaj do czynienia z prawdziwymi, długimi włosami. Charakterystyczna długa grzywa, krótki ogon i niezwykle smukła sylwetka sprawiają, że afgański chart jest psem jedynym w swoim rodzaju. Wyróżnia go także charakter. Chociaż to pies bliski człowiekowi i uwielbiający ludzkie towarzystwo, trzeba wiedzieć, że nie jest to rasa, którą da się całkowicie sobie podporządkować. Chart afgański uwielbia swobodę i jest zdystansowany.
Bohater jednej z legend
O tym, jak długoletnia jest ta rasa, świadczą między innymi wzmianki o tym, że sam Noe miał zabrać na swoją arkę właśnie… charta. Około 6 tysięcy lat temu zostały bowiem znalezione szczątki, które być może należały właśnie do przedstawicieli tej rasy. Warto wspomnieć także o tym, że wzorzec rasy został stworzony dzięki pewnemu kapitanowi. John Barff sprawił, że chart afgański przywędrował aż do Indii i został wystawiony w 1907 roku w Crystal Palace. Rasa zyskała wtedy ogromną sławę i zaczęła robić się popularna.
Jak wygląda chart afgański? Co jest dla niego bardzo charakterystyczne?
Jeżeli chodzi o konkretny wygląd tej rasy, to długie, zadbane włosie to nie jedyna cecha charakterystyczna. Wzorzec mówi o tym, że dopuszczalne jest praktycznie każde umaszczenie z wyłączeniem białych znaczeń. W naszym domu może więc zamieszkać i chart afgański czarny i np. rudy. Niespotykany jest z kolei chart afgański krótkowłosy. Najbardziej charakterystyczna dla tej rasy jest bowiem właśnie niezwykle długa sierść. Budowa ciała charta jest często określana jako aerodynamiczna. Pozwala na rozwinięcie naprawdę dużej prędkości.
Ile waży i mierzy chart afgański?
Rasę wyróżnia na pewno również sama waga oraz wzrost. Ile mierzy i ile waży chart afgański? Dorosłe psy mierzą około 68-74 cm, ważą z kolei między 20-25 kg. Suki z kolei mają 63-69 cm i ważą 15-20 kg. Łatwo więc można zauważyć, że chart afgański jest dosyć wysoki, a zarazem bardzo lekki. Zwłaszcza, że docelowa waga dorosłego psa nie powinna przekraczać 30 kg.
Najbardziej wyróżnia go jednak długa głowa z mocno zaznaczonym guzem potylicznym. Czaszka chartów jest podłużna i stosunkowo wąska, wyróżniają je także bardzo silne i mocne szczęki. Ciało jest umięśnione, a uszy opadają wzdłuż głowy, są one również porośnięte włosami. Charty noszą zazwyczaj bardzo wysoko ogon, na którym nie ma zbyt wielu włosów. Ich przednie kończyny są proste. Tylne z kolei mocno zaznaczone. Zad chartów opada lekko w dół. Warto zwrócić uwagę także na wewnętrzny kącik oczu, który w przypadku chartów jest osadzony trochę niżej niż zewnętrzny.
Przygotowujemy afgańskiego charta długowłosego do wystawy
Jeżeli spotkałeś się kiedykolwiek ze stwierdzeniem, że chart jest prawdziwym psim arystokratą, to na pewno nie będzie dla Ciebie żadnym zaskoczeniem, że jest to rasa biorąca udział w różnych wystawach. Jak przygotować do takiej wystawy swojego psa?
W pierwszej kolejności należy zapoznać się z informacjami zawartymi we wzorcu danej rasy. W przypadku charta afgańskiego, można zwrócić uwagę, chociażby na to, że włosy mają układać się naturalnie. Niedopuszczalne jest bowiem ani strzyżenie, i trymowanie sierści.
Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonać przed wystawą charta?
Biorąc pod uwagę niezwykle długie włosie chartów, warto zadbać przede wszystkim o regularne kąpiele, ale i zabezpieczanie włosów przed czynnikami zewnętrznymi. Należy zastosować odpowiednie kosmetyki, a także zatroszczyć się o regularne czesanie i usuwanie ewentualnych kołtunów. Świetnie może się sprawdzić, chociażby szampon marki Champion Champ-Richer dostosowany właśnie do pielęgnacji długiej i miękkiej sierści. Warto wybrać również odpowiednią szczotkę, np. dwustronny model Zolux Anah. Czesanie charta afgańskiego nie powinno odbywać się ‘na sucho’, włosie można wcześniej delikatnie zmoczyć.
Najpopularniejsze wystawy chartów
Arystokrackie charty możemy podziwiać, chociażby na Klubowej Wystawie Chartów Polski w miejscowości Golub-Dobrzyń. W tym roku (2022) czeka nas również już XVIII Europejska Wystawa Chartów FCI, która odbędzie się w tej samej miejscowości.
Odpowiednia pielęgnacja charta afgańskiego
Aby nasz chart afgański pięknie się prezentował i nie był narażony na żadne uszczerbki, należy zadbać o jego prawidłową pielęgnację. Oczywiście ze względu na charakterystyczne włosie, nie należy ona do najłatwiejszych.
Podstawowe informacje dotyczące pielęgnacji chartów afgańskich
W celu zapewnienia chartowi odpowiedniej ochrony, np. przed pasożytami i kleszczami, jego sierść powinna być bardzo porządnie oczyszczona. Jeżeli psiak nadmiernie się pobrudzi, można również swobodnie go wykąpać. Należy jednak pamiętać o tym, aby stosować wyłącznie delikatne środki takie jak szampony i odżywki, które nie podrażnią zarówno samej skóry, jak i sierści zwierzaka. Najlepiej, aby chart afgański był czesany codziennie. Wtedy z całą pewnością unikniemy sytuacji, w której jego włosie stałoby się poplątane, a tym samym bardzo nieestetyczne.
Jak strzyc włosie charta afgańskiego? Jak zadbać o jego pazury?
Chart afgański nie powinien być w ogóle strzyżony, ponieważ jego włosie układa się naturalnie. Jeżeli psiak nie zdziera samoczynnie pazurów na spacerach i podczas zabaw, można je skrócić za pomocą specjalnych nożyczek lub cążek. Warto jednak pamiętać o dużej ostrożności, ponieważ zbyt głębokie obcięcie pazurków może doprowadzić do uszkodzeń i bólu zwierzaka. Jak skutecznie obciąć psu pazury? Przytrzymaj wygodnie łapkę swojego pupila i odcinaj niewielkie kawałki pazurów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że naczynia krwionośne pod pazurem nie zostaną uszkodzone. Jeżeli jednak obawiasz się, że zrobisz swojemu pupilowi krzywdę, to zawsze możesz zabrać go do odpowiedniego salonu psiej pielęgnacji.
Jaki charakter ma chart afgański? Szczeniaki i dorosłe osobniki
Przed zakupem charta należy wiedzieć, że już szczeniaki wykazują bardzo charakterystyczne dla tej rasy cechy. Charty afgańskie są bardzo samodzielne, trudno je całkowicie podporządkować człowiekowi. Charty nauczą się wielu komend, niemniej jednak bardzo wyraźnie zaznaczają swoją niezależność. Chart afgański jest bardzo związany zarówno ze swoimi najbliższymi, jak i zajmowanym terytorium, dlatego na pewno zareaguje, gdy będzie działo się coś niepokojącego. Charty to z natury psy myśliwskie, dlatego podczas spacerów należy uważać na to, aby nie usiłowały czegoś 'złapać’. W stosunku do obcych ludzi oraz zwierząt chart jest z natury bardzo zdystansowany i powściągliwy. Osobniki tej rasy nie powinny mieć problemu z tym, aby zakolegować się ze zwierzętami mieszkającymi w tym samym domu. Ludzie, którzy będą dobrze traktować naszego charta, na pewno pozostaną przez niego zapamiętani. Chociaż chart nie jest zbyt wylewny, z całą pewnością pokocha swojego opiekuna.
Dodatkowo nie sposób nie wspomnieć o tym, że charty afgańskie, doskonale wychowują się… w grupach. Nic więc dziwnego, że właściciele bardzo często decydują się na zakup nie tylko jednego zwierzaka.
Co lubi robić i za czym nie przepada chart afgański?
Chart afgański uwielbia być w ruchu, dlatego też jego właściciel musi mu zapewnić odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Charty uwielbiają biegać, fantastycznie sprawdzą się również jako towarzysze podczas naszej jazdy na rowerze. Ta rasa jest uznawana za jedną z najwytrwalszych, a zarazem najszybszych. Pies może osiągnąć prędkość nawet do 60 km/h! Jeżeli zależy Ci na tym, by Twój pies był zawsze w dobrej formie, nie szczędź mu wysiłku – codziennie zabieraj go na długi spacer. Charty uwielbiają także zabawę, np. w ogrodzie. Zainwestuj w odpowiednie piłeczki i spędzaj miło czas ze swoim czworonogiem. Czego z kolei chart nie lubi? Na pewno nie przepada za chaosem i wieloma bodźcami, dlatego podczas zabawy zdecydowanie wystarczy skoncentrować się na jednym typie zabawek. Mogą to być np. piłki lub gryzaki.
Chart afgański: wychowanie wymagającej rasy psa
Nie da się ukryć, że jednym z trudniejszych psów pod względem wychowania jest właśnie chart afgański. Hodowla tej rasy nie należy do najłatwiejszych, ponieważ jest to pies o sporej liczbie indywidualnych wymagań.
Stwórz chartowi odpowiedni kąt w domu, zadbaj także o potrzebne akcesoria
Chart afgański to zdecydowanie ten typ psa, który nie nadaje się do mieszkania w bloku. Zwierzę co prawda lubi przebywać wewnątrz pomieszczeń, ale najlepiej czuje się w dużym ogrodzie. Należy więc zapewnić mu dostateczną ilość miejsca do tego, aby mógł swobodnie biegać, bawić się i aktywnie spędzać czas. Decydując się na charta, musisz zadbać między innymi o zakup odpowiednich misek, szczotek do czesania, a także innych, ułatwiających codzienną pielęgnację produktów. Na pewno przyda się także transporter lub klatka samochodowa. Nie można zapominać również o dobrze dopasowanych szelkach, smyczy i obroży. Chart jest dużym psem, dlatego na pewno przyda się również kaganiec. Idealną opcją dla tej rasy będzie pozwolenie mu na spędzanie czasu w ciągu dnia na dworze, a w nocy w domu. Do tego przyda się odpowiednio duże legowisko.
Czy szkolenie charta afgańskiego jest w ogóle możliwe?
Każdy, kto miał kiedykolwiek styczność z chartem afgańskim, na pewno zwrócił uwagę na jego niezwykle niezależny charakter. Z tego też względu szkolenie charta na własną rękę, w domu — może być bardzo trudne. Na pewno wymaga od właściciela dużej dozy cierpliwości. Należy również pamiętać, że chart afgański ma bardzo niski poziom tolerancji bólu, dlatego nie należy tego zwierzęcia w żaden sposób karać, ani strofować. Psiak na pewno doceni jednak nagrody w postaci smaczków i długie spacery ze swoim właścicielem. Nie należy jednak zapominać o tym, że charty afgańskie mają skłonność do otyłości, dlatego dzienne przysmaki nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki pokarmowej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz chart nie zacznie borykać się z nadprogramowymi kilogramami. Wybierając smaczki, należy również zwrócić uwagę na to, aby były stosunkowo niskiej kaloryczności.
Jak nauczyć charta afgańskiego chodzenia na smyczy?
Wielu właścicieli chartów afgańskich ma problem z tym, aby psiaki nauczyły się ładnie chodzić na smyczy. Te zwierzęta są duże, dlatego w momencie, gdy zaczynają 'ciągnąć’ na spacerze, pojawia się spory kłopot. Na szczęście można sobie z nim poradzić. W momencie, gdy pies coś wyczuje, a tym samym, znacząco się oddali, należy pozytywnie zachęcić go do tego, aby do nas wrócił. Można to zrobić za pomocą lubianej przez psa zabawki lub wykorzystując smakołyk.
Kiedy najlepiej rozpocząć szkolenie charta afgańskiego?
Biorąc pod uwagę, że charty są niezwykle niezależnymi zwierzętami, ich szkolenie najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Już szczeniaki chartów są bardzo wrażliwe i mają doskonałą pamięć, dlatego na pewno zapamiętają sytuację, w których otrzymały pozytywną nagrodę. Nauka i szkolenie musi być przede wszystkim regularne i naprawdę konsekwentne, dzięki czemu nawet taki 'trudny’ pies jak chart, z całą pewnością nauczy się odpowiednich zachowań. Ich ogromną zaletą jest na pewno fakt, że charty są bardzo zaradne i sprytne — szybko się uczą i bardzo dużo rozumieją.
Poznaj potrzeby swojego charta
Chociaż chart jest bardzo samodzielny, można nauczyć go posłuszeństwa. Trzeba jednak mieć sporo cierpliwości i być konsekwentnym. Charty afgańskie są bardzo wrażliwymi zwierzętami, dlatego należy odpowiednio balansować pomiędzy stawianymi wymaganiami a troską i opieką. Jeżeli będziesz poświęcać chartowi sporo wolnego czasu, a do tego będziecie spędzać go aktywnie, to możesz mieć pewność, że będzie lojalnym przyjacielem. Behawioryści pozostają zgodni, w przypadku charta afgańskiego najważniejsze jest odpowiednie, łagodne podejście. Przesadne oczekiwania i zbyt intensywne komunikaty wysyłane do psa, mogą sprawić, że zwierzę zacznie się bać. Tak samo, jak trudno o to, aby w naszym domu zamieszkał chart afgański krótkowłosy, tak samo trudno jest sprawić, aby zwierzę zostało naszym przyjacielem, gdy nie będziemy odpowiednio go traktować.
Chart afgański: hodowla rasy
Jeżeli chodzi o hodowlę chartów afgańskich, należy wiedzieć, że jest to rasa narażona na obciążenia fizyczne. Pielęgnacja tej rasy również nie należy do najłatwiejszych, co sprawia, że wielu hodowców decyduje się na wybór mniej wymagających towarzyszy.
Hodowla FCI — rodowód i metryka
Jeżeli zależy nam na tym, aby kupić rasowe zwierzę, należy złożyć zamówienie w hodowli. Bardzo często jest bowiem spotykany chart afgański krzyżowka, czyli połączenie, w którym jeden z rodziców jest chartem, drugi niekoniecznie. Chart afgański krzyżówka może być obciążony i chorować, dlatego zdecydowanie lepiej nie kupować takich zwierząt i nie wspierać pseudohodowli. Zanim zainteresuje nas ogłoszenie 'chart afgański sprzedam tanio’, należy dokładnie sprawdzić sprzedawcę. Kupując szczeniaki w odpowiedniej hodowli, otrzymamy metrykę, na podstawie której wyrobimy odpowiedni rodowód. Metryka psa decyduje o tym, czy dany pies jest rasowy. To z niej możemy dowiedzieć się, gdzie urodził się, a także skąd pochodzi pies. Metrykę otrzymuje każdy szczeniak, który urodził się w zarejestrowanej hodowli. Rodowód z kolei umożliwia branie udziału w wystawach, a także jest obligatoryjnyn do rozrodu psów w hodowlach.
Oprócz samej metryczki otrzymamy także potrzebną wyprawkę, która na pewno ułatwi pielęgnację w pierwszych wspólnych dniach z maluchem. Jeżeli zaś sami chcemy prowadzić hodowlę, to musi ona spełniać wiele bardzo rygorystycznych wymogów. Chart afgański krzyżówka jest niedopuszczalny.
Jak sprawdzić rodziców charta afgańskiego?
Przed zakupem szczeniaka z hodowli należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy mamy do czynienia z odpowiednimi 'rodzicami’. Warto sprawdzić odpowiednie dokumenty, takie jak metrykę i rodowód, a także upewnić się, że kupujemy zwierzę ze sprawdzonego miejsca. Hodowcy muszą przekazać Ci odpowiednie informacje dotyczące nawet samego krycia, czyli krótkie zaświadczenie informujące o tym, że miot faktycznie pochodzi od zwierząt z rodowodem.
W jaki sposób wybrać odpowiedniego szczeniaka charta afgańskiego?
Przed zakupem szczeniaka warto sprawdzić nie tylko jego rodziców, ale i cechy charakterystyczne dla danej rasy. Istotna będzie nawet sama masa malucha i to, w jaki sposób się prezentuje. W przypadku chartów afgańskich należy zwrócić uwagę także na wspomniane umaszczenie. Co powinno wzbudzić nasze podejrzenia, w momencie, gdy będzie nas interesować chart afgański? Cena, która będzie mocno zaniżona. Ogłoszenia w stylu 'chart afgański sprzedam za grosze’, najlepiej od razu eliminować.
Co jeszcze warto wiedzieć o chartach afgańskich?
Jeżeli nie jesteś zbyt dużym fanem sportu, może okazać się, że chart afgański nie będzie dla Ciebie odpowiednim towarzyszem. Zarówno sam charakter, jak i potrzeby tego psiaka są bardzo specyficzne, dlatego też należy dobrze przemyśleć jego zakup i nasze możliwości. Chart afgański nie poradzi sobie w domu bez ogrodu. Jesteś właścicielem kotów i zastanawiasz się nad wyborem charta? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że te zwierzęta nie mają żadnych problemów z akceptacją kocich znajomych. Na samym początku na pewno jednak nie należy pozostawiać zwierząt samych, bez żadnego nadzoru.
Czy chart należy do często chorujących psów?
Istotne przed zakupem psa, będzie także zorientowanie się w tym, jaka jest jego żywotność i tendencje do różnych chorób. Afgańczyki z reguły są zdrowe, ale oczywiście wykazują podatność na pewne schorzenia.
Jak długo żyje chart afgański i co go wyróżnia?
Charty afgańskie, które mają dobre zdrowie, żyją zazwyczaj od 12 do nawet 14 lat. Zdarzają się nawet psy, których długość życia to około 16 lat! Oczywiście, jeżeli zapewnimy mu odpowiednią pielęgnację i dużo aktywności. Do mocnych stron chartów afgańskich na pewno należy to, że ten pies doskonale znosi praktycznie wszystkie warunki atmosferyczne. Latem należy jednak pamiętać o tym, że przyda mu się odpowiednio zacienione miejsce do odpoczynku. Gdy na zewnątrz będzie bardzo wilgotno, to chart może borykać się z mocno poplątaną sierścią.
Poznaj typowe choroby chartów afgańskich
U chartów bardzo często spotykana jest zaćma. Może ona doprowadzić nawet do utraty wzroku. Istotne jest regularne sprawdzanie uszu psa, ponieważ są one długie i wiszące, a co za tym idzie — narażone na infekcje. W przypadku chartów afgańskich mamy także do czynienia z tzw. zwyrodnieniem rdzenia chartów afgańskich. Objawy zaczynają występować zazwyczaj między 3 a 8 miesiącem życia. To choroba genetyczna, której współcześnie dostępne rokowania są niestety bardzo złe.
Jak większość dużych osobników charty mogą mieć pewne problemy z kończynami. Dlatego należy zadbać o to, aby nie były one nieodpowiednio nadwyrężone. Konieczne jest także regularne usuwanie kamienia nazębnego z płytki. Na szczęście odpowiednio żywiony i pielęgnowany chart choruje zazwyczaj rzadko.
Jak karmić charta afgańskiego?
Zaleca się, aby chart otrzymywał dwie, dobrze dostosowane do jego potrzeb porcje jedzenia. Charty należą do zwierząt, które mogą, mocno przybierać na wadze, dlatego należy zatroszczyć się o to, aby ich nie przekarmiać.
Czym najlepiej karmić małego i dużego charta?
W przypadku szczeniąt najkorzystniej jest jednak zainwestować w karmę suchą, ponieważ będzie wpływać pozytywnie na rozwój kości malucha. W czasie zabawy czy spaceru można wykorzystywać także smaczki — np. suszone mięso wzbogacone dodatkowo o witaminy i minerały, przydatne psu. Zapotrzebowanie dietetyczne psów zmienia się na różnych etapach ich rozwoju, dlatego zupełnie inaczej będziemy karmić szczeniaka, a inaczej dorosłego psa, czy seniora. Zaleca się, aby szczenięta 'przechodziły’ na pokarmy stałe w wieku około miesiąca. W ich diecie musi znaleźć się przede wszystkim dużo białka, które znacząco wspiera wzrost maluchów. Do tego należy zadbać, aby karma była maksymalnie lekkostrawna. Jeżeli zaś chodzi o odpowiednią porcję karmy, to dobiera się ją na podstawie wymiarów szczeniaków. Charty afgańskie należą do dużych psów, dlatego ważne jest określenie właściwej porcji. Do 6 miesięcy życia będą to zazwyczaj 3 posiłki dziennie, później 2.
Co lubią jeść charty afgańskie?
Charty lubują się zarówno w domowym jedzeniu, jak i w gotowych karmach wysokiej jakości. Domowe pożywienie dla psiaka nie jest oczywiście równoznaczne z podawaniem mu tego samego, co na co dzień jedzą ludzie. Samodzielnie przygotowana dieta musi być zrównoważona, tak aby dostarczała psu wszystkich niezbędnych składników. W psim menu musi znaleźć się białko, węglowodany, warzywa, wapń, kwasy tłuszczowe i inne zdrowe tłuszcze. Podstawowym pokarmem dla psa musi być mięso, np. sarnina, dziczyzna, kurczak, kaczka, czy indyk. Świetnie sprawdzą się także bogate zarówno w białko, jak i witaminy ryby. Jeżeli zaś chodzi o pozostałe składniki, to w diecie psa powinny zagościć jaja, siemię lniane, twaróg, ryż, makaron, zielone warzywa, marchew, fasolka szparagowa, czy groszek cukrowy.
Samodzielne przygotowanie i odpowiednie zbilansowanie posiłków dla psa nie należy do najłatwiejszych zadań. Wybierając gotowe karmy, mamy pewność, że wszelkie zawarte w nich składniki są właśnie odpowiednio zbilansowane i dostosowane do potrzeb naszego czworonoga.
Możemy podawać im i karmę suchą i mokrą, koniecznie dla psów. Ze względu na charakterystyczną postawę charta, zaleca się, aby miska z pożywieniem była ustawiona na odpowiedniej (niewymagającej nadmiernego schylania się) wysokości, dzięki czemu nasz zwierzak nie będzie musiał nadwyrężać swojego ciała.
Zadbaj o różnorodną dietę charta
Chart afgański tak samo, jak każdy duży pies, lubuje się oczywiście w mięsie. To ono musi więc stanowić podstawę piramidy żywieniowej naszego czworonoga. Podczas karmienia, a zwłaszcza w momencie, gdy zdecydujemy się na zmianę karmy, należy zwracać uwagę na to, czy pies nie zaczyna borykać się z żadnymi problemami żołądkowymi. Zatem w jaki sposób najlepiej zmienić dotychczas wykorzystywaną karmę? Najlepiej mieszając ją z tą używaną częściej. Wystarczy, że każdego dnia będziemy zmieniać proporcję, a tym samym dodawać więcej karmy nowej i coraz to mniej starej, aż do jej całkowitego wyeliminowania.
O tyle, o ile szczenięta powinny dostawać karmę częściej, ale w mniejszych porcjach, tak w przypadku dorosłych psów najlepiej zapewniać pupilowi dwa posiłki. Objętościowo dopasowane do tego, jaka jest jego aktywność w ciągu dnia. O wybór właściwego pokarmu należy zadbać również wtedy, gdy psiak jest po zabiegu sterylizacji – wpływa ona bowiem bardzo mocno na przyswajanie pokarmu, a tym samym sprawia, że właściciel musi zadbać o dobór odpowiedniego rodzaju.
Zwierzęta poddane sterylizacji z reguły stają się mniej aktywne, a to oznacza, że zmniejsza się ich zapotrzebowanie energetyczne. Dodatkowo znacząco zwalnia także sam metabolizm psa, dlatego o wiele łatwiej jest go wtedy przekarmić. Oprócz zmniejszenia kaloryczności posiłków należy zadbać także o to, aby w składzie karmy znalazło się mniej tłuszczu. Aby pies 'nie był głodny’ dobrze, aby karma charakteryzowała się włóknami pokarmowymi, które gwarantują dłuższe uczucie sytości.
Podczas zakupów możesz zwrócić uwagę na karmy Royal Canin, stworzone specjalnie z myślą o sterylizowanych zwierzakach. Wybór specjalistycznego pokarmu pozwoli Twojemu psu utrzymać odpowiednią sylwetkę.
Chart afgański: cena szczeniaka i potrzebnego mu wyposażenia
Ile kosztuje chart afgański? Cena psa z rodowodem oscyluje w przedziale 2500-4000 zł. Należy jednak wziąć pod uwagę także same koszty utrzymania, które będą różnić się przede wszystkim w zależności od tego, jakiej jakości produkty wykorzystamy.
Chart afgański/cena — ile kosztuje utrzymanie zwierzaka?
Utrzymanie czworonoga wiąże się przede wszystkim z kosztem pożywienia oraz potrzebnych mu akcesoriów. Jednorazowo musimy zakupić wszystkie potrzebne akcesoria, a później w razie potrzeby je wymieniać. Do tego dochodzi comiesięczny koszt karmy, worków na odchody, czy zmienianej od czasu do czasu szczotki. Chart musi być czesany codziennie, dlatego żywotność tych akcesoriów nie jest zbyt duża.
Jeżeli chodzi o karmę, to dla naszego afgana sprawdzić mogą się, pasze, przygotowane przez markę Royal Canin, Animonda lub Eukanuba. Korzystając np. z karm marki Royal Canin, których koszt to około 250-260 zł za 12 kg opakowanie, możemy szacować, że taki pokarm spokojnie wystarczy na około miesiąc, przy dawkowaniu 250-420 g. dziennie.
Do pielęgnacji i ochrony przed robakami, warto z kolei wykorzystywać preparaty Bayer i Vetoquinol. Koszt miesięczny będzie wahać się w okolicach 500 zł. Istotną rolę odgrywa również odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej, a także uszu oraz oczu. Jeżeli chodzi o jamę ustną, możesz zdecydować się na specjalne, dodawane do wody preparaty, czy wysokiej jakości pasty do zębów. Do oczu i uszu z kolei najlepiej sprawdzą się łatwe w dozowaniu krople.
Chart afgański — cena w ujęciu rocznym i dwuletnim
Przez okres 12 miesięcy należy, liczyć się z tym, że oprócz zapewnienia karmy, zabawek i potrzebnych akcesoriów, konieczne będą również regularne wizyty u weterynarza. Mowa tutaj zarówno o różnego rodzaju kontrolach, jak i obowiązkowych szczepieniach. Utrzymanie charta będzie więc nas kosztować około 500 zł x 12 miesięcy + to wszystko, co zostanie wydane dodatkowo. Można więc szacować, że będzie to kwota rzędu 7-8 tys. złotych. W okresie dwuletnim dojdzie jeszcze konieczna wymiana podstawowych akcesoriów, takich jak szelki, smycz, szczotka, czy obroża. Na pewno należy wziąć pod uwagę także wszelkie dodatkowe koszty, może bowiem okazać się, że nasz pies wymaga konsultacji z behawiorystą. Pamiętaj także o kosztach związanych z różnymi aktywnościami Twojego pupila. Mowa tutaj o szkoleniach, udziałach w wystawach, czy nawet o zakupie elementów pozwalających na wspólne trenowanie. Być może Twój pies będzie potrzebował także dobrze dopasowanych witamin. W ciągu dwóch lat na charta afgańskiego wydamy więc około 15-18 tys.
Czy chart afgański będzie dla mnie odpowiednim towarzyszem?
Jeżeli od zawsze marzy Ci się chart afgański, to koniecznie weź pod uwagę to, że jest to zwierzę, które wymaga od swojego opiekuna sporej ilości czasu i zaangażowania. Nawet jeśli 'trafi’ nam się chart afgański krótkowłosy, a właściwie o trochę krótszym włosiu to i tak konieczne będzie jego regularne czesanie. Do tego dochodzą jeszcze kwestie związane z częstą aktywnością fizyczną i wspólnym spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Chociaż afgańczyk raczej nie nauczy się setki komend. Z pewnością będzie bardzo oddany i wierny.
Poznając psy rasy chart afgański, cena może nam się wydawać bardzo atrakcyjna, należy jednak wziąć pod uwagę to, że pies powinien być zakupiony z legalnej, odpowiednio prowadzonej hodowli. Jeżeli zdecydujesz się na charta, pamiętaj, aby zadbać o jego zbilansowaną dietę, sierść, uszy. Kupno szczeniaka to oczywiście wielka radość, ale i ogromna odpowiedzialność. Chart afgański na pewno nie będzie polecany dla mało wytrzymałych osób, którym trudno zapanować nad emocjami. To zwierzę wymaga poświęcenia codziennie sporej ilości czasu, nie można bagatelizować jego potrzeb.
Sprawdź również