Chomik w ciąży – jak o niego zadbać?

Chomiki to jedne z popularniejszych zwierzątek domowych – słyną jako niekłopotliwe, tanie – w zakupie, jak i w utrzymaniu – ich wyżywienie nie należy do najdroższych, a przy tym jest łatwo dostępne. W dodatku wcale nie zajmują tak wiele miejsca. To wszystko sprawia, że są to zwierzęta bardzo często wybierane jako pierwsze zwierzęta rodzinne, które mają przynieść radość dziecku i nauczyć je odpowiedzialności. Zazwyczaj kupuje się jednego chomika. Jeśli chcesz rozpocząć hodowlę chomików i odpowiedzialnie je rozmnożyć, potrzebujesz zdobyć odpowiednią wiedzę. Chomik w ciąży wymaga w końcu odpowiedniej opieki. Jakie są objawy ciąży chomików? Ile trwa ciąża u chomika? Dowiedz się!

Chomik w ciąży - jak się nim zająć?

Odpowiedzialna i właściwa hodowla chomików

Chomiki to zwierzaki bardzo lubiane i chętnie wybierane. Są niewielkie, nie zajmują zbyt wiele miejsca, a przy tym ich dieta wcale nie należy do najbardziej skomplikowanych. Nadal jednak musisz pamiętać o tym, że to żywe stworzenie, a nie zabawka. Dlatego złym pomysłem jest kupowanie chomika dla dziecka i pozostawianie opieki nad zwierzątkiem tylko na jego głowie. Dziecko to tylko dziecko – może w ten sposób uczyć się odpowiedzialności, ale powinno to robić pod Twoim nadzorem, żeby zwierzak nie cierpiał. Dlatego jeśli chcesz kupić chomika z myślą o dziecku, to traktuj go jako zwierzątko rodzinne.

Pamiętaj jednak, że chomiki to zwierzęta nocne – najbardziej aktywne będą wtedy, gdy będziecie spać, przez co może robić trochę hałasu tunelami, drabinkami czy kołowrotkami dla gryzonia. To zupełnie normalne, nie uda Ci się przestawić chomika na dzienny tryb życia – takie próby mogą go tylko zestresować i nic dobrego z tego nie wyjdzie.

Odpowiedzialna hodowla chomików wymaga mnóstwa wiedzy na temat ich zachowania, zwyczajów, sposobu żywienia, rozmnażania czy możliwych chorób. Najlepiej jest też znaleźć lekarza weterynarii, który specjalizuje się w małych zwierzątkach.

Zawsze musisz mieć na uwadze też to, że chomiki to zwierzęta, które żyją samotnie. To wielkie samotniki i nie będą zadowolone, gdy dokupisz im towarzystwo. Będzie dochodzić między nimi do walk, będą agresywne i zestresowane.

Jeśli chcesz rozmnażać chomiki, musisz wiedzieć też jakie zwierzęta będziesz ze sobą łączyć. Wszystko po to, by mieć nad całym procesem kontrolę i nie dopuścić do chowu wsobnego. 

Ile trwa ciąża u chomika?

Przeczytaj także: Opieka nad chomikiem – 10 zasad

Kiedy chomik może zajść w ciążę?

Ciąża u chomika może wystąpić bardzo szybko, dojrzałość płciową samica uzyskuje w wieku około 50-80 dni. To, że tak szybko chomiki uzyskują dojrzałość płciową, nie oznacza jednak, że powinieneś od razu doprowadzać do zapłodnienia samicy. Zbyt wczesna ciąża może skończyć się śmiercią zwierzaka, który nie będzie w stanie donosić ciąży czy przetrwać porodu.

Dlatego przyjmuje się, że najlepiej, gdy pierwsza ciąża występuje najwcześniej około szóstego tygodnia życia zwierzaka. Jeśli chcesz, by do tego doszło, potrzebujesz połączyć samca i samicę w parę – nigdy nie pozwalaj tym zwierzakom po prostu ze sobą mieszkać. Chomiki w naturze żyją samotnie i łączą się ze sobą tylko na okres rozmnażania. Jeśli będą mieszkać razem może dochodzić między nimi do walk. Może też dochodzić do niekontrolowanego rozmnażania – a nad tym procesem najlepiej jest jednak mieć kontrolę.

Jeśli zapewnić chomikom odpowiednie warunki, mogą być bardzo płodne i dać wiele młodych w
ciągu roku. Ważne jednak, by kojarzenie ze sobą zwierząt odbywało się w sposób rozważny i
odpowiedzialny. Młode potrzebują właściwych warunków do wzrostu i rozwoju, należy też zapewnić im
dobry, troskliwy dom. Matki natomiast wymagają właściwej opieki okołoporodowej, jak również przerw
koniecznych na regenerację organizmu. O spełnienie wszystkich tych warunków dbają zarejestrowane
hodowle i to właśnie im powinniśmy zostawić właściwe kojarzenie chomików, a nam nie pozostaje nic
innego niż dbać o nie i kochać.

lek. wet. Hanna Pietruszka

Kojarzyć ze sobą chomiki najlepiej porą nocną – to ich naturalna pora aktywności. W dodatku owulacja najczęściej występuje około północy, więc masz większe szanse na to, że cały proces zakończy się powodzeniem.

Ciąża u chomika - co robić?

Jeśli chcesz, by samica zaszła w ciążę, przełóż ją do klatki samca lub niech spotkanie ma miejsce na neutralnym gruncie, w innym wypadku może się on czuć niepewnie i nie dojdzie do aktu zapłodnienia. Nadzoruj cały proces, by mieć pewność, że para przypadnie sobie do gustu i samica nie zacznie walczyć z samcem. Nie przejmuj się, jeśli samica na samym początku atakuje samca – to może być pierwszy etap ich godów. Jeśli jednak ataki przybierają na sile, natychmiast je rozdziel, by nie doszło do rozlewu krwi. Samica w rui nie powinna atakować samca – jeśli jednak to robi, jest to oznaką jej braku gotowości.

Ile trwa ciąża chomika? To bardzo krótki proces, jeśli nie zachowasz odpowiedniej ostrożności, możesz go przeoczyć – całość trwa od szesnastu do dwudziestu sześciu dni. To duża rozbieżność, ale bierze się z powodu różnych gatunków chomików. Chomiki syryjskie chodzą w ciąży około szesnastu-osiemnastu dni, chomiki Campbella i chomiki dżungarskie już od osiemnastu do dwudziestu jeden dni. Najdłużej w ciąży chodzą chomiki Roborowskiego, bo od dwudziestu dwóch do dwudziestu sześciu dni.

Jak rozpoznać czy chomik jest w ciąży?

Ciąża chomika trwa krótko, dlatego nieuważny hodowca może ją przeoczyć. Jeśli jednak świadomie połączyłeś samicę z samcem i doszło między nimi do kopulacji, jest duża szansa, że samica zaszła w ciążę. Wiesz już, ile trwa ciąża u chomika – to nie jest długi okres. Dlatego jeśli z powodzeniem skojarzyłeś ze sobą parę, możesz zacząć obserwować swoją samicę, by sprawdzić, czy jest w ciąży.

Jak wygląda chomik w ciąży? Na samym początku trudno jest wykryć jakąkolwiek zmianę. Niektóre chomiki w tym okresie czasu mogą się zachowywać bardziej nerwowo, być lękliwe, wycofane i unikać kontaktu. Inne natomiast mogą zachowywać się tak jak zawsze – nie ma tu reguły, wszystko zależy od danego chomika, ale też od danej ciąży – każdą kolejną ciążę chomik może przeżywać zupełnie inaczej.

Jednak już na samym początku ciąży chomik będzie więcej jadł, zbierał zapasy i szykował spokojne miejsce do porodu. Część z nich może być aktywna i ruchliwa do samego dnia porodu. Jednak większość chomików z reguły w pewnym momencie robią się coraz spokojniejsze, ruszają się mało i przemieszczają się ociężale. Zmienia się też ich sylwetka – brzuch chomika robi się większy.

Sklep ZooArt.com.pl

Unikaj brania chomika na ręce, gdy jest w ciąży. Możesz niechcący nacisnąć brzuszek i uszkodzić płody, możesz też bardzo łatwo zrobić krzywdę zwierzątku, a przy tym bardzo poważnie je zestresować. Na ogół nie ma powodu, by zabierać chomika do lekarza weterynarii – taka wizyta, czy nawet sama podróż może je bardzo zestresować. Jeśli jednak czujesz się zaniepokojony z jakiegoś powodu lub chcesz po prostu upewnić się, że wszystko w porządku najpierw skontaktuj się z lekarzem weterynarii – najlepiej takim, który specjalizuje się w małych zwierzątkach. Uzupełnisz swoją wiedzę i rozwiejesz dręczące Cię wątpliwości.

Musisz zadbać o to, by dieta chomika była jak najlepsza – w tym okresie też więcej je, więc dostarczaj zwierzęciu więcej pożywienia niż zazwyczaj. Dostarczaj też materiały na gniazdo – dawaj więcej wyściółki niż zazwyczaj, bo chomik będzie sobie z niej wił gniazdo do porodu.

Poród najczęściej odbywa się w nocy – wtedy, gdy chomik czuje się najlepiej i najbezpieczniej, dlatego na ogół w ogóle nie zauważysz tej chwili.

Chomik w ciąży - jak go karmić?

Jakiej opieki wymaga chomik i jego młode po porodzie?

Młodych w miocie może być bardzo zróżnicowana liczba. Najczęściej jest ich około sześciu, choć mogą się złożyć mioty złożone z aż dwunastu chomików lub tylko z jednego. Gdy młode przyjdą na świat, może Cię kusić, by do nich zajrzeć – nie rób tego, to dla nich niebezpieczne.

Jeśli ich mama poczuje, że grozi im niebezpieczeństwo lub wykryje na nich nowy, obcy zapach to bardzo źle się dla nich skończy. Chomiki w takich sytuacjach mordują i zjadają swoje młode. To okrutne, jednak właśnie w ten sposób działa instynkt u chomika.

Pamiętaj więc o tym, by zostawić chomiki w spokoju i dostarczać tylko samicy nadal więcej jedzenia oraz więcej wyściółki – będzie ona ciągle ulepszać swoje gniazdo. Chomik odrzuca swoje młode po około trzech tygodniach – wtedy jest czas na to, by je od siebie oddzielić – inaczej może dojść między nimi do walk.

Jak wygląda chomik w ciąży?

Chomik w ciąży – podsumowanie

Nie decyduj się na rozmnażanie chomików, jeśli nie prowadzisz legalnej hodowli – to obciążające organizm chomika, a przy tym możesz mieć problem z tym, co zrobić z młodymi. Chomik w ciąży w zależności od swojej rasy chodzi od szesnastu do dwudziestu sześciu dni.

Nigdy nie trzymaj chomików w parach przez cały czas – te zwierzęta prowadzą samotniczy tryb życia. Połącz je w parę tylko na etap kojarzenia, a gdy do niego dojdzie – rozłącz parę. Nigdy nie przenoś samca do klatki samicy, zawsze samicę do klatki samca.

Chomik sam zajmie się swoimi młodymi – nie przeszkadzaj mu w tym i zadbaj o to, by w klatce było odpowiednio więcej jedzenia oraz wyściółki. Chomik w ciąży i po porodzie więcej je, a ściółki używa do budowania i ulepszania swojego gniazda. Jeśli masz jakieś wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.