Jeśli zdecydujesz się, aby w Twoim akwarium zamieszkały ryby mięsożerne, musisz wiedzieć, jak je karmić. Zapewnienie im odpowiedniej diety jest bardzo ważne dla ich zdrowia. Jak karmić mięsożerne ryby? Sprawdź!
Akwarystyka ma naprawdę wielu miłośników i entuzjastów. Stworzenie od podstaw kawałka podwodnego świata, dbanie o jego rozwój i piękno i obserwacja podwodnych stworzeń to zajęcie przyjemne, satysfakcjonujące i pozwalające uporać się ze stresem. Zanim jednak zaczniesz podziwiać efekty swojej pracy, musisz przede wszystkim zastanowić się, jaki efekt chcesz osiągnąć.
Nie możesz po prostu wrzucić do akwarium przypadkowych ryb i liczyć, że wszystko będzie dobrze. To bardzo skomplikowany proces. Przede wszystkim musisz się zastanowić, czy chcesz hodować ryby mięsożerne, roślinożerne, wszystkożerne, słonowodne lub słodkowodne, takie, które lubią ciepłe wody czy zimne. To tylko początek długiej listy wymagań.
Akwarystyka – piękne i wymagające zajęcie
Akwarystyka to nie jest hobby dla każdego. Wymaga wiedzy i cierpliwości, a także poniesienia pewnych nakładów – nie stworzysz przecież akwarium z niczego. Potrzebujesz nie tylko odpowiedniego akwarium, ale też mnóstwa innych akcesoriów – filtrów i napowietrzaczy, grzałek do akwarium, oświetlenia, roślin, dekoracji do akwarium, kryjówek dla ryb, odpowiedniego podłoża – ta lista jest naprawdę długa.
Potrzebujesz też odpowiednich ryb. Najpierw musisz się zastanowić, na jakim akwarium Ci zależy i jakie ryby powinny się tam znaleźć. Wszystkie mają swoje własne, specyficzne wymagania, które muszą zostać spełnione. Najważniejsze jest to, by nie łączyć ze sobą ryb, które mają zupełnie inne, niemożliwe do połączenia potrzeby, bo w takich warunkach któryś gatunek będzie cierpiał, podupadnie na zdrowiu i nie będzie zbyt długo żyć.
Dlatego dobierz ryby pod kątem swoich upodobań, a także tego, czy mogą razem mieszkać bez szkody dla siebie nawzajem. Jeśli zdecydujesz się na ryby mięsożerne, bardzo ważne jest to, by nie łączyć mięsożernych ryb drapieżnych z ich ofiarami, bo to bardzo szybko skończy się krwawym polowaniem i stracisz swoje rybki.
Pamiętaj też o tym, że gdy kupujesz nowe rybki, nie możesz ich od razu wrzucić do akwarium. Muszą przejść one okres kwarantanny. W innym wypadku możesz narazić swoje rybki akwariowe na pojawienie się różnego rodzaju chorób – nigdy nie wiesz, co mogły przynieść ze sobą nowe rybki, a choroby w obrębie akwarium potrafią rozprzestrzeniać się bardzo szybko.
Mięsożerne ryby akwariowe
Istnieje wiele zasad dobierania do siebie ryb w obrębie jednego akwarium. Warto o nich pamiętać, by akwarium rozkwitało życiem. Jeśli chcesz hodować mięsożerne ryby akwariowe, musisz pamiętać, by nie łączyć ich w obrębie akwarium z rybkami-typowymi ofiarami lub z innymi drapieżnikami, którymi mogłyby prowadzić walki o terytorium – to wszystko jest bardzo ważne, bo w innym wypadku będzie dochodzić do niebezpiecznych i krwawych walk.
Musisz też pamiętać o tym, że nie wszystkie ryby akwariowe mięsożerne są drapieżnikami – niektóre nie polują, bo żywią się resztkami i zadowala ich martwy pokarm. Takie ryby z reguły nie polują.
Bardzo popularnymi rybami mięsożernymi są bojowniki – w tym imponujący bojownik wspaniały – ryby, które prezentują się naprawdę pięknie, ale potrafią być agresywne i prowadzić zajadłe walki. Wśród innych popularnych ryb akwariowych możesz spotkać się też z akarą błęktiną, badisem bengalskim, czy bocją syjamską.
Jak karmić ryby mięsożerne?
Ryby mięsożerne do akwarium potrafią być jego ogromną ozdobą. Musisz jednak zadbać o ich odpowiednią dietę. Jej podstawą musi być, oczywiście, mięso. Możesz się spotkać z opiniami, że ryba z gatunku mięsożernych w jakimś akwarium żywi się wyłącznie roślinami, ale nie wierz w to, że wychodzi jej to na dobre. Głodna ryba jest w stanie zjeść cokolwiek, co nie oznacza, że jej to służy. Oczywiście, część ryb mięsożernych urozmaica swoją dietę roślinami, jednak nie mogą być one podstawą ich diety. Typowo mięsożernymi rybami drapieżnymi, które żywią się wyłącznie mięsem, są za to sumiki, mureny czy skrzydlice.
Ryby akwariowe mięsożerne karm pokarmem wysokobiałkowym – możesz zdecydować się na wolno tonący granulat, granulat w formie pałeczek, pokarm pływający lub taki w formie płatków.
Dobierz go do potrzeb Twojej ryby – niektóre żerują przy powierzchni wody, inne na samym dnie akwarium, a jeszcze inne w ogóle nie zainteresują się pokarmem, jeśli nie będzie on pływał – bo ich instynkt drapieżnika uaktywnia się właśnie wtedy.
Dobierz też pokarm do rozmiarów swojej ryby – inny pokarm przeznaczony jest dla małych rybek, inny dla średnich, a inny dla tych całkiem dużych.
Możesz się też spotkać z pokarmem żywym, ale nie można go za długo przechowywać, bo szybko może przestać być żywy. Niektórzy akwaryści decydują się na założenie osobnego akwarium, w którym będą mogli hodować pokarm dla swoich rybek mięsożernych – takie akwarium daje pewność świeżości i braku chorób oraz innych problemów. Istnieje jeszcze pokarm mrożony, który można przechowywać odpowiednio dłużej.
Jeśli chcesz dobrze karmić swoje ryby akwariowe mięsożerne, ale nie chcesz hodować im żywego pokarmu czy mrozić kolejnych porcji, zdecyduj się na dobrej jakości karmę komercyjną dla ryb mięsożernych. Zainteresować Cię może pływający pokarm marki Hikari dla ryb mięsożernych, wysokowartościowy i zbilansowany pokarm przeznaczony dla ryb mięsożernych marki TETRA lub pokarm marki TROPICAL.
Żywienie ryb mięsożernych – podsumowanie
Ryby mięsożerne też mogą być ozdobą akwarium, a obserwowanie ich może przynieść sporo radości. Bardzo ważna jest jednak ich dieta – nie można próbować przestawiać ich na pokarm roślinny, bo ich organizmy nie są przystosowane do tego, by czerpać składniki wyłącznie z pokarmu roślinnego.
Możesz podawać swoim rybom mięsożernym pokarm żywy, ale to kłopotliwe – niektórzy decydują się nawet na założenie specjalnego akwarium, właśnie po to. Możesz zamawiać też pokarm mrożony ze sprawdzonego źródła.
Innym wyjściem jest zakup wysokowartościowych, wysokobiałkowych karm komercyjnych dla ryb mięsożernych. Są one zbilansowane i dostosowane do potrzeb ryb mięsożernych, dlatego na rynku istnieje spora różnorodność – dzięki temu łatwiej dopasujesz odpowiedni pokarm do potrzeb swoich rybek.