Chore nerki u kota – jak rozpoznać chorobę i ją leczyć?

Koty to bardzo silne zwierzęta. Potrafią długo żyć z różnymi dolegliwościami, nie pokazując właścicielowi, że dzieje się coś złego. Wielu opiekunów kotów pyta, jak wcześnie wykryć choroby, a w szczególności – jak sprawdzić kondycję nerek, by uniknąć poważnych konsekwencji ich zaawansowanej niewydolności. Oto podpowiedź.

Często zdarza się, że profilaktyczne badanie krwi kota pozornie zdrowego, ujawnia, że nerki naszego pupila nie pracują już sprawnie. Na szczęście są już dostępne testy, które pozwalają zdiagnozować przewlekłą chorobę nerek, jeszcze zanim rozwiną się pełne objawy kliniczne. Pamiętajmy, że u kota, niewydolność nerek, zwłaszcza ta wcześnie wykryta, jest możliwa do okiełznania, a zwierzak może cieszyć się jeszcze długim życiem.

Choroby nerek u kota – rodzaje

Chore nerki u kota to najczęściej problem wieku starszego. Jednak m.in. amyloidoza nerek, wielotorbielowatość nerek czy wrodzona dysplazja nerek, mogą dać o sobie znać już w młodym wieku. Jednostki te dotyczą często kotów rasowych, dlatego warto upewnić się, czy hodowla, z której bierzemy naszego kota, np. perskiego lub abisyńskiego, jest wolna od wad dziedzicznych. Kiedy zwierzę jest już z nami w domu, musimy pamiętać o zabezpieczeniu otoczenia – wiele leków przeciwbólowych oraz roślin może spowodować ostrą niewydolność nerek u kota. Wszystkie te przypadki są jednak dosyć rzadkie. Najczęściej spotykaną dysfunkcją nerek jest ich przewlekła niewydolność.

W przypadku chorób nerek, objawy zwykle są podobne. Wiemy że coś jest nie w porządku, bo nasz kot unika zabawy, jest apatyczny, jego sierść jest matowa, a kiedy go głaszczemy – nadmiernie wypada. Często dołączają się wymioty i nieprzyjemny zapach z pyszczka. Miska z wodą wciąż jest pusta, za to ta z jedzeniem – stoi nietknięta. W gabinecie dodatkowo okazuje się, że kot schudł. Dalszym krokiem do wykrycia choroby, są już badania krwi, moczu i USG jamy brzusznej. Musimy być świadomi że jeżeli badania wykażą przewlekłą niewydolność nerek, kot ma większą część tego narządu już niesprawną.

choroba nerek u kota

Chore nerki u kota – jak leczyć?

Na początku pomagamy przez stosowanie kroplówek – wypłukując z organizmu zbędne metabolity, z którymi nie poradziły sobie nerki. Potem pozostaje nam chronić ich pozostałą, sprawną część, by jak najdłużej służyły naszemu pupilowi. Nie jest to niemożliwe – z pomocą przychodzą nam preparaty obniżające poziom fosforu w organizmie czy poprawiające przepływ krwi przez nerki, a także karmy niskobiałkowe (z oznaczeniem Renal). Karmy te mają też obniżoną zawartość fosforu i sodu. Wszystko to ogranicza tempo pogłębiania się choroby nerek u kotaDiety Renal mają wysoką przyswajalność, dzięki czemu przyjmowane w niewielkich ilościach, pomagają pokryć zapotrzebowanie energetyczne i jednocześnie są łagodne dla przewodu pokarmowego.

Niestety koty trudno jest przekonać do karmy, która ma tak mało białka – są przecież mięsożercami. Najczęściej jednak połączenie karmy suchej z mokrą lub podanie tylko saszetki, przynosi pozytywny efekt. Dostępne są karmy wilgotne o różnej konsystencji i smaku. Większość kotów skusi się choćby na sos z saszetki, a z czasem, kiedy zwierzak dojdzie do siebie – chętnie zje też i suchą karmę. Ważne by pamiętać, że diet tych nie można stosować profilaktycznie, a jedynie na wyraźne wskazanie lekarza weterynarii.

Profilaktyka to podstawa

Nie możemy zrobić wiele, żeby uchronić naszego kota przed chorobami nerek. Najważniejsze jednak, żebyśmy byli czujni. Najlepiej wykonywać profilaktyczne badania krwi oraz badanie USG nerek. Szczególnie dotyczy to ras kotów bardziej podatnych na zachorowania, a także zwierząt z obciążeniami rodzinnymi. W ten sposób możemy wcześnie dowiedzieć się tego, czego nasz dzielny pupil nie będzie chciał nam pokazać.

Dr Hanna Pietruszka to lekarka weterynarii z wieloletnim doświadczeniem, która z pasją poświęca się swojej pracy w gabinecie dla małych zwierząt w Kielcach. Jej profesjonalizm oraz empatia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie czują się tam bezpiecznie. Hanna Pietruszka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób, dietetyce zwierzęcej, a także przygotowaniu pupili do wyjazdów zagranicznych. Pomogła już wielu czworonogom wrócić do zdrowia. Poza życiem zawodowym, Hanna zajmuje się wychowaniem dwójki energicznych dzieci, które wypełniają jej życie radością. Prywatnie również jest opiekunką własnego zwierzaka - zwariowanego, pełnego wigoru psa, który z entuzjazmem uczestniczy w rodzinnych wypadach i spacerach. Wychowanie dzieci i dbanie o psa, którego figle często dostarczają niezapomnianych chwil i śmiechu, doskonale równoważy jej zawodowe obowiązki. Anna z powodzeniem łączy życie zawodowe z rodzinnym, codziennie udowadniając, że pasja i miłość do zwierząt mogą iść w parze z troską o rodzinę.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Zdrowie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.