Co jedzą papugi – faliste, nimfy i nierozłączki? Przykładowe jadłospisy

Kolorowe i rozśpiewane papużki są źródłem niewyczerpanej radości! Ciekawskie i towarzyskie, zawsze chętnie umilą dzień swoim śpiewem i radosnym zachowaniem – pod warunkiem, że są odpowiednio karmione. Prawidłowa dieta odgrywa w ich życiu naprawdę dużą rolę – papugi to z reguły prawdziwe wulkany energii i żeby tak pozostało, potrzebują dużo sił. A te zapewni im tylko smaczne i pożywne jedzenie.

Co jedzą papugi? Na co należy uważać? Jak zapewnić im najlepszą dietę? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania. Zapoznasz się też z przykładowymi jadłospisami dla papug różnych gatunków – papużek falistych, nierozłączek i nimf.

Żywienie papug – właściwa dieta to podstawa 

Stworzenie odpowiedniej diety dla większości gatunków papug jest utrudnione o tyle, że nadal jeszcze nie istnieją wyczerpujące badania na temat ich dokładnych potrzeb żywieniowych. Najlepiej jest wzorować się na tym, co jedzą dziko żyjące ptaki w swojej ojczyźnie i zapewnić papugom duży wybór – dzięki niemu same będą mogły wybrać sobie to, czego potrzebują. W hodowli staraj się naśladować naturalne jedzenie papug, ale dobieraj warzywa i owoce takie jakie są dostępne i dobre dla tych zwierząt.

Choć tutaj musisz być ostrożny – jeśli zbyt rozpieścisz swoje papugi, będą wybierać sobie ulubione smakołyki, a inne składniki odrzucać – takie wybiórcze żywienie papug nie zapewni im wszystkiego, co potrzebują. Zapewnij swojej papudze ciągły i nieprzerwany dostęp do jedzenia i świeżej wody. Ziarna i mieszanki w postaci granulatu, jeśli zdecydujesz się je stosować, możesz podawać raz dziennie, napełniając całe karmidełko, popołudniami z kolei warto uzupełnić dietę o jakiś owoc lub warzywo.

Do picia na co dzień wystarczy im przegotowana woda, ale hodowcy polecają podawanie im też pozbawionej gazu wody mineralnej raz w tygodniu.

Co jedzą papugi?
group of colorful parrots eating seeds and corn.

Co jedzą papugi?  

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, co jedzą papugi. Wszystko zależy głównie od ich gatunku. Ważny jest też kraj pochodzenia, bo to on w dużej mierze determinuje dietę tych ptaków w naturze. Niezależnie od gatunku przyjąć jednak można, że głównym pożywieniem papug jest ziarno, owoce, warzywa, a także dodatek białka zwierzęcego, bo większość papug, choć z natury jest ziarnojadem, nie pogardzi od czasu do czasu i takim smakołykiem. Co jedzą papugi faliste, nimfy i nierozłączki? Przekonaj się!

Papugi faliste 

Ojczyzną papużek falistych jest Australia. Na wolności podstawą ich wyżywienia są ziarna traw, choć uzupełniają swoją dietę też o rośliny zielone i owoce. Również w hodowli domowej podstawą wyżywienia papużek falistych powinno być ziarno – głównie proso i kanarkowa trawa, dobrze sprawdza się też owies.

Te ptaszki wprost przepadają za słonecznikiem, ale musisz im go ściśle dawkować – jest dość tłusty, dlatego papużka może zacząć cierpieć z powodu nadwagi. Może okazać się też za twardy dla małej papużki Ziarno to jednak nie wszystko, co jedzą papużki faliste – potrzebują też owoców i świeżych roślin. Nie pogardzą owocami bzu, liśćmi mniszka lekarskiego. Wprost przepadają za włośnicą ber i z pewnością niezwykle się ucieszą, gdy będą mogły włączyć ją do swojego jadłospisu.

Chętnie zjedzą też banana, cykorię czy jabłko lub startą marchewkę. Jedzą też świeże trawy, kiełki, wiele części zielonych z warzyw, warzywa. Muszą mieć stale dostępne gałązki do skubania i raz na jakiś czas porcję białka w postaci jajka, larw, czy białego sera lub jogurtu naturalnego.

Przykładowy jadłospis 

Podstawą wyżywienia może być sklepowa karma dobrej jakości lub samodzielnie przygotowana mieszanka ziaren – głównie prosa i trawy kanarkowej, z niewielkim udziałem na przykład nasiona lnu lub cykorii. Ziarno podawaj codziennie i zawsze pilnuj, by karmidełko nie było puste.

Jeśli nasiona podajesz rano, popołudniami możesz wrzucić do klatki kilka listków mniszka lekarskiego, babki lancetowatej lub, na przykład, nieco startej marchewki. Rośliny i warzywa możesz swobodnie miksować i zmieniać tak, by papużki za każdym razem dostały coś innego. Owoce podawaj rzadziej – są bardzo słodkie. Ale raz na kilka dni podaj im kawałek jabłka lub na przykład maliny – mają nawet więcej składników odżywczych.

Co jedzą papużki nierozłączki?

Papużki nierozłączki 

W hodowli domowej bardzo często spotyka się też papużki nierozłączki. Co jedzą te wesołe ptaki rodem z Afryki? Tak samo, jak w przypadku papug falistych, podstawą ich wyżywienia powinno być ziarno – proso, jęczmień, owies, gryka czy żyto. Chętnie wybiorą też słonecznik, pestki dyni, siemię lniane czy na przykład orzechy, ale z tymi składnikami diety nie wolno przesadzać – to nasiona oleiste i mogą dostarczyć nierozłączkom zbyt dużo tłuszczu.

Dodatkowo słonecznik ma dość twarde ziarna i może być trudny do spożycia. W ich diecie nie może zabraknąć warzyw, owoców i roślin zielonych – kapusta, marchew, kolby kukurydzy, banany, jabłka czy truskawki – wszystko to dostarczy im niezbędnych witamin i składników odżywczych.

Ucieszą je też liście gwiazdnicy, mniszka lekarskiego i koniczyna. Choć papużki nierozłączki są ziarnojadami, w naturze czasem uzupełniają swoją dietę o białko pochodzenia zwierzęcego. W warunkach domowych możesz podawać im gotowane jajko lub trochę twarogu.

Przykładowy jadłospis 

Ponownie za podstawę wyżywienia możesz uznać gotowe sklepowe mieszanki dobrej jakości. Możesz też komponować je samodzielnie – za podstawę uznaj proso, które powinno stanowić około 60 procent całości, około 5-10 procent, w zależności od aktywności Twojej papużki, powinny stanowić nasiona oleiste. Sięgnij też na przykład po grykę czy jęczmień, które będą doskonałym uzupełnieniem. Ziarno podawaj co najmniej raz dziennie.

Do tego wzbogać dietę o nieco marchewki, koniczyny i liści gwiazdnicy. Jako smakołyk możesz potraktować kawałek banana. Nie włączaj do codziennego menu jajek, ale to kolejny smakołyk, który możesz podać ptakom raz na jakiś czas. Nie przesadzaj z dzienną dawką pożywienia – zróżnicowana dieta jest ważna, ale nie możesz podawać im za dużo, bo mając zbyt wielki wybór, będą po prostu wybierać najsmakowitsze dla siebie kąski, mogą też szybko i łatwo utyć. Zawsze dostosuj ilość pożywienia do indywidualnego zapotrzebowania.

jadłospis dla nimfy

Nimfy 

Na rynku dostępne są gotowe mieszanki karm przeznaczonych dla nimf. Wielu hodowców jednak zaleca albo podawanie im ziaren odpowiednich dla papużek falistych, albo ręczne wyciągnięcie nadmiaru pestek dyni, słonecznika, konopi i innych tłustych nasion z karm dla nimf. Działanie to motywują twierdzeniem, że – zależnie od indywidualnego zapotrzebowania nimfy i jej trybu życia, w końcu ptaki żyjące w wolierze są o wiele aktywniejsze od tych w klatce – w gotowych mieszankach dla tego gatunku może być ich nieco za dużo. Co jedzą papugi nimfy?

Tłuste ziarna, takie jak na przykład ziarna konopi, to dla nich prawdziwy rarytas i faktycznie, jako ptaki większe, potrzebują ich nieco więcej niż papużki faliste, ale nie należy przesadzać z ich ilością. Zjedzą również proso, kanarkową trawę czy owies, lubią też jeść proso z kłosów i świeżą kukurydzę. Od czasu do czasu w diecie nimf powinny znaleźć się też owoce i warzywa – na przykład borówki, brzoskwinie, maliny, czereśnie, pozbawiona nasion papryka, botwinka, seler, rzodkiewka, szpinak, marchewka.

Nimfy nie jedzą mięsa, ale okazjonalnie nie pogardzą twarożkiem, który podawaj im wyłącznie bez dodatku soli. Zjedzą też trochę jogurtu naturalnego, czy inne źródło białka.

Przykładowy jadłospis 

Gotowa mieszanka przeznaczona dla nimf lub papużek falistych – w tym drugim przypadku nieco wzbogać ją o nasiona słonecznika lub dyni. Do tego podaj swoim papugom trochę malin, nieco papryki lub liści babki lancetowatej. Ilość pożywienia, tak jak i jego rodzaj musisz dostosować do Twoich papug – jeśli nie jesteś w stanie precyzyjnie określić ich zapotrzebowania, spytaj o poradę lekarza weterynarii.

jadłospis dla papug

Dieta papug – podsumowanie 

To, co je papuga, w dużej mierze uzależnione jest od tego, jaka to konkretnie papuga. Każdy gatunek ma nieco inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i zaspokaja je w inny sposób – zależny od miejsca ich pochodzenia. Każda papuga jednak w swojej diecie potrzebuje wapnia, a najlepszym ich źródłem dla nich jest sepia, by zdrowo się rozwijać i piasku, który pomaga im w trawieniu. Chętnie będą też skubać gałązki.

Choć jedzą też owoce i robią to bardzo chętnie, nie wciskaj ich między pręty klatki, bo soki uwalniają z nich cynk, który może papużkom zaszkodzić. Papugi są ziarnojadami, choć nimfy i nierozłączki nie pogardzą odrobiną jajka lub białego, pozbawionego soli sera. W naturze czasami raczą się robaczkami, by zaspokoić swoje zapotrzebowanie na białko. Poza jedzeniem, zawsze pamiętaj o zapewnieniu ciągłego dostępu do świeżej, czystej wody.

Pamiętaj też, że nie wszystkie rośliny są odpowiednie dla Twoich papug. Nie podawaj im awokado, liści ziemniaka ani pryskanych owoców, warzyw czy traw.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Co jedzą papugi – faliste, nimfy i nierozłączki? Przykładowe jadłospisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.