Czkawka u psa też może się zdarzyć! Dlaczego Twój pies ma czkawkę?

Czkawka to zjawisko naturalne – prawdopodobnie wielokrotnie w ciągu swojego życia dopadła Cię ta dolegliwość. Nieszkodliwa, choć w pewnych okolicznościach może być zawstydzająca. Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z czkawką w przypadku ludzi – każdy ma swój pomysł i każdy może wymienić co najmniej kilka różnych sposobów. Czkawka to zjawisko znane i powszechnie rozpoznawalne w przypadku ludzi. Jak jest jednak z psami? Czy czkawka u psa może wystąpić? Czy o czymś świadczy? Przekonaj się!

Dlaczego pies ma czkawkę?

Czym jest czkawka?

Jamę brzuszną od klatki piersiowej oddziela przepona. Podczas wdechów i wydechów porusza się ona miarowo. Za odpowiednią pracę przepony odpowiada nerw przeponowy – jest on silnie rozgałęziony, a przy tym jest też najdłuższym nerwem parzystym w organizmie. Jeśli na którymkolwiek jego odcinku dojdzie do podrażnienia – pojawia się czkawka.

Czkawka to bowiem nic innego jak niekontrolowane skurcze przepony, które powodowane są właśnie przez nieprawidłową pracę podrażnionego nerwu przeponowego. Przepona porusza się wtedy w sposób spazmatyczny i nieregularny – temu zjawisku może towarzyszyć dźwięk, nierzadko bardzo głośny – to z kolei efekt wywołany przez nagłe zamknięcie głośni, która jest jedną z chrząstek występujących w krtani.

Z czkawką nierzadko połączone są też niekontrolowane skurcze całego ciała, które mogą być dość silne. To dolegliwość nieprzyjemna i taka, która bywa uważana za zawstydzającą dla ludzi w towarzystwie, jednak na ogół nikt jakoś specjalnie nie przejmuje się czkawką – pod warunkiem, że nie trwa całymi godzinami. Tak to wszystko wygląda u ludzi, a jak jest z psami? Czy czkawka u psa może się pojawić?

czy psy mają czkawkę?

Czy pies może dostać czkawki?

Jeśli masz psy od dawna, to z całą pewnością chociaż raz udało Ci się zauważyć sytuację, w której Twój pies ma czkawkę. Jego ciało porusza się wtedy w niekontrolowanych skurczach, dokładnie tak jak sama przepona, może pojawić się też charakterystyczny dźwięk. Dla sporej liczby ludzi wygląda to przezabawnie, zwłaszcza gdy pies reaguje bardzo żywiołowo i emocjonalnie, bo sam nie bardzo rozumie, co się aktualnie z nim dzieje. Czemu pies ma czkawkę? Mechanizm działania jest tutaj dokładnie taki sam jak u ludzi – czkawka u psa to też efekt podrażnienia nerwu przeponowego. 

Każdy pies może dostać czkawki – najczęściej jednak występuje ona u szczeniąt, już u bardzo małych, które nadal piją mleko swojej mamy. Czkawka u szczeniaka to swoisty odruch obronny, który służy pozbyciu się nadmiaru powietrza z żołądka.

Szczeniaki, które piją mleko swojej mamy, wraz z mlekiem zasysają też i połykają sporo powietrza, które doprowadza do tego, że ich żołądek się rozszerza. Kolejne czkania powodują, że powietrze ulatuje z żołądka, a ten może wrócić do normalnych rozmiarów. 

Czkawka u psa - dlaczego tak się dzieje?

O czym świadczy czkawka u psa?

Nie zawsze jest powód do obaw, gdy pies ma czkawkę. U szczeniąt to naturalny odruch obronny. Także pies dorosły może się nałykać zbyt wiele powietrza, którego będzie musiał się pozbyć z żołądka. Najczęściej dochodzi do tego, gdy pies je zbyt szybko i łapczywie – pochłania wtedy także powietrze, które wpływa na jego żołądek.

Jeżeli pies ma czkawkę może to również świadczyć o tym, że jest zestresowany i właśnie w taki sposób jego organizm reaguje w sytuacji stresowej lub wtedy, gdy pies jest nadmiernie podekscytowany, nadpobudliwy lub odczuwa silny niepokój. Czasami też czkawka może być wynikiem reakcji alergicznej – różne psy różnie reagują na alergeny, u niektórych może dojść do podrażnienia nerwu przeponowego, czego rezultatem jest właśnie czkawka. Może się ona pojawić też wtedy, gdy Twój czworonóg dostaje zbyt duże porcje suchej karmy dla psa bez dostępu do wody, podane mu jedzenie jest zbyt zimne lub zbyt gorące.

Na ogół więc nie ma powodów do obaw – czkawka to niegroźna dolegliwość także u psów. Bywają jednak sytuacje, w których czkawka może świadczyć o tym, że w organizmie psa dzieje się coś niedobrego.

Stosunkowo rzadko, ale zdarza się, że czkawka jest objawem chorobowym. Może świadczyć o tym, że pies cierpi z powodu niewydolności oddechowej, astmy lub ma zapalenie płuc – to zwłaszcza wtedy, gdy razem z czkawką pojawiają się duszności. U szczeniaka może to też świadczyć o tym, że połknął ciało obce lub cierpi z powodu dużego zarobaczenia. Na co jeszcze może cierpieć Twój pies?

Czkawka może pojawić się też przy zatruciach lekami lub toksynami, które znajdują się w roślinach, przy zapaleniu trzustki, zapaleniu nerwu przeponowego, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych czy przy zapaleniu mózgu. Mogą być też powodowane przez guzy, które narosły w sposób umożliwiający ciągłe podrażnianie nerwu przeponowego.

Miska dla psa ZooArt

Przeczytaj także: Chrapanie u psa – jakie są przyczyny chrapania psa?

Pies ma czkawkę! Co robić?

Wiesz już, dlaczego psy mają czkawkę, ale czy wiesz, co robić, gdy do niej dojdzie? Na ogół to rzecz całkowicie nieszkodliwa – pojawia się nagle i znika po kilku minutach. Niektórzy doradzają wtedy przestraszyć psa – dokładnie tak, jak robi się to w przypadku człowieka z czkawką, jednak lekarze weterynarii raczej kategorycznie odradzają tego typu rozwiązanie – nie strasz swojego psa, on nie zrozumie, dlaczego to robisz i będzie tylko bardziej zestresowany.

Dużo lepszym pomysłem jest usunięcie przyczyny czkawki – być może odpowiada za nią zbyt łapczywe jedzenie, wtedy możesz spróbować jakoś spowolnić proces jedzenia u psa – tutaj pomóc może miska spowalniająca jedzenie. Czasami też jest wynikiem stresu czy nadmiernych emocji u psa – po prostu go wtedy uspokój i wyeliminuj źródło stresu.

Jeśli podejrzewasz, że czkawka jest objawem choroby – pojawia się zbyt często, trwa zbyt długo, towarzyszą jej inne niepokojące Cię objawy czy zachowanie psa mocno się zmieniło – zabierz zwierzaka do lekarza weterynarii.

Czkawka u psa – podsumowanie

Czy psy mają czkawkę? Tak! To przypadłość, która nie dotyczy wyłącznie ludzi. Najczęściej czkawka u psa jest nieszkodliwa – pojawia się i szybko przechodzi. Dochodzi do niej przy podrażnieniu nerwu przeponowego. Dojść do tego może na przykład podczas zbyt łapczywego jedzenia.

Czkawka może też świadczyć o tym, że karma dla psa jest niewłaściwie dobrana i powoduje alergię. Być może pies zjada za dużo suchej karmy i nie ma czym tego popić. Może też świadczyć o silnym stresie. Zastanów się, dlaczego Twój pies może mieć czkawkę i usuń źródło problemu.

Zdarza się jednak tak, że czkawka u psów jest oznaką poważniejszej choroby, która rozwija się w ich organizmie – najważniejsza jest obserwacja psa – jeśli zauważysz coś, co Cię niepokoi, zabierz go do lekarza weterynarii.

Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Ciekawostki na temat psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.