Czy pies może jeść arbuza? Rozwiewamy wątpliwości

Wielu ludzi przepada za owocami – słodkie, soczyste i smakowite, stanowią dla wielu znakomitą przekąskę lub deser. A psy są świetnymi obserwatorami – jeśli widzą, że reszta domowników zajada coś z apetytem, mogą się dopraszać poczęstowania. Arbuz jest dość popularnym owocem, który często gości na ludzkich talerzach – zwłaszcza gdy na zewnątrz zaczynają panować upały. Nic dziwnego więc, że Twój zwierzak może się z tym owocem zetknąć. Jednak czy pies może jeść arbuza? Przekonaj się!

Czy pies może jeść arbuza?

Co się kryje w arbuzie?

Arbuz w przeważającej większości, bo aż z ponad dziewięćdziesięciu procent składa się z wody. Pod tym względem podobny jest do ogórków. Sam arbuz jest mało kaloryczny – w stu gramach produktu znajduje się wyłącznie 30 kcal. Jednak warto wziąć pod uwagę rozmiary arbuza – rzadko kiedy zjada się wyłącznie sto gramów, więc kaloryczność proporcjonalnie się większa.

Mimo małej kaloryczności, w arbuzie znajduje się sporo cukru prostego, czyli fruktozy. Sprawia to, że owoc ten ma stosunkowo wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 75. Dlatego zawsze należy o tym pamiętać, by nie przesadzić z ilością cukru, którą dostarcza się organizmowi.

Arbuz to też źródło witaminy C. Bardzo bogaty jest jednak nie w witaminy, a w przeciwutleniacze – w arbuzie bowiem znajdziesz luteinę, likopen czy beta-karoten. Znajduje się tam również kryptoksantyna oraz zeaksantyna – związki te pozwalają na ochronę organizmu przed chorobami nowotworowymi.

To wszystko sprawia, że arbuz jest owocem lubianym i zdrowym, choć przez dużą ilość cukru lepiej jest nie przesadzać z jego spożyciem.

Pies je arbuza - czy może?

Czy pies może jeść arbuza?

Ludzie mogą skorzystać z jedzenia arbuza – dostarczy on im nie tylko walorów smakowych, ale też zdrowych i wartościowych składników. Jednak czy pies może jeść arbuza? Właściwie tak, choć nie bez pewnych ograniczeń.

Pies może jeść arbuza, pod warunkiem, że podajesz mu go naprawdę niewielkie ilości – kaloryczność jako taka produktu nie należy do największych, ale w arbuzie kryje się zbyt dużo cukru. Jeśli będziesz ulegał swojemu czworonogowi i podawał mu sporo arbuza, możesz zaburzyć bilans diety i dostarczyć zwierzakowi zdecydowanie za dużo cukru.

Arbuz dla psa mimo wszystko to jednak bardzo dobry pomysł, zwłaszcza podczas upałów. Arbuz składa się w większości z wody, dlatego dostarcza zwierzakowi odpowiedniego nawodnienia. Przez swoją słodycz jest też smaczny, przez co psy chętniej po niego sięgają. Pamiętaj jednak, że arbuz nigdy nie zastąpi dostępu do świeżej, czystej wody – tę pies powinien mieć w swojej misce dla psa zawsze, by pić wtedy, gdy potrzebuje. Arbuz to dobra, orzeźwiająca przekąska, ale ma też działanie moczopędne i nie należy używać go jako zamiennika wody.

Nie wszystkie psy lubią arbuzy – choć w Internecie znajdziesz sporo dowodów na to, że istnieją czworonogi, które wprost za nimi przepadają. Jeśli Twój jednak nie ma ochoty na ten owoc – nie zmuszaj go. Jeśli z kolei Twój pies jest fanem arbuzów, nie ulegaj mu za każdym razem i rozsądnie dawkuj jego ilości.

Jak podawać arbuza psu?

Wiesz już, czy pies może jeść arbuza, ale czy wiesz jak go podawać? To wcale nie jest takie trudne. Choć, czasami, może wydawać się nieco uciążliwe. Arbuza psu bowiem podaje się bez skórki – stosunkowo łatwo jest oddzielić soczysty, czerwony miąższ owocu od zielonej, twardej skórki, więc tu nie ma problemu.

Jednak arbuza podaje się też bez pestek – a usuwanie ich może być uciążliwe, bo zajmować trochę czasu. Istnieją jednak odmiany z jak najmniejszą liczbą pestek – warto wybrać właśnie je, by ułatwić sobie pracę i dostarczyć psiakowi smaczne kąski.

Nie musisz się jednak martwić, jeśli pies zje pestkę lub dwie – tak małe ilości mu nie zaszkodzą. Zawsze lepiej jednak pozbawić pestek arbuza, zanim dostanie go Twój pies. Możesz podawać swojemu zwierzakowi świeżego arbuza – jeśli lubi ten owoc, chętnie zje go w takiej formie, pociętego na małe kawałki. Choć tutaj też musisz uważać – jeśli Twój pies jest przedstawicielem małej rasy lub nie jest przyzwyczajony do tego owocu, podaj mu tylko jeden niewielki kawałek.

Podczas upałów jednak możesz zrobić z niego lody – to nic trudnego. Wystarczy tylko pociąć arbuza na małe kawałeczki i wsadzić do pojemnika, na przykład po lodach albo wsadzić do formy na lód, by zamrozić owoc. To najprostszy sposób na to, by przygotować dla psa smaczną, orzeźwiającą przekąskę.

Czy arbuz dla psa to dobry pomysł?

Przeczytaj także: Lody dla psa – nie tylko dla ochłody! 3 pomysły na psie lody

Czy arbuz może zaszkodzić psom?

Jeśli Twój pies je arbuza w niewielkich ilościach, na ogół nie masz powodów do zmartwień. Musisz jednak uważać z ilością. Jeśli Twój pies zje za dużo arbuza, może rozboleć go brzuch, mogą pojawić się też wymioty lub biegunka. Przewód pokarmowy może bowiem źle reagować na zbyt duże ilości tego owocu.

Jeśli Twój pies zje też pestki, może pojawić się problem z drożnością przewodu pokarmowego. To dolegliwość, która statystycznie częściej może pojawić się u małych piesków, dlatego w ich przypadku trzeba zachować szczególnie dużą ostrożność. W przypadku małych ras, takich jak chihuahua problemem może okazać się już jedna pestka – w przypadku większych psów, problemy mogą się pojawić po zjedzeniu większej liczby pestek. 

Na skórki też trzeba uważać – jeśli psi łakomczuch taką zje, musisz go bardzo obserwować. Taka skórka arbuza jest bardzo ciężkostrawna, a przy tym może również zakończyć się to niedrożnością ze strony układu pokarmowego.

Przez dużą ilość cukru nie należy też podawać arbuzów psom, które mają cukrzycę – ten owoc bardzo szybko podniesie im poziom cukru we krwi i może w ten sposób bardzo poważnie zaszkodzić.

Jeśli doszło do takiego zdarzenia – pies po zjedzeniu arbuza, jego pestek lub skórki, ma niepokojące Cię objawy, zabierz go do lekarza weterynarii.

Czy psy mogą jeść arbuzy?

Arbuz dla psa – podsumowanie

Czy psy mogą jeść arbuzy? W zasadzie tak, choć należy uważać z ich dawkowaniem. Arbuzy mają w sobie sporo cukru, dlatego nie wolno podawać go zbyt dużo. Jeśli pies ma cukrzycę, najlepiej też nie podawać mu go wcale.

Jeśli Twój pies jest zdrowy, a przy tym wydaje się lubić arbuzy, możesz podawać mu świeże cząstki tego owocu lub podawać je w formie zmrożonej, jako psie lody. Najważniejsze jest to, by podawać go bez pestek i bez skóry. Te mogą psu bardzo poważnie zaszkodzić.

Jeśli Twój pies zje zbyt dużo arbuza, spożyje pestki lub skórę, a Ty zauważysz objawy, które Cię niepokoją, zabierz psa do lekarza weterynarii.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.