Jak przygotować się na przyjęcie szczeniaka w domu? Poradnik eksperta

Podjęcie decyzji o przyjęciu pod swój dach psiego dziecka może być najlepszą w twoim życiu. Nie bez przyczyny mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a nie da się ukryć, że szczenięta potrafią zmiękczyć niejedno twarde serce. Szczeniak jednak nie pozostanie nim na zawsze, dlatego posiadania psa to bardzo odpowiedzialna decyzja. Dowiedz się, jak przygotować swoją rodzinę oraz domową przestrzeń na przyjęcie czworonoga.

Przyjęcie szczeniaka w domu - jak się przygotować?

Szczeniak w nowym domu – przygotuj się

Z rodzinnego doświadczenia wiem, że bardzo łatwo można podjąć decyzję o wprowadzeniu do domu czworonożnego przyjaciela. Pies to jednak nie zabawka, pozostanie z nami kilka, a nawet kilkanaście lat, niezależenie od tego jak będzie się zmieniać nasza sytuacja domowa. Dlatego naprawdę warto dobrze się do tej chwili przygotować. Na początek nie zaszkodzi poszerzyć swojej wiedzy. Aby wychować zwierzę, nie wystarczy niestety sama miłość do niego. Warto poznać język ciała psa, jego potrzeby fizyczne i psychiczne czy sposoby na prawidłową socjalizację. To upewni cię również w podjęciu decyzji o adopcji. Na szczęście istnieje wiele fachowych opracowań napisanych przystępnym językiem, które pomogą ci zrozumieć psi język.

szczeniak w nowym domu

Wyprawka dla szczeniaka

Klamka zapadła – do twojej rodziny dołączy pies. Zadbaj zatem o to, aby pierwsze dni szczeniaka w domu były komfortowe, kupując z wyprzedzeniem wszystkie niezbędne akcesoria. Legowisko dla psa powinno być dopasowane do gabarytów zwierzęcia, co oznacza, że powinieneś wymieniać je, gdy pies zaczyna rosnąć. Czworonóg będzie się czuł źle zarówno na zbyt małym posłaniu, jak i na zbyt dużym. Legowisko nie powinno znajdować się w ciągu komunikacyjnym domu, pies będzie potrzebować spokoju. W pobliżu posłania należy ustawić miski dla psa na jedzenie i wodę. Gdy szczeniak w nowym domu przyzwyczai się już do wszystkich domowników i codziennej rutyny, miski można przestawić np. do kuchni.

Szczeniaki różnią się od siebie charakterami, niektóre od razu łapią kontakt z domownikami, są otwarte na nowości i niczego się nie boją, zaś inne są wycofane i potrzebują kilku dni na przyzwyczajenie się. Warto zatem mieć dla czworonoga zabawki dla psa w prezencie na dobry początek, ale niekoniecznie należy go nimi zasypywać.

Pierwsze spotkanie

Dzień, w którym powitasz szczeniaka w nowym domu, powinien być przemyślany. Oderwanie psiego dziecka od dotychczasowych opiekunów lub matki to dla niego stresujący moment. Zdecydowanie łatwiej mają szczeniaki z hodowli, które zazwyczaj nowi opiekunowie odwiedzają wcześniej co najmniej kilka razy.

Po psa warto pojechać z kimś, kto zajmie się nim podczas podróży do domu. Dla większości czworonogów będzie to pierwsza jazda samochodem w życiu, więc osoba sprawująca opiekę nad szczeniakiem powinna zapewnić mu maksimum serdeczności, m.in. poprzez spokojny ton głosu. Po podróży dajmy zwierzęciu czas na poznanie nowego domu. To szczególnie ważne, gdy masz dzieci, a wiadomo, że one chciałyby od razu zacząć bawić się z nowym przyjacielem. Reaguj z entuzjazmem na wszystkie pożądane zachowania, np. gdy pies podejdzie do posłania lub zainteresuje się zabawką.

Szczeniak w nowym domu - co będzie potrzebne?

Szczeniak w domu – pierwsze dni

Początki mogą być trudne, chociaż oczywiście nie można tego z góry zakładać. Młody pies będzie potrzebować zarówno miłości i zrozumienia, jak i egzekwowania przyjętych zasad. Jeśli uznasz, że nie wolno mu wchodzić na kanapę – nie pozwól domownikom na łamanie reguły. Dużo łatwiej jest nauczyć szczeniaka pożądanych zachowań niż później odzwyczajać go od tego, czego robić nie powinien.

Pamiętaj również, że zanim szczeniak nauczy się sygnalizować potrzebę załatwienia się, może minąć trochę czasu. Od pierwszych dni zatem warto pracować nad nauką czystości w domu, a następnie – po uzyskaniu kompletu szczepień – również poza domem.

Jak się przygotować na szczeniaka?

Pierwsza noc szczeniaka w nowym domu

Nie da się ukryć, że pierwsze noce szczeniaka w nowym domu mogą być trudne, szczególnie jeśli kupujesz psa z hodowli, w której do tej pory spędzał każdą chwilę z matką i rodzeństwem. Młode pieski często śpią wtulone w siebie nawzajem, czują więc swoje ciepło i czują się bezpiecznie. Pierwsze noce w nowym domu mogą być ciężkie dla szczeniaka, nie zdziw się jeśli będzie piszczał lub próbował wdrapać się na twoje łóżko.

Jeśli nie przeszkadza ci spanie z czworonogiem w jednym łóżku, możesz zdecydować się, wpuścić go do swojej przestrzeni. Pamiętaj jednak, że odzwyczajenie psa od wspólnego spania będzie później bardzo trudne. Zwierzęciu nie wytłumaczysz, że po prostu zmieniłeś zdanie i od teraz wskakiwanie na łóżko jest niepożądane.

W zamian warto rozważyć umieszczenie dodatkowego legowiska w bezpośrednim sąsiedztwie twojego łóżka. Dzięki temu szczeniak będzie czuł twój zapach i obecność, a to sprawi, że będzie czuć się bezpieczniej. Pamiętaj, aby nie denerwować się na psa, nie karcić go za skomlenie. To tak jakby złościć się na dziecko, że tęskni za rodzicami.

Pierwsza noc szczeniaka w domu

Pielęgnacja i dieta szczeniaka

Pierwsze dni, a nawet tygodnie to oswajanie szczeniaka z nowościami, które będą mu towarzyszyć przez całe życie. Gdy już oswoi się z domową rzeczywistością, zacznij przyzwyczajać go do rytuałów pielęgnacyjnych. W przypadku psów podobnie jak i u ludzi świetnie sprawdza się powiedzenie „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Jeśli nauczysz swojego szczeniaka, że czyszczenie zębów, przycinanie pazurów czy wizyty u weterynarza to nic strasznego, wychowasz psa, który będzie ufał swojemu opiekunowi w każdej kwestii.

Dbanie o zdrowie i dobrą kondycję psiego dziecka oznacza również wybór dobrej jakości karmy. Jeśli uznasz, że chcesz żywić zwierzę inną karmą niż tą, którą jadło do tej pory, nie zmieniaj jej gwałtownie. W pierwszych dniach mieszaj pożywienie, co zmniejszy ryzyko problemów trawiennych. Pamiętaj, aby wybrać karmę wysokojakościową przeznaczoną dla szczeniąt, która dostarczy psu wszystkich niezbędnych dla jego rozwoju składników. W przypadku szczeniaka jest to nawet podwójnie ważne, ponieważ niedobory niektórych składników mogą rzutować na późniejsze problemy zdrowotne.

Karmę dla psa dobierz nie tylko do wieku zwierzęcia, ale również do jego potencjalnych gabarytów w wieku dorosłym. Inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki mają psy małych ras, osiągających wagę 10 kg, a inne czworonogi, które w wieku dorosłym mogą ważyć nawet 40 kilogramów. Doskonale rozumie to Royal Canin, który posiada w swoim asortymencie karmę dla szczeniąt z serii „Puppy” dedykowaną psom ras małych, średnich i dużych. Royal Canin Puppy wspiera zarówno prawidłowy wzrost, jak i odporność organizmu czy prawidłową pracę układu trawiennego.

Nocowanie szczeniaka w domu

Wychowaj sobie przyjaciela

Szczeniak w domu? Porady, które właśnie przeczytałeś, pomogą Ci przygotować się na przyjęcie pod swój dach nowego członka rodziny, który ma nieco inne potrzeby niż ty. Teraz wiesz już, co musisz zrobić, zanim pies z Tobą zamieszka i jak poradzić sobie z sytuacjami, które mogą się zdarzyć w pierwszych dniach oraz… nocach. Jestem pewna, że z odpowiednią wiedzą wasze wspólne życie rozpocznie się bez większych problemów.

Bianka Sawoniuk to certyfikowana petsitterka i pasjonatka szkolenia psów. W swojej pracy skupia się na stosowaniu metod pozytywnych wzmocnień. Pomaga psom utrwalać dobre zachowania, a także budować silną więź między zwierzęciem a jego właścicielem. Jej podejście opiera się na empatii, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb każdego psa, co czyni ją cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Prywatnie Bianka jest mamą dwójki energicznych córek, które podzielają jej miłość do zwierząt. Razem tworzą pełną życia rodzinkę, w której dużą rolę odgrywa wyjątkowy czworonóg – pies bez ogona. Jest on pełnoprawnym członkiem rodziny i doskonale odnajduje się w roli “starszego brata” dla dziewczyn, ucząc je odpowiedzialności i współczucia.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Jak przygotować się na przyjęcie szczeniaka w domu? Poradnik eksperta
  • Avatar
    Marysia pisze:

    Potrzebna jest cierpliwość, konsekwencja i duużo miłości! Decyzja powinna być dobrze przemyślana, żeby z czasem się nie okazało, że np. przeszkadza nam sierść. Ja mam robota xiaomi, ale np. z sierścią psa nie radzi sobie zbyt dobrze, więc muszę zbierać na bieżąco 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.