Profesjonalny catsitter – kiedy może być potrzebny opiekun dla kota?

Posiadanie kota wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale również z wieloma kłopotami. Jednym z większych jest problem, który pojawia się wówczas, gdy chcemy gdzieś wyjechać na dłużej, np. na wakacje. Co w takiej sytuacji zrobić z kotem? Nie zawsze możemy zabrać go ze sobą, prawdą? Potrzebny nam jest więc ktoś, kto zaopiekuje się naszym pupilem. Jedną z opcji jest skorzystanie z usług profesjonalnego catsittera.

Catsitter - profesjonalna opieka nad kotem

Kim jest catsitter?

Kim jest catsitter? To opiekun dla kota, który zajmuje się zwierzakami podczas nieobecności właścicieli. Angielskie słowo „sitter” możemy przetłumaczyć jako „kwoka”, ale znaczy również  „opiekunka”. A zatem „cat sitter” to po prostu „opiekunka kota”, analogicznie do „baby sitter”, czyli „opiekunki dziecka”.

Oczywiście catsitter nie musi być wyłącznie kobietą. Opiekę nad kotem śmiało możemy powierzyć mężczyźnie, jeśli spełnia stawiane przez nas warunki. Nie da się jednak zaprzeczyć, że znacznie więcej kobiet niż mężczyzn oferuje takie usługi, mimo że wśród tych drugich również nie brakuje miłośników futrzaków, którzy potrafią się zwierzakami zająć w odpowiedni sposób.

Opieka nad kotem podczas wyjazdu – kiedy z niej skorzystać?

Jeśli nasz mruczący podopieczny lubi podróżować, możemy zabrać go ze sobą. Niestety prawda jest taka, że większość kotów nie przepada za wyjazdami. Jakby bowiem na to nie patrzeć, są to zwierzęta terytorialne, które bardzo przywiązują się do swoich rewirów. Zmuszone do opuszczenia domu, czują się bardzo niekomfortowo, a nierzadko są wystraszone lub wręcz przerażone.

Oczywiście wszystko zależy od charakteru kota, niemniej jednak każdy futrzak najlepiej czuje się w znajomym otoczeniu. W tym właśnie tkwi największa zaleta znalezienia kogoś, kto może na czas naszej nieobecności zaopiekować się naszym mruczącym pupilem w naszym domu, czyli w miejscu, w którym zwierzak czyje się bezpieczny.

Prawdą jest jednak także to, że koty najlepiej czują się w towarzystwie osób, które znają. Niektóre futrzaki panicznie boją się obcych, co staje się poważnym problemem, gdy musimy je pozostawić pod czyjąś opieką. Niestety nie zawsze możemy zaangażować do pomocy kogoś, kogo nasz zwierzak dobrze zna. W takiej sytuacji skorzystanie z usług profesjonalnego catsittera może być jedynym rozwiązaniem problemu. Alternatywą jest rezygnacja z wyjazdu!

Opieka nad kotem podczas wyjazdu właściciela

Profesjonalna opieka nad kotem – jakie są jej zalety?

Czy profesjonalny catsitter to najlepsze rozwiązanie problemu opieki nad kotem podczas wyjazdu? Zależy jak na to spojrzeć.

Z jednej strony zatrudniając specjalistę, mamy pewność, że pozostawiamy zwierzaka pod opieką fachowca, który potrafi we właściwy sposób zajmować się kotami. Ponadto angażując zawodowego catsittera, zatrudniamy osobę, dla której opieka nad zwierzętami jest pracą. Mamy więc prawo wymagać od niego to, o co niezręcznie byłoby prosić rodzinę czy znajomych.

Z drugiej jednak strony, profesjonalny opiekun dla zwierząt jest osobą obcą dla naszego mruczącego pupila. A nie wszystkie futrzaki dobrze czują się w towarzystwie nieznanych im ludzi, zwłaszcza gdy nie ma w pobliżu ich właścicieli. Dla takich futrzaków o wiele lepszą opcją będzie pozostanie pod opieką kogoś znajomego, choćby nie był to specjalista w opiekowaniu się zwierzakami.

Nie można również pominąć faktu, że za korzystanie z usług zawodowej opieki nad kotem musimy zapłacić, czasem sporo, podczas gdy pomoc rodziny lub przyjaciół zwykle nic nas nie kosztuje. Dla wielu kociarzy jest to niebagatelna sprawa i poważna przeszkoda w angażowaniu profesjonalnych catsitterów.

Sklep ZooArt.com.pl

Catsitter – jaki powinien być profesjonalny opiekuna dla kota?

Profesjonalny catsitter, czyli kto? Jakie cechy musi posiadać opiekun dla zwierząt? Pierwsze, co może przyjść nam do głowy to, to że powinien być to ktoś, kto kocha koty. Ja powiedziałbym, że opiekun dla kota powinien przede wszystkim szanować i rozumieć zwierzęta oraz posiadać doświadczenie w opiece nad nimi. Nie każdy, kto kota futrzaki potrafi umiejętnie zająć się mruczącymi czworonogami,

Nakarmienie zwierzaka, sprzątnięcie kuwety dla kota i zabawa z nim to mało skomplikowane czynności, które każdy może wykonać, szczególnie gdy korzysta ze szczegółowych wskazówek właściciela zwierzaka. W takim zakresie, opieka nad kotem nie jest trudna. Profesjonalny opiekun dla zwierząt powinien być po trosze behawiorystą, czyli posiadać umiejętność interpretowania kociego zachowania, choćby w podstawowym stopniu. Powinien również umieć rozpoznać objawy choroby, by wiedzieć kiedy zwierzakowi coś dolega i potrzebuje pomocy lekarza weterynarii, co przecież może się zdarzyć.

Z pewnością dobry opiekun dla zwierząt powinien także doskonale rozumieć, że każdy kot jest trochę inny i trzeba dostosować opiekę do jego potrzeb. Profesjonalny catsitter powinien być ponadto odpowiedzialny, konsekwentny w działaniu, rzetelny i uczciwy.

Opieka nad kotem – całodobowa czy dochodząca?

Oczywiście mówiąc o całodobowej opiece nad kotem podczas wyjazdu, mam na myśli to, że catsitter wprowadza się do naszego mieszkania na okres naszej nieobecności. Alternatywą jest opiekun dochodzący, czyli przyjeżdżający do kota codziennie. Trzecim rozwiązaniem jest to, że opiekun dla zwierząt zabiera futrzaka do siebie.

Spośród wymienionych wyżej opcji, pierwsza jest bez wątpienia najlepsza. Nasz mruczący przyjaciel ma stałą opiekę, jednocześnie pozostając w znajomym otoczeniu. Najgorszym rozwiązaniem jest oddanie futrzaka do domu tymczasowego opiekuna. Kot trafia w nowe miejsce pod opiekę nieznanego sobie człowieka, a to dla niego podwójny stres! Oczywiście jeśli nie ma innej możliwości, musimy wziąć tę opcję pod uwagę. Traktujmy ją jednak jako ostateczność przy korzystaniu z pomocy opiekuna dla kota.

Catsitter - jak wygląda praca opiekuna?

Przeczytaj także: Wystraszony kot – jak mu pomóc?

Catsitter – gdzie go znaleźć?

Znalezienie dobrego catsittera nie jest łatwe, ale również nie jest aż takie trudne, jak się może wydawać. Obecnie sporo istnieje osób oferujących takie usługi. Warto jednak dokładnie sprawdzić kompetencje takiej osoby – bądź co bądź powierzamy jej nie tylko naszego kota, ale też nasze mieszkanie. Gdzie szukać profesjonalnej opieki nad kotem?

Jednym ze źródeł jest oczywiście internet. W sieci znajdziemy strony, na których reklamują się zarówno indywidualni opiekunowie kotów, jak i agencje zatrudniające opiekunów dla zwierząt. Zanim zdecydujemy się skorzystać z usług którejkolwiek z tych osób, poczytajmy opinie o jej pracy – oczywiście pamiętajmy, że nie wszystko, co pojawia się w sieci, jest zgodne z prawdą, więc również nie wszystkie opinie mogą być prawdziwe.

Możemy również rozejrzeć się wśród znajomych kociarzy, jeśli takich posiadamy. A zapewne większość z nas ich posiada, szczególnie jeśli opiekujemy się futrzakami od dłuższego czasu i jesteśmy pozytywnie zakręceni na ich punkcie – jak mówią „swój do swego ciągnie”. Popytajmy na Facebooku i innych mediach społecznościowych – może wśród naszych znajomych ktoś ma namiary na sprawdzonego opiekuna dla kota.

Trzecią opcją jest wypytanie lekarza weterynarii, do którego chodzimy z naszym kotem. Wiele gabinetów weterynarii współpracuje z opiekunami do zwierząt, jest więc prawdopodobne, że nasz lekarz będzie w stanie polecić nam kogoś zaufanego. Możemy też skorzystać z pomocy różnych fundacji, które pośredniczą w adopcjach kotów lub schronisk dla zwierząt.

Niezależnie od tego, gdzie będziemy szukać catsittera, warto zrobić to dużo wcześniej. Na długo przed ewentualnym wyjazdem. Mamy wówczas więcej czasu na znalezienie idealnego opiekuna do kata. Dobrze będzie spotkać się z kandydatami wcześniej, by lepiej ich poznać. Mamy wówczas okazję sprawdzić, czy opiekun dla zwierząt posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenia. I przede wszystkim umożliwić naszemu pupilowi zapoznanie się z nim – zwierzak łatwiej zniesie jego obecność w domu.

Wcześniejsze spotkanie się z catsitterem to również świetna okazja, by porozmawiać o przyzwyczajeniach naszego futrzaka i o tym, jak się nim opiekować. Niezależnie od tego zostawmy opiekunowi dokładne instrukcje. Pamiętajmy także, by pozostawić zapas karmy dla kota, poinformować gdzie schowany jest transporter czy smycz dla kota, środki czystości i wszystko, co może się przydać. I oczywiście numer telefonu do naszego lekarza weterynarii.

Catsitter dla kota

Profesjonalna opieka nad kotem podczas wyjazdu – korzystać czy nie?

Na postawione wyżej pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od charakteru naszego futrzaka i tego, jak toleruje on obecność nieznajomych ludzi. Dla niektórych zwierząt pozostawienie z obcym dla nich człowiekiem może być bardzo traumatycznym przeżyciem. Traumę możemy nieco zmniejszyć,  jeśli zatrudnimy catsittera, który  zamieszka w naszym domu i zapoznamy wcześniej zwierzaka z tymczasowym opiekunem.

Jacek P. Narożniak to wszechstronny dziennikarz i copywriter, którego pasja do zoologii oraz zawodowe ścieżki idealnie się ze sobą łączą. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, swoją karierę w mediach rozpoczął w 1994 roku. Od tego czasu współpracował z renomowanymi czasopismami takimi jak "Wiedza i Życie", "Charaktery", "Cogito", czy "KOT", gdzie zdobywał uznanie za poradnikowe artykuły, reportaże i felietony. Pan Jacek jest nie tylko znanym behawiorystą, ale również wieloletnim hodowcą kotów rasy rosyjskiej niebieskiej. Prowadzi popularny blog, gdzie dzieli się swoją wiedzą o zwierzętach domowych, oferując cenne porady i ciekawostki, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Oprócz dziennikarstwa, Jacek jest również specjalistą od optymalizacji oraz pozycjonowania stron internetowych, co umożliwia mu skuteczne łączenie zainteresowań zawodowych z pasją do biologii, a także zoologii. Jego teksty popularnonaukowe, publikowane w licznych czasopismach i portalach internetowych, przyciągają uwagę szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu Jacek jest cenionym autorem i ekspertem w dziedzinie zoologii oraz behawioru zwierząt.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Porady behawiorysty
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Profesjonalny catsitter – kiedy może być potrzebny opiekun dla kota?
  • Avatar

    Super artykuł. Dzieki niemu poznalem Panią catsitter którą serdecznie polecam. Mój koteł polubil ją od razu co mu sie nie czesto zdarza. Serdecznie polecam Dorotę.

  • Avatar

    Zwracam się z prośbą o poradę 2 miesiące temu przygarnęłam do domu 1,5 rocznego kota. Został wykastrowany w domu mam 3 letnia kotkę wysterylizowana, koty mają osobne miski, kuwaty lecz moja kotka cały czas syczy próbuje atakować kota chodzi przestraszona jak mogła bym pomuc im się dogadać. Kot do tej pory był ogólnie obojatny na zaczepki ale coraz częściej zaczyna je prowokować z czego pruboje ograniczyć kotce korzystanie z kuwety. Będę wdzięczna za poradę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.