Ogórki kiszone to przysmak doceniany przez wielu ludzi, który chętne jest wybierany przez nich zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy ze sklepowych półek znikają świeże warzywa. Mieszkając z czworonożnym przyjacielem, często zdarza się, że chcemy urozmaicić jego codzienną dietę, dodając do karmy całkowicie nowy składnik. Jednak czy pies może jeść ogórki kiszone? Przeczytaj!
Co się kryje w ogórkach kiszonych?
Ogórki kiszone, jak i wiele innych kiszonek, są cenione przez ludzi jako doskonałe źródło witamin i innych cennych substancji odżywczych. Niegdyś tworzenie przetworów na zimę było niezwykle ważne – od tego mogła zależeć kwestia przetrwania, dobrego zdrowia i uniknięcia głodu. Gdy tylko nadchodziła jesień, ludzie przerabiali plony na przetwory, które można było łatwo i długo przechowywać, co miało pomóc przetrwać zimę w jak najlepszej kondycji.
Dzisiaj przetwory nie są już kwestią życia i śmierci, jednak nadal wiele osób je tworzy. Ogórki kiszone cenione są za smak, a także właściwości prozdrowotne. W ogórkach kiszonych bowiem znajdziesz mnóstwo cennych składników.
Znajdziesz tam przede wszystkim witaminy: A, C, E i K. Wszystkie są niezbędne do funkcjonowania organizmu, a kiszonki dostarczają ich w sporych ilościach. Poza nimi ogórki kiszone dostarczają również fosforu, wapnia, magnezu, potasu i sodu.
Ogórki kiszone są również naturalnym probiotykiem. Kwas mlekowy, który tworzy się w trakcie fermentacji, ma bardzo dobre właściwości stymulujące odporność. Działa oczyszczająco, pomaga usuwać toksyny i reguluje pracę przewodu pokarmowego.
Śmiało można więc powiedzieć, że ogórki kiszone to prawdziwa bomba odżywcza i witaminowa. W dodatku są też lekkostrawne. Jednak czy może skosztować jej Twój pies? Ogórek kiszony dla niego to wciąż bardzo kontrowersyjny pomysł.
Czy pies może jeść ogórki kiszone?
Niektóre psy po prostu przepadają za ogórkami kiszonymi czy kiszoną kapustą. Gdy tylko widzą kiszonki lub czują ich zapach, gotowe są zrobić wiele, by tylko zostać poczęstowanymi. Nie zawsze jednak warto im ulegać. Ogórek kiszony dla psa może być bardzo szkodliwy. Niektórzy decydują się na podawanie niewielkich ilości ogórków kiszonych w ramach urozmaicenia diety. Jednak najczęściej robią to wyłącznie wtedy, gdy samodzielnie kisili ogórki i są w stanie stwierdzić, że nie ma tam toksycznych dla psa substancji.
Sporo ludzi jednak uważa, że lepiej psa, w ramach przekąski, poczęstować świeżym ogórkiem zielonym, a kiszonki zostawić dla siebie. To czy pies może jeść ogórka kiszonego, nadal pozostaje dla wielu kwestią sporną. Nie da się jednak ukryć, że w ogórkach kiszonych kryją się – lub mogą się kryć – rzeczy dla psa absolutnie nieodpowiednie.
Sól
W ogórkach kiszonych kryje się sporo soli, dlatego nie są wskazane dla psa. Pies w ogóle nie powinien spożywać soli. Jeśli zje niewielkie ilości od czasu do czasu, nie powinno mu to zaszkodzić. Nadal jednak lepiej psa nie przyzwyczajać do smaku solonych potraw. A soli w ogórkach kiszonych – w zależności od tego, jak są robione – może być zdecydowanie za dużo jak na organizm psa.
Zbyt duże spożycie soli może doprowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych i to w niewielkim odstępie czasu. U psa mogą wystąpić wymioty, biegunka, drgawki czy problemy z zachowaniem równowagi. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do śmierci zwierzaka. Nie tylko dużo soli naraz jest szkodliwe. Małe ilości, ale podawane często też są niewskazane. W takich przypadkach może dojść do nadciśnienia i zaburzeń krążenia, a także do – wywołanych nadciśnieniem – zaburzeń pracy innych narządów.
Czosnek i cebula
Wiele osób kisi ogórki, dodając do nich czosnek i cebulę. Dla ludzi to warzywa bardzo pożyteczne – są zdrowe i nadają smaku oraz aromatu wszystkim potrawom, nie tylko ogórkom. Jednak choćbyś był największym miłośnikiem czosnku i cebuli, nigdy i pod żadnym pozorem nie dawaj ich psu. Niezależnie od postaci czy wielkości psa.
Cebula i czosnek są bowiem dla Twojego czworonoga toksyczne. Zabójcze mogą się dla niego okazać już nawet bardzo małe dawki. Cebula i czosnek niszczą czerwone krwinki i mogą doprowadzić do wystąpienia anemii. Może też dojść do śmiertelnego w skutkach zatrucia.
Dlatego to, czy pies może jeść kiszone ogórki – a przynajmniej, choć odrobiny ich spróbować – zależy też od tego, czy w składzie kiszonki znajdą się cebula lub czosnek. Jeśli tak jest lub nie masz co do tego pewności – nie ryzykuj. Chodzi tu o bezpieczeństwo Twojego czworonożnego przyjaciela.
Przeczytaj także: Czego nie może jeść pies? 10 zakazanych produktów
Pies zjadł ogórki kiszone! Co teraz?
Niektóre psy przepadają za kiszoną kapustą czy kiszonymi ogórkami. Wtedy wystarczy naprawdę tylko chwila nieuwagi, by zwierzak dobrał się do zakazanego przysmaku. Jeśli Twój pies zje ogórki kiszone, musisz przede wszystkim sprawdzić, ile tego było i co dokładnie znajdowało się w składzie ogórków.
Jeśli zjadł ich naprawdę niewiele, a przy tym w ich składzie nie było toksycznych dla psa substancji, obserwuj zwierzaka i jeśli zauważysz niepokojące Cię objawy, udaj się do lekarza weterynarii.
W przypadku, gdy w skład ogórków kiszonych weszły cebula i czosnek lub pies spożył ich sporo, zanim zauważyłeś i podjąłeś interwencję, nie czekaj, aż pojawią się objawy świadczące o zatruciu. Jak najszybciej zabierz zwierzaka do lekarza weterynarii, by ten mógł zacząć neutralizować szkodliwe działanie toksycznych substancji.
Nie zwlekaj i nie bagatelizuj problemu. Im mniejszy pies, tym mniejsza porcja może okazać się dla niego bardzo groźna i negatywnie odbić się na jego zdrowiu.
Ogórki kiszone dla psa – podsumowanie
Czy pies może jeść ogórki kiszone? Część osób z pewnością powie, że jeśli pies je lubi, a ilości nie są duże, to nie ma w tym nic złego. Jednak lepiej nie przyzwyczajać psa do smaku ogórków kiszonych i nie czynić z nich psiego przysmaku.
Mimo swoich niewątpliwych zalet, które sprawiają, że ogórki kiszone są dobre dla ludzi, mogą one okazać się niezwykle szkodliwe dla psa.
Wszystko przez dużą obecność soli w ogórkach kiszonych. Może ona łatwo doprowadzić do zatrucia psa. Nierzadko w ogórkach kiszonych są też czosnek lub cebula, a te są dla psa bardzo toksyczne. Już nawet niewielka ilość może doprowadzić do zatrucia. Dlatego jeśli Twój pies zje ogórki kiszone, nie lekceważ tego i skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Szybka interwencja może uratować życie Twojego zwierzaka, gdy zatruje się czosnkiem, cebulą lub zbyt dużą ilością soli.
Uważam że jeśli pies chce zjeść trochę ogórka kiszonego to bym mu dał, podobnie z cebulą i czosnkiem. Natomiast wątpię żeby zdrowy normalny pies zechciał w ogóle spróbować cebuli i czosnku. Ten zapach jest dla nich odrzucający, jak cytrusy dla kota. Jeśli chce zjeść to znaczy że jest coś z nim nie tak.