Kiedy pies podnosi łapę do sikania? Poznaj odpowiedź!

Spacer oznacza dla psa coś więcej niż tylko możliwość załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Zachowaniem charakteryzującym samce jest podnoszenie nogi podczas sikania. Co to jednak faktycznie oznacza? Czy to tylko odruch? Dziś odpowiemy na te pytania, a także od kiedy pies podnosi nogę do sikania i czy brak takiego zachowania powinien być powodem do niepokoju.

Kiedy szczeniak podnosi łapę do sikania?

Natury nie oszukasz

W przeciwieństwie do suki psi samiec realizuje podczas spaceru dużo więcej potrzeb za pomocą oddawania moczu. Zamiast załatwić się za jednym podejściem, pies chodzi i wącha, gdzie może się jeszcze załatwić. Takie zachowanie wydaje się dość zabawne, ponieważ pod koniec spaceru wydaje się, że pies zdążył już opróżnić pęcherz, a mimo to liczy się dla niego każdy, chociaż minimalnie oznaczony krzak czy drzewo. Poznaj tajemnicę, kiedy pies podnosi łapę do sikania i co chce tym osiągnąć. 

Już od dawien dawna wilki i dzikie psy oznaczały teren zapachem moczu. Pojawienie się nowego osobnika na danym terenie od razu było wyczuwalne i pozwalało na odpowiednią reakcję. Dzięki temu zwierzęta wiedziały, aby nie wchodzić sobie wzajemnie w drogę, zachowując bezpieczne status quo. Z biegiem czasu, gdy ludzie udomowili sobie psy, a następnie wyhodowali wiele nowych ras, natura zwierząt nie uległa zmianie.

Pies podnosi tylną łapę, sikając na trawę.

Kiedy pies podnosi nogę?

Kto ma psiego samca, ten wie, że spacer to cały rytuał węchowy. W ten sposób zwierzę zbiera informacje, co zmieniło się w jego otoczeniu i czy na jego terenie pojawił się jakiś nowy pies. To bardzo ważne, aby pozwolić czworonogowi na zebranie zapachów, brak zaspokojenia tej potrzeby może negatywnie rzutować na równowagę emocjonalną zwierzęcia. Jednocześnie samce mają silną potrzebę pozostawiania własnych zapachów dla innych psów, a najlepszą metodą jest sikanie na drzewa, krzaki czy latarnie. Przeanalizujmy zatem, kiedy pies podnosi łapę do sikania.

Zauważyłeś, że pies podnosi tylną łapę, aby strumieniem moczu, dosięgnąć jak najwyżej się da? Ten cel osiąga właśnie poprzez uniesienie nogi oraz lekkie odchylenie ciała. Co mu to daje?

Im wyżej, tym lepiej

Oddanie moczu w kierunku gleby powoduje, że zapach wniknie w ziemię i nie będzie wyczuwalny dla innych zwierząt. Tymczasem samiec chce pozostawić po sobie wizytówkę zapachową. Co więcej, chce również, aby jego zapach utrzymał się w powietrzu jak najdłużej. Dlatego właśnie psy usilnie maskują własnym moczem wcześniejsze ślady innych samców. Im wyżej uda im się oznaczyć drzewo czy latarnię, tym większa szansa, że zapach dłużej będzie wyczuwalny dla innych osobników. W ten sposób twój pupil nie tylko zaspokaja swoją potrzebę oznaczania terenu, ale również przekazuje szereg informacji o swoim zdrowiu, kondycji czy aktywności płciowej.

Chociaż nie zostało to potwierdzone, przypuszcza się, że każdy pies stara się strumieniem moczu dosięgnąć jak najwyżej, ponieważ tym samym informuje o swojej wielkości. Pewne jest natomiast, że im wyżej psu uda się dosięgnąć podczas sikania, tym łatwiej i na większą odległość zapach zostanie rozproszony przez wiatr. W efekcie komunikat, który chce przekazać twój pupil, dotrze do większej liczby psów w okolicy.  

To jak ważne jest przekazywanie sobie informacji poprzez zapach, można zaobserwować obecnie u psów żyjących na wsi i wychodzących poza obręb gospodarstwa. Samce poświęcają nawet kilka godzin na codzienny obchód po okolicy, podczas którego sprawdzają, jak kształtują się trasy innych psów i ich wzajemnego nastawienia. W ten sposób wychwytują również, czy na ich terenie nie pojawił się nowy czworonóg, który w jakiś sposób może zagrozić miejscowym zwierzętom. 

Od kiedy pies podnosi nogę do sikania? Pies sika na kwiaty.

Przeczytaj także: Sprzątanie po psie – obowiązek czy dobra wola?

Domowa dominacja

Podnoszenie nogi przy sikaniu nie znika po wykastrowaniu, po którym obniża się w organizmie psa poziom hormonów płciowych. Kastracja nie eliminuje potrzeby dominacji i oznaczania swoim zapachem terenu, nie zmienia również sposobu załatwiania się zwierzęcia. Może się zdarzyć natomiast, że pies podnosi nogę do sikania w domu, pozostawiając nieprzyjemny zapach meczu na meblach. Nad taką silną potrzebą oznaczania terytorium warto popracować z behawiorystą, a doraźnie możesz zastosować neutralizatory zapachów, które dzięki technologii bioenzymatycznej eliminują kwas moczowy z powierzchni miękkich i twardych. 

Od kiedy pies podnosi nogę do sikania?

Opiekunowie samców często zastanawiają się, kiedy szczeniak podnosi nogę do sikania? Odpowiedź jest jedna: szczenięta podczas sikania kucają, niezależnie od tego, jakiej są płci. Podnoszenie nogi pojawia się dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Nie da się jednak wskazać jednego wieku dla wszystkich psów. Rozpiętość czasowa zależy od wielu czynników – rasy, wielkości zwierzęcia, czy warunków życia. Przyjmuje się, że psy osiągają dojrzałość płciową między 6. a 16. miesiącem życia, chociaż u dużych ras może być to nawet nieco później. Wolniej dojrzewają czworonogi żyjące w chłodnym klimacie, jak również te, których dieta uboga jest w witaminy i minerały. 

Zdarzają się również samce, które mają naturalnie niski poziom hormonów płciowych, co powoduje, że nie mają potrzeby oznaczania terenu swoim zapachem. W przypadku takich psów podnoszenie nogi do sikania może występować okazjonalnie lub być odruchem wynikającym z nauki poprzez naśladownictwo. 

Oczywiście niektóre szczenięta mogą próbować podnosić nogę przy sikaniu. Dotyczy to tych osobników, które mieszkają na co dzień z dorosłymi samcami i próbują naśladować ich zachowanie. Psy, które nie mają takiej okazji, czasami szybciej osiągają dojrzałość płciową niż pewność, że mogą oddać mocz, stojąc na trzech łapach. 

Pies nie podnosi nogi – czy to problem?

Na forach dla psiarzy można spotkać wiele pytań o to, od kiedy pies podnosi nogę do sikania. Jak już wiesz, jest to kwestia mocno indywidualna. Zdarza się również, że wiele dorosłych samców nie podnosi nogi do sikania lub robi to okazjonalnie. Czy jest to powód do zmartwienia? Dowiedz się, w jakich sytuacjach niepodnoszenie nogi przy sikaniu powinno cię zaniepokoić i skłonić do konsultacji z lekarzem weterynarii.

Kiedy pies podnosi nogę? Pies sika na drzewo.

Problemy z kręgosłupem lub stawami

Jeśli twój pies do tej pory nie miał problemów z podnoszeniem nogi przy sikaniu, zwróć uwagę, czy zmianie tego zachowania nie towarzyszą inne objawy mogące świadczyć o problemach z układem ruchowym. Może być ono związane, chociażby z tworzącymi się zwyrodnieniami w obszarze lędźwi czy kręgosłupa krzyżowego. Przyjrzyj się, czy Twój pies nadal jest tak samo aktywny. Być może w ostatnim czasie woli spokojne spacery od biegania lub zaczął kuleć? Warto obserwować zmiany w zachowaniu pupila, czasami pozornie mało znaczące objawy mogą zwiastować poważniejszy problem.

Biegunka/zaparcie

Część samców przestaje podnosić nogę przy sikaniu w momencie, gdy ma problemy trawienne, które objawiają się biegunką lub zaparciem. Zwierzę napinając się przy oddawaniu kału, przestaje kontrolować również zwieracz odpowiadający za mocz. W efekcie załatwia wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne w pozycji kucznej.

Wiek zwierzęcia 

U niektórych samców z biegiem czasu zmniejsza się potrzeba znakowania otoczenia swoim zapachem. Starsze zwierzęta instynktownie ustępują pola młodszym osobnikom, czując, że pełnia sił witalnych już za nimi. W tym przypadku zaprzestanie podnoszenia łapy przy sikaniu jest połączeniem psychiki i sił fizycznych, których z wiekiem ubywa. Psi seniorzy nie tylko przestają sikać z podniesioną nogą, ale również nie reagują już na zaczepki młodszych pobratymców. Czy podeszły wiek jest powodem do konsultacji z lekarzem weterynarii? Na pewno warto regularnie odwiedzać weterynarza, aby kontrolować na bieżąco stan zdrowie psiego seniora. Jeśli jednak niepodnoszenie nogi przy sikaniu wynika jedynie z wieku i nie towarzyszą temu inne schorzenia, to nie masz się czym martwić. 

Pies podnosi tylną łapę podczas oznaczania terenu na drzewie.

Pies podnosi tylną łapę – jeden gest, wiele znaczeń

Spacery dla psów są niezwykle ważne. To nie tylko okazja do załatwienia potrzeb fizjologicznych. Podczas każdego spaceru czworonogi bawią się i rozwijają swój zmysł węchu, a w przypadku samców spacer ma również bardzo duże znaczenie w kwestii oznaczania terenu swoim zapachem. Charakterystycznym gestem jest podnoszenie nogi podczas osikiwania przedmiotów, jego pojawienie się jest jednak kwestią indywidualną. 

Bianka Sawoniuk to certyfikowana petsitterka i pasjonatka szkolenia psów. W swojej pracy skupia się na stosowaniu metod pozytywnych wzmocnień. Pomaga psom utrwalać dobre zachowania, a także budować silną więź między zwierzęciem a jego właścicielem. Jej podejście opiera się na empatii, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb każdego psa, co czyni ją cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Prywatnie Bianka jest mamą dwójki energicznych córek, które podzielają jej miłość do zwierząt. Razem tworzą pełną życia rodzinkę, w której dużą rolę odgrywa wyjątkowy czworonóg – pies bez ogona. Jest on pełnoprawnym członkiem rodziny i doskonale odnajduje się w roli “starszego brata” dla dziewczyn, ucząc je odpowiedzialności i współczucia.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
3 komentarzy do “Kiedy pies podnosi łapę do sikania? Poznaj odpowiedź!
  • Avatar

    Suczki też obwąchują i znaczą teren. Czasem nawet podnoszą tylną łapę. Za przykład podaję moją sunię, która bardzo chętnie poznaje i znaczy nowe miejsca.

  • Avatar

    Pare dni temu za adoptowałam 7 – letniego psiaka , nigdy nie opuścił schroniska aż do teraz .
    Martwi mnie jednak ze podczas siusiania nie podnosi łapy .
    Remi jest po kastracji , czy to jest tego powodem ?

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Niepodnoszenie łapy przez psa może być przyczyną kastracji, ale nie musi. W pierwszej kolejności warto skontaktować się ze schroniskiem, w który przebywał psiak, by zaczerpnąć informacji. Być może przyczynę takiego zachowania znają pracownicy schroniska. Jeśli pies jest rasy dużej, to całkiem prawdopodobne, że stał się już seniorem i w wieku 7 lat już nie podnosi jednej łapy do sikania. Warto obserwować pupila, by ocenić, czy podczas poruszania towarzyszy mu ból – być może ze względu na swój sędziwy wiek ma problemy z kręgosłupem lub stawami. Lekarz weterynarii najlepiej jest w stanie stwierdzić, co dolega Remiemu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.