Czy zachowanie kota po kastracji się zmienia? Behawiorysta wyjaśnia

Kastracja jest bardzo popularnym i skutecznym sposobem pozbawiania kotów płodności. Niektórzy właściciele futrzaków żywią jednak pewne obawy co do tego zabiegu. Niepokoi ich między innymi to, czy zachowanie kota po kastracji nie ulegnie niepożądanym zmianom. Czy zwierzę nie stanie się leniwe, co będzie skutkowało nadwagą? Z drugiej strony wielu kociarzy decyduje się na przeprowadzenie operacji właśnie dlatego, że liczą na korzystne zmiany zachowania pupila.

zachowanie kota po kastracji

Kastracja i sterylizacja – czym się różnią?

Na wstępie wyjaśnię pojęcia „kastracja” i „sterylizacja”, które często są błędnie rozumiane i używane. Najczęściej możemy spotkać się ze stwierdzeniem, iż kastruje się kocury, a sterylizuje kotki, mając w obydwu przypadkach na myśli pozbawienie płodności poprzez usunięcie jąder lub jajników. Nie zupełnie jest to zgodne z prawdą.

Otóż z kastracją i sterylizacją jest trochę tak, jak z jabłkiem i owocem – każde jabłko jest owocem, ale nie każdy owoc jest jabłkiem. „Sterylizacja” jest pojęciem szerokim, obejmującym różne sposoby pozbawienia płodności, nie tylko na drodze operacji chirurgicznej, czyli właśnie kastracji. Możemy pozbawić kota płodności, podając mu, chociażby odpowiednie leki (sterylizacja chemiczna). Zatem kastracja jest tylko jedną z form sterylizacji. Nie popełniamy więc błędu, mówiąc o sterylizacji kocura lub sterylizacji kotki, ani o kastracji kocura lub kastracji kotki.

Skoro już to wiemy, możemy przejść do tematu. Czy zachowanie kota po kastracji się zmienia?

kotka po sterylizacji zachowanie

Kastracja kota to nie tylko pozbawienie go zdolności do rozmnażania

Poddajemy nasze zwierzaki zabiegowi sterylizacji chirurgicznej również po to, by wpłynąć na ich behawioryzm. Modyfikacja zachowania kota po kastracji związana jest ze zmianą gospodarki hormonalnej.

Bezpośrednim skutkiem usunięcia jąder oraz jajników jest bowiem wstrzymanie produkcji hormonów płciowych – testosteronu u kocurów oraz estrogenów u kotek. Związki te mają kluczowe znaczenie nie tylko w procesie rozmnażania; wpływają także na behawioryzm zwierząt.

Zachowanie kota po kastracji

Czy zachowane kota po kastracji rzeczywiście ulega zmianom? Tak, choć niekoniecznie tak, jak byśmy tego oczekiwali. Przede wszystkim brak hormonów hamuje typową dla kotów aktywność związaną z rozmnażaniem. Mam tu na myśli między innymi aktywne poszukiwanie partnera. U kotek ustają ruje, a wraz z nimi takie odruchy, jak strzykanie moczem, co ma na celu przywabienie okolicznych kocurów – zapach moczu samicy informuje je o jej gotowości do rozrodu. Kastrowane kocury natomiast przestają reagować na zapachowe i wizualne sygnały rujnych kotek.

Co ciekawe, w pierwszym okresie po zabiegu, zwierzęta mogą przejawiać odruchy związane z godami, gdy zostały poddane operacji już po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Takie dziwne zachowanie kotki po sterylizacji czy dziwne zachowanie kota po kastracji można łatwo wytłumaczyć utrzymującym się przez pewien czas wysokim poziomem hormonów we krwi.

dziwne zachowanie kotki po sterylizacji

Jak zmienia się zachowanie kotki po kastracji? U samic hormony płciowe wyzwalają zachowania opiekuńcze. Sprawiają, że kotki są bardziej skłonne do łagodzenia konfliktów niż do rywalizacji z innymi kotkami. Dzięki ich wpływowi samice przekładają defensywną obronę nad ofensywną. Po sterylizacji kotki mogą się stać bardziej odważne i skłonne do podejmowania ryzyka.

A zmiana zachowania kota po kastracji? U kocurów testosteron zmniejsza uczucie lęku i wzmaga tendencję do rywalizacji z innych samcami. Zwiększa też potrzebę powiększania rewiru – im większe terytorium, tym większe szanse pozostawienia po sobie potomstwa. Po kastracji kocury robią się zwykle łagodniejsze i wykazują mniejszą ochotę do włóczenia się. Nie odczuwają już tak silnej potrzeby znaczenia terenu przy pomocy moczu.

Uogólniając, po kastracji koty są spokojniejsze i łagodniejsze. Od tej reguły zdarzają się jednak wyjątki. Znane są przypadki zwiększenia zachowań agresywnych po sterylizacji, i to zarówno u kocurów, jak i u kotek. Bywa, że po zabiegu kocury stają się napastliwe w odniesieniu do samic, wobec których wcześniej zachowywały się ulegle (wbrew pozorom u kotów to samice, a nie samce wiodą prym). Zdarza się też i tak, że po zabiegu kastracji koty robią się nadmiernie lękliwe i wycofane.

Nie jest również prawdą, że wszystkie kastrowane koty są leniwe i ospałe. Nierzadko jest wręcz odwrotnie. Gdy ich życiem przestaje kierować popęd płciowy, mogą być bardziej skłonne do zabaw z opiekunem. Tak naprawdę bowiem duże znaczenie ma charakter i osobowość danego zwierzęcia. Dlatego nie powinniśmy traktować kastracji jako remedium na problemy behawioralne a tylko jako jeden z elementów terapii zachowania.

dziwne zachowanie kota po kastracji

Czy kastracja kota jest potrzebna?

Odpowiedź na pytanie o to, czy kastracja kotów jest potrzebna, może być tylko jedna: tak. Przede wszystkim dlatego, że jest to najlepszy sposób zapobiegania niechcianym ciążom. Kocięta są urocze, ale ich posiadanie wiąże się z obowiązkami, którym nie każdy jest w stanie podołać. Nie wszystkie młode znajdują nowe domy, a wiele z nich prędzej czy później tafia na ulice. Kastracja jest ponadto ważnym sposobem ograniczania liczby kotów wolno żyjących, co wbrew pozorom korzystnie wpływa na ich populację.

Ważnym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu kastracji u kotów są oczywiście takie uciążliwe zachowania, jak strzykanie i głośne nawoływania podczas okresu godowego. Moczu do znaczenia rewiru używają przede wszystkim samce, wiele samic jednak – o czym już wiemy – strzyka podczas rui. Po operacji wszystkie te problemy zazwyczaj znikają i choć zdarza się strzyknąć nawet wykastrowanym kotom, to jednak ich mocz nie posiada już intensywnej i przykrej woni.

zachowanie kota po sterylizacji

Kolejnym argumentem przemawiającym za kastracją jest ten, że niezaspokojony popęd płciowy to dla kotów niewychodzących źródło silnej frustracji, co negatywnie odbija się na ich zdrowiu psychicznym. Częste ruje to także duże obciążenie dla organizmów kotek, które w tych okresach są bardzo pobudzone, mało jedzą i śpią. Kastracja zapobiega też wielu chorobom układu płciowego, jak chociażby ropomacicze.

Oczywiście u sterylizowanych chirurgiczne kotów występuje większe ryzyko otyłości. U kastrowanych kocurów częściej diagnozuje się też syndrom urologiczny (SUK), czyli zatykanie się cewki moczowej struwitami (kamienie moczowe). Tak naprawdę jednak kluczowe znaczenie dla rozwoju tych problemów zdrowotnych ma właściwe odżywianie oraz  aktywność fizyczna. Przy odpowiedniej opiece większość wykastrowanych kotów cieszy się długim i zdrowym życiem.

Opieka nad kastrowanym kotem

Mówiąc szczerze, opieka nad kastrowanym kotem nie różni się specjalnie od opieki nad futrzakiem niepoddanym temu zabiegowi. Najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić diecie zwierzęcia. Na rynku zoologicznym znajdziemy wiele karm weterynaryjnych przeznaczonych dla kotów kastrowanych, ale jeśli nasz podopieczny nie wykazuje problemów ze zdrowiem, można mu podawać zwykle karmy bytowe. Najważniejsze, by sięgać po produkty wysokiej jakości, jak Wiejska Zagroda, Acana czy Farmina.

Ważne jest również kontrolowanie ilości pobieranych przez kota płynów. Dobrym sposobem na uzupełnianie ewentualnych niedoborów wody w organizmie zwierzęcia jest wprowadzenie do diety mokrych karm dla kotów, ponieważ cechują się one dużą zawartością wody. I w tym przypadku warto stosować dobre produkty, np. marki Sheba, Dolina Noteci lub Bozita. Przy odpowiedniej karmie i właściwym nawadnianiu, ryzyko otyłości bądź SUK znacznie się zmniejsza.

Wskazane jest również zachęcanie pupila do aktywności fizycznej, szczególnie w przypadku kotów niewychodzących, które zazwyczaj są mniej aktywne od swoich wychodzących kuzynów. Przydadzą nam się zatem różnego rodzaju zabawki dla kotów. Warte uwagi są tzw. wędki, które przydają się przy zabawach z mruczącym podopiecznym.

Godne polecenia są ponadto wszelkiego rodzaju interaktywne zabawki dla kotów, takie jak tory z poruszającymi się wewnątrz nich piłkami (np. CATIT Roller Circuit) lub zabawki na baterię (np. poruszające się „myszki”). Aktywność fizyczna nie tylko sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, ale również zmniejsza ryzyko rozwoju niektórych innych schorzeń.

Zachowanie kota po sterylizacji

Zachowanie kota po kastracji ulega modyfikacji. Nie musimy się jednak obawiać tych zmian. Rzadko zdarza się, by przebiegały one w złym kierunku. Częściej zwierzęta stają się po prostu spokojniejsze i bardziej zrównoważone, co nie oznacza, że stają się ospałe i pozbawione ciekawości.

Kastrowane zwierzęta, których nie rozprasza popęd płciowy, nierzadko są też bardziej nastawione na kontakt z opiekunami. Dlatego za sterylizacją chirurgiczną przemawiają także inne argumenty, również zdrowotne. Nie ma też wątpliwości, że jest to najlepszy obecnie sposób zapobiegania niekontrolowanemu rozmnażaniu kotów.

Jacek P. Narożniak to wszechstronny dziennikarz i copywriter, którego pasja do zoologii oraz zawodowe ścieżki idealnie się ze sobą łączą. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, swoją karierę w mediach rozpoczął w 1994 roku. Od tego czasu współpracował z renomowanymi czasopismami takimi jak "Wiedza i Życie", "Charaktery", "Cogito", czy "KOT", gdzie zdobywał uznanie za poradnikowe artykuły, reportaże i felietony. Pan Jacek jest nie tylko znanym behawiorystą, ale również wieloletnim hodowcą kotów rasy rosyjskiej niebieskiej. Prowadzi popularny blog, gdzie dzieli się swoją wiedzą o zwierzętach domowych, oferując cenne porady i ciekawostki, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Oprócz dziennikarstwa, Jacek jest również specjalistą od optymalizacji oraz pozycjonowania stron internetowych, co umożliwia mu skuteczne łączenie zainteresowań zawodowych z pasją do biologii, a także zoologii. Jego teksty popularnonaukowe, publikowane w licznych czasopismach i portalach internetowych, przyciągają uwagę szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu Jacek jest cenionym autorem i ekspertem w dziedzinie zoologii oraz behawioru zwierząt.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Porady behawiorysty
Popularne wpisy
16 komentarzy do “Czy zachowanie kota po kastracji się zmienia? Behawiorysta wyjaśnia
  • Avatar

    A moja kotka już minęło mija dwa lata po kastracji i nadal znaczy miejsca zaczęło to się rok i siedem miesięcy po kastracji i już nie mogę wytrzymać od tego ciągłego my Wania ile to wody idzie tej pracy tego smrodu nie wiem dlaczego tak jest że kotka po kastracji myśli tylko żeby wyjść na Dwór i siedzi w oknie nie zachowuje się tak jak kotka w rui ale opcji kiwanie jest

  • Avatar

    Moja kotka po kastracji zrobiła się bardzi bardzi głodna i przez to smutna i zła. Mam 2 kotki, dostają bardzi dobrej jakości mokra karmę, mają wyliczone kalorie, dostają i tak trochę więcej niż powinny bo są głodne. Zastanawiam się co mam zrobić w takim wypadku. Nie bardzo chcę dokarmiać je suchą karmą bo dużo na ten temat czytałam i nie jest zbyt zdrowa dla kotów. Nie chcę też aby miału nadwagę, ale bardzi przykro patrzy się na nie, szczególnie na jedną z nich. Teraz gdyby mogła to wskoczyłabym mi do talerza, kiedy jem. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce, gdy była jeszcze małym kociakiem i miała mega apetyt.. Czy mogę prosić o jakąś radę?

    • Moderator ZooArt

      Rozumiem twoje obawy dotyczące nadwagi u twoich kotów po kastracji. Zmiany w apetycie i zachowaniu żywieniowym po kastracji są dość powszechne. Kastracja może wpłynąć na metabolizm kotów, prowadząc do zwiększonego apetytu. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w zarządzaniu apetytem i utrzymaniu odpowiedniej wagi u twoich kotów:
      – Porozmawiaj z weterynarzem: Skonsultuj się z weterynarzem w sprawie ilości i rodzaju karmy, jaką powinny otrzymywać twoje koty. Weterynarz może dostosować dietę do zmienionych potrzeb twoich kotów po kastracji.
      – Rozważ karmienie dietetyczną: Weterynarz może zalecić specjalną dietę dla kotów po kastracji, która pomaga w kontrolowaniu wagi i apetytu. Takie diety są dostępne w formie karmy suchej i mokrej.
      – Karmienie regularne porcje: Karm koty regularnie, stosując określone porcje dziennie. Nie pozwalaj im na nieograniczony dostęp do jedzenia. To pomoże w kontrolowaniu ilości spożywanej żywności.
      – Monitoruj wagę: Regularnie kontroluj wagę swoich kotów, aby upewnić się, że nie nabierają nadwagi. Jeśli zauważysz, że jedno z kotów zaczyna przybierać na wadze, możesz dostosować ilość karmy lub rodzaj diety w konsultacji z weterynarzem.
      – Zabawy i aktywność: Zapewnij swoim kotom regularną aktywność i zabawy, które pomogą im spalać kalorie i utrzymać się w dobrej kondycji fizycznej.
      – Unikaj dokarmiania ludzką żywnością: Nie dokarmiaj kotów jedzeniem dla ludzi, szczególnie tym, co jest niezdrowe dla nich. Ludzka żywność może prowadzić do nadwagi i problemów zdrowotnych u kotów.
      – Zwracaj uwagę na zmiany w zachowaniu: Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w zachowaniu lub zdrowiu twoich kotów, skonsultuj się z weterynarzem. Niektóre problemy zdrowotne mogą wpływać na apetyt i zachowanie żywieniowe.

      Pamiętaj, że każdy kot jest inny, więc istotne jest dostosowanie diety i opieki do indywidualnych potrzeb twoich kotów. Weterynarz będzie twoim najlepszym źródłem rad i wsparcia w dbaniu o zdrowie i wagę twoich kotów po kastracji.😀

  • Avatar

    Ludzie, nie okaleczajcie swoich kocurków. Mój kotek po kastracji stał się bardzo lękliwym zwierzątkiem, dzikuskiem prawie. Wszystkiego się boi, nie chce wychodzić na spacery, które uwielbiał, nie chce się bawić ze swoją kocią przyjaciółką. Jest nieszczęśliwy! Zepsuliśmy wesołego, ciekawego świata, odważnego kocurka. Mamy w domu marudną melepetę.

    • Avatar

      Przepraszam , ale ten apel jest głupi nasz 4-miesięczny kocurek po kastracji w ogóle nie zmienił swojego charakteru, nadal był ciekawy świata . Każdy przypadek jest inny to , że akurat u państwa się coś takiego wydarzyło nie znaczy że zawsze tak będzie.

      • Avatar

        Mam kotkę 5 dni po sterylizacji
        Wet powiedział że nie trzeba
        Ubranka ochronnego bo koty raczej nie wylizują rany, niestety wet chyba nie zna kotów one cały czas się myją
        I musiałam chwilę po przywiezieniu kotki do domu jechać po ubranko bo szarpała szwy
        Nie umiałam zalożyć ubranka kotka warczała gryzła drapała ale dla jej dobra musiałam wytrzymać
        Moja kotka nauczona do kuwety
        Ale ostatnio wychodziła na dwór
        Teraz problem zanoszę ją do kuwety a ona syczy jak wąż
        Czy to możliwe żeby kotka się na mnie obraziła?

      • Moderator ZooArt

        Kiedy możesz pozwolić kotce po kastracji i młodemu kociakowi na spotkanie, zależy od kilku czynników, takich jak zdrowie obu kotów oraz to, jakie są ich zachowania. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci wprowadzić te dwa koty do siebie:
        – Zaczynaj ostrożnie: Na początek zaleca się trzymać nowego kociaka w osobnym pomieszczeniu od kotki po kastracji. Pozwoli to nowemu kotkowi na dostosowanie się do nowego środowiska i pozwoli kotce na stopniowe przyzwyczajenie się do obecności innego kota.
        – Stopniowe wprowadzanie: Po kilku dniach lub nawet tygodniach, kiedy oba koty poczują się pewniej, możesz zacząć wprowadzać je do siebie stopniowo. Zrób to ostrożnie, początkowo pozwól im na krótkie spotkania pod twoim nadzorem.
        – Pozwól na interakcje: Podczas pierwszych spotkań zobacz, jak oba koty reagują na siebie. Mogą być zainteresowane sobą, lekko zaciekawione lub nieco nieufne. Obserwuj ich zachowanie i zadbaj, aby spotkania były pozytywne i nie prowadziły do konfliktów.
        – Monitoruj reakcje: Jeśli którykolwiek z kotów wydaje się zestresowany lub agresywny wobec drugiego, może być konieczne dalsze oddzielanie ich i wprowadzanie ich do siebie stopniowo.
        – Cierpliwość: Proces przyzwyczajania kotów do siebie może zająć pewien czas. Warto być cierpliwym i dawać kotom możliwość stopniowego przyzwyczajania się do siebie.
        – Zapewnij osobiste miejsce dla każdego kota: Upewnij się, że oba koty mają dostęp do osobistego miejsca, w którym mogą się schować lub odpocząć, jeśli tego potrzebują. To pomoże im czuć się bezpieczniej.

        Pamiętaj, że każdy kot ma swoją własną osobowość, więc reakcje obu kotów mogą być różne. Kluczowe jest zapewnienie im czasu i przestrzeni do adaptacji. Jeśli masz wątpliwości lub obawiasz się, że spotkania mogą być stresujące, warto skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą dla kotów, którzy mogą udzielić ci dodatkowych porad i wsparcia w procesie wprowadzania nowego kota do domu.

  • Avatar

    Mój kot został wykastrowany w styczniu 2022. Zaczął się marcować i sikał gdzie popadło (miał około 8 m-c wtedy). Sikanie ustało jakiś tydzień- 1,5 później, marcowanie natychmiast. Ale dziś tj w styczniu 2023 kot zaczął się ponownie marcować, choć sika tylko do kuwety. Jądra (a raczej moszna) obecnie do tych co miał przed kastracją zmalała dosłownie o 5/6 trochę skóry i siusiak. — Na czym polega marcowanie u mojego kota? Jak leżę wchodzi na rękę, zębami łapie skórę na wierzchu mej dłoni od góry, mruczy i jednocześnie przebiera tylnymi nogami na ręce w okolicach łokcia. I co ciekawe wychodzi mu „siusiak” 🙂 —tak samo było przed kastracją. Więc w czym tkwi problem takiej kastracji?

  • Avatar

    Ludzie piszecie dziwne komentarze. co to znaczy, że kot gryzie? Nie znacie kocich zwyczajów, a zajmujecie się kotami. Delikatne ugryzienia to wyraz miłości lub prośba i dalszą zabawę. Mocniejsze mogą być spowodowane rzeczywiście sprawami związanymi z zębami lub po prostu zaczynają sprawdzać na ile mogą sobie pozwolić w zabawie. Kastracja to nie jest remedium na kocie zachowanie. Czytajcie ze zrozumieniem. Jesli ktoś na to liczy, że zamiast wychowywać można medycznie coś w kotach poprawiąc ( kwestia zasadności kastracji nie podlega tu dyskusji), to może powinien zastanowić się czy nadaje się na opiekuna. Zainteresujecie się kocimi zwyczajami, charakterem, a nie szukajcie rozwiązań w medycynie.

    • Avatar

      Musxe Ci powiedzieć, że kot moze pogryź opiekuna fo takiego stopnia, że potrzeba interwencji chirurga Mam kocura nie wykastrowanego , znaleziony w lesie . przygarnęliśmy go jak miał około 2 m-c.Jest z nami 3 rok i niestety zaczęły się problemy z agresja.Uwaga jest mu poświęcana cały czas, zabawy itp.wiec opiekunem jestem moim zdaniem dobrym,a leze z poszytymi nogi, zaatakował beż powodu .Weterynarz stwierdzi, że jest zdrowy a kastracja konieczna.

    • Avatar

      Kot mając około 4 miesiące wypadają ząbki, co jest przyczyną nadmiernego gryzienia. Można też kupić specjalne patyczki drewniane do gryzienia.
      Co do kotka 9 tygodniowego, to normalne, że gryzie, bo jemu rosną ząbki…

    • Avatar

      W Dniu kastracji po przywiezieniu z kliniki nie kazali nic jeszcze dawaj do jedzenia . Chodzil szukam skakał na stol i zlew . W pewnym momencie zaatakowal mnie / dwa razy skoczyl na mnie I gotowy byl gryzc . Dałam michę pojadł i problem minął . Syn mój znalazł kotkę tez rzucała się na nich … po wykastrowaniu – spokój i cisza ..

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.