Akwarystyka to piękne hobby, które nie ogranicza się tylko do ryb. Podwodny świat jest tajemniczy, magiczny i fascynujący. Żyje tam mnóstwo interesujących zwierząt. Części z nich można hodować w domu, o ile zapewni im się optymalne warunki do rozwoju. Jednym z takich zwierząt jest krab tęczowy. Egzotyczny, bardzo piękny i nietypowy, będzie prawdziwą ozdobą Twojego akwarium i nie da się koło niego przejść obojętnie. Co warto wiedzieć o krabie tęczowym? Czym się żywi? W jakich warunkach będzie się dobrze czuć? Dowiedz się!
Krab tęczowy – nietypowe, ale kolorowe zwierzę domowe
Krab tęczowy, zwany też cardisoma armatum to nie zwierzę pierwszego wyboru, gdy myślisz o zwierzaku domowym. Nadal jednak jest bardzo znany w środowisku akwarystów i coraz częściej gości w domach.
Nie jest zwierzęciem zbyt wybrednym czy drogim w utrzymaniu. Sam krab tęczowy nie należy też do najdroższych zwierząt i jego zakup to kwestia kilkudziesięciu złotych. Wszystko to w połączeniu z jego naprawdę bardzo interesującym wyglądem sprawia, że coraz więcej osób zafascynowanych podwodnym światem decyduje się na trzymanie kraba we własnym domu.
Pochodzenie kraba tęczowego
W naturze kraby tęczowe żyją głównie w północno-zachodniej, nadmorskiej części Ameryki Południowej. Można je spotkać w Wenezueli, Surinamie, Gujanie oraz Brazylii. Występuje też na obszarze Morza Karaibskiego z uwzględnieniem wysp, które są na nim położone. Można go też spotkać w podzwrotnikowych rejonach Oceanu Atlantyckiego. Właśnie przez ten ocean zdarza się, że kraby te zawędrują do wybrzeży Afryki.
Kraby te bywają mylone z innym gatunkiem, krabem Halloween. Krab tęczowy jako osobny gatunek został odkryty w 1851 roku. Odkrycie swoje zawdzięcza Janowi Adrianowi Herklotsowi, który był holenderskim lekarzem.
Jak wygląda krab tęczowy?
Średnio krab tęczowy osiąga wielkość około 10-14 centymetrów, choć zdarzają się też osobniki, które osiągają wysokość 20 centymetrów. Swoją nazwę te kraby zawdzięczają kolorom swojego ciała. Ich chitynowy karapaks – czyli bardzo twarda zewnętrzna powłoka grzbietowa, która występuje między innymi u skorupiaków – jest w kolorze niebieskim lub granatowym. Odnóża są fioletowe i białe, choć można też zauważyć, że mienią się w barwie czerwonej. Można na krabie tęczowym zaobserwować też kolory: purpurowy, brązowy i błękitny. Szczypce u każdego kraba mogą mieć inny kolor, w dodatku jedne są zawsze większe od drugich.
Ich oczy są bardzo wystające, przez co niezwykle charakterystyczne. Otoczone są rogówką z każdej strony, a krab jest w stanie zobaczyć nawet to, co znajduje się za nim.
Żywienie kraba tęczowego
Kraby nie są wybredne pod względem pożywienia. W warunkach naturalnych żywią się mniejszymi rybkami, ślimakami, larwami owadów czy krewetkami. Zdarza mu się polować – dlatego w warunkach domowych nie powinien być trzymany z rybkami, które mogłyby stać się jego celem, ale nie pogardzi też padliną.
Ich żywienie musi być bardzo zróżnicowane, nie należy ich karmić jednostajnie, bo w naturze te skorupiaki mają bardzo bogatą dietę i jedzą wiele rzeczy. Dlatego odpowiednie zbilansowanie i zróżnicowanie diety jest bardzo ważne. Możesz podawać mu chude mięso, podroby, dżdżownice, skorupki jaj, krewetki, a także część warzyw i owoców – sałatę, jabłka czy banany. Warto podawać krabowi też specjalistyczną karmę komercyjną, która ma w sobie odpowiednie witaminy i minerały, które pomogą utrzymać kraba w dobrym zdrowiu.
Usposobienie i zachowanie kraba tęczowego
To zwierzęta drapieżne, choć człowiekowi nie są w stanie naprawdę zaszkodzić. Mogą jednak polować na ryby, na przykład na brzanki lub bojowniki bezbronne, dlatego nie warto ich razem hodować. Są bardzo terytorialne – trzymanie dwóch samców w jednym akwarium to prosta droga do wojen o terytorium, co może skończyć się śmiercią jednego z krabów.
Najlepiej hodować je osobno, choć można trzymać je także w haremach – jeden samiec i co najmniej dwie samice. Jeśli chcesz, możesz spróbować też hodowli krabów ze ślimakami lub krewetkami – jeśli będzie najedzony, może nie chcieć na nie polować. Ale tego ryzyka nie wyeliminujesz nigdy.
Kraby tęczowe przechodzą wylinkę. W tym okresie będą osowiałe i nie będą chciały jeść. Dlatego, gdy proces dobiegnie końca, mogą być bardzo głodne i polować na wszystko, co znajduje się w ich zasięgu.
Bywają też prawdziwymi mistrzami ucieczek, dlatego akwarium dla kraba tęczowego powinno być dobrze zabezpieczone. Inaczej krab skorzysta z okazji i wybierze się na wędrówkę po domu. Jeśli dojdzie już do ucieczki, ustaw w dobrze dostępnym miejscu miseczkę z wodą. Krab w poszukiwaniu wilgoci w końcu do niej trafi.
Kraby tęczowe można w pewnym stopniu oswoić – na przykład nauczyć ich jedzenia z pęsety. Jednak jest to zadanie trudne, bo z natury te zwierzęta należą do bardzo płochliwych. Jeśli jednak będziesz miał sporo cierpliwości i czasu, możesz nauczyć kraba tej sztuczki.
Akwarium czy terrarium? Jak hodować kraba tęczowego
Jakich warunków domowych potrzebuje krab tęczowy? Akwarium zazwyczaj jest tutaj pierwszym wyborem, to jednak nie do końca prawda. Samo terrarium też nie do końca się sprawdzi. Krab tęczowy potrzebuje bowiem połączenia obu tych środowisk i akwaterrarium.
Dla jednego kraba wystarczające będzie akwaterrarium o wielkości 40x40x40 centymetrów. Te zwierzęta lubią się wygrzewać, dlatego konieczne będzie dobre oświetlenie – najlepiej takie, które stosowane jest w terrariach. Temperatura wody powinna wynosić około 25 stopni Celsjusza. Żeby kontrolować klimat, który panuje w akwaterrarium przyda się higrometr, który sprawdza poziom wilgoci oraz termometr do sprawdzania temperatury.
Przyda się też dobry filtr, który będzie oczyszczał wodę – kraby mają tendencję do tego, by bardzo mocno brudzić.
Krab tęczowy – podsumowanie
Krab tęczowy to skorupiak, który jest coraz częściej hodowany w domach, zwłaszcza osób, które interesują się akwarystyką. Zainteresowanie nim spowodowane jest głównie jego rzucającym się w oczy, tęczowym ubarwieniem, któremu zawdzięcza swoją nazwę.
Jest mało wybredny pod względem wyżywienia, jednak wymaga zróżnicowanej diety – w naturze żywi się bardzo różnorodnie, co należy odwzorować. Gdzie powinien mieszkać krab tęczowy? Terrarium nie nasuwa się jako pierwsze, jednak krab potrzebuje też kawałka lądu dla siebie, dlatego samo akwarium to za mało. Najlepsze dla niego będzie akwaterrarium. Musi być zamknięte od góry i dobrze zabezpieczone, inaczej krab może uciec.
To stworzenie terytorialne, dlatego najlepiej hodować pojedynczego osobnika lub, ewentualnie, harem – jeden samiec i co najmniej dwie samice.
Witam czy mata grzewcza pod terrarium w którym jest krab tęczowym sprawdzi się aby utrzymać temperaturę wody Ok 27-28 stopni