Gdzie najczęściej gryzą kleszcze? Dowiedz się, jak ochronić psa i kota z ZooArt!

Kilka lat temu właściciele zwierząt musieli pamiętać o skutecznej ochronie przed kleszczami od wiosny do jesieni, ponieważ zimą pasożyty te nie były w stanie funkcjonować. Obecnie globalne ocieplenie ma ogromny wpływ nie tylko na nasze życie. Zmiany klimatu doprowadziły do zmian w cyklu życiowym kleszczy i pcheł, w związku z tym powinniśmy chronić nasze zwierzęta przez cały rok. Co zrobić, gdy zauważymy kleszcza na zwierzęciu? Jak chronić psa i kota przed kleszczami? Przeczytaj artykuł i obejrzyj nasz film na YouTube!

Gdzie najczęściej gryzą kleszcze?

Czym są kleszcze?

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wiedzieć, gdzie najczęściej występują kleszcze, czyli w jakich miejscach możesz je spotkać. Kleszcze preferują zalesione i zakrzaczone tereny, jednak równie dobrze możemy spotkać je w mniej oczywistych miejscach, takich jak brzegi zbiorników wodnych, czy tereny podmokłe. Występują też powszechnie w centrach miast, w miejskich parkach czy na trawnikach.

Kleszcze są pasożytami zewnętrznymi, odżywiającymi się krwią. Czy wiesz, że istnieje 850 opisanych gatunków kleszczy? Najbardziej powszechne kleszcze, występujące w Europie środkowej to: Ixodes ricinus, Dermacentor reticulatus i Rhipicephalus sanguineus. Kleszcze nie potrafią skakać, lecz docierają do swojego gospodarza z niskiej roślinności. Wyczuwają wibracje, dwutlenek węgla (CO2), temperaturę i wilgotność przechodzącego zwierzęcia, wspinają się po nim i szukają odpowiedniego miejsca na pobieranie krwi. 

Przeczytaj także: Kleszcz u kota – objawy i pierwsza pomoc. Jak chronić futrzaka?

Gdzie gryzą kleszcze? Miejsca najbardziej narażone

Do ukłucia kleszcza może dojść w każdym miejscu na ciele. Najchętniej jednak kleszcze upatrują sobie miejsca, które są miękkie i dobrze ukrwione. Zatem, gdzie najczęściej gryzą kleszcze, jeśli chodzi o czworonogi? W przypadku psa i kota miejsca, gdzie są kleszcze, to m.in. uszy, przestrzeń pod obrożą, pomiędzy palcami zwierzaków, pod ogonem. Do miejsc, gdzie gryzie kleszcz, należą również pachy czworonogów, a nawet pyszczki i powieki! 

Czy ugryzienie kleszcza jest niebezpieczne?

Kleszcze są dużym zagrożeniem dla zdrowia kotów, psów oraz człowieka. Wiesz już, gdzie najczęściej gryzą kleszcze. Ale musisz pamiętać, że każde ugryzienie jest tak samo niebezpieczne. Poniżej przedstawiamy przykłady chorób, które mogą być przenoszone przez kleszcze w Środkowej Europie:

Borelioza

To bakteryjna choroba ludzi, psów, koni i kotów, która staje się coraz większym problemem w Europie. Wśród objawów może pojawić się rumień, objawy grypopodobne oraz nieprawidłowości dotyczące stawów, serca czy układu nerwowego.

Anaplazmoza 

Do zakażenia dochodzi poprzez wprowadzenia bakterii chorobotwórczych do organizmu gospodarza. Najczęstsze objawy choroby to gorączka oraz osłabienie, a czasami również brak apetytu i anemia. 

Gdzie najczęściej są kleszcze na kocie?

Bartoneloza 

To choroba, którą wywołuje bakteria z rodzaju Bartonella przenoszona przez pasożyty i insekty. Może być groźna nie tylko dla psów i kotów, ale również dla ludzi. Prowadzi do gorączki, utraty masy ciała i anoreksji u kotów, psów i okazjonalnych bólów głowy u ludzi.

Mykoplazmoza 

Do zakażenia tą chorobą dochodzi przez kontakt z krwią, czyli na przykład przez ugryzienie przez pchły i kleszcze. Mykoplazmy (mikroorganizmy, które wywołują chorobę) atakują czerwone krwinki, co prowadzi do anemii. Najczęściej choroba ma łagodny przebieg, a do jej objawów zaliczamy między innymi: osłabienie i apatię, brak apetytu, wysoką temperaturę ciała. 

Gdzie gryzą kleszcze psa?

Przeczytaj także: Choroby odkleszczowe u psa. Jak chronić pupila przed kleszczami?

Jak radzić sobie z ukąszeniami kleszczy?

Gdy odnajdziesz na ciele zwierzaka miejsce, gdzie są kleszcze lub kleszcz, za pomocą pęsety złap pajęczaka za główkę, jak najbliżej skóry i pociągnij do góry. Zdezynfekuj miejsce ukąszenia i w razie jakichkolwiek objawów pojawiających się w ciągu kilku kolejnych tygodni, udaj się do lekarza weterynarii.

Jak zabezpieczyć się przed ugryzieniami kleszczy?

W ZooArt doskonale wiemy, jak ważna jest ochrona czworonogów przed ich ukąszeniami i jak bardzo opiekunom zwierzaków zależy na ich zdrowiu. Właśnie dlatego, specjalnie z myślą o bezpieczeństwie wszystkich psów i kotów, przygotowaliśmy film, skupiający się na ochronie przeciw kleszczom. Włącz nagranie i zapoznaj się z poradami Kasi, która dokładnie pokaże Ci, jak chronić zwierzaki przed ugryzieniami. We wszystkim towarzyszą jej Lara, Zen i Ryszard.

Dodatkowo przygotowaliśmy dla Ciebie kilka innych porad, a dokładnie – o czym musisz pamiętać, aby jeszcze bardziej zadbać o Wasze wspólne bezpieczeństwo, szczególnie podczas spacerów.

  1. Unikaj terenów, na których mogą bytować kleszcze, zwłaszcza wiosną. 
  2. Używaj odpowiednich repelentów. 
  3. Podczas spacerów trzymaj się ścieżek i unikaj wysokich traw. 
  4. Pierz ubrania w wysokich temperaturach. 
  5. Codziennie sprawdzaj sierść swojego psa lub kota, szczególną uwagę poświęć miejscom, gdzie najczęściej gryzą kleszcze.

Rodzaje preparatów przeciwkleszczowych

Obecnie istnieje wiele sposobów, żeby chronić naszego zwierzaka przed kleszczami. W przypadku kotów wychodzących bardzo dobrze sprawdzają się obroże insektobójcze firmy Frexin. Są skuteczne i bezpieczne dla kotów – posiadają bezpieczne zapięcie, działają nawet do 90 dni i są wyposażone w dzwoneczek. Jest to produkt przeznaczony do zwalczania kleszczy u kotów w wieku powyżej 3 miesięcy. Innowacyjny polimer pozwala na powolne uwalnianie substancji czynnej, co zapewnia długotrwałą ochronę przed inwazją ektopasożytów. 

Obroże przeciwko kleszczom to także dobry pomysł na zabezpieczenie psów. Takie obroże są dostępne w różnej długości. Możesz ją dopasować do szyi pupila, w zależności od jej grubości. Produkt przeznaczony jest do zwalczania pcheł i kleszczy u psów i szczeniąt w wieku powyżej 3 miesięcy. Obroża insektobójcza dla psa marki Frexin zabezpiecza zwierzę przed pchłami i kleszczami do 150 dni od jej zastosowania. 

Kolejny produkt do zwalczania kleszczy i ochrony przed ektopasożytami to produkty typu spot-on w kroplach. Krople doskonale sprawdzają się w trakcie kuracji przeciw ektopasożytom. Są wygodnym oraz skutecznym środkiem w walce z pchłami, oraz kleszczami. Preparat oparty jest na działaniu składników pochodzenia naturalnego, takich jak olejki eteryczne. Dodatkowo zawierają one w składzie witaminy działające odżywczo i regenerująco, a dodatek nabłyszczacza nawilża i wygładza sierść. Czas działania takich preparatów może wynosić do 4 tygodni. 

Dodatkowo możesz zastosować specjalne szampony. Szampon Frexin stanowi doskonały element kuracji przeciw ektopasożytom. Posiada właściwości pielęgnacyjne, a dzięki zawartości witamin A i E łagodzi podrażnienia i nawilża skórę. Zawarte w preparacie olejki działają przeciw pasożytom, a dodatkowo hipoalergiczne i tonizująco, dlatego mogą być stosowane u psów z alergiami i wrażliwą skórą. Jest hipoalergiczny, ma działanie tonizujące, łagodzi podrażnienia, nawilża skórę i doskonale pielęgnuje sierść.

A Ty? Jak chronisz swojego pupila przed kleszczami? 

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.