Szczury nadal powszechnie kojarzone są negatywnie – ze szkodnikami i roznosicielami chorób. Mimo tego znalazł miejsce w domach, w celach hodowlanych. Przez miłośników ceniony jest za swoją inteligencję. Szczury są raczej łatwe w hodowli i tanie w utrzymaniu. Nadają się też dla osób, które wcześniej nie zajmowały się gryzoniami. Jednak mimo tego, że są mało wymagające, potrzebują odpowiedniego poziomu opieki. Szczur też może zachorować i potrzebuje wtedy fachowej pomocy. Guz u szczura to problem, który pojawia się stosunkowo często. O czym może świadczyć? Czy zawsze guz jest tożsamy z nowotworem? Jak wygląda proces leczenia? Sprawdź to!
O czym może świadczyć guz u szczura?
Jeśli zauważysz u Twojego szczura guz, nie możesz tego lekceważyć. Guzy nie biorą się znikąd i zawsze świadczą o tym, że w organizmie Twojego zwierzaka dzieje się coś niedobrego. Nie uda Ci się określić natury guza na pierwszy rzut oka. Nie zgaduj i nie bagatelizuj sytuacji. Ignorowany guz wcale nie zniknie, może za to naprawdę bardzo się rozrosnąć i uniemożliwiać szczurowi normalne funkcjonowanie, w skrajnych przypadkach również uniemożliwić poruszanie się.
Jeśli zauważysz coś, co Cię niepokoi, najlepiej od razu zabierz zwierzaka do lekarza weterynarii. Najlepiej do takiego, który specjalizuje się w małych zwierzętach. Guz u szczura nigdy bowiem nie jest czymś, co warto zignorować. Jednak jeśli będziesz działać szybko, istnieje spora szansa, że Twojego pupila da się uratować – to wcale nie jest takie rzadkie zjawisko. Kluczowym czynnikiem nader często bywa jednak właśnie czas.
Najczęstsze guzy u szczurów
Czym konkretnie jest guz? To wykwit skórny, który pochodzi z głębszych warstw skóry i tkanki podskórnej. Może mieć charakter zapalny lub nowotworowy. Wykwity mniejsze niż orzech laskowy nazywane są guzkami, a większe guzami. Guz u szczura najczęściej pojawia się u zwierząt po 18 miesiącu życia, dlatego jeśli Twój zwierzak wszedł w ten okres, musisz być ostrożnym i bacznie mu się przyglądać. Tak naprawdę guz może umiejscowić się w większości miejsc na ciele. Nie zawsze też widać go na pierwszy rzut oka – bywa w końcu tak, że guz pojawi się na narządach wewnętrznych i nie będziesz go w stanie zauważyć.
Choć guzy u szczurów występują, niestety, często to jest też dobra wiadomość. Nowotwór u szczura nie zawsze jest złośliwy. Właściwie większość zmian tego typu – około 90% przypadków – świadczy o tym, że w organizmie Twojego szczura rozwinął się nowotwór łagodny. Nowotwory łagodne nie mają tendencji do przerzutowania. Choć już rak u szczura zawsze jest złośliwy. Niektóre nowotwory występują u tych zwierząt częściej niż inne. Co zalicza się do tych najczęstszych?
Przeczytaj także: Co je szczur? Przykładowa dieta dla tego zwierzaka
Guz gruczołu mlekowego
Guz gruczołu mlekowego u szczura to jeden z najczęstszych nowotworów. Narażone na niego są zwłaszcza samice szczura powyżej 18 miesiąca życia. Ten guz zauważysz bardzo szybko, jeśli jesteś blisko ze swoim szczurem i często bierzesz go na ręce czy dotykasz, dużym problemem jest bowiem szybki wzrost. Z biegiem czasu guz będzie coraz bardziej rósł i może zacząć naciskać na cewkę moczową – jeśli guz znajduje się tuż przy niej – i inne witalne części szczura. Na początku wyczujesz tylko niewielkie zmiany, jeśli je zignorujesz, taki guz może osiągnąć naprawdę monstrualne rozmiary i mieć nawet 10 cm średnicy.
Skóra na guzie może zacząć pękać, być zasiniona lub zaczerwieniona. Jeśli skóra pęknie, pojawi się krew – guzy są silnie ukrwione. Guz jest ciągnięty po podłożu, szczur go liże i drapie i wtedy dochodzi do nadkażenia. Od tego czasu w ranie rozwijają się bakterie i może zacząć tworzyć się ropa.
Problem wygląda na bardzo poważny i, faktycznie, wymagana jest szybka interwencja lekarza weterynarii – zanim guz rozrośnie się do rozmiarów, które znacząco utrudniają lub wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
Na szczęście statystycznie 9 na 10 przypadków guza gruczołu mlekowego to łagodne zmiany nowotworowe. Leczenie polega na wycięciu zmian. To bardzo poważna operacja o dużym ryzyku operacyjnym. Gojenie ran po zabiegu również jest kłopotliwe w przypadku szczura. Lekarz weterynarii usuwa też przy tym jajniki czy macicę samicy szczura. Pozostawienie ich może skutkować powstaniem kolejnych rozrostów po niedługim czasie
Zdarza się jedna, że zmiana ma charakter złośliwy. Zwierzę, które ma guz, powinno być przebadane – musi mieć RTG płuc, by wykluczyć przerzuty do tkanki płucnej, a także USG brzucha – jeśli są przerzuty, do rozważenia pozostaje eutanazja.
Jeżeli wykonujemy biopsję guza przed operacją, to wiemy, z jakim guzem mamy do czynienia, ale często wykonuje się zabieg i bada się wycięty guz histopatologicznie. W takich wypadkach dopiero po operacji dowiadujemy się, że guz był złośliwy.
Guz przysadki
Guz przysadki u szczura to dość częsty problem. Niestety, ale guz przysadki może rozwinąć się spontanicznie – w organizmie każdego szczura może zacząć się rozwijać guz. Wystąpienie tego rodzaju uzależnione jest od wielu czynników – płci szczura, gospodarki hormonalnej, predyspozycji genetycznych, a także wieku. Im szczur starszy, tym ryzyko rozwinięcia się gruczolaka przysadki jest większe. Najczęściej rozwija się u starszych, niekastrowanych samic.
Gdy w organizmie szczura rozwija się guz przysadki, powoduje on szereg zmian hormonalnych (najczęstsze są guzy prolaktynowe, rzadziej nieaktywne hormonalnie lub wydzielające prolaktynę i hormon wzrostu) i neurologicznych. Niestety, pierwsze objawy w przypadku szczurów są często niezauważalne. Dlatego taki guz bywa bardzo trudny do rozpoznania na początkowym etapie.
Najczęściej do lekarza weterynarii, właśnie dlatego, trafiają już szczury, u których choroba poczyniła już duże postępy. Do objawów już zaawansowanej choroby należy między innymi paraliż kończyn. Dotyka on kończyny przednie i tylne w dowolnej kolejności. W rezultacie szczur traci zdolność samodzielnego wykonywania toalety czy utrzymywania jedzenia w łapkach.
Pojawia się niezborność ruchowa, szczur nie umie się właściwie poruszać. Może dojść też do jednostronnego wytrzeszczu gałki ocznej, jeśli guz zaczął naciskać na nerwy. Może dojść też do oczopląsu lub pojawić się zez.
W takim przypadku występują też problemy z oddychaniem, może się pojawić porażenie nerwu twarzowego. Szczury mogą zacząć cierpieć też z powodu ataków padaczkowych, a także możesz zaobserwować u nich rozwijające się problemy psychiczne. Szczur może diametralnie zmienić swoje zachowanie – stać się agresywny lub całkowicie wycofany, może też zacząć napierać głową na różnorodne przeszkody.
Wśród innych objawów świadczących o guzie przysadki u szczura możesz zaobserwować również problemy ze snem, brak apetytu czy utratę świadomości u szczura. Zwierzątko będzie miało też problemy z właściwą regulacją temperatury ciała.
Leczenie polega na stosowaniu preparatów hormonalnych, ale także konieczna jest troskliwa pielęgnacja szczura – zapewnienie mu komfortu cieplnego, dokarmianie i brak stresu. Są one w stanie przedłużyć życie szczura o kilka tygodni lub nawet o kilka dodatkowych miesięcy. Jednak leczenie to należy prowadzić już do końca życia zwierzaka. Może też zdarzyć się tak, że objawy są już tak poważne i utrudniające życie szczurowi, że lekarz weterynarii zasugeruje właścicielowi szczura eutanazję, by oszczędzić mu dodatkowych cierpień.
Czy guz zawsze świadczy o nowotworze?
Nowotwór u szczura to bardzo poważny problem. Niestety, bywa też bardzo częsty – zwłaszcza jeśli chodzi o guza przysadki czy gruczołu mlekowego. Nie każdy guz jest nowotworem, bo guzy mogą też mieć charakter zapalny.
Czasami guz może zostać pomylony z ropniem lub krwiakiem – te mogą się pojawić, gdy szczur się zrani lub dojdzie do zakażenia rany, a także gdy się uderzy i będzie miał inny przykry wypadek. Większość zmian nowotworowych jest też łagodna, dlatego leczenie jest możliwe, a szczur ma szansę na długie życie.
Pamiętaj jednak, że nie uda Ci się na pierwszy rzut oka sprawdzić, z jakim guzem masz do czynienia. Dlatego tego typu problemów absolutnie nie możesz lekceważyć – jeśli zauważysz zgrubienia na ciele Twojego zwierzaka lub zaobserwujesz dziwne, niepokojące Cię objawy, nie czekaj. Zgłoś się do lekarza weterynarii. To właśnie lekarz weterynarii ma wiedzę, umiejętności i możliwości sprawdzenia, z jakim guzem czy jaką chorobą zmaga się Twój szczur.
Guzy nowotworowe są stosunkowo częstym problemem u starszych szczurów. Nigdy nie należy ich ignorować. Powiększający się guz może utrudnić funkcjonowanie innych, nawet odległych narządów, a dodatkowo osłabia zwierzę. Trzeba pamiętać, że zmiana może zostać uszkodzona mechanicznie w trakcie codziennego funkcjonowania szczura, ale również może zostać przez niego gryziona lub drapana. Zamiast obserwacji i czekania, zdecydowanie lepiej jest zdiagnozować guz i podjąć leczenie już w początkowym etapie jego rozwoju.
lek. wet. Hanna Pietruszka
Guz u szczura – podsumowanie
Guz u szczura to niestety dość powszechny problem. Na szczęście większość zmian na tle nowotworowym w przypadku szczurów ma charakter łagodny. Nie wszystkie guzy świadczą też o tym, że w organizmie szczura rozwija się nowotwór. Nadal jednak nie możesz tego lekceważyć. Nie jesteś bowiem w stanie samodzielnie i na oko stwierdzić, z jaką zmianą masz do czynienia.
Najczęściej u szczurów możesz spotkać się z guzem przysadki oraz guzem gruczołu mlekowego. Obie te zmiany o charakterze nowotworowym wymagają interwencji lekarza weterynarii. Może on zaproponować odpowiednie leczenie, operację chirurgiczną lub eutanazję – w zależności od tego, czy możliwe jest jeszcze podjęcie odpowiedniego leczenia, czy też lepiej będzie zaoszczędzić zwierzakowi dodatkowych cierpień.
Dzisiaj, ze świadomością pojechaliśmy do weterynarza, by szczurek nie męczył się więcej. Nie mógł używać tylnych łapek, drapać się chociaż jedną z nich, czołgał się, ale niestety za późno, ciężko było zauważyć. Gdy już się to stało i tak nie udałoby się go wyleczyć. USG wykazało raka, bo bardzo był szeroki zwierzaczek, a mało jadł na tyle guz się rozrósł, że cudem jeszcze oddychał i jadł, pił. Miał ok. 4cm wielkości. Ledwo rok miał, a miał brata. Oby jemu się nic nie pojawiło. Niby normalna rzecz, ale jakoś rusza odejście pupilka. Był rasy Dumbo… Pozdrawiam, póki czas reagujcie zanim przyjdzie na nich czas.