Siemię lniane dla kota – jak i kiedy podawać?

Koty to niezwykle popularne zwierzęta domowe. Towarzyszą ludziom od tysięcy lat. Broniły ludzkich zapasów żywności przed gryzoniami, kontrolowały ich populację i robiły wiele dobrego dla ludzi. Z biegiem czasu awansowały też na towarzyszy i domowych, rozpieszczanych pieszczochów. Zmieniło się też podejście do ich żywienia i poziomu opieki, którym są otaczane. Większą dbałość przykłada się też do kociej diety. Możesz się też spotkać z opinią, że siemię lniane dla kota to naprawdę dobry pomysł i doskonałe uzupełnienie jego diety. Czy tak jest w istocie? Przeczytaj! 

Siemię lniane dla kota - tak czy nie? Kot je swoje jedzenie z miski.

Dlaczego odpowiednie żywienie kota jest tak ważne?

Dieta kota jest w dużej mierze odpowiedzialna za jego stan zdrowia. Jeśli kot jest niewłaściwie karmiony, nie dostaje wszystkich składników, których potrzebuje, jest przekarmiany lub – wręcz przeciwnie – często chodzi głodny, to ma dużo mniejsze szanse na zachowanie pełni zdrowia.

Oczywiście, nawet najlepsza dieta nie da Ci stuprocentowej gwarancji, że Twój kot przez całe życie będzie zdrowy – ważne są też czynniki genetyczne i środowiskowe. Jednak nie znaczy to, że możesz zaniedbywać kwestie diety – jedzenie jest bardzo ważne.

Koty zdrowe, chore, z alergiami pokarmowymi, w okresie rekonwalescencji – każdy z nich potrzebuje odpowiedniego sposobu wyżywienia. To właśnie on pozwoli im na zachowanie zdrowia, nabranie sił i energii do działania. 

Siemię lniane - na odkłaczenie kota to dobry pomysł. Siemię leży na stole.

Co kryje się w siemieniu lnianym?

Siemię lniane to nic innego jak niewielkie ziarenka lnu zwyczajnego. Mają one barwę brązową lub złocistą. Są ziarnami z grupy oleistych i bardzo dobrze wpływają na organizm człowieka. Wykorzystywane są też w pielęgnacji, dobrze oddziałując na skórę i włosy – wyciągi z ziaren mają pozytywne działanie w kosmetyce. Bez problemu możesz kupić siemię zmielone lub w formie całych ziarenek.

Siemię lniane bogate jest w błonnik, który doskonale wpływa na pracę jelit, reguluje metabolizm i ma swój udział w odchudzaniu – pozwala dłużej odczuwać uczucie sytości. Pobudza też enzymy, które rozkładają złogi tłuszczu, a do tego po wysiłku fizycznym siemię pomoże uzupełnić sole mineralne. Siemię lniane to też źródło cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. Zawiera też lignany, które działają pozytywnie na wątrobę, a także wykazują działanie antynowotworowe.

W siemieniu lnianym znajdziesz też pewne ilości kwasu foliowego, magnezu, potasu, wapnia, cynku czy selenu. Są w nim obecne również witaminy: C, E, K oraz te z grupy B.

Jak często podawać kotu siemię lniane? Kot stoi przy pustej misce i czeka na jedzenie.

Siemię lniane dla kota – dobry pomysł?

Siemię lniane to bardzo cenny dodatek do diety. Skorzysta na tym z powodzeniem również Twój kot. Siemię lniane dla kota bowiem jest źródłem cennych składników, a przez dużą obecność błonnika nadaje się też idealnie przy niektórych problemach trawiennych. Jak bywa wykorzystywane?

Kleik z siemienia lnianego dla kota, jeśli jest odpowiednio podawany, może bardzo dobrze wpłynąć na koci organizm. Polecany jest jako dodatek w diecie BARF, który pozwala na dostarczenie kotu błonnika i innych i innych cennych składników odżywczych. Dieta BARF polega na żywieniu kota w sposób jak najbardziej zbliżony do tego naturalnego. Dlatego podstawą jest mięso i drobno zmielone kości. Jednak właściwe skomponowanie tej diety jest trudniejsze – konieczne jest dbanie o odpowiednie proporcje również innych składników, jak, jajek czy olejów, by kot dostawał wszystko, czego potrzebuje. Siemię lniane na pewno pomoże przy komponowaniu zrównoważonej diety.

Siemię lniane dla kota na zaparcie też bywa z powodzeniem wykorzystywane – ponownie, kotu, który ma problemy z wypróżnianiem się, może otrzymywać pewne ilości kleiku z siemienia lnianego, by móc uporać się z tym problemem. Pamiętaj, że pomoże to tylko przy wczesnym etapie zaparć i jeśli jest to już problem zaawansowany, siemię lniane nie pomoże.

Siemię lniane na odkłaczanie kota też bywa używane. Kot dba o swoją higienę przez częste wylizywanie się. Połyka przy tym sierść. To, ile kot traci sierści, zależy od stopnia pielęgnacji, częstotliwości wyczesywania, ale najbardziej od długości włosów – ten problem najczęściej dotyczy kotów długowłosych. Dlatego w jego żołądku i w jelitach mogą tworzyć się kule włosowe, których kot musi się pozbyć dla swojego dobra. Kleik z siemienia pomaga tworzyć odpowiedni poślizg dla kału i kul włosowych i dzięki temu łatwiej o ich usunięcie, jednak zadziała to tylko przy regularnym stosowaniu.

Pomaga też w utrzymywaniu zdrowego stanu sierści i skóry. Poprawia się ich kondycja, sierść staje się nie tylko mocniejsza, ale też bardziej lśniąca.

Siemię laniane dla kota na stole.

Przeczytaj także: Kości dla kota – czy mruczek może je jeść?

Jak często podawać kotu siemię lniane?

Jak często podawać kotu siemię lniane? Zwolennicy diety BARF, osoby, które właśnie w ten sposób karmią swoje koty, propagują podawanie siemienia lnianego dla kota kilka razy w tygodniu, poprzez dodanie go do mieszanki, którą zwierzę jest karmione.

Warto podawać siemię lniane dla kota w sposób doraźny – gdy ma problemy z wypróżnianiem się lub chcesz poprawić stan jego skóry i sierści. Jeśli będzie podawane stale, jelita mogą przestać pracować z pełną wydajnością.

W takim przypadku jednak najlepiej jest zasięgnąć rady lekarza weterynarii, który będzie miał możliwość stwierdzenia, czy będzie to krok korzystny dla kota. Pamiętaj, że w przypadku, gdy stan zdrowia Twojego zwierzaka Cię niepokoi, zawsze dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem weterynarii.

Siemię lniane dla kota - na zaparcia i nie tylko. Kot je karmę z miski.

Jak odpowiednio żywić kota?

Jeśli chcesz najlepiej żywić kota, musisz sobie zdawać sprawę z tego, że jest to drapieżnik. Potrzebuje przede wszystkim mięsa i innych produktów odzwierzęcych w swojej diecie. Jeśli nie masz czasu samodzielnie przygotowywać kotu posiłków, możesz podawać mu dobrej jakości karmy komercyjne dla kota – suche lub mokre.

Dobrym pomysłem mogą być bezzbożowe suche i mokre karmy marki Applaws. Możesz też podawać dobrej jakości karmy marki Dolina Noteci czy Wiejska Zagroda. Ważne jest to, by dostarczać kotu wysokiej jakości mięsa i karmić go karmami, które nie zawierają zbędnych składników.

Siemię lniane dla kota – podsumowanie

Siemię lniane dla kota to bardzo dobry pomysł. Jest w stanie korzystne wpłynąć na perystaltykę jelit i poprawić funkcjonowanie układu trawienia. Doskonale działa też na skórę i sierść, pozostawiając sierść zdrową, mocną i lśniącą. Pomaga również w odkłaczaniu kota. To produkt naturalny i zupełnie bezpieczny dla kota.

Nie przesadzaj jednak z ilością siemienia lnianego – podawać należy go ostrożnie, w wielu przypadkach również w sposób doraźny, gdy kot ma problemy ze zdrowiem. Najlepiej wtedy poradzić się lekarza weterynarii, bo wszystkie problemy zdrowotne kota mogą być potencjalnie bardzo groźne.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.