Jak czyścić akwarium i co ile powinniśmy to robić?

Akwarystyka to hobby równie wymagające, co wciągające. Obserwowanie pełnego kolorów i życia akwarium potrafi być bardzo przyjemne i relaksujące. Żeby jednak życie w akwarium mogło się rozwijać, jak należy, musisz się postarać. Nie wystarczy po prostu raz zaaranżować akwarium – praca przy nim tak naprawdę nigdy się nie kończy. Dlatego warto wiedzieć, jak czyścić akwarium. Wtedy Twoja praca przy jego urządzaniu nie pójdzie na marne, a Twoje akwarium ciągle będzie zachwycać. Co warto wiedzieć o czyszczeniu akwarium? Przeczytaj!

Mężczyzna pokazuje jak czyścić akwarium.

Kiedy wyczyścić akwarium?

Masz już zaaranżowane akwarium i prezentuje się ono naprawdę ładnie, więc jesteś z niego dumny. Chcesz, by pozostało takie jak najdłużej i by jego mieszkańcy mieli szanse na długie, zdrowe życie. To całkowicie normalne, jednak nie uda się, jeśli nie będziesz pracował nad akwarium. Jak często je czyścić?

Może Ci się wydawać, że skoro masz świetne filtry do akwarium, to tak naprawdę nie ma takiej potrzeby, ale to nie do końca prawda. Nawet najlepszy filtr nie zastąpi tego, co daje porządne czyszczenie akwarium. Jak często to w takim razie robić? Wszystko zależy od kilku czynników. Od wielkości akwarium i liczby jego mieszkańców, ale też od tego, jakimi filtrami dysponujesz i jak długo masz już akwarium.

Czas jest bardzo ważny, bo w nowych akwariach środowisko wodne wciąż się jeszcze stabilizuje. Wtedy warto czyścić akwarium nawet raz w tygodniu. Gdy już do tego dojdzie, można to robić rzadziej – właściwie nawet powinno się robić to rzadziej, bo zbyt częsta wymiana wody potrafi doprowadzić do zaburzenia środowiska wodnego i pogorszyć jakość życia rybek i innych podwodnych stworzeń.

Należy również wyczyścić nowe akwarium, zanim pojawią się w nim mieszkańcy. Jak umyć nowe akwarium? Najlepiej czystą wodą bez żadnej chemii. Wyczyść je dokładnie miękką szmatką. Czasami też, jeśli na ściankach są zacieki, warto użyć biodegradowalnej chemii do czyszczenia.

Jak czyścić akwarium? Akwarium stojące na stoliku.

Jak czyścić akwarium?

Warto wiedzieć nie tylko, kiedy, ale też jak wyczyścić akwarium, by cała praca nie poszła na marne i by nie pogorszyć jakości życia jego mieszkańców, gdy już do niego wrócą po czyszczeniu. Należy się do tego odpowiednio przygotować.

Na sam początek będziesz potrzebował dwóch wiader – w jednym będzie znajdować się czysta woda, w drugim znajdzie się miejsce na wodę z akwarium. Przyda się też pojemnik na wszelkiego rodzaju dekoracje, które wyjmiesz z akwarium.

Wodę do podmiany przygotuj przynajmniej dzień wcześniej, żeby zdążyła się odchlorować i nie zaszkodziła rybkom. Pamiętaj, by nigdy nie wymieniać od razu całej wody, bo to może bardzo poważnie zaszkodzić rybkom. Trzeba to robić stopniowo, dolewając około 1/3 wody przy każdym czyszczeniu. Jak czyścić akwarium?

Czyszczenie akwarium za pomocą szmatki.

Przeczytaj także: Jak sadzić rośliny w akwarium?

Czyszczenie wnętrza akwarium

Wnętrze akwarium może zacząć porastać glonami, których należy się regularnie pozbywać. Jak wyczyścić akwarium z glonów? Tutaj przyda się odpowiedni czyścik. Może to być specjalny czyścik z żyletkami, które pełnią rolę drapaka. Nie musisz się martwić, grubych szklanych ścian akwarium nie powinien on zarysować. Musisz jednak z tym uważać w przypadku akwariów, które są wykonane z akrylu.

Jak wyczyścić akwarium z osadu bez używania żyletek? Drugim sposobem jest używanie specjalnego czyścika magnetycznego. Im grubsze ściany, tym magnesy powinny być mocniejsze. Wtedy możesz przesuwać magnesem, który znajduje się po zewnętrznej stronie, a ten, który znajduje się wewnątrz, będzie poruszał się razem z nim. Ten magnes jest też wyposażony w specjalny drapak, który czyści zanieczyszczenia. Jeśli w akwarium są trudno dostępne miejsca, na przykład w miejscu łączenia ścian i w kątach, warto używać po prostu zwykłej szczoteczki do zębów.

Odmulanie

Jak czyścić żwirek w akwarium? Trzeba go odmulić. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego odmulacza, który działa na zasadzie odkurzacza. Unosi zanieczyszczenia – odchody ryb, resztki pożywienia i inny brud, a żwir i kamienie, które są zbyt ciężkie, pozostają na swoim miejscu.

Istnieją też odmulacze grawitacyjne, które dodatkowo pozwalają na wymianę wody w akwarium, ale te polecane są akwarystom zaawansowanym.

Czyszczenie filtrów

Filtry zbierają zanieczyszczenia i dbają o czystość wody, ale same też potrzebują czyszczenia. Choć nie zaleca się tego robić przy okazji czyszczenia całego akwarium, a dopiero po pewnym czasie, ze względu na pożyteczne bakterie, które tam żyją.

Przewody filtra czyść specjalną szczoteczką. Sam filtr natomiast wodą, która była wcześniej w akwarium. Trudno dostępne miejsca możesz wyczyścić na przykład patyczkiem do uszu. Nie trzymaj filtra zbyt długo poza akwarium. Przez wzgląd na pożyteczne bakterie, które pomagają normować środowisko wodne, nie musisz też czyścić go bardzo dokładnie.

Czym myć akwarium? Używanie czyścika magnesowego.

Czyszczenie dekoracji i innych elementów

To czyść w razie potrzeby, nie musisz tego robić przy każdym czyszczeniu akwarium, chyba że są bardzo zanieczyszczone. Wszystkie elementy czyść szczoteczką, by pozbyć się glonów i innych zanieczyszczeń. Czym myć akwarium i elementy, które się w nim znajdują? Najlepsza jest po prostu czysta woda. Jeśli już musisz użyć środków chemicznych, zadbaj o to, by była to chemia biodegradowalna i o słabym roztworze.

Jak wyczyścić akwarium z glonów? Mycie muszli z akwarium.

Czyszczenie akwarium – podsumowanie

Czyste akwarium ma ogromne znaczenie dla żyjących w nim stworzeń. Brudne akwarium może zaburzać naturalną równowagę środowiska wodnego i znacząco pogarszać warunki życia panujące w akwarium. Jak czyścić akwarium i jak często to robić?

Akwarium nowe, czyli takie, w którym jeszcze nie ustabilizowało się środowisko wodne, warto czyścić co tydzień, w późniejszym okresie można to robić co dwa. Filtr, dekoracje i inne elementy akwarium można czyścić rzadziej. Filtra i akwarium nigdy nie czyść w tym samym czasie. W filtrze żyją pożyteczne bakterie, które pozwalają akwarium dojść do równowagi tuż po czyszczeniu.

Akwarium czyść za pomocą drapaków, które pozwolą pozbyć się glonów, a także czystej wody. Czasami używa się chemii, ale muszą to być specjalne preparaty do czyszczenia akwariów, które nie zaburzą środowiska wodnego i są biodegradowalne.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
3 komentarzy do “Jak czyścić akwarium i co ile powinniśmy to robić?
  • Avatar
    WŁADYSŁAW pisze:

    Posiadam akwarium wiele lat, ale to co mnie spotkało jest dla mnie nowoścą. Od paru tygodni na powierzchni wody pojawia się biały tłustawy kożuch. Co dzienne zbieram go ręcznikiem papierowym ale na drugi dzień to samo. Po restarcie, wymianie wody, umyciu żwirku po paru dniach nalot pojawił się ponownie.
    PROSZĘ O POMOC

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.