Ile żyje gekon lamparci?

Hodowla gadów w terrarium nadal uważana jest za hobby egzotyczne i niedostępne dla wielu osób. A jednak jeśli masz ochotę na hodowlę jaszczurki i nawet nie jesteś bardzo zaawansowanym hodowcą, nadal możesz to zrobić. W końcu każdy nawet najbardziej doświadczony obecnie hodowca jaszczurek, kiedyś zaczynał. A jeśli chcesz zacząć, dobrym pomysłem jest wybór gekona lamparciego. Nie mają zbyt wielu wymagań, choć nie znaczy to, że nie należy im się odpowiedni poziom opieki. To nadal żywe zwierzę, które w terrarium będzie zależne wyłącznie od Ciebie. Ile żyje gekon lamparci? Jak się nim odpowiednio zajmować? Dowiedz się!

Ile żyje gekon lamparci?

Gekon lamparci w naturze

W naturze gekony lamparcie wcale nie występują całkiem powszechnie. Potrzebują specyficznych warunków, dlatego można je spotkać na terenach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Upodobały sobie tereny suche – pustynne i półpustynne. Pustynie te mogą być nieco piaszczyste, ale muszą mieć twarde podłoże. Ciężko jest spotkać na pustyni gekona lamparciego, gdyż chowa się on pod kamieniami, w jamach i otworach w ziemi, gdzie czuje się bezpiecznie. Na ich obszarze występowania możesz za to spotkać je w pobliżu ludzkich siedzib, bo mają tam nie tylko jedzenie, ale też kryjówki.

Po raz pierwszy gekon lamparci został opisany w 1827 roku, jego obserwacji i opisania dokonał John Edward Grey – brytyjski naukowiec-zoolog. To właśnie on przyczynił się do lepszego poznania tego gatunku gekona. Teraz uważa się, że z terenów Azji Południowo-Wschodniej rozprzestrzeniły się one po Iranie, Iraku, Afganistanie, Turcji, Pakistanie, Syrii i Indiach.

Na ogół żyją w gorącym i nieco wilgotnym otoczeniu, ale potrafią się dopasować do trudnych pustynnych i półpustynnych warunków bytowania. W końcu muszą przetrwać nawet takie noce, w które temperatura bardzo mocno spada i pojawiają się przymrozki.

Nazwa tego zwierzęcia bierze się od niesamowitego wzoru na jego ciele. Jest on bardzo rzucający się w oczy i charakterystyczny. Przypomina właśnie cętki lamparta, co zapewniło mu właśnie nazwę, pod którą znany jest do dzisiaj. Innym określeniem na tę jaszczurkę jest eublefar tygrysi. Co ciekawe – to nazwa oficjalna i prawidłowa. Gatunek został wyodrębniony bowiem do rodziny Eublepharidae. Wynika z tego, że nazwa „gekon lamparci” nie powinna już być w użyciu. 

Pewną ciekawostką jest fakt, że gekony lamparcie są jedynymi gekonami, które śpią z zamkniętymi oczami – pozwalają im na to ruchome powieki.

Gekon lamparci pije wodę.

Przeczytaj także: Co jedzą gekony? Najważniejsze zasady żywienia

Hodowla gekona lamparciego w domu

Hodowla gekona lamparciego w domu jest możliwa nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z jaszczurkami i dopiero chcą zacząć hodowlę gadów. Ile żyją gekony? To w dużej mierze zależy od gatunku, warunków, które mają zapewnione w terrarium, a także czynników genetycznych czy odpowiednio zbilansowanej diety.

Gekony lamparcie są w stanie dość dużo wybaczyć w kwestii hodowli i przetrzymać naprawdę sporo rzeczy, dlatego nadają się dla osób początkujących. Nadal jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że to, ile żyją gekony lamparcie w niewoli, zależy od stopnia opieki ich opiekuna, czynników genetycznych czy ewentualnych chorób i urazów. To też zobowiązanie na bardzo długi czas, dlatego musisz być gotowy na długoletnie zobowiązanie. A czego potrzebuje gekon lamparci, by dobrze, zdrowo i długo żyć? Oczywiście, najlepszych warunków bytowych. A czego dokładnie?

Terrarium

Terrarium to absolutna podstawa. W końcu to będzie cały świat Twojego gekona – jego dom, bezpieczne siedlisko i miejsce, w którym będzie żył. Same wymiary terrarium dla gekona lamparciego nie muszą być zbyt duże – dla jednego osobnika wystarczy terrarium o wymiarach 45x45x40, choć – rzecz jasna – jest to wymiar absolutnego minimum, większe terrarium może być bardziej komfortowe. To też wymiar dla jednego osobnika, im ich więcej, tym terrarium powinno być większe.

Musisz zdawać sobie sprawę też z tego, że gekony lamparcie są z natury bardzo terytorialne. Samce odganiają innych samców. Są to też zwierzęta towarzyskie i stadne, dlatego obecność samic jest bardzo mile widziana przez przedstawicieli tego gatunku. Stada potrafią liczyć nawet po kilkanaście osobników.

Warunki w terrarium muszą odwzorowywać warunki, które panują w miejscu naturalnego bytowania tych gekonów. Oznacza to, że w dzień musi być bardzo ciepło. Temperatura w terrarium powinna wynosić około 25-30 stopni. Warto też zrobić wyspę ciepła, gdzie temperatura będzie dochodzić do nawet 40 stopni. Wilgotność w dzień musi być na poziomie 40%.

W nocy natomiast musisz zadbać o odpowiednie niższe temperatury – na terenach pustynnych i półpustynnych noce są chłodne i do właśnie takiego trybu życia przystosowane są gekony lamparcie. Dlatego temperatura odpowiednia w nocy dla gekona to około 20 stopni Celsjusza przy wilgotności około 50%. Gekon ten też właśnie nocami, gdy temperatura spada, zaczyna być aktywny – prowadzi bowiem nocny tryb życia. W okresie linienia warto zwiększyć wilgotność w terrarium do 70%.

Gekon lamparci - ile żyje?

Wyposażenie terrarium

Tutaj będziesz potrzebował naprawdę wielu rzeczy. Bardzo ważne jest zapewnienie gekonowi odpowiednich warunków życia w terrarium – w tym zwłaszcza ogrzewanie i oświetlenie terrarium. Dobrym pomysłem zatem będą żarówki, które oświetlają i nagrzewają terrarium. Gekony lubią się też chować pod kamieniami i ziemią, by tam spędzać czas i spać podczas dnia. Musisz więc zapewnić mu kryjówki, by czuł się bezpiecznie i komfortowo. 

Gekony te nie potrafią wspinać się po pionowych ścianach, dlatego nie potrzebujesz produktów, które to ułatwią i uczynią bardziej rozrywkowym. Są jednak zwierzętami naziemnymi, dlatego nie pogardzą gałązkami i innymi elementami, na które będą mogły się wspinać.

Podłoże do terrarium też jest bardzo ważne. Tym bardziej że gekony lamparcie mają tendencje do jedzenia podłoża, dlatego ważne jest to, by wybrać takie, które gekon lamparci będzie w stanie odpowiednio strawić i takie, które ich nie pokaleczy ani nie zrobi im żadnej krzywdy.

Przyda się też oświetlenie nocne – czerwone lub niebieskie o niskiej mocy. Konieczne jest też zapewnienie wentylacji i wilgotności na właściwym poziomie.

Dieta

Najlepsza dieta dla gekona to taka, która jest najbardziej zbliżona do tej naturalnej. A w naturze gekony lamparcie najczęściej jedzą po prostu owady. To też należy im podawać – szarańcze, świerszcze, karaczany czy mączniki to dla nich naprawdę wielki przysmak. 

Od czasu do czasu możesz uzupełnić ich dietę przez podanie im mysich osesków. Taki pokarm na pewno doceni samica, która złożyła jaja albo dopiero się do tego szykuje. Nadal jednak nie rób z mysich osesków częstego posiłku – traktuj to jako bardzo rzadki smakołyk.

Możesz kupować owady dla swojego gekona w specjalistycznym sklepie lub też zdecydować się na hodowlę karmową. W tym drugim przypadku masz pewność, że to, co podajesz swojemu gekonowi, jest dobrej jakości. Raczej nie warto łapać owadów na własną rękę na łąkach – nigdy nie masz pełnej pewności, że są to owady zdrowe, a więc takie, które nie zaszkodzą Twojemu gekonowi.

Pełnowartościowa karma dla gekona ZooArt.

Ile żyje gekon lamparci?

Ile żyje gekon lamparci? Tutaj wszystko zależy od wielu czynników. Stosunkowo największe znaczenie mają warunki życia, które stworzysz swojemu gekonowi. Jednak musisz wziąć też pod uwagę czynniki genetyczne i ewentualne choroby.

Jeśli gekon straci ogon, też może to negatywnie wpłynąć na długość jego życia – dla gekona lamparciego ogon jest bardzo ważny, bo to właśnie w nim magazynuje się tak potrzebny do przetrwania tłuszcz. Dlatego im grubszy ogon gekona lamparciego, tym lepiej.

Średnia życia gekonów lamparcich w hodowli to około 15 lat. Choć przy dobrym poziomie opieki i jeśli są zdrowe, a także nie mają żadnego obciążenia genetycznego, mogą one żyć nawet 20 lat. Zdarza się też, że gekon lamparci w hodowli jest w stanie przeżyć nawet 25 lat.

Ile żyją gekony?

Gekon lamparci jako zwierzę domowe – podsumowanie

Gekony lamparcie to zwierzęta, które wywodzą się z terenów Azji Południowo-Wschodniej. W naturze spotykane są w Indiach, Afganistanie, Iraku, Iranie, Turcji czy Syrii. W rozmaitych hodowlach jednak trzymane są praktycznie na całym świecie, co wpłynęło na ich popularność. Potrzebują wysokich temperatur w dzień, sięgających około 25-30 stopni i około 20 nocami. Prowadzą nocny tryb życia. Są w stanie spać z zamkniętymi oczami.

Na popularność tej jaszczurki wpłynął też fakt, że jest to zwierzę stosunkowo łatwe w hodowli, dlatego da sobie z nim radę nawet początkujący hodowca, który nigdy nie miał żadnej jaszczurki, ale czuje, że chce, by w jego terrarium zamieszkał właśnie gekon lamparci.

Ile żyje? Dobrze żywiony i traktowany jest w stanie przeżyć nawet 25 lat, choć to raczej wyjątki niż reguła. Najczęściej żyją około 15 lat.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.