Jak oswoić konia i zdobyć jego zaufanie?

Jazda konna to bardzo przyjemne i relaksujące zajęcie, które przy okazji pozwala zadbać o odpowiednią kondycję. Przebywanie z końmi potrafi być też niezwykle odprężające, łatwo w ten sposób pozbyć się nadmiaru stresu z organizmu. Żeby jazda była jednak przyjemna i dla Ciebie, i dla Twojego konia, musisz go najpierw oswoić – zbudować swoistą więź, która pozwoli wam sobie ufać. Jak zdobyć zaufanie konia? Poznaj kilka sposobów!

Jak oswoić konia? Dziewczynka przytula konia.

Dlaczego zdobycie zaufania konia jest tak ważne?

Ludzie od wieków podziwiali konie za ich urodę, wytrzymałość, siłę, umiejętności i charakter. To wszystko sprawiło, że postanowili je oswoić. Przyjaźń z koniem to bardzo piękna sprawa, ale nie przychodzi sama z siebie – trzeba się postarać, by koń uznał Cię za swojego przyjaciela i członka stada.

Konie są bowiem stadne i potrzebują towarzystwa. To też sprawia, że są w stanie zaprzyjaźnić się z człowiekiem. A więź z koniem jest bardzo ważna, bo musisz czuć, że możesz zwierzęciu zaufać. W innym wypadku jazda na nim czy praca z nim może być nieprzyjemna, a nawet może stać się w wielu sytuacjach niebezpieczna – warto tego unikać. Koń powinien być Twoim przyjacielem, wtedy praca z nim będzie dużo łatwiejsza.

Jak bardzo wychowanie konia zależy od człowieka?

Większość miłośników koni zgadza się z tym, że wychowanie konia zależy głównie od człowieka – w końcu koń to tylko koń. Nie operuje pojęciami dobra i zła, nie zachowuje się też w określony sposób, bo po prostu kogoś lubią – mylne jest uznawanie, że koń będzie posłuszny komuś, kogo lubi. Na posłuszeństwo trzeba sobie odpowiednio zasłużyć.

W przypadku stad koni istnieje hierarchia, na tej podstawie koń przypisuje sobie spotkane istoty i klasyfikuje je jako niższe od siebie, równe sobie lub na te znajdujące się wyżej w hierarchii. Koń będzie Cię obserwował i oceniał – będzie przy tym wykorzystywał Twoje zachowanie i komunikaty, które wysyłasz przez język ciała. Będzie Ci posłuszny wtedy, gdy uzna Cię za istotę stojącą wyżej w hierarchii, pewną siebie, dominującą i taką, której może zaufać, że obroni go przed niebezpieczeństwem.

Jak nawiązać więź z koniem? Dziewczyna dotyka głowy konia.

Przeczytaj także: Imiona dla koni i klaczy – zainspiruj się!

Jak zdobyć zaufanie konia?

Jak zaprzyjaźnić się z koniem? To mogłoby się wydawać trudne i faktycznie, nie każdy może to osiągnąć. Jednak wiek nie jest tu przeszkodą – są w końcu dzieci, które wiedzą, jak zdobyć zaufanie konia i z powodzeniem im się to udaje. Są też dorośli, których koń uważa za niższych rangą niż on sam i nie poważa ani trochę. Wszystko to kwestia odpowiedniego charakteru, ale też podejścia. Co możesz zrobić?

Obserwacja

Obserwacja jest bardzo ważna, gdy chcesz wiedzieć, jak oswoić konia. Błędem jest myślenie, że na tym zwierzęciu od razu można zacząć jeździć. Najlepiej najpierw obserwować konia, gdy się pasie, zwyczajnie odpoczywa lub przebywa w towarzystwie innych koni.

Obserwacja koni sama w sobie może być przyjemna, dlatego nie warto rezygnować z tego pomysłu. Wygospodaruj trochę czasu w ciągu dnia lub wybierz jakiś dzień w tygodniu, w którym kilka godzin poświęcisz na obserwację konia i po prostu przebywanie w jego pobliżu. To też pozwoli mu przyzwyczaić się do Twojej obecności. Być może nawet całkiem niedługo sam zdecyduje się podejść, by nawiązać z Tobą kontakt.

Jazda konna

Żeby w pełni się poznać z koniem i dopasować do siebie nawzajem, musisz na nim jeździć. Początkowo nie muszą to być nawet długie wypady, nie musisz nawet na samym początku wyjeżdżać w obcy teren. Obszar stadniny może początkowo być wystarczający.

Wprowadzaj elementy ćwiczeń i dbaj o różnorodność jazdy, ale nigdy nie zmuszaj konia siłą do wykonywania ćwiczeń, na które nie ma ochoty. Musisz być cierpliwy i spokojny, bo koń może źle reagować na Twoje negatywne emocje. Z czasem uda wam się do siebie dopasować tak, że jazda dla wszystkich będzie bardzo przyjemna.

Dziewczyna buduje więź z koniem jeżdżąc na nim.

Zabiegi pielęgnacyjne

Każdy dobry jeździec i opiekun konia wie, że o zwierzę trzeba dbać i dokładnie je czyścić po każdej jeździe czy wykonanej pracy. Jak nawiązać więź z koniem? Po prostu czyszcząc i szczotkując go. Nie zaniedbuj tego, nie zostawiaj Twojego konia brudnego, spoconego po wykonanej pracy i zaniedbanego – zaopatrz się w szczotki i zgrzebła dla koni.

Sporo koni wprost przepada za zabiegami pielęgnacyjnymi i będzie się im bardzo często poddawać. A czas ten doskonale posłuży do wytworzenia więzi między Tobą a Twoim koniem – zwierzak będzie dobrze czuł się w Twoim towarzystwie i kojarzył je z czymś dla Ciebie przyjemnym. Dlatego szczotkuj grzywę, czyść sierść, dbaj o ogon i kopyta. W lecie możesz też chłodzić konia wodą, na pewno przyniesie mu to ulgę i przyjemne doznania.

Spacery

Jeszcze zanim wyruszysz w podróż na grzbiecie konia – albo też oprócz tego – warto wyprowadzać konia na spacery z ręki. Jak to wygląda? To bardzo proste! Ty idziesz i prowadzisz konia. Spaceruj z nim, oprowadzaj go po najbliższej okolicy i pozwól mu poznawać otoczenie.

To dla niego nie tylko przyjemne, to też bardzo przydatne. W ten sposób uczysz konia zachowania w różnych okolicznościach i pozwalasz poznać teren tak, że mniej rzeczy będzie go w stanie zaskoczyć, gdy już wybierzecie się na przejażdżkę w teren. Jeśli koń się czegoś przestraszy i nie będzie chciał iść dalej, stawiaj stopy przed końskimi kopytami – w ten sposób zapewnisz go, że teren jest bezpieczny i może przejść. Będziesz nie tylko jego przyjacielem, ale też godnym zaufania przewodnikiem.

Przyjaźń z koniem to też szczotkowanie. Na zdjęciu szczotkowanie konia.

Przyjaźń z koniem – podsumowanie

Konie to bardzo lubiane zwierzęta, a jeździectwo to nadal bardzo popularny sport czy rekreacyjny sposób spędzania wolnego czasu. Jak zdobyć zaufanie konia? Jest to proces długotrwały, ale możliwy do osiągnięcia. Przy odpowiednim podejściu i predyspozycjach charakteru nawet dziecko jest w stanie to osiągnąć.

Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie – już wtedy musisz sprawiać wrażenie osoby, która jest w hierarchii wyżej niż koń. Wtedy łatwiej Ci zaufa. Żeby zaufał Ci w pełni, spędzaj z nim czas – obserwuj go, gdy jest na pastwisku i pośród innych koni, szczotkuj i czyść po wykonanej pracy, a także zabieraj na spacery. Oprowadzanie konia jest bardzo ważne i pomaga mu się zrelaksować. Bardzo ważna jest też odpowiednia jazda konna i duża doza cierpliwości oraz spokoju.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Jak oswoić konia i zdobyć jego zaufanie?
  • Avatar

    Ja nie stety nie umiem osiągnąć więzi z moim koniem😭 Przychodzę do mojej klaczy i ona mnie tylko toleruje dlatego, że daje jej jedzenie i picie, nawet nie podejdzie. Staram się ją obserwować a nie mogę do niej wchodzić bo to trochę dziki koń mieszka na pastwisku razem z jej mamą i babcią a jej brat stoi w boksie obok. Nie jeżdżę na niej bo ja jestem nadal dzieckiem mój tata tylko jeździ. Ja jeżdżę tylko na jej mamie. Mój koń ma na imię Florencja urodziła się w moje urodziny i dla tego chce z nią osiągnąć wieś ale i tak ja bardzo kocham będzie kończyła w tym roku 3 lata. Pomuszcie mi proszę♥️😭🐴🐴🐴

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.