Czy króliki mogą jeść kapustę i kalarepę?

Króliki są hodowane przez ludzi od wielu lat. Hodowcy cenili je ze względu na smak mięsa i jakość futra. Z biegiem czasu jednak podejście do królików się zmieniło. Nadal bywają hodowane na mięso, ale mogą też z powodzeniem być towarzyszami ludzi – zwłaszcza niewielkie rasy, króliki miniaturki są w tym charakterze często wybierane. Ich dieta jest naprawdę bardzo ważna dla ich zdrowia, dlatego musisz ją odpowiednio skomponować. Czy króliki mogą jeść kapustę? A co z kalarepą? Czy królikom można podawać te warzywa? A może lepiej wybrać coś innego? Przeczytaj!

Czy króliki mogą jeść kapustę?

Co kryje się w kapuście?

Kapusta to warzywo, które wywodzi się z krajów Basenu Morza Śródziemnego. Występuje w prawie czterdziestu gatunkach. Znana i hodowana przez ludzi już od tysięcy lat, do Polski dotarła dopiero w XV wieku. Z biegiem czasu stała się tania i łatwo dostępna. Warzywo to jest też bogate w składniki odżywcze i lekkostrawne, a także ma szerokie zastosowanie w kuchni. To właśnie sprawiło, że zaskarbiło sobie sympatię ludzi i kuchnia polska w dużym stopniu opiera się właśnie na kapuście.

W kapuście znajdziesz bardzo dużo witaminy C, a poza tym witaminy A, E, K i te z grupy B. Ma również bardzo dużo kwasu foliowego i niacyny. Znajdziesz w niej też pewne ilości magnezu, żelaza, wapnia i potasu.

Kapusta ma też w sobie związki, które sprawiają, że wykazuje ona właściwości przeciwnowotworowe. Zawarta w niej jest również siarka, którą możesz wyczuć podczas obróbki termicznej tego warzywa.

Dla człowieka jest to warzywo bardzo pożyteczne – niskokaloryczne i bogate w cenne składniki odżywcze, stosowane podczas zbijania gorączki, w leczeniu grypy czy przeziębienia. A czy króliki mogą jeść kapustę?

Czy króliki mogą jeść kapustę?

Przede wszystkim podstawą wyżywienia królików powinno być siano i suszone zioła, a świeże rośliny, warzywa i owoce powinny być dodatkiem. A jak to jest z kapustą?

Bez wątpienia to warzywo zawiera dużo cennych składników, a przy tym jest niskokaloryczne. Mogłoby się więc wydawać idealne dla Twojego pupila. Jednak kapusta dla królika jest czymś, co warto dawkować bardzo ostrożnie – niezależnie od tego czy to kapusta biała, włoska czy czerwona. Króliki chętnie zjedzą kapustę i może być ona cennym dodatkiem do ich diety. Króliki zawsze trzeba ostrożnie przyzwyczajać do nowych pokarmów, by nie spowodować rewolucji żywieniowych, które bardzo źle wpłyną na zdrowie królika. Z kapustą jednak nie należy przesadzać, nawet jeśli zwierzątko doskonale zna już ten smak.

Jednak jeśli zjedzą jej za dużo, mogą zacząć cierpieć z powodu wzdęć, doprowadzić do rozwolnienia i rozregulowania układu trawiennego królika. Dlatego najpierw trzeba zwierzaka przyzwyczaić do kapusty i podawać niewielkie ilości. Jeśli zauważysz, że królik źle reaguje, zrezygnuj z podawania tego warzywa.

Kapusta dla królika.

Przeczytaj także: Czy królik może jeść mlecz i pokrzywę? Rośliny polne w jego diecie

Co zawiera kalarepa?

Kalarepa, co dla wielu może być swego rodzaju zaskoczeniem, jest odmianą kapusty. Nie rośnie też w stanie dzikim, jest za to bardzo popularną rośliną uprawną, która pospolicie występuje w Polsce.

Kalarepa bywa nieco niedocenianym warzywem, a przecież znajduje zastosowanie w kuchni i ma szereg składników odżywczych. Znajdziesz w niej witaminę A, C, E, K i te z grupy B. Ma w sobie też pewne ilości wapnia, fosforu, żelaza czy potasu. Wykazuje też właściwości przeciwnowotworowe, jak wszystkie zielone warzywa liściaste. Jadalna jest zarówno łodyga, jak i liście.

Oczyszcza organizm,  poprawia perystaltykę jelit, pomaga też walczyć ze stanami zapalnymi. A przez zawartą w niej luteinę bardzo dobrze wpływa również na wzrok. W takim razie czy króliki mogą jeść kalarepę?

Czy króliki mogą jeść kalarepę?

Kalarepa, choć niedoceniana, z całą pewnością jest wartościowa i warto ją wdrożyć do swojej diety. Jest też niskokaloryczna, dlatego mogą po nią sięgnąć również osoby na diecie. A czy królik może jeść kalarepę?

Właściwie tak. Przyspiesza wydzielanie żółci, poprawia perystaltykę jelit. Jednak kalarepa dla królika powinna być mimo wszystko dawkowana ostrożnie. Wszystko dlatego, że zawiera ona również szczawiany, które mogą być groźne dla Twojego zwierzaka. Mogą przyczynić się do powstania kamicy jeśli nie będzie ich ilość zbilansowana z wapniem. Kalarepa ma również goitrogeny, negatywnie wpływające na pracę tarczycy

Królik je kapustę.

Jak powinna wyglądać królicza dieta?

Czy królik może jeść kapustę? Zdecydowanie nie powinna to być podstawa ich wyżywienia. Królik przede wszystkim w swojej diecie potrzebuje dobrej jakości siana. Musi ono stanowić około osiemdziesięciu procent jego diety. Siano dostarcza królikowi mnóstwa składników odżywczych, a przy tym pomaga ścierać zęby – co jest bardzo ważne, bo zęby królików rosną przez całe życie.

W dalszej kolejności ważne są zioła i rośliny zielone, a także gałązki – bazylia, rumianek, malwa, melisa, mniszek lekarski, a także oregano, szałwia czy liście truskawki, gałązki jabłoni, gruszy czy wiśni.

Diecie królika powinny znaleźć się też warzywa – cykoria, koper, rzepa, topinambur, ogórek, właśnie niewielkie ilości kapusty czy kalarepy i wiele innych.

Króliki mają jasno określoną podstawę diety, którą jest siano. Wszystko, co podajemy ponadto, musi być traktowane jako dodatek. Wbrew pozorom króliki to bardzo delikatne zwierzęta. Należy dbać o urozmaicanie ich diety, a wprowadzanie nowych pokarmów musi być stopniowe i zrównoważone. Kapusta, kalarepa, jak również wiele innych warzyw, jest niezwykle lubiana przez te zwierzęta, stąd łatwo o ich przekarmienie

lek. wet. Hanna Pietruszka

Na samym końcu powinny znaleźć się owoce. Je warto traktować jak przekąskę i smakołyk od czasu do czasu. Są bowiem bardzo słodkie i w większych ilościach mogą zaszkodzić królikowi. Możesz podawać jabłka, porzeczki, truskawki, gruszki, jagody i wiele innych owoców.

Możesz też uzupełniać króliczą dietę poprzez gotowe mieszanki ziaren i granulat. Pamiętaj też o dostępie do świeżej wody.

Pełnowartościowa karma dla królika ZooArt.

Kapusta i kalafior dla królika – podsumowanie

W diecie królika najważniejsze jest siano, które powinno być podstawą jego wyżywienia. Nie znaczy to jednak, że nie ma w niej miejsca na inne składniki – zioła, rośliny zielone, gałązki, warzywa czy owoce. Dobrze zbilansowana dieta królika powinna być zróżnicowana.

Czy króliki mogą jeść kapustę i kalarepę? W zasadzie tak – to bardzo wartościowe warzywa, prawdziwa bomba witaminowa. W dodatku są lekkostrawne. Musisz jednak podawać je ostrożnie – jeśli królik zje za dużo, może mieć bardzo poważne problemy zdrowotne, które w rezultacie mogą doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego te warzywa trzeba podawać bardzo ostrożnie, w małych ilościach. Jeśli widzisz, że źle na nie reaguje – zaprzestań ich podawania.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.