Kanarki są bardzo lubianymi, egzotycznymi ptaszkami. Cenione są ze względu na swój wygląd, przyjazny charakter, a także piękny głos. Samce kanarków są bardzo utalentowanymi śpiewakami, więc ich śpiew może umilić każdy dzień. Żeby jednak kanarek mógł w pełni zachwycać, musisz się nim odpowiednio opiekować. Bardzo ważną rolę odgrywa jego dieta. Czy rumianek dla kanarka to dobry pomysł? Jakimi ziołami warto urozmaicić jego codzienny jadłospis? Przeczytaj!
Odpowiednia dieta kanarka
Kanarki są ziarnojadami. Oznacza to, że podstawą ich diety są właśnie ziarna i nasiona. W naturze – a w stanie dzikim można je spotkać na przykład na Maderze – ich dieta jest bardzo zróżnicowana. Bardzo ważne jest to, by tę różnorodność odwzorować w codziennym żywieniu Twojego śpiewającego pupila.
Jeśli kanarek jest odpowiednio żywiony ma bowiem większe szanse na zachowanie zdrowia i przeżycia wielu szczęśliwych lat. Kanarki bowiem mogą żyć nawet 10 lat – a na wolności zdarza się, że przeżywają nawet 12. Żeby tak się stało, musisz swojemu skrzydlatemu przyjacielowi zapewnić jak najlepsze warunki do życia.
Podstawą diety kanarka jest ziarno. Możesz kupować gotowe mieszanki dostępne na rynku, czyli karmę dla kanarków lub samodzielnie je komponować. Kanarek chętnie zje proso czerwone, proso żółte, mozgę kanaryjską, siemię lniane czy słonecznik, a także ugotowane jajko, twaróg, czy nawet mszyce.
Na słonecznik i siemię lniane, tak samo jak na inne nasiona oleiste, musisz bardzo uważać. Są one tłuste, a więc bardzo kaloryczne, ale też uważane za ogromny przysmak przez kanarki. Mogą mieć one tendencje do wybierania najbardziej smakowitych kąsków, co może doprowadzić ich do problemów z nadwagą i otyłością.
Poza ziarnami w diecie kanarka ważne są też kiełki, które stanowią dla niego prawdziwą bombę witaminową. Dużą rolę w ich wyżywieniu odgrywają też nasiona traw, w dalszej kolejności są to zioła, gałązki, warzywa i owoce.
Jeśli chcesz zbierać dla kanarka rośliny łąkowe, musisz upewnić się, że zbierasz je z dobrego, czystego i ekologicznego źródła. Zawsze możesz też zakupić zioła i ich mieszanki. Czy rumianek dla kanarka to dobry pomysł?
Rumianek dla kanarka i inne rośliny łąkowe
Zioła dla kanarka są bardzo istotne – stanowią część jego wyżywienia, zaraz po ziarnach, kiełkach i nasionach. Jeśli chcesz, by Twój kanarek miał szansę a długie i szczęśliwe życie, powinieneś zadbać o jego odpowiednią dietę. Pamiętaj, że to ptaki bardzo wrażliwe, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka zdrowotna – również właśnie poprzez odpowiednią dietę. A jakie zioła może jeść Twój kanarek?
Rumianek
Rumianek dla kanarka to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza jeśli ptak jest chory. Rumianek ceniony jest bowiem za swoje właściwości prozdrowotne i często bywa wykorzystywany w hodowli kanarków w celu wzmocnienia ich i walki z przeziębieniami.
W takim wypadku można podawać kanarkom zaparzony i przestudzony rumianek do picia. Niektórzy mieszają go jeszcze z miodem i pyłkiem pszczelim, by uzyskać prawdziwą, prozdrowotną bombę witaminową. Dobrze wpływa ona też na głos kanarka i pozwala walczyć z chrypką, która może pojawić się u tych zwierząt. Niewielkie ilości rumianku warto też podawać w celach profilaktycznych 2-3 razy w miesiącu.
Bazylia
Bazylia dla kanarka może okazać się prawdziwym przysmakiem. Niektóre kanarki naprawdę za nią przepadają. Warto włączyć ją do ich diety i podawać około 2-3 razy w tygodniu w niewielkich ilościach.
Bazylia doskonale działa na układ trawienny i moczowy, a przy tym działa przeciwzapalnie. Wykazuje też naturalne działanie uspokajające, więc bywa wskazana dla kanarków, które przechodzą trudny okres i są pod wpływem stresu. Pamiętaj jednak, że najważniejsze w takim przypadku jest zniwelowanie źródła stresu, bo kanarki są bardzo wrażliwe.
Mięta
Mięta dla kanarka może być dobrym uzupełnieniem diety, należy jednak podawać ją w raczej niewielkich ilościach. Jeśli Twój kanarek nie okaże się jej fanem – nie zmuszaj go do jedzenia mięty, może on znaleźć sobie inne, wartościowe dla siebie rośliny, które bardziej mu zasmakują.
Mięta bardzo dobrze działa na układ trawienny, ma też działanie antybakteryjne oraz pozwala na lepsze przyswajanie pokarmów.
Pokrzywa
Pokrzywa bywa traktowana jak zwykły, niechciany chwast. Jest to jednak roślina bardzo pożyteczna – od lat ceniona za swoje właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne, dlatego wykorzystywana jest przez ludzi w wielu rozmaitych celach. A czy Twój kanarek może jeść pokrzywę?
Pokrzywa jest bardzo polecana dla kanarków. Z powodzeniem możesz im podawać zarówno liście, jak i łodygę oraz korzeń. Możesz podawać ją zarówno świeżą, jak i suszoną. Pokrzywa zawiera duże ilości karotenu, witamin – w tym z grupy B, a także C i K, a także cennych minerałów – wapnia, żelaza, fosforu czy magnezu. Polecana jest szczególnie dla samic, które mają problem ze złożeniem jaj.
Babka lancetowata
Babka lancetowata od dawna jest ceniona za swoje prozdrowotne właściwości. Zawiera w sobie spore ilości karotenu, a przy tym również magnezu, cynku oraz potasu. Jest też cennym źródłem witamin – głównie C oraz K.
Babka lancetowata dla kanarka jest bardzo wartościowa i z powodzeniem może być podawana w całości. Trzymana w wodzie jest w stanie zachować świeżość nawet przez tydzień, a trzymanie jej w lodówce jeszcze ten czas wydłuża.
Przeczytaj także: Co jedzą kanarki? 5 produktów, dzięki którym będą zdrowe i piękne
Zioła dla kanarka – podsumowanie
Kanarki to piękne i egzotyczne ptaki. Serca ludzi podbiły zarówno swoim wyglądem, jak i charakterem i umiejętnością przepięknego śpiewania. W stanie dzikim występują na Maderze oraz w zachodniej części Wysp Kanaryjskich. Jest bardzo lubianym ptaszkiem hodowlanym.
Podstawę jego diety powinny stanowić przede wszystkim ziarna, jak w przypadku wszystkich ziarnojadów. Uważaj na ziarna oleiste – len czy słonecznik – te są bowiem tłuste i kaloryczne, a kanarek, który dostaje ich za dużo może mieć problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi.
W jego diecie przydadzą się również zioła – bazylia, mięta, babka lancetowata, pokrzywa czy rumianek dla kanarka to doskonałe wzbogacenie jego diety. Lista dozwolonych ziół jest dłuższa – jeśli nie bardzo wiesz, czym karmić kanarka, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Zioła muszą być zbierane z czystych miejsc, położonych daleko od ulic i zakładów produkcyjnych. Zawsze należy je umyć i starannie osuszyć przed podaniem.