Imiona dla koni i klaczy – zainspiruj się!

Każdy opiekun zwierzaka doskonale wie, jak trudną i jednocześnie ważną decyzją jest ta o wyborze imienia dla pupila. W końcu imię potrafi dużo powiedzieć o zwierzęciu – o jego wyglądzie, ale też zachowaniu czy upodobaniach. Problem z wyborem imienia dla zwierzęcia nie dotyczy wyłącznie właścicieli psów czy kotów. Przed takim wyborem staną wszyscy opiekunowie zwierząt, także koni. Imiona dla koni mogą być różne. Czym się kierować przy ich wyborze? Jakie imię wybrać? Dowiedz się i zainspiruj!

jak wybrać idealne imię dla konia

Imię dla konia – jak je wybrać? 

Wybór imienia dla konia nie jest czymś oczywistym – nie zawsze na pierwszy rzut oka wiadomo, jak powinien nazywać się koń. Gdy obserwuje się jeździecki świat – lub jest się jego częścią – można zauważyć, że imiona koni prezentują bardzo dużą różnorodność. Imię konia bardzo często zależy też od roli, która jest przeznaczona dla konia.

Można zauważyć również pewną tendencję – konie jeździeckie, utytułowane i biorące udział w wyścigach, bardzo często mają imię, które ma podkreślać ich prestiż, status i umiejętności. Z kolei koniki, które sobie po prostu żyją z ludźmi i służą najwyżej do jazdy rekreacyjnej, często noszą imiona bardziej swojskie. Choć, oczywiście, nie jest to żadną regułą.

Niektórzy próbują też wybierać imię na podstawie cech wyglądu – umaszczenia, rozłożenia czy kształtu charakterystycznych plam. W grę wchodzi też wielkość konia czy też wygląd jego grzywy lub ogona. Inni z kolei starają się dobrać imię dla konia tak, by oddawało charakter zwierzęcia lub jego charakterystyczne zachowania i upodobania. Jeszcze z inni chcą po prostu, by imię brzmiało dostojnie i budziło respekt, a także podkreślało królewskie piękno konia.

Wszystkie te metody są dobre, jeśli pozwalają osiągnąć swój cel. Jakie imiona dla koni mogą Ci przypaść do gustu i pozwolić się zainspirować?

Imiona dla koni

Imiona dla koni 

Koń to zwierzę królewskie i majestatyczne – to często oddawane jest w ich imionach. Imię dla ogiera bardzo często też ma za zadanie podkreślać ognisty temperament i energię tego zwierzęcia. Często też stoi w opozycji do imienia wałacha, które dość często może kojarzyć się z czymś spokojnym i poczciwym z natury. Jak mogą brzmieć imiona dla koni?

Jeśli pragniesz zainspirować się mitologią, możesz nazwać konia: Apollo, Hermes, Mars, Ares, Baldur – symbol dobra, mądrości i piękna w mitologii nordyckiej, Thor, Ajax, Atlas, Herkules, Herakles, Angus, Tyr, Uran, Jowisz, Saturn, Jupiter, Parys, Herbsztek. Nie musisz się jednak ograniczać wyłącznie do mitologii.

Doskonałymi imionami dla koni będą też: Książę, Lucky, Ramzes, Dragon, Sułtan, Demon, Pielgrzym, Cortez, Respekt, Baron, Bucefał, Rubin.

Imiona dla klaczy 

Wielu właścicieli koni chce, by imię dla klaczy podkreślało jej urodę i oddawało naturalne piękno konia. Dlatego częstymi imionami są: Bella, Bonita, Finezja, Gracja, Jutrznia, Pasja, Bajka, Fantazja, Lady czy Afrodyta. W przypadku imion dla klaczy, stosunkowo często można spotkać się też z imionami nawiązującymi do prawdziwych lub fikcyjnych miejsc geograficznych: Riviera, California, Wenecja, Arkadia, Sierra, Nevada, Arizona, Kuba.

Innymi ciekawymi imionami dla klaczy są: Gaja, Elektra, Aqua, Aurora, Rumba, Księżna, Carmen, Księżniczka, Esmeralda czy Kelpie. Jeśli szukasz czegoś bardziej swojskiego, możesz wybrać imię: Malinka, Malwinka, Basia, Helena, Jeżyna, Jagoda czy Amiga.

Najlepsze imię dla konia

Imiona związane z wyglądem koni

Wygląd koni bardzo często bywa decydującym aspektem przy wyborze imienia. Odnosić się może do wszystkiego – wielkości konia, budowy ciała, stopnia umięśnienia, czy umaszczenia. Z tego powodu spotyka się imiona takie jak: Kary, Kara, Kasztan, Kasztanka, Mgła, Strzałka i Diament (od charakterystycznej plamy na czole), Kropek, Kropka, Karmel, Gwiazdka, Śnieżka, Silver, Gold.

Możesz też iść w mniej oczywiste, a ciągle nawiązujące do wyglądu konia skojarzenia: Elf, Fairy – dla smukłego i pięknie zbudowanego zwierzęcia, Atlas, Wiking czy Herakles – dla ogromnego, silnego konia.

końskie imiona

Imiona zgodne z charakterem koni

Także charakter konia bywa decydujący przy wyborze imienia dla tego majestatycznego zwierzęcia. Jeśli koń jest szybki, energiczny i uwielbia ruch imiona takie jak Tornado, Wicher, Burza, Piorun, Błyskawica, Fryga, Ekspresja, Emocja czy Iskra będą idealne dla Twojego podopiecznego.

Z kolei jeśli Twój koń jest raczej powolny, spokojny i mile usposobiony, dobrym imieniem będzie to, które podkreśla jego ugodowy stosunek do życia. Imiona dla klaczy o takim charakterze to na przykład: Amiga, Lenta, Tarda – oba te słowa oznaczają „powolna”, Puella, Carissima, czy po prostu Miła albo Wierna.

Imiona dla koni o spokojnym i przyjaznym charakterze to na przykład: Tardif, Amigo, Lento, Amicus, Anioł, Angel. Wesoły koń ze skłonnością do zabawy może z kolei zostać Figlarzem, Wigorem albo Piruetem.

imię dla źrebaka

Imiona dla koni – podsumowanie 

Imiona koni to temat-rzeka. Ile osób, tyle pomysłów i możliwości. Jeśli szukasz imienia odpowiedniego dla Twojego konia, kieruj się kilkoma zasadami. Po pierwsze pamiętaj, że znaczenie ma przede wszystkim Twój gust – kieruj się tym, co Ci się podoba, bo przecież to Ty będziesz wołać konia określonym imieniem i zwracać się do niego w konkretny sposób. Jeśli nie masz pomysłu na to, jak mógłby nazywać się Twój koń, możesz tez kierować się kilkoma wytycznymi.

Przede wszystkim zastanów się, czy imię ma coś symbolizować – na przykład Afrodyta dla klaczy jako hołd ku jej pięknu, czy może oddawać cechę wyglądu bądź charakteru zwierzęcia. Te dwie cechy są często decydujące przy wyborze imienia. Choć, oczywiście, nadal można spotkać poczciwe, spokojne wałachy o imionach typu Tornado czy Demon, to jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa – jeśli koń nazywa się w ten sposób, to w sposób adekwatny oddaje to jego charakter.

Podobnie z wyglądem – Śnieżka, Mgła czy Lawina kojarzą się raczej z białą niż karą klaczą.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
6 komentarzy do “Imiona dla koni i klaczy – zainspiruj się!
 • Avatar
  https://przeszkodyhh.pl/ pisze:

  Imiona koni to naprawdę ciekawy temat. W końcu to one będą towarzyszyć nam w codziennym obcowaniu z naszym wierzchowcem. Myślę, że najważniejsze to, aby imię podobało się nam samym, bo to my będziemy je używać najczęściej. Oczywiście, imię może też odzwierciedlać coś charakterystycznego dla konia, jak piękno czy jego cechy. To fascynujące, jak imię może oddać charakter zwierzęcia. Mój hobby horse nosi dumnie imię Stefcio

 • Avatar
  Riverka uwu pisze:

  River, Kawa, Ogień, Lód, Flower, Burza, Szatan, Słońce, Chmura, Piorun, Niebo, Morze, Woda, Rzeka, Strumień, Księżyc, Wiatr, Kwiat, Kiara, Ivy, Sylvie, Niezwyczajny, Niezwyczajna, Zima, Królowa

  Mam nadzieję że pomogłam :)) Miłego Dnia 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.