Ile lat żyją koty? To Cię zaskoczy!

Koty powszechnie słyną jako posiadacze aż dziewięciu żyć. Legenda nie wzięła się znikąd – koty mają prawdziwy talent do wszelkiego rodzaju akrobacji, a ich wrodzona gracja i nabyte umiejętności sprawiają, że koty wydają się zwierzętami wręcz nieśmiertelnymi. To oczywiście nieprawda – koty są zwierzakami bardzo delikatnymi i trzeba otaczać je szczególną opieką, by cieszyły się pełnią życia. Odpowiednia opieka wpływa też na ich długość życia. Ile lat żyją koty? Co wpływa na ich długość życia? Czy koty wychodzące, niewychodzące i wolnożyjące mają inną średnią życia? Dlaczego? Przekonaj się!

Ile lat żyją koty?

Koty to zwierzęta niewielkie, stąd u niektórych przekonanie, że średnia długość życia kota nie może być zbyt duża. Mimo wszystko jednak, koty, choć są stosunkowo niewielkich rozmiarów, są też raczej długowieczne. Oczywiście, wszystko zależy od wielu czynników, jednak warto jest wiedzieć, że średnia długość życia kota, statystycznie rzecz ujmując, ciągle się wydłuża i koty żyją dłużej.

Istnieje też wiele doniesień na temat różnych kocich rekordzistów. Można znaleźć nawet relację, według której kot-rekordzista żył aż czterdzieści trzy lata. Nie zostało to jednak w żaden sposób udokumentowane i obecnie aż tak długi wynik uważa się za plotkę. Udokumentowano jednak koty, które żyły ponad trzydzieści lat. Jedno ze źródeł mówi o kocie, który żył w latach 1903-1939. Do Księgi Rekordów Guinessa trafiła jednak inna kotka – Creme Puff, która żyła w latach 1967-2005 i przeżyła dokładnie trzydzieści osiem lat i trzy dni.

To wszystko, oczywiście, przykłady kotów-rekordzistów. Nie można zakładać, że wszystkie koty dożyją do aż tak sędziwego wieku. Nadal jednak coraz częściej można znaleźć koty, które przekroczyły dwudziesty rok życia lub się do tej liczby zbliżają.

Jak długo żyją koty? Długość życia kota waha się jednak dość znacznie. Wynosi bowiem od dwóch do szesnastu lat. To dość spora rozpiętość. Warto wiedzieć, skąd biorą się te różnice.

Od czego zależy długość życia kota?

To, ile koty żyją lat, w ogromnej mierze zależy od warunków, w których koty żyją. Dużo zależy od ludzi i opieki, którą roztaczają nad kotami. Nie bez znaczenia jest też rozwój medycyny weterynaryjnej, który sprawia, że coraz więcej chorób, które mogą dotknąć koty staje się uleczalna.

Zmienia się też nastawienie ludzi – coraz więcej osób ma już świadomość tego, że kotami trzeba się opiekować i zabierać je do lekarza weterynarii, jeśli jest taka potrzeba. Od czego konkretnie zależy to, ile lat żyją koty?

Czynniki genetyczne

Czynniki genetyczne mają duże znaczenie dla średniej życia kota. Nie można tutaj jednak uznać, że koty rasowe żyją dłużej od tych nierasowych. Same koty rasowe potrafią mieć dość mocno zróżnicowaną średnią życia w obrębie ras, a nawet tej samej rasy.

Niektóre z kotów rasowych są bardziej narażone na problemy zdrowotne niż inne. Koty rasowe jednak bardzo często mogą cieszyć się znacznie lepszą opieką – takie koty statystycznie rzadziej lądują na ulicy, pozbawione ludzkiej opieki i mają dostęp do pomocy lekarza weterynarii, gdy zapadają na zdrowiu.

Tryb życia zwierzęcia 

Ogromne znaczenie mają warunki życia kota. Stąd bierze się też największa rozbieżność w średniej wieku kota. Koty wolnożyjące żyją bardzo krótko w porównaniu do kota domowego – mówi się nawet, że do dwóch lat, jeśli taki kot dożyje lat ośmiu, można mówić, że dożył bardzo sędziwego wieku i jest bardzo dużym szczęściarzem.

Na koty wolnożyjące czyha wiele niebezpieczeństw – mrozy, deszcze, trucizny, konieczność polowania, samochody, które mogą go potrącić, dzikie zwierzęta, które mogą go poturbować, walki z innymi kocurami, nieustanne porody w przypadku kotek – wszystko to sprawia, że tryb życia takiego kota jest bardzo niebezpieczny i wycieńczający. To bezpośrednio wpływa na ich długość życia.

Także jeśli chodzi o koty żyjące w domu, ale wychodzące, nie można nie wziąć pod uwagę części tych niebezpieczeństw. Wielki świat jest niebezpiecznym miejscem dla kotów. Na ulicy łatwo może stać im się krzywda, mogą też zostać zaatakowane przez pasożyty czy zarazić się jakąś chorobą.

Najbezpieczniejsze są koty niewychodzące – jeśli zapewnisz im dobre warunki i zabezpieczysz okna czy drzwi, by zwierzę nie uciekło lub nie wypadło przez okno, kierowane, na przykład, pierwotnym instynktem łowieckim. 

Wpływ na długość życia kota ma też sterylizacja. Ile żyją koty po sterylizacji? Statystycznie dłużej niż zwierzęta, które nie zostały poddane temu zabiegowi. Kotki nie są wymęczone i wycieńczone kolejnymi porodami i połogiem, do zera spada też problem powikłań okołoporodowych czy różnego rodzaju chorób narządów rodnych.

Dieta kota

Na długość życia kota wpływa też jego dieta. Koty karmione niewłaściwie, takie, które nie dostają wszelkich niezbędnych do życia składników odżywczych, nie będą mogły rozwijać się prawidłowo i mogą bardzo szybko zapaść na zdrowiu.

Dlatego tak duże znaczenie ma to, co podajesz swojemu kotu. Sięgaj zawsze po wysokiej jakości karmy, które mają dużą zawartość dobrej jakości białka zwierzęcego – koty to bezwzględni mięsożercy, dlatego ogromne znaczenie ma dla nich pokarm pochodzenia zwierzęcego. Jeśli decydujesz się samodzielnie przygotowywać kotu posiłki, pamiętaj o tym, że muszą być odpowiednio zbilansowane. Możesz wybrać dietę BARF lub komponować posiłki inaczej – zawsze jednak pamiętaj, co w żywieniu kota jest najważniejsze.

Pamiętaj, że poza mięsem mięśniowym, ważne są dla niego także podroby. Koty też bardzo docenią mięso, które będzie poprzerastane tłuszczem i żyłami – takie jest dla nich najbardziej wartościowe.

Długość kociego życia – podsumowanie

To, ile żyją koty domowe, w dużej mierze zależy od tego, w jakich warunkach żyje kot. Koty wychodzące czy wolnożyjące mają statystycznie dużo mniejszą szansę na dożycie sędziwego wieku. Koty niewychodzące, jeśli pozwolą im na to predyspozycje genetyczne i dostają dobrą opiekę – mają szanse dożyć nawet do dwudziestu lat. Zdarzają się także przypadki kotów starszych – choć to już raczej wyjątki, a nie reguła.

Średnia wieku kota, przez różnice między ich trybem życia, dietą, czy uwarunkowaniami genetycznymi, właśnie dlatego jest bardzo zróżnicowana i wynosi od dwóch  (w przypadku kotów wolnożyjących) do średnio szesnastu lat.

Teraz już wiesz, jak długo żyją koty. Zadbaj też zbilansowaną dietę swojego pupila. W naszym sklepie ZooArt znajdziesz najlepsze karmy dla kotów oraz wszystko, co potrzebne Twojemu zwierzakowi do prawidłowego rozwoju i szczęśliwego, długiego życia!  

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.