Ile razy dziennie karmić kota i ile karmy podawać?

Niegdyś całkiem powszechne było przekonanie, że kotów właściwie nie trzeba karmić, wystarczy nalać im mleka i trzymać je na zewnątrz, to same sobie coś upolują. To myślenie na szczęście odchodzi już do lamusa. Odpowiedni sposób żywienia kotów jest bardzo ważny. Ile razy dziennie karmić kota? Co wpływa na ilość karmy, którą powinien spożywać Twój kot? Jak zadbać o jego dietę i zapewnić mu najlepsze posiłki?

ile karmy dla kota?

Żywienie kotów – dlaczego jest tak istotne?

Nie można liczyć na to, że kot będzie zdrowy i szczęśliwy, jeśli nie będzie odpowiednio żywiony. Nie bez powodu średnia życia kotów wolnożyjących jest o wiele krótsza niż kotów, które żyją w domu. Wpływ na to ma też, oczywiście, bardziej niebezpieczny tryb życia, ale dostęp do jedzenia i sposób odżywiania też ma kolosalne znaczenie.

Tylko kot odpowiednio karmiony ma szansę zachować zdrowie, bo dieta dostarcza mu wszystkich niezbędnych do życia witamin i innych składników odżywczych. Znaczenie ma też ilość jedzenia. Kot wolnożyjący, jeśli nie jest dokarmiany przez dobrych ludzi, je tylko wtedy, gdy coś upoluje. Kot domowy ma ten luksus, że nigdy nie chodzi głodny, co pozytywnie wpływa na jego zdrowie i samopoczucie, oczywiście pod warunkiem, że nie jest też przekarmiany. Za dużo jedzenia też jest szkodliwe. Jak często karmić kota?

Co wpływa na ilość karmy dla kota?

To ile karmy dla kota dziennie będzie dawką wystarczającą to rzecz bardzo płynna. Wszystko zależy od wielu czynników, dlatego nie można założyć, że wszystkie koty mogą jeść tyle samo i będą reagować na to tak samo. Można jednak kierować się kilkoma kryteriami, które pomogą ustalić ilość idealną ilość karmy, która powinna lądować w kociej misce. Jakie to kryteria?

Wielkość

Wielkość kota w dużej mierze wpływa na to, ile karmy powinien dostawać Twój kot. Koty dużych ras, takie jak Main Coony, zjedzą więcej niż przedstawiciele mniejszych ras. Dużo zależy też od stanu zdrowia, sytuacja zmienia się na przykład w przypadku kotów z nadwagą, które powinny dla zdrowia stracić zbędne kilogramy lub przeciwnie, w przypadku kota, który musi zyskać parę kilo, by wyjść z niedowagi. Dobierając ilość karmy, należy wziąć to pod uwagę.

Wiek

Kocięta początkowo żywią się wyłącznie mlekiem swojej mamy i same sięgają po nie, gdy czują głód. Kociaki od około czwartego tygodnia życia można powoli przestawiać na pokarmy stałe. Ich żołądki są jednak bardzo malutkie i nie są w stanie pomieścić zbyt wiele, dlatego muszą jeść mniejsze porcje, lecz równie często, jak koty dorosłe. W takim razie jak często karmić małego kota? Często przyjmowaną przez hodowców częstotliwością są małe porcje podawane co cztery godziny.

jak karmić kota?

Koci seniorzy mogą mieć z kolei gorszą przyswajalność składników odżywczych z pożywienia, dlatego często bywa tak,  że też powinny jeść więcej, choć tu należy być szczególnie ostrożnym, by kot nie przytył. Najlepiej jednak, by dostawały pożywienie wysokiej jakości, przeznaczone specjalnie dla starszych kotów.

Stan zdrowia

Stan zdrowia ma niebagatelne znaczenie dla ilości karmy, którą powinien dostawać Twój kot. Koty po sterylizacji zazwyczaj powinny jeść mniej, bo mają tendencję do tycia po zabiegu – zmniejsza im się zapotrzebowanie energetyczne. Koty w okresie rekonwalescencji z kolei muszą nabrać sił, więc warto podawać mu dobrej jakości pożywienie i dopilnować, by jadł.

Chore koty jedzą niewiele, dlatego nie martw się, jeśli zmniejszy porcje przyjmowanego jedzenia. Jeśli Twój kot jest chory – tymczasowo lub przewlekle – warto jego dietę starannie omówić z lekarzem weterynarii, a w razie potrzeby zgłosić się również do dietetyka weterynaryjnego.

Ile razy dziennie karmić kota?

Podobnie jak ilość karmy, również częstotliwość karmienia ma spore znaczenia dla zdrowia kota. Ile razy karmić kota z cukrzycą czy innymi chorobami? Właściwie tyle razy, ile kota zdrowego. Zmienia się jedynie rodzaj pożywienia. Ta wiedza korzystnie wpływa na ich zdrowie.

Niektórzy wskazują za model idealny sposób żywienia kotów w naturze. Te koty jedzą tylko wtedy, gdy coś upolują i poświęcają na to wiele czasu. Według tego sposobu kot je mało, ale często i serwuje mu się nawet sześć i więcej niewielkich posiłków.

ile karmy potrzebuje kot?

Jeszcze inni wskazują, że dwa większe posiłki dziennie plus stały dostęp do przekąsek i suchej karmy jest najlepszym wyjście, ale to mit i niewłaściwe działanie. Istnieje też podobny pogląd, który zakłada stały dostęp kota do wszelkiego rodzaju pożywienia, bez pory na większy posiłek. Po prostu kot je, wtedy, gdy tego potrzebuje. To jednak nie sprawdzi się u kotów z nadwagą i łakomych, bo stały dostęp do karmy suchej może być dla nich zbyt kuszący – mogą nie oprzeć się chęci zjedzenia całej zawartości miski naraz.

Kwestia nieco komplikuje się, gdy zwierzę ma specjalne potrzeby żywieniowe. Ile razy dziennie karmić kota po sterylizacji? Takie koty mają często skłonności do tycia, a przy tym chcą jeść więcej. Dlatego dobrym pomysłem jest zwiększenie liczby posiłków przy zachowaniu lub – w razie konieczności nawet zmniejszeniu – dziennej porcji wyżywienia.

Informacje na temat dawkowania kociego jedzenia często znajdziesz też na opakowaniach karm.   

Złe nawyki żywieniowe – czemu są groźne?

Każdy chciałby, by jego kot był najzdrowszy i najszczęśliwszy na świecie. Często z tym w parze idzie przekonanie, że dużo smacznego jedzenia jest wyznacznikiem szczęścia. Jeśli kot nauczy się, że dokarmiasz go między posiłkami i dzielisz się z nim zawartością swojego talerza, może odmówić jedzenia swojej właściwej karmy, a stąd prosta droga do nadwagi i problemów zdrowotnych.

złe nawyki żywieniowe u kotów

To, czego nauczymy kota na samym początku, zostaje z nim na długo. Kot może nauczyć się żebrać o Twoje jedzenie, bo przecież wcześniej mu je dawałeś, więc nie rozumie, dlaczego teraz jest inaczej.

Przekarmianie kota lub dzielenie się z nim jedzeniem przeznaczonym dla ludzi nie jest wyznacznikiem miłości do zwierzęcia, jest groźne dla zdrowia kota i na dłuższą metę stanie się bardzo problematyczne także dla Ciebie.

Właściwe żywienie kota – podsumowanie

Odpowiedni model żywienia kota jest jedną z kluczowych dla jego zdrowia kwestii. Dorosły kot może dostawać kilka mniejszych posiłków dziennie. Ile razy dziennie karmić małego kota? Ich żołądki są malutkie, dlatego porcje muszą być naprawdę małe, za to podawane często, by kotek się najadał i nie nabawił problemów z brzuszkiem.

Również ilość karmy wpływa na kocie zdrowie. Musi być dopasowana do wieku, poziomu aktywności, wagi kota czy jego stanu zdrowia.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
1 komentarz do “Ile razy dziennie karmić kota i ile karmy podawać?
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.