Na dietę kota z alergią pokarmową należy szczególnie uważać, bo w przeciwnym razie łatwo jest mu zrobić krzywdę. Niegdyś sprawa była dodatkowo utrudniona – karma dla kota alergika praktycznie nie występowała na rynku, więc jedyną nadzieją dla kotów były samodzielnie komponowane posiłki domowe, na które nie każdy miał czas, wiedzę, czy dość umiejętności. Dzisiaj sytuacja jest dużo lepsza. Co robić, gdy podejrzewasz, że Twój kot ma alergię? Jak go wtedy karmić?
Alergia pokarmowa u kota – jak ją wykryć?
Jeśli zauważasz niepokojące Cię objawy, gdy Twój kot je swoją karmę – zwłaszcza intensywny świąd głowy i szyi, rzadziej całego ciała. Dodatkowo kot drapiąc się, uszkadza swoją skórę – powstają rany, wyłysienia, zapalenie skóry, strupy. Często dochodzi do zapaleń ucha zewnętrznego, mogą też wystąpić biegunki i wymioty. Jeśli podejrzewasz alergię, najpierw zabierz kota do lekarza weterynarii, by wykluczył inne możliwości i potwierdził Twoje podejrzenia. Wtedy będziesz mógł poszukać, co uczula Twojego kota.
Najlepszym sposobem na wykrycie alergenu jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Polega ona na podawaniu kotu tylko jednego źródła białka przez okres około 10-12 tygodni i sprawdzenia jak na nią reaguje. Dieta trwa do momentu namierzenia składnika uczulającego.
Jeśli w trakcie stosowania diety objawy zaczną ustępować, to oznacza to, że na inne białko kot jest uczulony, wtedy możesz albo pozostać przy tej karmie, albo robić próby prowokacyjne – czyli podawać codziennie małe kąski innego białka jako dodatek i obserwować kota – w tym wypadku rób to tak długo aż namierzysz uczulające kota białko. Gdy już będziesz go znał, będziesz mógł zdecydować jaka karma dla kotów alergików będzie najlepsza w tym przypadku.
Alergia a nietolerancja pokarmowa
W języku potocznym terminy „alergia” i „nietolerancja pokarmowa” używane są jako swoje synonimy, choć oznaczają dwie zupełnie inne dolegliwości. Alergia pokarmowa to niewłaściwa i gwałtowna reakcja systemu immunologicznego organizmu na pokarm. Nietolerancja pokarmowa, nazywana jest czasami pseudoalergią i nie ma nic wspólnego z systemem immunologicznym. To niewłaściwa reakcja układu trawiennego na jakiś składnik – może być wzmacniana lekami czy zatruciami. Przykładowo, Twój kot może mieć problemy zdrowotne z powodu wypicia mleka, zarówno z powodu alergii na białko mleka, jak i z powodu nietolerancji laktozy.
Karma dla kota alergika – kupować czy przygotowywać samodzielnie?
Niegdyś nie było tak dużego wyboru karm i jeśli kot okazywał się alergikiem to jego opiekunowie, jeśli chcieli o niego zadbać, musieli podawać mu karmę przygotowywaną w domu. Obecnie, choć wybór karm jest o wiele większy, jeśli chcesz to nadal możesz to robić. Jeśli ustalasz jakie składniki uczulają Twojego kota, będziesz mógł je wykluczyć z diety i komponować odpowiednie posiłki.
To jednak zadanie dość trudne, zwłaszcza dla początkujących, a także zajmujące nieco czasu. Wymaga też odpowiedniej wiedzy i jeśli nie wiesz czym karmić kota alergika, przydatne będą konsultacje z lekarzem weterynarii lub dietetykiem weterynaryjnym. Możesz też zaoszczędzić sobie czasu i zdecydować się na karmy sklepowe.
Panujące bogactwo możliwości sprawia, że dla właściwie każdego kota z alergią pokarmową możesz znaleźć odpowiednią karmę – zdrową, smaczną, pożywną i nieuczulającą. Możesz również zdecydować się na dietę z hydrolizowanym białkiem, bo takie białko nie alergizuje.
Karma dla kota z alergią – jak ją dobrać?
Najpierw ustal dokładnie na co ma uczulenie Twój kot. Do najczęstszych, choć nie jedynych, alergenów należą: drób, wołowina, jagnięcina, jajka, nabiał, białka roślinne zawarte w soi, kukurydzy, pszenicy, konserwanty i barwniki. Na samym początku całkowicie zrezygnuj z karm niskiej jakości, popularnych marek „marketowych” i wszystkich, które mają w swoim składzie właśnie te sztuczne składniki.
Później postaw na jedno źródło białka, takie, które do tej poru nie było stosowane, przykładowo królika i podawaj wyłącznie tę karmę przez 10-12 tygodni, następnie przeprowadź próby prowokacyjne i wtedy będziesz wiedzieć, czego unikać.
Karmy bezzbożowe
Częstym alergenem są właśnie zboża – one też odpowiadają za sporą część nietolerancji pokarmowych, więc karma dla kota alergika pozbawiona zbóż. W naszym sklepie znajdziesz wiele rodzajów tego typu karm, w tym karmę suchą Taste of The Wild, czy marki Brit. Dostępna jest też mokra karma dla kota alergika, również pozbawiona zbóż. Tu sięgnąć możesz po znajdującą się w ofercie znaną i lubianą markę Dolina Noteci, dostępną w wielu smakach w puszkach lub wygodnych w użyciu saszetkach.
Karmy hypoalergiczne
Drób, podobnie jak wołowina, zaliczane są do najczęstszych alergenów. Karma hypoalergiczna to taka, która ma w swoim składzie białko hydrolizowane lub jedno źródło białka w składzie. To karmy tworzone ze szczególną uwagą i z zachowaniem wszelkich starań, by na etapie produkcji nie znalazły się w niej żadne niepożądane, potencjalnie uczulające składniki. W naszym sklepie znajdziesz wiele hypoalergicznych karm.
Dostępne są karmy powszechnie rozpoznawalnej i bardzo popularnej marki Royal Canin, oparte na hydrolizowanym białku. Godne uwagi hypoalergiczne karmy, które kupisz u nas są też hypoalergiczne karmy marki Brit. Również bardzo lubiana marka Purina ma swoją linię przeznaczoną dla kotów z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi, Purina Veterinary Hypoallergenic. O kotach ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi pamięta też producent marki Farmina i przeznacza dla nich linię Farmina VetLife UltraHypo. Możesz też sięgnąć po markę Forza10 Hypoallergenic Active lub hypoalergiczne karmy marki Trovet.
Karma dla kota-alergika – podsumowanie
Kot z alergią to wyzwanie, jednak możesz sobie z nim poradzić bez większych problemów. Jeśli chcesz, możesz samodzielnie komponować posiłki dla Twojego kota. Domowe jedzenie, jeśli będzie przygotowane zgodnie ze znajomością kocich potrzeb, będzie dla niego bardzo zdrowe. Pełna kontrola nad składnikami pozwoli Ci zadbać o to, by nic niepożądanego się nie dostało do kociej miski. To jednak tylko jedna z możliwości.
Obecnie możesz kupić całkiem sporo bardzo interesujących karm, które sprawią, że Twój kot nie będzie odczuwał problemów związanych z alergią. Dostępne są karmy hypoalergiczne, pozbawione najczęściej uczulających składników, a także karmy bezzbożowe – zboża to obok drobiu, ryb, wołowiny czy nabiału to jedne z najczęstszych alergenów i przyczyna nietolerancji pokarmowej. Jeśli nie masz pewności, jaka karma dla kota alergika będzie najlepsza, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem weterynaryjnym.
Do najczęstszych alergenów należy kukurydza, która jest podstawowym składnikiem hypoalergicznej karmy Royal Canin. Jak to wytłumaczyć?!
Faktycznie śladowe ilości kukurydzy lub mączki kukurydzianej można znaleźć w karmach Royal Canin. Jest ona łatwo przyswajalna, zawiera karoten oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6), a ponadto działa przeciwzapalnie. Kukurydza jest obecna w tych karmach Royal Canin, które są dedykowane psom bez specjalnych potrzeb żywieniowych, hipoalergiczne produkty jej nie zawierają. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, poniżej zostawiam odsyłacze:
https://zooart.com.pl/product-pol-1795-ROYAL-CANIN-Hypoallergenic-DR21-2kg.html
https://zooart.com.pl/product-pol-39871-ROYAL-CANIN-Hypoallergenic-DR21-14kg-Hypoallergenic-DR21-12x400g-puszka.html
https://zooart.com.pl/product-pol-10178-ROYAL-CANIN-Hypoallergenic-Moderate-Calorie-HME23-2-x-14kg.html