Kot i sylwester – nie idą ze sobą w parze! Dla nas sylwestrowa noc oznacza dobrą zabawę, dla naszych czworonożnych przyjaciół natomiast stres, czasem bardzo duży. Jego źródłem są oczywiście fajerwerki. Koty w różny sposób reagują na sztuczne ognie. Nie wszystkie się ich panicznie boją, ale dla niektórych są one prawdziwym koszmarem. A powinniśmy wiedzieć, że stres działa nie tylko na psychikę zwierzęcia, wpływa również na jego zdrowie fizyczne. Dlatego dowiedzmy się, jak uspokoić przestraszonego kota?
Dlaczego kot nie lubi sylwestra?
Koty sylwestra nie lubią z prostego powodu, o czym wspomnieliśmy już na wstępie: po prostu boją się fajerwerków. A źródłem tego lęku jest przede wszystkim dźwięk jaki towarzyszy wybuchowi sztucznych ogni.
Niestety nasze futrzaki posiadają o wiele czulszy słuch od naszego. Słyszą dźwięki, które są dla ludzkich uszu są niedostępne. Skoro więc nam fajerwerki wydają się bardzo głośne i dokuczliwe, to jak odbierać je muszą nasi mruczący pupile?
Donośnym dźwiękom towarzyszy jaskrawe światło, co znacznie jeszcze bardziej przeraża zwierzęta. Tym bardziej, że puszczamy fajerwerki w nocy, gdy panuje względna ciemność i cisza!
Kot w sylwestra sam
Uogólniając, przeciętny kot w sylwestra zachowuje się spokojniej niż przeciętny pies. Niemniej jednak większość kotów możemy pozostawić same w domu, tym bardziej, iż w stresujących sytuacjach nasze futrzaki zwykle chowają się, a nie szukają pociechy u opiekuna. Jak uspokoić przestraszonego kota? Jakie powinniśmy poczynić przygotowania, by pomóc pupilowi przetrwać tę szczególną noc w roku?
Kot w sylwestra – dobre kryjówki dla pupila
Kot sylwester zniesie lepiej, gdy będzie miał zapewnione dobre kryjówki – co wynika z tego, że w stresujących sytuacjach futrzaki wykazują tendencję do chowania się.
Jest to zupełnie zrozumiałe zachowanie, tyle tylko, że na kryjówkę wybierają czasami miejsce całkowicie nieodpowiednie. Zdarza się im np. wcisnąć się za szafę lub za lodówkę, skąd później nie potrafią się wydostać!
Dlatego powinniśmy zadbać o to, by w domu znalazły się bezpieczne miejsca, w których nasz pupil może się ukryć.
Kot w sylwestra – ograniczamy kotu przestrzeń
W sylwestra kotu możemy również ograniczyć przestrzeń do jednego lub dwóch pomieszczeń. Takich, w których bark niepożądanych kryjówek i do których dostęp światła i dźwięków z ogni sztucznych będzie ograniczony. Dobrym wyborem będzie więc zwykle przedpokój i łazienka. Pamiętajmy, by ustawić w nich kocie budki lub/oraz otworzyć jakąś szafkę.
Jednakże, jeśli do tej pory kot zawsze bez żadnych ograniczeń poruszał się po całym domu, może nie czuć się komfortowo. Dlatego warto go wcześniej przyzwyczajać do ograniczonych przestrzeni.
Kot w sylwestra – zasłońmy szczelnie okna
Jeśli chcemy, by kot w sylwestra jak najmniej się denerwował, dokładnie zasłońmy wszystkie okna. Przytłumi to dopływające z zewnątrz dźwięki i światło fajerwerków. Efekt nie będzie idealny, tym bardziej, że kocie zmysły są o wiele czulsze od naszych. W pewnym jednak stopniu ograniczymy dostęp wspomnianych wyżej czynników stresogennych, co pomoże uspokoić przestraszonego kota.
Kot w sylwestra – zostawmy włączone światło
Kot w sylwestra będzie czuł się lepiej, gdy wychodząc postawimy w mieszkaniu włączone światło. To kolejna odpowiedź na pytanie o to, jak uspokoić przestraszonego kota. Dzięki takiemu posunięciu, sprawiamy że rozbłyski ogni sztucznych stają się mniej zauważalne.
Kot w sylwestra – zostawmy włączony telewizor lub radio
Z tych samych powodów, wychodząc w sylwestra z domu, zostawmy włączone radio lub telewizor. I to nastawmy je w miarę głośno. Dzięki temu, odgłos wybuchających fajerwerków „rozmyje się” w głosach dobywających się z telewizora lub radia.
Rzecz jasna efekt nie będzie stuprocentowy ze względu na wysokość i natężenie dźwięku fajerwerków, ale nie będą one już tak bardzo dotkliwe. Przede wszystkim oszczędzimy zwierzakowi szoku spowodowanego nagłym wybuchem w ciszy głośnych fajerwerków.
Kot w sylwestra z nami
Koty nie są aż takimi samotnikami, za jakie zwykliśmy je uważać – co często podkreślam. Niektóre z nich bardzo przywiązują się do swoich opiekunów i najlepiej czują się w ich towarzystwie. Z pewnością dla wielu kotów już sama nasza obecność w domu w sylwestra jest bardzo wskazana. Dodaje zwierzakom otuchy i pomaga im łatwiej przetrwać fajerwerki. Niektórym zwierzakom to wystarcza, inne wymagają dodatkowej pomocy.
Powiedzmy sobie zatem, jak uspokoić przestraszonego kota, gdy pozostajemy razem z nim w domu. Co możemy zrobić, by nasz kot sylwester przeżył jak najbardziej komfortowo?
Kot i sylwester – podstawowe przygotowania
Podstawowe przygotowania, które warto poczyń, by przygotować się do sylwestra z kotem są takie same, jak w przypadku, w którym nasz pupil pozostaje w tę noc sam w domu.
W pierwszej kolejności zatem przygotujmy odpowiednie kryjówki, w których wystraszony zwierzak będzie mógł się schować. Dobrymi sylwestrowymi kryjówkami dla naszego pupila mogą być między innymi kociego budki, które dostaniemy w sklepie zoologicznym, a które dobrze jest postawić w pomieszczeniu, w którym zwierzak najlepiej się czuje.
Inną opcją dla kota w sylwestra będzie otwarta szafa albo nawet kartonowe pudło. Futrzaki lubią też chować się też pod kołdrą, pod kocem i oczywiście pod łóżkiem.
Wyjątkowo płochliwemu futrzakowi możemy również ograniczyć mu przestrzeń do tylko do tych pomieszczeń, w których czuje się najlepiej i w których będzie bezpieczny. Oczywiście dobrze zrobimy również, gdy rozświetlimy mieszkanie i włączymy muzykę czy jakiś film. Jak już wiemy, dzięki temu kot sylwester zniecie lepiej. Nie będzie bowiem przebywał w ciemności i w ciszy.
Kot i sylwester – nasze normalne zachowanie
Jak uspokoić przestraszonego kota, gdy spędzamy z nim sylwestra? Przede wszystkim sami zachowujmy się normalnie – oczywiście na tyle, na ile to możliwe w tą nietypową noc. To bardzo ważne, ponieważ – jak powszechnie wiadomo – nasze zachowanie silnie wpływa na naszego pupila.
Niestety dość często bywa tak, że obawiając się, iż kot w sylwestra będzie nerwowy, sami zaczynamy się denerwować. A zwierzak – który jest przecież doskonałym obserwatorem – odbiera nasze negatywne emocje, które zaczynają mu się udzielać. To z kolei jeszcze bardziej nas stresuje.
Powstaje zatem tzw. błędne koło, które niczemu nie służy. Nasze spokojne zachowanie w Sylwestra pokazuje też naszemu pupilowi, że po prostu nie ma się on czego obawiać. Ma to największe znacznie w przypadku kotów silnie związanych emocjonalnie ze swoimi opiekunami. To właśnie najczęściej te futrzaki w stresujących sytuacjach szukają pomocy u swoich ludzi.
Pamiętajmy jednak, by z tym pocieszaniem kota w sylwestra nie przesadzać. „Rozpływając się” nad futrzakiem pokazujemy mu tylko, że ma powody do strachu, tym samym podsycamy jego lęki. Jeśli więc wystraszony fajerwerkami zwierzak przybiegnie do nas, wystarczy, że pozwolimy mu wskoczyć na kolana, pogłaszczemy go, podrapiemy po głowie i powiemy mu kilka słów. Gdy jednak tego nie zrobi, po prostu zostawmy go w spokoju!
Preparaty uspokajające dla kotów
W skrajnych sytuacjach, czyli w przypadku zwierząt wyjątkowo źle reagujących na sylwestrowe fajerwerki, możemy sięgnąć również po preparaty uspokajające. To również sposób na to, by uspokoić przestraszonego kota, ale lepiej go nie nadużywać. Pamiętajmy też, by wcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ stosowanie jakichkolwiek preparatów jest dla naszego pupila potencjalnie niebezpieczne.
Kot sylwester może przeżyć
Kot w sylwestra czuje się mało komfortowo, a nierzadko wręcz bardzo źle. Niestety tak będzie się działo dopóty, dopóki ludzie będą świętować nadejście nowego z użyciem fajerwerków. Trudno nam jednak zrezygnować z wieloletniej tradycji, dlatego warto wiedzieć, jak uspokoić przestraszonego kota.
Nie istnieją sposoby doskonałe, ale przy odrobinie starań możemy pomóc naszemu pupilowi przetrwać tę szczególną noc.