Chociaż myszoskoczki naturalnie występują na pustynnych terenach i dzikich stepach Azji, Indii i Afryki to są jednymi z najchętniej kupowanych zwierzątek domowych. Jak dbać o te małe gryzonie i ile żyje myszoskoczek z gatunku myszoskoczków mongolskich? Na co zwrócić uwagę, aby żyły jak najdłużej? Oto szczegółowe informacje!
Ile żyje myszoskoczek i jak można wydłużyć jego życie?
Myszoskoczki należą do zwierząt z rodziny myszowatych. Są niewielkich rozmiarów i co istotne, są bardzo delikatne. Jest to cenna informacja, ponieważ często panuje przekonanie, że myszoskoczek to wspaniały kompan dla małych dzieci. Niestety czasami nieodpowiedzialna zabawa z tym zwierzątkiem może skończyć się dla niego tragicznie. Trzeba więc zadbać o odpowiednie miejsce dla myszoskoczka i uważać na jego delikatną budowę. Na co jeszcze należy uważać przy tych małych, ale pociesznych zwierzętach?
Ile lat żyją myszoskoczki mongolskie?
To, ile lat żyją myszoskoczki, zależy oczywiście od warunków, w jakich są hodowane oraz od gatunku, z którego pochodzą. Trzeba jednak być świadomym, że podobnie jak inne gryzonie, nie żyją one zbyt długo. Przeciętny przedstawiciel gatunku myszoskoczków mongolskich dożywa około 3-5 lat. Rzadko zdarza się, aby myszoskoczek, hodowany nawet w najlepszych warunkach żył dłużej niż 5-6 lat. Niestety częstsza jest odwrotna sytuacja, w której te zwierzaki nie dożywają nawet 3 lat. Jaka jest tego przyczyna i jak temu zapobiec?
Przede wszystkim najistotniejszym czynnikiem jest pokarm, jakim żywiony jest myszoskoczek. Długość życia każdego zwierzęcia w największym stopniu zależy od jego pożywienia. Dlatego właśnie warto zainwestować w dobrej jakości pokarm dla myszoskoczków, który bogaty jest w składniki najbardziej odpowiednie dla diety tych gryzoni.
Co do nich należy? Owoce, rośliny i warzywa bogate w składniki odżywcze. Banan, jabłko, marchewka oraz mieszanka wysokiej jakości ziaren to najlepszy sposób na zdrowe i długie życie myszoskoczka ważącego około 100 g. Dobrym uzupełnieniem diety jest także wapno dla gryzoni, które jest źródłem minerałów i wzmacnia ich układ kostny, a tego myszoskoczki potrzebują, bez względu na długość ciała (waha się ona od kilku do kilkunastu centymetrów). Pamiętaj także, aby klatka dla myszoskoczka zawsze była zaopatrzona w świeżą i łatwo dostępną wodę.
Nie bez znaczenia jest także zadbanie o odpowiednią higienę gryzonia. Zanieczyszczona klatka to pierwsze miejsce, w którym żyją bakterie oraz pasożyty. Mogą one w łatwy sposób zainfekować organizm takiego małego zwierzątka i doprowadzić do znacznego pogorszenia zdrowia. Zdecydowanie nie należy ignorować różnorodnych niepokojących symptomów choroby. Do najczęstszych z nich należy biegunka, miejscowe łysienie, brak apetytu, czy zakażenie oczu.
Pamiętaj także, że umiejscowienie klatki może mieć poważny wpływ na stan zdrowia Twojego zwierzaka. Nie stawiaj jej w suchym, bardzo ciepłym miejscu, unikaj bliskości kaloryfera, kominka oraz bezpośredniej ekspozycji klatki na słońce. Może to skończyć się przegrzaniem organizmu, w wyniku którego następuje śmierć.
Innymi częstymi chorobami, które dotykają myszoskoczków, jest choroba przerośniętych pazurów oraz przerost zębów. Dotyczą one w szczególności osobników hodowanych w warunkach domowych, które nie mają możliwości naturalnego ścierania zębów i pazurów. Dlatego niezbędnym wyposażeniem klatki jest gryzak dla myszoskoczków. Jak tylko dasz swojemu zwierzakowi odpowiednie narzędzie, on sam poradzi sobie z regularnym ścieraniem uzębienia. Niestety nie poradzi sobie z piłowaniem pazurów, dlatego jak tylko zauważysz, że wywijają się w stronę łapek, należy je skrócić w bezpieczny dla gryzonia sposób.
Jedzenie, higiena i komfort życia a długość życia gryzoni
Co jeszcze wpływa na to, jak czuje się myszoskoczek? Ile żyje i jakim samopoczuciem cieszy się każdego dnia, zależy też od jego komfortu życia. Jedzenie, umiejscowienie klatki, higiena, ale także komfort i wygoda mają niebagatelne znaczenie. Pamiętaj, aby poświęcić czas na zabawę ze swoim gryzoniem, a jeśli rzadko znajdujesz na to czas, zapewnij mu zabawki i wygodne legowisko do klatki. Z pewnością odwdzięczy Ci się dobrym nastrojem, a co za tym idzie lepszym i trwalszym zdrowiem.
Myszoskoczki to jedne z popularniejszych zwierząt domowych. Chociaż niektóre z nich często nie dożywają wielu lat, to sposób karmienia oraz warunki w jakich są hodowane, mają realny wpływ na długość ich życia. Warto więc dbać o jedzenie i higienę tych gryzoni oraz regularnie badać ich kondycję zdrowotną podczas rutynowej wizyty u lekarza weterynarii. Pamiętaj także o jak najszybszym reagowaniu na niepokojące symptomy.
Jak każdy prawie artykuł osób, które nie trzymają myszoskoczków nie wspomina o tym, że te zwierzęta potrzebują kopać. Jeśli gryzoń nie będzie miał wystarczających możliwości kopania i budowania tuneli nadal będzie próbował to robić drapiąc o spód kuwety. Zresztą takie uporczywe kopanie w próżni jest również wynikiem złego traktowania maluchów, które wychowywały się bez sztucznej nory
Witam, Mam dużą klatkę 120×60 cm i chcę trzymać tam myszoskoczki . Ale boje się że mogą one uciec przez 2,5cm odległości między prętami. Czy to dobra odległość?
2,5 cm odległości między prętami w klatce może być zbyt dużą przestrzenią, jeśli chodzi o trzymanie myszoskoczków. Myszoskoczki są małymi zwierzętami, które mogą łatwo przedostać się przez wąskie szczeliny. Aby zapewnić bezpieczeństwo myszoskoczków i uniknąć ich ucieczki, odległość między prętami powinna być znacznie mniejsza.
Zazwyczaj zaleca się, aby odległość między prętami w klatce dla myszoskoczków wynosiła nie więcej niż 1 cm, aby zapobiec ich ucieczce i zapewnić bezpieczne środowisko. Upewnij się, że klatka, którą używasz, jest odpowiednia dla myszoskoczków i ma pręty o właściwym rozstawie. Jeśli aktualna klatka ma zbyt dużą odległość między prętami, może być konieczne dostosowanie lub zakup nowej klatki, która spełnia te kryteria.
Pamiętaj również, że myszoskoczki są bardzo aktywnymi i zręcznymi zwierzętami, dlatego klatka powinna być dobrze wyposażona w elementy takie jak poziomy półki, drabinki, kółko do biegu, tunelki i miejsca do schronienia. Zapewnienie im odpowiednich warunków mieszkaniowych i środowiska jest kluczowe dla ich zdrowia i dobrostanu.