W życiu każdego zwierzęcia jednym z najważniejszych etapów jego rozwoju są pierwsze tygodnie życia. Wtedy kształtuje się jego odporność, rozwijają zmysły i wtedy zaczyna powoli w pełni funkcjonować w swoim otoczeniu. Karmienie małego kota to bardzo odpowiedzialne zadanie, które najpierw opiera się na mleku matki, potem jednak stopniowo przechodzi w kolejne, jasno określone etapy. Czym one się charakteryzują i jak wpływają na dietę kota? Podpowiadamy!
Żywienie kociąt w pierwszych tygodniach życia
Co w tych etapach jest dla kota najważniejsze? Przede wszystkim zwrócenie uwagi na indywidualne potrzeby zwierzaka. Jeśli mały kot trafia w nasze ręce, zwłaszcza w bardzo wczesnym etapie życia, zapoznanie się z niezbędną dla niego dietą jest kluczowe dla jego dalszego rozwoju. Czym karmić małego kotka, aby wyrósł na zdrowego i silnego kota? Jeśli to możliwe zadbaj o to, aby jak najdłużej zapewnić mu pełnowartościowe mleko matki.
Jak najdłużej w przypadku kotów oznacza 6-8 tygodni, bo tyle czasu potrzeba, zanim kot będzie przystosowany do trawienia wyłącznie tradycyjnego kociego jedzenia. Wcześniej warto jednak powoli wprowadzać rozmiękczone karmy i produkty dla kotów, które są uzupełnieniem do diety opartej na mleku matki.
Bezpiecznym momentem na pierwszy rozmiękczony posiłek to 3-4 tydzień życia małego kota. Po ósmym tygodniu najlepiej całkowicie zrezygnować z posiłków opartych na mleku matki lub mleku zastępczym i traktować je jedynie jako sporadyczny element diety. Więcej informacji na temat produktów mlecznych w kociej diecie znajdziesz w naszym artykule „Czy kot może pić mleko? Odpowiedź nie jest oczywista”.
Karmienie małego kota po odstawieniu mleka
Po ośmiu tygodniach kot jest zazwyczaj gotowy, aby trafić w ręce nowego właściciela. To mniej więcej w tym okresie odstawia się go od matki i wprowadza się go w nowe życie i w nowy dom. Wtedy też pojawia się kwestia samodzielnego karmienia, niezwykle istotna dla zdrowia nadal rosnącego kotka. Żywienie kociąt musi odbywać się pod ścisłą kontrolą właściciela. Istotny jest nie tylko rodzaj i skład podawanych produktów, ale także ich ilość oraz częstotliwość karmienia. Karmę trzeba początkowo podawać w bardziej płynnej formie, rozcieńczoną wodą lub mlekiem. Stopniowo przyzwyczajaj jednak kota do twardszej konsystencji. Kiedy kot dobrze zaczyna trawić pokarmy stałe i kiedy jego ząbki poprawnie się wyżynają, dobrze jest go także przyzwyczajać do jedzenia suchej karmy.
Regularność i odpowiednie porcje posiłków mają wpływ na odpowiedni rozwój układu trawiennego. Podawaj kotu mniejsze porcje, ale w większej częstotliwości. Mały kot powinien jeść 4-5 razy dziennie, najlepiej o w miarę regularnych porach. Czym karmić małego kota, aby jego dieta była pełnowartościowa? Przede wszystkim nie należy podawać mu ludzkiego jedzenia. To niestety częsty błąd popełniany przez właścicieli.
Ludzkie jedzenie nie jest w stanie zapewnić kotu pełnowartościowych składników, niezbędnych dla jego zdrowia i rozwoju. Jakie to składniki? Bardzo istotne jest białko, zawarte w dobrej jakości kocich karmach. Powinno być starannie wyselekcjonowane i odznaczać się m.in. wysoką przyswajalnością – jak w przypadku Royal Canin Kitten. Warto zwrócić też uwagę na ilość białka w karmie, którą podajesz swojemu pupilowi. Im większa zawartość mięsa dobrej jakości, tym większy procent białka.
Czym karmić małego kota, aby był sprawny i zdrowy?
Jeśli decydujesz się na podawanie kotu mleka, zwróć uwagę na jakość podawanego produktu. Mleko dla kota dobrej jakości może być jednym ze źródeł tauryny, która jest niezbędnym składnikiem w kociej diecie. Znajduje się ona także w surowym mięsie, stąd koty żyjące na wolności żywią się upolowanymi myszami. Warto zadbać więc o to, aby pokarm bogaty w taurynę znalazł się w kociej misce. Istnieje także możliwość suplementowania tauryny w wypadku kiedy lekarz weterynarii zaleci dodatkową dawkę tego aminokwasu.
To, co jedzą małe koty, ma bardzo duży wpływ na ich poprawny rozwój i późniejszy stan zdrowia. Stopniowe przyzwyczajanie kota do kolejnych produktów, odpowiednia częstotliwość posiłków oraz karmy wysokiej jakości są kluczowe w odpowiedniej diecie małego kota. Jeśli masz wątpliwości, jak stworzyć zdrową dietę i w jaki sposób wprowadzać nowe produkty, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który z pewnością podpowie Ci, czym powinna być wypełniona miska Twojego kota.