Jajko dla kota – czy to bezpieczne?

Jajko to jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych w naszych lodówkach. Przez niektórych spożywany codziennie doczekał się też wielu mitów związanych z kocim pożywieniem. Według niektórych jajko poprawia kondycję sierści kociaka, a według innych stanowi poważne zagrożenie dla jego zdrowia. Jak to w końcu jest? Czy kot może jeść jajko?

Jajko dla kota w większości przypadków stanowi niemały przysmak. Koty często wylizują miseczkę, w której wcześniej znajdowały się jajka w surowej lub gotowanej postaci. Ta postać zwykle nie ma znaczenia dla kociego podniebienia (choć oczywiście znajdują się bardziej i mniej wybredne zwierzaki), jednak czy ma znaczenie dla jego zdrowia?

Zanim do tego dojdziemy, warto zastanowić się nad właściwościami i składnikami, jakie znajdują się w jajkach. Te mogą zmieniać się w zależności od sposobu podania tego produktu.

surowe jajka dla kota
kot na jajkach

Surowe jajko dla kota – korzyści i zagrożenia

Nie jest tajemnicą, że surowe jajka mogą stanowić niemałe zagrożenie dla ludzi i także dla zwierząt. Spożywanie surowego jajka wiąże się z ryzykiem zatrucia salmonellą, która w niektórych przypadkach może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia każdej istoty. Wbrew krążącym mitom, salmonelli nie usunie się z jajka poprzez polanie go wrzątkiem. Jedynym udowodnionym sposobem, który chroni przed zatruciem, jest ugotowanie jajka na twardo.

Oprócz salmonelli w surowym jajku znajduje się jeszcze jedno potencjalne zagrożenie – awidyna. Jest to białko, które spożywane w nadmiernych ilościach może powodować niedobór biotyny, czyli witaminy H. Ta z kolei odpowiedzialna jest za prawidłową przemianę materii, działanie układu moczowego, nerwowego, a także wpływa na dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci.

U kotów niedobór biotyny może objawiać się przez zły stan sierści oraz problemy z przemianą materii. Nadmiar awidyny może powodować także zapalnie skóry. Jest to więc jeden z najczęstszych powodów, dla którego surowe jajko dla kota spotyka się z nieprzychylną opinią lekarzy weterynarii i dietetyków.

Surowe jajko posiada jednak szereg składników, które są bardzo korzystne dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Żółtko jajka to prawdziwa skarbnica witamin i składników odżywczych. Jednym z nich jest luteina, która korzystnie wpływa na działanie układu nerwowego, pracę mózgu i co więcej, zapobiega uszkodzeniom siatkówki oka.

Cenne kwasy omega 3 i 6 również znajdują się w żółtku jajka, podobnie jak wspomniana wcześniej biotyna. Z tego też względu, jeśli decydujesz się na podanie kotu surowego jajka, najlepiej podać mu osobno żółtko (źródło biotyny) i białko, w którym znajduje się awidyna. Podanie jajka w wymieszanej postaci uniemożliwi organizmowi wchłonięcie biotyny, która zostanie „zablokowana” poprzez wiązanie z awidyną.

czy podawać kotu jajka?

Gotowane jajko dla kota – jakie ma właściwości?

Co jednak ciekawe, awidyna traci zdolność wiązania biotyny po ugotowaniu jajka. Oznacza to, że podając gotowane jajko w całej postaci, Twój kot nie jest narażony na negatywne działanie tego białka. Z drugiej strony ugotowane jajko traci znaczną część odżywczych składników i jego wpływ na zdrowie i kondycję Twojego kota nie jest już tak widoczny, jak przy spożywaniu jajka w surowej postaci.


Żółtko dla kota, które posiada szereg właściwości odżywczych, zdecydowanie bardziej mu służy w postaci surowej. Trzeba jednak pamiętać o ryzyku pojawienia się salmonelli, która może okazać się niebezpieczna dla zdrowia pupila. Jak sobie poradzić z tym dylematem?

Niektóre opinie specjalistów wskazują na pozytywne aspekty podawania kotu jajka w surowym stanie. Zdecydowanie jednak musi być to jajko pochodzące ze sprawdzonego źródła o dobrym terminie przydatności. Z drugiej strony nie należy traktować surowego jajka jako jedynego źródła cennych składników. Warto pamiętać, że jajko bardzo często znajduje się w karmie dla kota i w ten sposób dostarczane mu są niezbędne składniki.

Dobrze jest jednak sprawdzić, w jakiej postaci jajko trafia do karmy – czy jest to może jedynie białko, czy może również i żółtko lub nawet skorupka jajka, która również zawiera cenne składniki mineralne. Są to między innymi wapń, który wzmacnia układ kostny, selen, cynk oraz krzem. Uważne czytanie składników karmy dla Twojego kota to bardzo dobry zwyczaj, który z pewnością przyniesie dużo korzyści i zdrowia Twojemu kociakowi.

 jaja dla kota

Czy kot może jeść jajko?

Czy istnieje więc sprawdzony i najlepszy sposób na podawanie jajka Twojemu kotu? Czy gotowane jajko dla kota ze względu na wyzbycie się ryzyka zatrucia jest jedyną słuszną formą podawania tego pokarmu? Wybór zawsze należy do właściciela i jeśli widzisz, że kondycja skóry oraz sierści kot widocznie poprawia się po podaniu mu surowego jajka, a wyniki badań zwierzaka są w porządku, możliwe jest, że to właśnie surowa postać jajka jest dla niego lepsza od gotowanej.


Jeśli jednak obawiasz się podawać kotu jajko w jakiejkolwiek z wymienionych form, zawsze możesz poszukać innych produktów bezpiecznych dla zdrowia kota, które zawierają te same składniki odżywcze, co jajko.

Pamiętaj jednak, że istnieją produkty, które pomimo tego, że są zdrowe dla człowieka, niekoniecznie są wskazane w diecie Twojego kota. Niektóre z nich mogą nawet być dużym zagrożeniem dla jego zdrowia, dlatego dwukrotnie pomyśl, zanim zaserwujesz je swojemu pupilowi. Tak jak pisaliśmy w artykule o produktach niebezpiecznych dla kotów, do najpopularniejszych z nich należą produkty z dużą ilością przypraw i soli, resztki z obiadu, ziemniaki oraz mleko.

To ostatnie wzbudza najwięcej kontrowersji i podobnie jak jajko posiada swoich zwolenników i przeciwników. Najlepiej jednak sprawdzić, jak Twój kot reaguje na niewielką ilość danego produktu. W przypadku mleka istnieje spore ryzyko nietolerancji laktozy, która spowoduje biegunkę oraz wymioty.

czy kot może jeść jaja?

Czy jajko dla kota jest więc dobrym uzupełnieniem diety? Jeśli Twój kot dostaje pełnowartościową karmę dobrej jakości, podawanie mu surowego lub gotowanego jajka nie będzie konieczne. Jeśli jednak występują u niego widoczne niedobory składników, zapytaj lekarza weterynarii, czy podawanie jajka w przypadku Twojego pupila to dobry pomysł na poprawę jego kondycji zdrowotnej.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
5 komentarzy do “Jajko dla kota – czy to bezpieczne?
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.