Jak objawia się anemia u psa? Odpowiedź specjalisty

Niedokrwistość, znana również jako anemia, nie jest chorobą samą w sobie. Nie jest też identyczna u każdego pacjenta. Jej przyczyn może być sporo i zawsze powinniśmy dążyć do ich odnalezienia. Anemia to bowiem często tylko cząstka z szeregu zmian zachodzących w organizmie podczas choroby. Jej właściwe rozpoznanie, pozwoli na dobranie odpowiedniego leczenia i da szansę zwierzęciu na powrót do formy. Jak objawia się anemia u psa? Przeczytaj!

Anemia u psa - objawy i przyczyny

Czym jest anemia?

Anemia to obniżenie masy erytrocytów we krwi. Głównie zwracamy uwagę na takie parametry morfologii jak: ilość krwinek czerwonych, poziom hematokrytu i zawartość hemoglobiny. W przebiegu wielu niedokrwistości parametry te są bardziej lub niej obniżone. Czasem jednak wynik może być zafałszowany. W wielu przypadkach w celu wykrycia problemu lekarz analizuje znacznie więcej oznaczeń niż tylko parametry czerwonokrwinkowe.

Jakie mogą być przyczyny niedokrwistości?

Bardzo wiele chorób może doprowadzić do anemii u psa – przyczyny są więc rozmaite. Te najczęściej spotykane wymieniam poniżej.

Czym jest anemia u psa?

Nadmierna utrata krwi

Przyczyną mogą być różnego rodzaju krwotoki, wynikające ze zranień, czy urazów (wypadki, pokąsanie przez inne zwierzę). Do utraty krwi dochodzi również w efekcie pęknięcia rozrostu nowotworowego, podczas choroby wrzodowej lub przy problemach z krzepliwością.

Należy mieć na uwadze, że nawet inwazje pasożytów, mogą przyczyniać się do tego rodzaju niedokrwistości (tęgoryjce, pchły, kleszcze).

Nadmierne niszczenie erytrocytów

Może być ono wywołane m.in. chorobami pasożytniczymi, wirusowymi lub bakteryjnymi. Do takiego stanu mogą prowadzić również zatrucia np. paracetamolem, czy innymi lekami. Nie bez znaczenia są niektóre pokarmy (m. in. cebula), które przyczyniają się do rozpadu krwinek czerwonych. Warto wiedzieć, że podobne działanie wykazują jady wprowadzone do organizmu przez pszczoły, pająki, czy węże. Dodatkowo zdarza się, że erytrocyty są niszczone w wyniku chorób wrodzonych, z powodów immunologicznych, metabolicznych, a nawet nowotworowych.

Zmniejszona produkcja erytrocytów

Takie niedokrwistości mogą być spowodowane osłabionym wytwarzaniem czerwonych krwinek, lub też ich wadliwą produkcją. Przyczyna może tkwić w problemach hormonalnych, immunologicznych, zatruciach lekami, czy chorobach zakaźnych. Zdarza się jednak, że problem jest wrodzony i wynika z braków różnych czynników koniecznych do właściwej produkcji erytrocytów. Może też wynikać z niedoboru w organizmie składników koniecznych do wytworzenia erytrocytów, choć jest to już dzisiaj rzadkością.

Niedokrwistość wynikająca z rozszerzenia łożyska naczyniowego

Ilość krwinek czerwonych może być niewystarczająca do wypełnienia z różnych względów rozszerzonych naczyń krwionośnych (ich jakość jest właściwa, jednak jest ich zbyt mało).

Jakie są objawy anemii u psa?

Anemia u nowo narodzonych psów

Anemia u szczeniaka jest całkowicie fizjologiczna. Wynika między innymi ze zwiększającej się objętości krwi (przez picie siary) oraz niską produkcją czerwonych krwinek. Przyczynia się to do stopniowego obniżania wartości hematokrytu i hemoglobiny. Proces rozpoczyna się tuż po porodzie i trwa około miesiąca. Następnie parametry stopniowo rosną, aż mniej więcej w wieku 4 miesięcy, psiak ma już prawidłowe wartości czerwonokrwinkowe, takie same jak u zwierzęcia dorosłego.

Podział anemii u psów

Bardzo istotną kwestią jest ustalenie, czy organizm próbuje walczyć i czy się regeneruje. Szpik kostny powinien podjąć pracę – jeśli tak się stanie – lekarz weterynarii zaobserwuje we krwi retikulocyty. Są to młodociane postacie erytrocytów, których wzrastająca ilość, potwierdza regenerację organizmu. Warto wiedzieć, że im cięższa anemia, tym bardziej intensywny „wyrzut” retikulocytów, a niedokrwistość określamy jako regeneratywną. Jeżeli natomiast tak się nie dzieje – klasyfikujemy niedokrwistość jako nieregeneratywną.

Poza regeneracją, przy podziałach anemii, uwzględnia się również wielkość czerwonych krwinek, a także sposób ich wybarwienia. Do takiej oceny, konieczna jest analiza kolejnych parametrów morfologicznych, takich jak MCV lub MCHC.

Anemia u psa – objawy

W zależności od przyczyny problemu pies zmienia swoje zachowanie gwałtownie, lub też możemy zauważyć stopniowe pogarszanie się jego kondycji.

Naszą uwagę może zwrócić obniżenie kondycji zwierzęcia, jego zwiększona senność, mniejsza chęć do jedzenia oraz okresowe wymioty, czy biegunka. Wraz ze spadkiem parametrów czerwonokrwinkowych, mogą dołączyć się problemy oddechowe – oddechy będą przyspieszone, ale bardzo płytkie.

Objawy anemii u psa mogą być pomylone z innymi problemami, dlatego kiedy obserwujemy obniżenie aktywności, czy apetytu naszego pupila, warto jest udać się na konsultację do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz z pewnością zwróci uwagę na jego blade błony śluzowe, choć w przypadkach kiedy krwinki czerwone rozpadają się na terenie naczyń krwionośnych, może dojść nawet do zażółcenia śluzówek. Dalsze badanie kliniczne i badania dodatkowe zweryfikują czy doszło do anemii i jeżeli tak, to jakie jest jej tło.

Anemia u psa - leczenie

Przeczytaj także: Czym jest enostoza u psa? Objawy i leczenie

Jak rozpoznać anemię?

Anemia może być wywołana wieloma czynnikami. Jest to poważne zaburzenie, które w zależności od nasilenia może nieznacznie lub w zdecydowany sposób pogorszyć kondycję zwierzęcia. Ważne jest nie tylko stwierdzenie anemii, ale również określenie jej charakteru i przyczyny.

Odpowiedzi na wiele pytań dostarcza przede wszystkim badanie krwi. Morfologia wraz z rozmazem ręcznym jest niezbędna. Pozwala stwierdzić, z jakimi nieprawidłowościami mamy do czynienia, a dodatkowo dzięki niej można wykryć zakażenie Babesia, Anaplasma, czy Mycoplasma.

Lekarz może zlecić również:

  • koagulogram – pozwala ocenić zdolności krzepnięcia krwi i ew. problemy wrodzone z krzepliwością,
  • badanie kału – możemy potwierdzić obecność pasożytów, wykonać badanie w kierunku obecności krwi w kale lub oznaczyć obecność np. parwowirusa,
  • badanie moczu – pozwala m.in. na stwierdzenie białkomoczu, krwiomoczu, czy zawartości bilirubiny,
  • badanie w kierunku chorób zakaźnych – np. Erlihia, parwowiroza,
  • analizy biochemiczne surowicy krwi – istotne mogą być parametry odpowiedzialne za pracę wątroby i nerek, poziom białka całkowitego, poziom żelaza, czy bilirubiny.

To oczywiście tylko przykłady. W zależności od sytuacji lekarz dobiera odpowiednie badania, by móc ustalić ostateczne rozpoznanie i podjąć leczenie.

Wiele chorób, które przyczyniają się do niedokrwistości, wymagają wykonania badania USG lub RTG (w ten sposób rozpoznamy obecność guzów nowotworowych, skręt narządu, obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym i inne). Czasem konieczne są bardziej zaawansowane badania, które umożliwi biopsja szpiku kostnego (ta metoda może być konieczna w przypadku niedokrwistości nieregeneratywnych).

Z drugiej jednak strony, część przyczyn jest oczywistych i widocznych już podczas badania klinicznego (krwawiąca rana, obecność sporej ilości pasożytów zewnętrznych na skórze psa).

Jak leczyć psa chorego na anemię?

Jak można leczyć anemię?

W przypadku, gdy stwierdzona jest anemia u psa, leczenie zawsze jest uzależnione od przyczyny jej wystąpienia. Należy przede wszystkim leczyć chorobę podstawową. W wielu przypadkach takie postępowanie wystarczy, by krwinki czerwone zaczęły się sprawnie regenerować. Tak jest m.in. W sytuacji, kiedy zwierzę jest zranione, kiedy cierpi z powodu parwowirozy, babeszjozy, pasożytów wewnętrznych lub zewnętrznych, a nawet przy niedoczynności tarczycy i wielu innych chorobach.

Są jednak przypadki, które wymagają dodatkowej pomocy, w postaci iniekcji preparatów wspomagających rozwój krwinek czerwonych, czy nawet transfuzji. Bardzo istotne jest również zachowanie odpowiedniej diety podprzez podawanie zwierzakowi pełnowartościowej karmy dla psa.

Co można zrobić w domu?

Kiedy u zwierzęcia stwierdzono anemię, poza zaleconym leczeniem i regularnymi badaniami kontrolnymi, ważne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków środowiskowych i diety. Pomieszczenie, w którym przebywa pies, powinno mieć odpowiednią temperaturę i być dobrze wentylowane. Nie zmuszajmy też zwierzęcia do niepotrzebnej aktywności fizycznej. W przypadku małych zwierząt warto je np. wnosić i znosić ze schodów.

Ważne jest też odpowiednie żywienie chorego psa. Pokarm musi być dobrej jakości i odpowiednio zbilansowany. Konieczne jest zapewnienie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W przypadku niedoborów żelaza nie zapominajmy o dostarczeniu tego pierwiastka wraz z pokarmem. Najlepiej przyswajalne jest żelazo w produktach pochodzenia zwierzęcego: mięso czerwone, wątroba, jaja. Produkty roślinne posiadają żelazo w znacznie mniej przyswajalnej formie.

Anemia u psa dorosłego i u szczeniaka

Anemia u psa – podsumowanie

Anemia u psa nie jest chorobą samą w sobie, ale konsekwencją innych problemów. Pies może cierpieć z jej powodu bez względu na swój wiek. Pamiętajmy, że w większości przypadków, czas rozpoczętej terapii ma duże znaczenie co do jej pomyślności i dalszego rokowania.

Zawsze kiedy pies jest apatyczny i zachowuje się nietypowo, należy skorzystać z konsultacji w gabinecie weterynaryjnym. Pamiętajmy też, jak ważne są profilaktyczne badania krwi – mogą one pomóc we wczesnym stadium wykryć problem, z jakim boryka się zwierzę.

Źródła

  • J. W. Harvey, Hematologia weterynaryjna
  • M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów
  • Materiały własne
Dr Hanna Pietruszka to lekarka weterynarii z wieloletnim doświadczeniem, która z pasją poświęca się swojej pracy w gabinecie dla małych zwierząt w Kielcach. Jej profesjonalizm oraz empatia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie czują się tam bezpiecznie. Hanna Pietruszka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób, dietetyce zwierzęcej, a także przygotowaniu pupili do wyjazdów zagranicznych. Pomogła już wielu czworonogom wrócić do zdrowia. Poza życiem zawodowym, Hanna zajmuje się wychowaniem dwójki energicznych dzieci, które wypełniają jej życie radością. Prywatnie również jest opiekunką własnego zwierzaka - zwariowanego, pełnego wigoru psa, który z entuzjazmem uczestniczy w rodzinnych wypadach i spacerach. Wychowanie dzieci i dbanie o psa, którego figle często dostarczają niezapomnianych chwil i śmiechu, doskonale równoważy jej zawodowe obowiązki. Anna z powodzeniem łączy życie zawodowe z rodzinnym, codziennie udowadniając, że pasja i miłość do zwierząt mogą iść w parze z troską o rodzinę.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Zdrowie i pielęgnacja psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.