Jednym z elementów psiej komunikacji jest cała gama wydawanych dźwięków, które mają różnorakie znaczenie w zależności od sytuacji. Co więcej, w zależności od tonacji jednym rodzajem wokalizacji zwierzę może chcieć przekazać zupełnie odmienne informacje. Dziś skupimy się na tym, dlaczego pies piszczy i w jaki sposób go tego oduczyć.
Zrozumieć psi język
Psy komunikują się z ludźmi na dwa sposoby – werbalnie, czyli za pomocą wokalizacji (dźwięków) oraz niewerbalnie. Jeśli poznasz znaczenie postawy ciała, pozycji uszu, ustawień i ruchu ogona, czy nastroszenia sierści, to będziesz wiedzieć, w jakim nastroju jest twój pupil. Tym razem skupimy się na komunikacji werbalnej. Za pomocą jakich dźwięków pies komunikuje się z tobą i otoczeniem?
Do psiej wokalizacji zaliczamy:
- szczekanie – w różnych tonacjach w zależności od nastroju lub sytuacji, np. w momencie zagrożenia niski szczek oznacza ostrzeżenie,
- warczenie – najczęściej to oznaka groźby, ostrzeżenia,
- głośne ziewanie – pies czuje się niekomfortowo,
- wycie – zazwyczaj oznaka tęsknoty, u niektórych psów pojawia się, gdy słyszy sygnał karetki czy straży pożarnej (chęć pomocy), czasami występuje przy muzyce w reakcji na wysokie dźwięki,
- piszczenie/skomlenie – występuje u szczeniąt, jak i psów dorosłych, nie jest jednoznaczne.
Tym razem skupimy się na dźwiękach, które mogą mieć kilka różnych znaczeń. Rozszyfrujemy, co może oznaczać, gdy pies piszczy, a także odpowiemy na pytanie, jak oduczyć go tego zachowania w zależności od przyczyny.
Czy każdy pies piszczy?
Pomiędzy gatunkami występują różnice w komunikowaniu się i to jest dla nas oczywiste. Jednak również wśród danego gatunku psy różnią się od siebie, co często wynika ze specyfiki danej rasy. Są psy, które rzadko szczekają, np. border collie w roli psów pracujących, używają przede wszystkim mowy ciała. Z kolei psy małych ras, np. yorki są hałaśliwe, ponieważ w wielu sytuacjach czują zagrożenie.
Różnice wynikają również z charakteru, wychowania, a także wrażliwości na wysokie dźwięki. Czy zatem każdy pies piszczy? Na pewno każdy to potrafi, np. w obliczu bólu, ale nie każdy ma skłonności, aby komunikować się w ten sposób na co dzień. Piszczeniem czy skomleniem mogą posługiwać się, częściej niż inne, rasy pierwotne, np. husky, które stosunkowo dużo wyją lub „śpiewają”.
Co robić, gdy piszczy szczeniak?
Skomlenie szczeniaka to specyficzna sytuacja. Mały pies, który został oddzielony od matki, w nowym domu najczęściej czuje się zagubiony, ponieważ stracił poczucie bezpieczeństwa. Będąc jeszcze w miocie, piszczenie wykorzystywał jako rodzaj alarmu, komunikat dla suki, że jedno z jej dzieci czegoś potrzebuje, np. jest głodne lub oddaliło się od matczynego ciepła. Nic dziwnego, że maluch powtarza swoje zachowanie w nowym otoczeniu. Ponadto, niezależnie od wszystkich szczenięcych smutków, małe zwierzę wymagać będzie wzmożonej uwagi – nauki rytmu dnia i nocy, wyznaczania reguł.
Wychowanie zrównoważonego psa nie przyjdzie samo. Dlatego musisz pamiętać, że szczeniak nie zajmie się sam sobą i będzie domagał się uwagi.
Bywa również tak, że szczeniak zostaje oddzielony od matki zbyt wcześnie i na samodzielne życie jest jeszcze dla niego zbyt wcześnie. To trudna sytuacja, bowiem będzie wymagała od ciebie dodatkowego nakładu sił i opieki, aby zbudować w nim pewność siebie.
Szczenięta mają również skłonność do skomlenia w nocy, szczególnie w pierwszych dniach w nowym domu. Tu wracamy do problemu tęsknoty i braku poczucia bezpieczeństwa. Jak oduczyć szczeniaka piszczenia? Przede wszystkim musisz wykazać się cierpliwością, najczęściej wystarczy ten etap przeczekać, jednocześnie zapewniając psu maksimum przytulności i miłości.
Za strach czy poczucie zagrożenia nie można karać, bowiem wychowasz w ten sposób psa lękliwego i niestabilnego emocjonalnie. Najważniejsze to zapewnić zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa, a z czasem problemy ze skomleniem same miną.
Jak oduczyć psa piszczenia?
Pies może piszczeć z różnych powodów. I chociaż część z nich może się wydawać opiekunowi błaha, to nie należy ich bagatelizować.
Zacznijmy od sytuacji, gdy pies chodzi po domu i piszczy. Czemu? Ponieważ może się nudzić i nie ma w tym nic dziwnego. Twój pupil potrzebuje codziennej stymulacji ruchowej oraz umysłowej. Jeśli nie dostanie jej od ciebie, będzie próbował szukać jej na własną łapę. Nie mając dostępu do zabawek czy gryzaków, dzięki którym rozładuje energię, spróbuje dać ci o tym znać wyciem. Zadbaj o regularne, długie spacery, ale również ćwicz z psem, ucz go nowych komend, socjalizuj z innymi czworonogami.
Psy, które piszczą przy stole podczas twojego posiłku, są trochę jak dzieci, które płaczą w sklepie, chcąc zyskać nową zabawkę lub czekoladę. Zapach potrawy z twojego stołu jest tak kuszący, że pupil spróbuje skomleniem namówić cię do podzielenia się smakołykiem. Pamiętaj, że gdy ustąpisz kilka raz, to w twoim zwierzęciu zbuduje się skojarzenie, że wystarczy usiąść pod stołem i piszczeć tak długo, aż się z nim podzielisz.
Wiele psów cierpi na tzw. lęki separacyjny. Jest to chorobliwa tęsknota za opiekunem, która może się objawiać na różne sposoby, np. wygryzaniem sierści, niszczeniem mebli, wyciem. Jednym z objawów może być również skomlenie. Problem lęku separacyjnego omawialiśmy w obszerniej artykule Lęk separacyjny u psa – jak sobie radzić? Rady Behawiorysty
Lęk separacyjny jest dla psa bardzo stresogenny, może wywołać zarówno psychiczne, jak i fizyczne stany chorobowe. Dlatego warto próbować sobie z nim poradzić. Bardzo ważne jest budowanie pozytywnych skojarzeń związanych z twoim wychodzeniem z domu i odwrażliwianiem psa na czynności poprzedzający wyjście.
Zdarza się również, że pies zaczyna często piszczeć, gdy wejdzie w wiek seniora. Starość u psa wywołuje, podobnie jak u ludzi, niepokój i dyskomfort. Zwierzę sygnalizuje w ten sposób swoje odczucia. Psiemu seniorowi należy wybaczyć pewne zachowania i zapewnić mu maksimum komfortu.
Pies piszczy w nocy
Przejdźmy zatem do kwestii, jak oduczyć psa piszczenia w nocy. Jeśli skomli przez sen, to oznaka, że coś mu się śni. Często piszczeniu towarzyszy ruszanie łapami lub ogonem, a nawet delikatne warczenie. Są jednak zwierzęta, które nocami nie śpią i nie dają spać opiekunom.
Zastanów się, co może być powodem takiego zachowania. Być może twój pupil jest wyczulony na dźwięki dochodzące z zewnątrz i chce cię poinformować o swoim niepokoju. Rozwiązaniem może być bardzo długi spacer wieczorem, który sprawi, że zwierzę zaśnie snem sprawiedliwego. Z drugiej strony pies może skomleć w nocy, ponieważ nie ma poczucia bezpieczeństwa. Czasami wystarczy umieścić legowisko pupila bliżej własnej sypialni.
Bardzo ważną zasadą, którą musisz się kierować, gdy oduczasz psa skomlenia, jest całkowity zakaz pieszczot czy nagród w momencie, gdy to robi. Zwierzę nie odbiera tego jako gest pocieszenia. Uczy się na zasadzie skojarzeń, w związku z czym głaskanie czy smakołyk dla psa odbierze jako pochwałę swojego zachowania. Co więcej, coraz częściej będzie próbował wymusić twoją uwagę skomleniem. Tymczasem to bardzo ważne, aby w procesie wychowania nauczyć pupila, że nie zawsze jest czas na wspólną zabawę.
Wyjątek od reguły – pies piszczy pod drzwiami
Jest jedna sytuacja, w której absolutnie nie powinieneś zastanawiać się, jak oduczyć psa piszczenia. To oczywiście moment, gdy pies skomli, siedząc pod drzwiami. Dzięki temu sygnalizuje swoją potrzebę wyjścia na spacer i załatwienia się. To pożądane zachowanie, którego nie można ani karać, ani ignorować. Szybka reakcja pokaże zwierzęciu, że warto sygnalizować potrzeby fizjologiczne i nie załatwiać ich w domu.
Ból fizyczny a skomlenie
Oczywiście nie można wykluczyć, że pies piszczy, ponieważ coś mu dolega. Zwróć uwagę, czy zaczyna skomleć przy dotyku w danym miejscu lub w określonych sytuacjach, np. podczas jedzenia. Nie zawsze bólowi będą towarzyszyć inne widoczne objawy, np. utykanie czy opuchlizna. Jeśli zatem nie potrafisz określić powodu piszczenia twojego pupila, udaj się do weterynarza, aby wykluczył chorobę lub uraz.
Nie zabieraj psu głosu
Pamiętaj, że całkowite oduczenie psa piszczenia jest niemożliwe, a nawet niepożądane. Jest to bowiem jedna z form komunikacji, wyrażania swoich potrzeb czy lęków. Dlatego zależnie od tego, czy twój pies piszczy w nocy, czy zostając samemu w domu, najpierw znajdź przyczynę takiego zachowania, a następnie rozwiąż problem. Wychodząc naprzeciw potrzebie psa, sprawisz, że problem nadmiernej wokalizacji zniknie.
Mialem wiele psów na wsi ,ktore mialy swoje budy na zewnatrz i żaden z nich nigdy nie pisknął nawet ,nie mowiąc już o piszczeniu….tak to jest jak sie trzyma psy w domach,w 4 scianach…dla własnego kaprysu…jak to ktoś kidyś napisal na świecie żyje 200tys wilków…i 400 milionów psów..
Pies może piszczeć również, gdy chce mu się pić. Mój piszczał przy klatce krolika, nie potrafi jeszcze pokazać na misce, bo to jeszcze szczeniak, ale popiskiwał przy klatce krolika aż w końcu do niej wlazł, bo to jedyne miejsce, gdzie było picie. A weszłam tu szukając pomocy. Warto to dodać 🙂
Być może nie napisali tego, bo pełna miska z wodą dostępna dla psa jest oczywistą rzeczą
Przebywając w miocie, piszczenie było dla niego rodzajem alarmu – piękne 🤣 Jeśli nie umiecie budować zdań imiesłowowych to tego nie róbcie! Albo zatrudnijcie copywritera, który potrafi pisać po polsku!
Nie potrzeba każdy wie o co chodzi 🤗