Jak oswoić psa krok po kroku?

Mogłoby się wydawać, że współczesne psy mają w genach przywiązanie do ludzi. A jednak każdego z nich w większym lub mniejszym stopniu trzeba oswoić. Ten proces będzie różnił się w przypadku szczenięcia, dorosłego psa, czy czworonoga adoptowanego ze schroniska. Dowiedz się, jak to zrobić, a zyskasz wiernego przyjaciela na lata.  

Praca nad relacjami 

Od tysięcy lat pies i człowiek stanowią zgrany duet. Początkowo oczywiście proces udomowienia miał związek z pracą czworonogów na rzecz ludzi, czyli polowaniem na dzikie zwierzęta oraz pilnowaniem przydomowego stada. Z czasem jednak pies przestał być jedynie zwierzęciem pracującym i zyskał miano najlepszego przyjaciela człowieka.

Wciąż jednak idealna współpraca pomiędzy psem i jego opiekunem wymaga wysiłku. Każdy kto chce wychować zrównoważonego i mądrego czworonożnego kompana, powinien nauczyć się jak oswoić psa.

Pamiętaj, że zupełnie inaczej będzie wyglądała praca ze szczeniakiem, który nie ma za sobą złych doświadczeń, niż np. z dorosłym psem adoptowanym ze schroniska. Jest to jednak ogromna satysfakcja, kiedy dzień po dniu będziesz zauważać różnice w zachowaniu twojego pupila.

Im więcej pracy poświęcisz w oswajanie psa, tym szybciej wzajemnie zrozumiecie swoje intencje. Musisz bowiem wiedzieć, że nie tylko zwierzę nauczy się funkcjonować bez strachu i agresji w świecie ludzi, ale również ty każdego dnia będziesz poszerzać swoją wiedzę na temat mowy jego ciała. Dzięki temu unikniesz wielu trudnych sytuacji.

Jak oswoić szczeniaka? 

Już trzytygodniowe szczenię należy zacząć oswajać z człowiekiem i otoczeniem. Aby proces socjalizacji przebiegał prawidłowo, powinien odbyć się między trzecim a jedenastym tygodniem życia malucha. Behawioryści są zgodni, że w tym okresie młody pies szybko przyswaja nowości i zaczyna traktować je jako naturalny element życia.

Rozpoczynając proces oswajania psa pamiętaj o tym, że dopiero około 8. tygodnia życia rozpocznie on cykl szczepień. Do tego czasu wprawdzie powinny go chronić przeciwciała, które otrzymał z mlekiem matki, ale warto zachować ostrożność i nie dopuszczać do kontaktu ze zwierzętami, których stanu zdrowia nie jesteś pewien.

Odpowiedzmy zatem na pytanie jak oswoić szczeniaka, aby wyrósł na mądrego i zrównoważonego psa.   Od pierwszych tygodni możesz zapoznawać go z różnymi rodzajami powierzchni – płytkami, dywanem czy panelami. Zabierz go również na trawę, daj pochodzić po ziemi i piasku. Chroń go jedynie przed zbyt rozgrzaną od słońca powierzchnią, psie poduszki, szczególnie szczenięce, są narażone na poparzenia.

Czworonogi mają wrażliwy nie tylko węch, ale i słuch. Wiele odgłosów może wywoływać u twojego psa strach ze względu na ostry, nieprzyjemny dźwięk. Niech od samego początku osłuchuje się z dzwonkiem i pukaniem do drzwi, dzwoniącym telefonem, dźwiękiem odkurzacza czy suszarki do włosów. Odwrażliwiaj go również na odgłosy burzy i fajerwerków. Możesz użyć nagranych dźwięków, w ten sposób będą one dla szczeniaka czymś naturalnym, czego nie trzeba się bać. Pozwól mu również zapoznać się z różnymi przedmiotami – szeleszczącym papierem, plastikowymi butelkami, czy piszczącymi gryzakami.  

A jak oswoić szczeniaka z innymi zwierzętami oraz ludźmi? W pierwszych tygodniach zaproś do swojego domu znajomych z psami. Najlepiej, aby były to zwierzęta spokojne, zrównoważone, ale różniące się od siebie wyglądem. Ze starszym szczenięciem zacznij odwiedzać różne miejsca – parki, gabinet weterynarza, mieszkania innych psiarzy. Zaznajom go również z jazdą samochodem, aby polubił ten sposób podróżowania.  

Rodzinę i znajomych poproś o pomoc w oswajaniu z ludźmi o różnym wyglądzie. Psy czasami odczuwają irracjonalny strach przed osobami w nakryciach głowy, podpierających się laską, czy kobietami w obszernych spódnicach. Od małego oswajaj czworonoga z dziećmi, które są bardziej energiczne od dorosłych.  

Ważne jest, aby każde nowe doświadczenie było dla szczeniaka przyjemne. Nie zapominaj zatem o nagradzaniu go smakołykiem oraz pochwałą. Niech widzi, że cieszy cię jego zachowanie, co wywoła pozytywne skojarzenia na przyszłość.

Jak oswoić psa ze schroniska? 

Zwierzęta, które trafiają do schroniska bardzo często mają za sobą traumatyczne doświadczenia. W wielu przypadkach można jedynie domyślać się, co je spotkało. Bicie, porzucenie, śmierć opiekuna – to pozostawia rany na psychice. Schronisko, mimo ogromnych chęci pracowników i wolontariuszy, nie zastąpi prawdziwego domu. Oswajanie psa z adopcji to proces, który w wielu przypadkach wymaga czasu i cierpliwości.  

Od czego zacząć? Przede wszystkim kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. W pierwszych dniach w nowym domu pies może być zdezorientowany. Będzie potrzebował czasu, aby przyzwyczaić się do nowego miejsca i domowników. Umieść legowisko w ustronnym miejscu, aby nikt mu nie przeszkadzał. Pamiętaj również o wysoko jakościowej karmie dostosowanej do rasy, wielkości oraz ewentualnych dolegliwości. Pies, którego wziąłeś ze schroniska, pewnie nie pachnie zbyt ładnie, ale pierwsze dni pod nowym dachem, to nie czas na zabiegi pielęgnacyjne. Gesty wykonywane podczas kąpieli czy czesania mogą wywołać u czworonoga złe skojarzenia, a jego obroną może być atak.

Staraj się budować w zwierzęciu pozytywne skojarzenia. Podawanie karmy bezpośrednio z ręki i nagradzanie za pożądane zachowanie będzie wzmacniać przywiązanie oraz zaufanie twojego nowego przyjaciela.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na stan emocjonalny zwierzęcia i odczytywać jego mowę ciała. Jeśli uznasz, że samodzielne oswajanie psa ze schroniska cię przerasta, poproś o pomoc behawiorystę.

Dziki pies – jak go oswoić? 

O ile pies adoptowany ze schroniska przeszedł już pewną drogę socjalizacji, o tyle dziki pies, którego spotkasz na swojej drodze jest pod tym względem czystą kartą. Dlatego powinieneś zachować szczególną ostrożność przy pierwszych kontaktach.

Unikaj  bezpośredniego spojrzenia, które pies może odebrać jako groźbę. Jeśli chcesz na niego spojrzeć, to jedynie kątem oka. Jako zagrożenie zwierzę może odebrać również twoją pozycję stojącą. Chcąc zachęcić je do interakcji – ukucnij. Przy każdych ruchu zachowaj spokój, gwałtowne gesty mogą przywołać złe skojarzenia. W przypadku dzikiego psa nie wiesz, jakie ma doświadczenia z ludźmi.

Chcąc oswoić bezpańskiego psa, musisz zdobyć jego zaufanie. Twoją obecność powinien zatem kojarzyć z przyjemnością, np. jedzeniem. Nie oznacza to jednak, że od razu podejdzie i będzie jadł ci z ręki. Przy pierwszych próbach pozostaw karmę i odejdź na bezpieczną odległość. Zmniejszaj dystans przy kolejnych posiłkach, ale nie rób tego zbyt szybko.  

W końcu dojdziecie do etapu, w którym będzie mógł spróbować podać jedzenie z ręki. Będzie to z pewnością ogromny powód do radości, ale staraj się opanować emocje, które mogą wystraszyć zwierzę i cofnąć cały proces oswajania.

Zdecydowałeś, że czworonóg trafi pod twój dach? To wspaniale. Pamiętaj jednak, że wciąż musisz zachować ostrożność. Zwiększaj jego zaufanie, oferując smakołyki. Wybierz mu na legowisko i miejsce posiłków spokojny kąt z dala od domowników. Niech ma możliwość spokojnej obserwacji otoczenia.

Poczekaj aż sam zacznie do ciebie przychodzić, aby nawiązać kontakt. Głaskanie zacznij od bezpiecznych stref – pod brodą, za uszami, nad zadem. Unikaj z kolei głaskania łap, brzucha czy głowy, aby zwierzę nie poczuło się zagrożone.

Dziki pies może zareagować strachem na próbę założenia obroży czy smyczy. Najważniejsze jest zachowanie spokoju. Jeśli zagonisz czworonoga do kąta, może zareagować agresywnie, ponieważ nie wie, że smycz oznacza jedynie wyjście na spacer. Z jednej strony musisz być delikatny, ale stanowczy.

Oswajanie psa = wzajemne zrozumienie 

Jak oswoić psa, aby stał się twoim najlepszym przyjacielem? Niech kierują tobą cierpliwość i troska o realizację psich potrzeb, a z drugiej strony konsekwentne wyznaczanie reguł obowiązujących w domu. Zwierzę, które otrzymuje jasne komunikaty, a jednocześnie traktowane jest z miłością, szybko zrozumie, że ma wszystko, czego potrzeba do szczęścia.  

Bianka Sawoniuk to certyfikowana petsitterka i pasjonatka szkolenia psów. W swojej pracy skupia się na stosowaniu metod pozytywnych wzmocnień. Pomaga psom utrwalać dobre zachowania, a także budować silną więź między zwierzęciem a jego właścicielem. Jej podejście opiera się na empatii, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb każdego psa, co czyni ją cenioną specjalistką w swojej dziedzinie. Prywatnie Bianka jest mamą dwójki energicznych córek, które podzielają jej miłość do zwierząt. Razem tworzą pełną życia rodzinkę, w której dużą rolę odgrywa wyjątkowy czworonóg – pies bez ogona. Jest on pełnoprawnym członkiem rodziny i doskonale odnajduje się w roli “starszego brata” dla dziewczyn, ucząc je odpowiedzialności i współczucia.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Behawiorysta dla psa radzi, Blog o psach - na temat każdego psa
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.