Popielica afrykańska – co to za gryzoń? Domowa hodowla

Gryzonie to często wybierane zwierzątka domowe – w naszych domach goszczą chomiki, świnki morskie, myszki i wiele innych gatunków tych zwierząt. Niektóre z nich – jak chomiki – są bardzo popularne. Inne natomiast – tak jak popielice afrykańskie – nie należą w Polsce do najbardziej rozpowszechnionych. Są przez to uważane za egzotyczne, ale to tylko dodaje im uroku. Co warto wiedzieć o popielicach afrykańskich?

co je popielica afrykańska?

Skąd się wzięła popielica afrykańska? 

W naturze popielica afrykańska zamieszkuje Afrykę. Zajmuje obszary na południe od Sahary, a także tereny Afryki Wschodniej. To gryzonia nadrzewne i prowadzące nocny tryb życia – podczas dnia śpią bezpiecznie ukryte na drzewach. Zazwyczaj mają bardzo mocny sen, poza tym mają zwyczaj sypiać po kilka – najczęściej zwinięte w kłębek i wtulone mocno w siebie. Przebudzają się dopiero w godzinach popołudniowo-wieczornych, najczęściej koło godziny 7-8 wieczorem i wtedy przejawiają coraz większą aktywność.

Jako zwierzęta hodowlane występują w wielu rejonach świata – są niewielkie, z wyglądu prezentują się bardzo sympatycznie, a poza tym pozwalają się oswoić, co ma ogromne znaczenie dla właścicieli. Trochę podobne do wiewiórki – choć nie mają z nią nic wspólnego pod względem genetycznym – prezentują się naprawdę przyjemnie dla oka. W Polsce nadal nie należą jeszcze do popularnych, mimo to jednak istnieje możliwość ich zakupu.

koszatniczki

Jak wygląda popielica afrykańska? 

Popielica afrykańska z wyglądu przypomina wiewiórkę, nie jest nią jednak. To mały, puchaty gryzoń, który waży około trzydziestu gramów i mierzy około 6-8 centymetrów. Drugie tyle mierzy jej ogonek – to właśnie on nadaje popieliczce sporo uroku. Jest długi i puchaty. Jest też bardzo delikatny, dlatego nigdy nie należy ciągnąć popieliczki za ogon ani ją za niego podnosić. Tak długi ogon pozwala popielicom afrykańskim na lepsze utrzymywanie równowagi na drzewach.

Popielice mają duże oczy – które są cechą charakterystyczną stworzeń, które prowadzą nocny tryb życia. Ich brzuszki są białe, a futro na pysku, przy oczach, zwane maską, jest w ciemnym kolorze. Reszta ciała porośnięta jest futrem o szarym kolorze.

Charakter popielic 

Popieliczka to stworzenie, które jest w stanie dostarczyć wiele radości. Jest zwierzęciem nocnym i budzi się dopiero w godzinach wieczornych, ale gdy już się obudzi – tryska energią i jest bardzo aktywna. To zwierzę stadne, dlatego nie może być trzymane samodzielnie. W naturze żyje w dużych rodzinach, które liczą nawet po piętnaście osobników. Bardzo chętnie i żywiołowo się ze sobą komunikują. Zwierzęta te są bardzo aktywne i szybkie. W warunkach hodowlanych potrzebują mnóstwa ruchu i odpowiednich zabawek takich jak tunele, drabinki czy kołowrotki, które pozwolą im realizować tę potrzebę.

Uwielbiają się bawić, są też w stanie wykonywać niesamowite akrobacje. Można je oswoić i nauczyć przebywania z człowiekiem, ale wymaga to cierpliwości. Jako małe stworzonka mogą też nigdy nie pozbyć się pewnej dozy nieufności – mogą być w stanie nauczyć się wchodzić na ręce człowieka i bawić się razem z nim, ale mogą nadal bardzo źle reagować na próby złapania ich.

Na czym polega hodowla popielic afrykańskich? 

Popielica w domu może być źródłem ogromnej radości – dodatkowo to nie są bardzo wymagające stworzenia, dlatego jest w stanie poradzić sobie z nimi nawet bardzo początkujący hodowca. Należy jednak pamiętać, że to żywe stworzenia i, choć są niekłopotliwe, wymagają należytej opieki.

Do trzymania popielic dużo lepsze jest terrarium. Klatka może się okazać dla nich niebezpieczna – popieliczki to małe zwierzątka, dostępne na rynku klatki mają dla nich na ogół zbyt szeroko ustawione pręty, dlatego popieliczka może uciec. Najlepsze dla nich z tego powodu są terraria – najbardziej ucieszą je te zakryte, które mają od wewnętrznej strony niewielką siateczkę. To ona pozwoli im się wspinać, co jest naturalną aktywnością tych zwierząt.

Bardzo ważne jest też odpowiednie wyposażenie – w naturze popielice afrykańskie śpią razem, zwinięte w kłębek w dziuplach w konarach drzew. Także w terrarium potrzebują one odpowiedniego schronienia – w tym celu dobrze nada się domek dla gryzoni, a nawet budka lęgowa dla ptaków. Istotne jest też odpowiednie wyposażenie – popielice afrykańskie to zwierzęta bardzo aktywne, lubią się też wspinać. Potrzebują odpowiednich zabawek i konarów, po których będą mogły biegać i wyładować swoją energię.

Żywienie popielic afrykańskich 

Żywienie popielic afrykańskich nie powinno nastręczyć większych problemów nawet bardzo początkującym hodowcom. To zwierzęta wszystkożerne, jednak w ich diecie dominuje głównie pokarm pochodzenia roślinnego. W hodowli można je żywić mieszankami ziaren przeznaczonymi na przykład dla chomików, szczurów, myszoskoczków, czy myszy – pod warunkiem, że są to produkty wysokiej jakości. Możesz też samodzielnie przygotowywać mieszanki ziaren.

Nie pogardzą też owocami i warzywami – zjedzą ogórka, marchew, kapustę pekińską czy gruszki, liczi, jabłka czy mandarynki i wiele innych. Skoro to zwierzęta wszystkożerne, nie pogardzą również pokarmem pochodzenia zwierzęcego -chętnie zjedzą gotowanego kurczaka czy indyka lub inne delikatne mięso, ale pożywią się także owadami. Nawet szarańcza może znaleźć się w ich menu, choć jest przecież niewiele mniejsza od nich.

Popielica afrykańska – podsumowanie 

Maleńkie i urocze zwierzątko rodem z Afryki – taka właśnie jest popielica. Hodowla jej w warunkach domowych nie należy do najbardziej wymagających, choć nadal trzeba zrobić wszystko, by popieliczki czuły się w terrarium jak najlepiej. Najlepiej jest trzymać od razu kilka sztuk – to zwierzątka stadne i rodzinne, osamotnione będą czuły się bardzo nieszczęśliwe.

Są wszystkożerne – w ich jadłospisie powinny znaleźć się zarówno ziarna, jak i owoce, warzywa czy pokarm pochodzenia zwierzęcego – możesz podawać mu owady karmowe, ale też kawałki kurczaka czy indyka. Są aktywne i prowadzą nocny tryb życia, dlatego trzeba liczyć się z tym, że nocami mogą być hałaśliwe.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.