Konie to piękne i fascynujące stworzenia. Nic dziwnego, że mają ogromne grono miłośników Stadniny, kluby jeździeckie, hodowle koni, trzymanie koni na własny użytek – to wszystko coś, z czym możesz się zetknąć stosunkowo często. Konie niegdyś były przecież aż tak popularne, że słynny wpis w encyklopedii Benedykta Chmielowskiego głosi „Koń, jaki jest, każdy widzi”. Faktycznie, konie towarzyszą ludziom od bardzo dawna, dlatego ludzkość miała czas poznać te zwierzęta. Jednak czy wiesz, jak śpią konie? Dlaczego robią to w określony sposób? Ile snu potrzebuje koń? Czytaj dalej!
Fascynujący sen konia
Konie to niesamowite zwierzęta. Cenione za swoją siłę, szybkość i piękny, majestatyczny wygląd. Konie wykorzystuje się na wiele sposobów, nawet pomimo tego, że ich gospodarcze znaczenie dla człowieka spadło. Konie nadal jednak towarzyszą ludziom – hodowane są do pracy i dla przyjemności. Jeździectwo nadal uważane jest za bardzo przyjemny i zdrowy sport, który pozwala nie tylko zadbać o swoje zdrowie, ale też obcować z naturą.
Warto poznać bliżej te zwierzęta. Nawet jeśli jeszcze nigdy nie widziałeś konia na żywo – być może zdobycie wiedzy na temat koni pomoże Ci podjąć decyzję o zajęciu się jazdą konną. Być może właśnie w ten sposób odnajdziesz życiową pasję.
Choć konie kojarzą się z siłą mięśni, ruchem, pracą i szybkością, nawet one muszą odpoczywać. Czy konie śpią na stojąco? Jak długo śpi koń? To tylko dwa z wielu pytań, które padają często w tym temacie. Nic w tym dziwnego, że ten temat bardzo interesuje ludzi. W końcu sen konia to naprawdę bardzo ciekawe zjawisko. Poznaj je bliżej!
Jak śpią konie?
Każde żywe stworzenie potrzebuje snu. Jest on niezbędny do regeneracji organizmu. Nie wszystkie stworzenia śpią jednak tak samo. Śpiący koń nadal jest bowiem wyczulony na niebezpieczeństwo. Nie może sobie pozwolić na bycie zaskoczonym podczas snu, bo nawet najmniejsza zwłoka mogłaby dla niego oznaczać śmierć. Dlatego zaniepokojony koń budzi się natychmiast i natychmiast też zaczyna uciekać. Nie traci czasu na orientowanie się w sytuacji – na to przyjdzie czas potem, gdy oddali się od potencjalnego lub całkiem realnego niebezpieczeństwa.
Jak śpią konie? Tak, by nie mieć problemów z zerwaniem się do ucieczki. W stadach koni nigdy nie jest też tak, że śpią wszystkie osobniki – część z nich czuwa i obserwuje otoczenie, by reszta mogła iść spać. Gdy wartownicy coś zauważą, dadzą sygnał, dzięki któremu całe stado będzie mogło się rozbiec. Dlatego konie bardzo dobrze czują się w otoczeniu swoich pobratymców – dają im oni tak potrzebne poczucie bezpieczeństwa.
Przeczytaj także: Jak oswoić konia i zdobyć jego zaufanie?
Pozycja
Jak konie śpią? Na stojąco! Dla ludzi spanie na stojąco jawi się jako coś praktycznie niemożliwego, ale dla koni to zupełnie normalny stan rzeczy. Gdy koń stoi, może od razu, na najmniejszy sygnał świadczący o niebezpieczeństwie, rzucić się do ucieczki. Bez tracenia czasu na wstawanie. A w takich przypadkach liczy się każda sekunda. Jest to możliwe, dzięki utrzymaniu odpowiedniej postawy. Podczas gdy kończyny przednie są zawsze obciążone tak samo, kończyny tylne na zmianę odpoczywają – koń potrafi przez sen odciążać jedną z kończyn.
Jednak sen na stojąco nie jest jedynym, dostępnym temu zwierzęciu. Potrafi też spać na leżąco i korzysta z tego, by odpocząć naprawdę głęboko. Na leżąco mogą spać też konie chore lub bardzo mocno zmęczone. Koń może spać na brzuchu, na boku lub przyjąć podczas snu pozycję mostkową. Uważa się, że to właśnie spanie na boku pozwala mu na najgłębszy wypoczynek.
Czas trwania snu
Dla ludzi dobry sen to taki, który trwa około 8 godzin. Dorosłym koniom natomiast w zupełności wystarczy od 2 do 5 godzin snu. W dodatku wcale nie muszą spać bez przerwy przez ten okres czasu. Zazwyczaj tego nie robią. Wolą zamiast tego wiele krótkich, kilkuminutowych drzemek. To im pozwala na zregenerowanie sił, rozluźnienie się i relaks.
Źrebięta śpią jednak o wiele dłużej – choć już kilka minut po urodzeniu źrebiątko staje na nogach i zaczyna hasać przy matce, nadal jest słabe i potrzebuje mnóstwa snu. Sen pozwoli im na zbieranie sił, a tych w okresie intensywnego wzrastania źrebię potrzebuje naprawdę dużo. Dlatego źrebak potrafi spać nawet przez 80% swojego czasu do około 3 miesiąca życia.
Konie skracają też swój czas spania, gdy ściółka jest zbyt wilgotna – nie lubią spać bowiem na wilgotnym, błotnistym i mokrym podłożu. Preferują te suche – najlepsze jest podłoże miękkie, które daje się odkształcić, ale twardym też nie pogardzą, byle było właśnie suche. Jak śpią konie zestresowane? Zdecydowanie mniej. Koń, który zmienił swoje otoczenie i stado, potrafi na jakiś czas drastycznie skrócić czas trwania snu, bo nie czuje się pewnie w nowym miejscu i w nowym towarzystwie.
Co ciekawe, konie o wiele lepiej – dłużej i mocniej – śpią podczas przebywania ze stadem, na zewnątrz. To dla nich naturalna kolej rzeczy, dlatego w takim otoczeniu są w stanie zrelaksować się bardziej niż zamknięte w boksach. Nawet jeśli boksy wydają się dużo bezpieczniejszym miejscem do spania.
Pora snu
Najczęściej konie śpią w nocy, co jest naturalne dla ich trybu życia. W ciągu dnia potrafią jednak drzemać, dlatego jeśli Twój koń lubi ucinać sobie drzemki podczas dnia, zaobserwuj kiedy robi to najczęściej i ogranicz wtedy pracę. Będzie Ci wdzięczny za możliwość relaksu i odstresowania się w najlepszych dla niego godzinach.
Śpiący koń – podsumowanie
Konie towarzyszą ludziom od wielu wieków, ale nadal kryją swoje tajemnice – na przykład te, dotyczące swojego snu. Jak śpi koń? Na ogół na stojąco, jego budowa pozwala mu na sen w takiej pozycji. Jednak zdarza im się też leżeć podczas snu – sen na leżąco pozwala im na głębszy odpoczynek.
Źrebięta do 3 miesiąca życia potrafią przespać większość dnia, jednak im koń starszy, tym mniej snu potrzebuje. Dorosły może spać nawet około dwóch godzin dziennie i będzie to dla niego wystarczające. Choć na ogół śpią około pięciu godzin na dobę. Najbezpieczniej koń czuje się wśród stada, dlatego szanse na najlepszy sen ma w gronie swoich pobratymców.