Pająki zwykle budzą mnóstwo obaw na głębokim, atawistycznym wręcz poziomie. Nasi przodkowie wykształcili w sobie strach przed pająkami, bo mogły one oznaczać dla nich śmierć. Ten strach wielu z nas przekazali w genach, dlatego sporo ludzi odczuwa go nawet w dzisiejszych czasach. Czy wiesz, jaki jest największy pająk na świecie? Uwaga! Artykuł nie nadaje się dla osób z arachnofobią!
Pająki – źródło ogromnego strachu
U wielu osób nawet zetknięcie się z niewielkim pająkiem, który – z obiektywnego punktu widzenia – jest całkowicie niegroźny, budzi ogromny strach. Arachnofobia, czyli właśnie strach przed pająkami to nadal jeden z najpopularniejszych ludzkich lęków.
Dla takich ludzi wyobrażanie sobie ogromnego przedstawiciela tego gatunku czy oglądanie zdjęć i filmów z pająkami może wywoływać ogromny dyskomfort psychiczny, w skrajnych warunkach powodować nawet napad paniki i przyczynić się do pogłębienia fobii.
Wiele osób stara się z tym żyć, po prostu unikając pająków. Część z nich próbuje walczyć ze swoim lękiem – zrozumieć jego istotę, przepracować go i zniwelować w zarodku. Spora część jednak po prostu cieszy się, że przyszło im mieszkać w kraju, w którym największy pająk na Ziemi po prostu nie występuje w naturze.
Pamiętaj, żeby nigdy nie śmiać się z cudzych lęków – dla Ciebie pająki mogą być wspaniałe i fascynujące, ale u kogoś innego wywoływać silny lęk. Dlatego nie należy nikogo w ten sposób straszyć. Zamiast tego, lepiej zająć się zgłębianiem tajemnic pająków. Na przykład dowiedzieć się, jaki jest największy pająk na świecie?
Pająki jako zwierzęta domowe
Obok ludzi z arachnofobią i sporej części społeczeństwa, której pająki raczej nie interesują, znajdują się również ich miłośnicy. Pająk jako zwierzę domowe wciąż jeszcze uważany jest za bardzo egzotyczny i ekstrawagancki wybór. Może budzić w równym stopniu fascynację, co obrzydzenie u osób, które odwiedzą dom takiego hodowcy.
Zwolennicy pająków jednak widzą w nich stworzenia fascynujące – pełne gracji i swoistego uroku. Osobniki trzymane w domach mieszkają w terrarium, w którym bardzo ważne jest, by odwzorować warunki środowiskowe, występujące w ich naturalnym środowisku. Pająki to zwierzęta dosyć wrażliwe, jeśli nie będą miały odpowiedniej temperatury lub stopnia wilgotności w terrarium, mogą to bardzo źle znosić.
Wszystkie pająki są drapieżnikami, dlatego należy wziąć to pod uwagę, aby dobrać odpowiedni sposób karmienia. Dorosłych pająków nie karmi się codziennie, w miarę potrzeby wystarczyć to robić co trzy, cztery dni. Młode osobniki możesz żywić codziennie – potrzebują sporo składników odżywczych i energii, by osiągnąć pełne rozmiary. Pająki to stworzenia nocne, dlatego karmienie najlepiej zaplanować na okres, w którym są najbardziej aktywne. W naturze też wychodzą na żer właśnie nocą. Jeśli podasz pająkowi jedzenie w dzień, może nie mieć na nie ochoty.
Przeczytaj także: Co jedzą pająki? Przewodnik pożywieniu dla miłośników pajęczaków
Największy pająk na świecie – ptasznik goliat
Największe pająki świata najczęściej znajdziesz wśród ptaszników. Jednocześnie ptaszniki bardzo często są hodowane w domach miłośników tych specyficznych zwierząt. Czy jednak wiesz, który gatunek jest tym największym?
Obecnie największy pająk na świecie to ptasznik goliat. Jednak ludzkość nadal nie odkryła jeszcze wszystkich gatunków pająków, więc za jakiś czas do świata nauki może przedostać się informacja o kolejnym, olbrzymim pająku, który właśnie został odnaleziony.
Zapomnij o niewielkich pajączkach, które snują sieć gdzieś za szafą. Ten to prawdziwy olbrzym! Jego rozmiary naprawdę potrafią zrobić wrażenie. Ptasznik goliat bowiem może ważyć nawet ćwierć kilograma, a jego wielkość sięga nawet ponad trzydzieści centymetrów!
W naturze występuje w Wenezueli, Surinamie, Gujanie Francuskiej czy w Brazylii oraz innych regionach subtropikalnej Ameryki Południowej. Samice żyją o wiele dłużej od samców – samica jest w stanie dożyć nawet siedem-dziewięć lat, podczas gdy samiec około czterech.
Ten osobnik żyje na obszarach o dużej wilgotności, najczęściej pod pniakami w wykopanych przez siebie norach, kryje się też wśród korzeni drzew.
Czy ptasznik goliat nadaje się do hodowli?
Największy pająk świata z powodzeniem może być hodowany w domu, choć wcale nie będzie to łatwe. Pierwsze wyzwanie stanowi zdobycie takiego ptasznika – podaż ptaszników goliatów jest nadal na naprawdę minimalnym poziomie.
Stworzenie mu odpowiednich warunków do życia należy do trudnych zadań. Raczej nie poradzi sobie z nim osoba, która nie ma doświadczenia z pająkami. Ten gatunek uważany jest też za pająka bardzo agresywnego. Często atakuje, syczy i wydaje mnóstwo niepokojących dźwięków, które mają przerazić przeciwnika, może nawet gryźć. Ptasznik należy do jadowitych, ale jego jad nie jest śmiertelny dla człowieka, lecz wywołuje wymioty. Samo ugryzienie jest bardzo bolesne, bo kły jadowe ze względu na swoją wielkość bez problemu rozcinają skórę.
Nadal jednak znajdują się zwolennicy tych pająków, którzy gotowi są naprawdę dużo zapłacić, by mieć ptasznika w swoim domu. Samą posturą wzbudza bowiem szacunek i rzuca się w oczy, przez co może stanowić egzotyczną ozdobą terrarium.
Największy pająk świata – podsumowanie
Pająki mogą budzić strach lub fascynację. Osoby, które się boją, za wszelką cenę unikają pająków i bardzo źle reagują na ich widok. Przy mocno rozwiniętej arachnofobii lęk może objawiać się nawet przy oglądaniu fotografii czy filmów z ich wizerunkiem. Ludzie odczuwający fascynację za to często hodują pająki w domu lub chcieliby to robić.
Największy pająk na świecie to tytuł, który należy do ptasznika goliata. Może on osiągnąć wielkość nawet trzydziestu centymetrów i ważyć aż ćwierć kilograma! W naturze występuje na subtropikalnym obszarze Ameryki Południowej – w Brazylii, na Gujanie Francuskiej czy w Wenezueli. Jest dość agresywny, ale można go hodować w domu – choć jego utrzymanie należy do bardzo wymagających.
Wszystkie zwierzęta są piękne i godne uwagi,trzeba mieć jednak do nich podejście, bawić się z nimi, wychodzić na spacer,jeżeli ktoś lubi i nie boi się np.pająków to warto go sobie zafundować, tutaj wystarczy się nie bać, regularnie karmić no i oczywiście należy pamiętać o zamykaniu terrarium 😊