Karmienie labradora – co zrobić, aby nie przytył?

Żywienie zwierząt domowych może wydawać się bardzo proste i oczywiste. Niestety tendencja do podawania psom resztek z obiadu lub przypadkowej karmy nie jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza przy psach rasowych. Karmienie labradora to bardzo odpowiedzialne zadanie, które ma wpływ na jego kondycję zdrowotną oraz dobre samopoczucie.

Labradory to duże psy, które pomimo swojej ruchliwości i skłonności do zabawy mają tendencję do tycia. To, co je labrador, ma więc bezpośredni wpływ na jego wagę, a co za tym idzie, na jego aktywność fizyczną oraz potencjalne ryzyko schorzeń. To rasa, przy której należy ściśle kontrolować ilość, częstotliwość oraz skład podawanych posiłków. Labradory posiadają bowiem genetyczne skłonności do tycia, które z łatwością mogą pojawić się przy nieodpowiedniej diecie. Nie można pozwolić sobie na przypadkowe żywienie labradora karmami, które nie spełniają jego potrzeb żywieniowych oraz które mogą prowadzić do nadwagi.

Co je labrador i w jakich ilościach?

Co i w jakich ilościach powinien jeść labrador? Karmienie tej rasy powinno odbywać się według stałych reguł. Najlepszym rozwiązaniem jest karmić labradora, podając mu dwa posiłki dziennie, rano oraz w godzinach wieczornych. Jest to wystarczająca ilość dla dużego, dorosłego przedstawiciela rasy. Nie należy ulegać wrażeniu, że duży pies potrzebuje stałego podkarmiania. Większość psów powinna jeść o regularnych porach, dostając 2-3 porcje dziennie. Większa ilość jedzenia wpływa niekorzystnie na ich przemianę materii, a w konsekwencji na ich kondycję zdrowotną. Pozostawianie nadmiaru jedzenia w misce psa nie jest więc przejawem troski, ale raczej przejawem nieznajomości zasad karmienia czworonoga.

Podobnie rzecz ma się w kwestii smakołyków oraz przekąsek. Właściciele często mają tendencję do podkarmiania swoich pupili, raz w formie nagrody, innym razem jako przejaw sympatii i miłości. Niestety smakołyki mają to do siebie, że ich skład często jest bardzo kaloryczny i tuczący, co oznacza, że należy zwrócić na nie szczególną uwagę i podawać je labradorom ze sporą rozwagą. Najlepiej pozostać przy zasadzie nagradzania psa za dobre zachowanie. Sporadyczne przekąski mają nie tylko większą wartość dla czworonoga, ale także zwiększają jego motywację do słuchania komend i poleceń. Korzyści zdrowotne są jednak najważniejszym argumentem za ograniczeniem kalorycznych smakołyków.

jak utrzymać dietę dla labradora?

Labrador – czym karmić psa, aby cieszył się dobrym zdrowiem?

Duże znaczenie dla kondycji zdrowotnej psa ma także skład karmy, którą żywi się labrador. Czym karmić tę rasę, aby jej przedstawiciele byli w dobrej kondycji i cieszyli się energią oraz dobrym samopoczuciem? Jednym z ważniejszych składników w diecie labradora jest białko pochodzenia zwierzęcego. Powinno znaleźć się ono w każdej porcji podawanej psu w ciągu dnia. Karmy takie jak na przykład ROYAL CANIN Labrador Retriever Adult są bogate w ten składnik, przez co zapewniają labradorom siłę, energię oraz dobry stan zdrowia.


Przy wybieraniu psiej karmy zawsze należy kierować się składem oraz jakością, ponieważ jest ona głównym pożywieniem zwierzaka. Zwróć również uwagę na to, aby karma była dopasowana do wieku, wagi oraz aktywności Twojego psa. Należy także wykluczyć składniki, na które pies może być uczulony. Karmy, które opierają się w dużej mierze na zbożach i konserwantach, nie są dobrym rozwiązaniem na codzienny posiłek.

Karmienie labradora – na co należy uważać?

Każdy pies, niezależnie od rasy powinien także mieć stały dostęp do świeżej wody. Jest ona niezbędna, zwłaszcza jeśli karmisz psa suchą karmą. Nie należy podawać mu jednak mleka lub innych napojów, ponieważ mogą bardzo niekorzystnie odbić się na jego zdrowiu. Uważaj także na zbyt dużą ilość kości, a przede wszystkim na małe chrząstki, którymi pies może się z łatwością zadławić. Pamiętaj również, że żaden pies nie powinien jeść czekolady, która zawiera trujące dla niego składniki.

Co więc powinien jeść labrador? Żywienie tej rasy jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Przede wszystkim trzeba pamiętać o genetycznej tendencji tych psiaków do tycia, a co za tym idzie, uważać na ilość podawanego tłuszczu. Dobra karma dedykowana labradorom zapewnia pełnowartościowy i bezpieczny dla zdrowia psa skład. Sprawia on, że Twój pupil ma energię do zabawy i cieszy się zdrowiem oraz bardzo dobrym samopoczuciem.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.