Żywienie psa to temat obejmujący nie tylko kwestię składu podawanych mu pokarmów. Istotne są także m.in.: częstotliwość karmienia, wielkość posiłków, serwowane czworonogowi przekąski czy dostęp do świeżej wody. Nie zawsze jednak opiekunowie pamiętają o tym, aby przykładać wagę do momentu karmienia. Kiedy karmić psa – przed spacerem czy po spacerze? Sprawdź!
Karmienie psa – zacznijmy od podstaw
Odpowiedni skład psiej diety, a także troska o wszelkie inne elementy związane z karmieniem czworonoga to jedne z podstawowych aspektów dbania o zdrowie, energię i dobry nastrój zwierzęcia. Jeśli chodzi o skład wspomnianych już posiłków, niełatwo jest samodzielnie przygotować taki, który spełni wszystkie potrzeby psiego organizmu. Wymaga to bowiem nie tylko dokładnego obliczenia ilości poszczególnych składników czy wielkości porcji, leczy także odpowiedniej obróbki, która sprawi, że posiłek będzie bezpieczny i dobrze przyswajany przez układ trawienny czworonoga. Konieczna jest do tego zarówno bardzo szeroka wiedza, czas wymagany do przygotowania każdego ze składników, jak i dostęp do dobrej jakości produktów. Duża część opiekunów nie ze wszystkim sobie poradzi, dlatego też poleca się serwowanie psom profesjonalnie przygotowanych karm. Przy ich wyborze należy jednak zwracać baczną uwagę, czy są to karmy pełnoporcjowe – jest to określenie gwarantujące, że w jej składzie znajdziemy wszystkie niezbędne elementy w odpowiednich ilościach i proporcjach względem siebie.
Czy postawić na karmy suche, czy mokre? Te pełnoporcjowe znajdziemy w obu wersjach i z obu należy korzystać – poleca się podawanie karm suchych i mokrych w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów. Każdy rodzaj niesie bowiem określone korzyści. Mokre ułatwiają utrzymanie odpowiedniego nawodnienia psich organizmów, a także zachowywanie szczupłej sylwetki. Pokarmy suche wspierają troskę o zęby, oczyszczając je podczas chrupania z gromadzącej się na bieżąco płytki bakteryjnej.
Warto pamiętać, że karma mokra zawiera więcej wody, przez co może szybciej napełnić pęcherz psa – wydaje się więc, że lepszym rozwiązaniem jest podawanie tego typu karmy w dzień. Nie jest to jednak obowiązkowa zasada, ponieważ i tak ostatnia przechadzka powinnna się odbyć po kolacji. W przeciwnym razie z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że nasz psi przyjaciel obudzi nas w nocy i będzie potrzebował szybkiego wyjścia. Co jednak najważniejsze w kontekście wychodzenia z czworonogiem po ostatnim posiłku, na pewno nie powinno mieć to miejsca bezpośrednio po nim.
Kiedy karmić psa – przed spacerem czy po nim?
Wielu opiekunów zastanawia się, czy należy karmić psa przed spacerem czy po nim? Nie jest to istotne, natomiast ważny jest czas, jaki upływa między posiłkami a aktywnością fizyczną zwierzęcia. Nie należy zachęcać czworonoga do wysiłku minimum godzinę po jedzeniu. Podobnie po powrocie ze spaceru jedzenie powinno zostać podane psu po co najmniej 15- lub 30- minutowym odpoczynku. Rezygnacja z takiej przerwy mogłaby doprowadzić do niebezpiecznego rozszerzenia i skrętu żołądka bądź innych trudności z układem pokarmowym.
Czym są rozszerzenie i skręt żołądka oraz na jakie objawy warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wystąpienie opisywanego tu schorzenia jest stanem ostrym, wymagającym natychmiastowej interwencji medycznej. Zazwyczaj stosuje się wtedy leczenie chirurgiczne. Niestety są to schorzenia nie tylko zagrażające zdrowiu, lecz nawet życiu psa.
Wciąż nie jest jednak jasne, który problem jest pierwotny – skręt czy rozszerzenie żołądka. Istnieją hipotezy, które podkreślają, że prawdopodobnie jest to pierwsze z wymienionych tu schorzeń, ponieważ zauważono, że u niektórych psów dochodzi do skrętu żołądka bez jednoczesnego wystąpienia jego rozszerzenia. Co więcej, badania wskazują, iż psy z opisywanymi tu problemami mają znacznie dłuższe więzadła wątrobowo-żołądkowe niż ich zdrowi odpowiednicy. Tego typu wydłużenie znacznie zwiększa ryzyko rotacji żołądka, więc wydaje się, że rzeczywiście to skręt jest pierwotną dolegliwością (dochodzi do zablokowania drożności dolnego zwieracza przełyku i odźwiernika, co uruchamia procesy prowadzące do rozszerzenia żołądka).
Są też jednak inne badania, które pokazują przeciwne zależności – najpierw występuje rozszerzenie, którego przyczyną jest wtedy prawdopodobnie aerofagia (połykanie nadmiernej ilości powietrza), co prowadzi do rozciągania się wspomnianych już więzadeł, a to predysponuje do rotacji narządu.
Niezależnie jednak od tego, co zwykle występuje pierwsze, dla opiekunów najważniejsze są skutki, jakie mogą dotknąć ich psa, a także sposoby, w jakie można zapobiec wystąpieniu tego typu problemów.
Rozszerzenie i skręt żołądka – przyczyny oraz objawy
Czy wystąpienie rozszerzenia i skrętu żołądka może być spowodowane wyłącznie brakiem odpoczynku między posiłkami a spacerem? Nie, choć jest to istotny czynnik i – co ważne – zależny od opiekunów. Możemy dbać o nawyki żywieniowe pupili i tym samym ograniczyć ryzyko opisanych tu zaburzeń. Poza unikaniem spacerów i aktywności fizycznej bezpośrednio przed i po posiłku trzeba też pracować nad eliminacją nawyku szybkiego jedzenia (jeśli dotyczy to naszego czworonoga, warto zainwestować w specjalną miskę spowalniającą) oraz ograniczyć stres przed posiłkiem i w jego trakcie. Polecane jest też rozłożenie posiłków na kilka porcji, a nie podawanie jednorazowo dużej ilości pokarmu. Co jeszcze może zwiększać ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka? Wymienić tu należy:
- wielkość rasy – psy ras dużych i olbrzymich są bardziej narażone na opisywane tu schorzenia;
- podeszły wiek;
- zwiększone stężenie gastryny w żołądku (hormon powstający m.in. właśnie w żołądku);
- i inne.
Łatwo zauważyć, że na część z wymienionych tu aspektów nie mamy wpływu. Dlatego też, nawet jeśli będziemy unikać potencjalnie niebezpiecznych w tym kontekście zachowań, warto wiedzieć, jakie objawy powinny zapalić nam czerwoną lampkę:
- mdłości,
- wymioty,
- nadmierne ślinienie się,
- powiększenie brzucha,
- niepokój i przyspieszony oddech,
- słabo wyczuwalne tętno na tętnicach obwodowych,
- bladość śluzówek,
- i inne.
Czy już wiesz, kiedy karmić psa? Przed spacerem czy po nim – podsumowanie
W świetle podanych tu informacji może zatem pojawić się myśl, że dobrym rozwiązaniem będzie karmienie psa po spacerze – owszem, choć nie bezpośrednio po powrocie z dworu. Moment odpoczynku jest niezwykle ważny dla ustabilizowania procesów odbywających się w organizmie pupila. Przez ten czas zwierzę zdąży nieco ochłonąć, złapać oddech, uspokoić emocje, co na pewno ułatwi mu jedzenie i przede wszystkim będzie korzystne dla układu trawiennego. Gdy pies jest zdyszany, może jeść łapczywie, szybko i połykać w tym czasie duże ilości powietrza, co – jak już wiemy z wcześniejszych informacji – także może predysponować do rozszerzenia żołądka. Mogą również pojawiać się wtedy nieprzyjemne dla psa gazy, wzdęcia, niestrawność, związane z tym bóle brzucha i inne tego typu trudności. A zatem, podsumowując:
- karmienie psa nigdy nie powinno mieć miejsca bezpośrednio przed wyjściem na spacer lub inną aktywnością – należy odczekać minimum godzinę od zjedzonego posiłku;
- pies nie powinien również jeść bezpośrednio po powrocie ze spaceru – należy zaczekać około 15–30 minut;
- dobrze, by posiłki nie były zbyt duże ilościowo, ponieważ to także zwiększa ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka, co więcej, im posiłek jest większy, tym dłużej należy odczekać, zanim zabierze się psa na spacer.
co to znaczy niezbyt obfity posiłek po spacerze, Płaczek /8,5/je dwa razy dziennie po 110 gr.brit cafe senior/jego waga 20_20,5kg
Na każdym opakowaniu karmy znajduje się tabela informująca o tym, jak dawkować porcje adekwatnie do wagi psa.
W przypadku tej karmy jest to odpowiednia porcja. Ewentualnie może Pan podawać mu 100 gram po spacerze co najmniej 15 minut, a drugi posiłek – 120 gram, na powyżej godzinę przed spacerem.