Koszatniczka – choroby, które mogą dotknąć naszego pupila

Koszatniczki nadal są uważane za egzotyczne zwierzątka, choć coraz częściej można je spotkać w domach. Bardzo odporna i stosunkowo rzadko chorująca – taką opinię ma właśnie koszatniczka. Choroby jednak mogą ją mimo wszystko dotknąć, więc warto się w nich orientować. Na jakie choroby jest najczęściej narażona koszatniczka i jak je leczyć? Dowiedz się – oto szczegółowe informacje!

Koszatniczka – egzotyczny pupil domowy

Za ojczyznę koszatniczek powszechnie uważane jest Chile. Zwierzaki te w swoim środowisku naturalnym żyją głównie w Ameryce Południowej. Najczęściej można je znaleźć u zbocza Andów. Upodobały sobie szczególnie wysokość 1200 metrów nad poziomem morza. To sprawia, że koszatniczka powszechnie uważana jest za zwierzątko bardzo egzotyczne. Coraz częściej jednak znajduje swoje miejsce w domach ludzi i uważana jest za niezwykle sympatyczne zwierzątko domowe.

Te niewielkie gryzonie mierzą około 20 cm, rzadko przekraczają rozmiar 40 cm. Ich ogon jest prawie tak samo długi jak ich ciało – potrafi mierzyć nawet ponad 15 cm. Koszatniczki żyjące na wolności mają z reguły brązowe umaszczenie, na którym występują jaśniejsze plamy w okolicy brzuszka, oczu, uszu i szyi. To charakterystyczne ubarwienie sierści nosi nazwę „aguti”. Przy umaszczeniu aguti również nasada włosa jest ciemna, a wierzchołek żółty.

Koszatniczki hodowlane występują w większej gamie kolorystycznej. Wszystko przez możliwość wystąpienia mutacji. Dlatego poza ubarwieniem aguti, można spotkać koszatniczki o ubarwieniu czarnym, piaskowym czy niebieskim. Występują również w kolorze kremowego aguti, a także klasycznego aguti, z tą różnicą, że plamki nie mają pigmentacji.

Tryb życia koszatniczki

Koszatniczki są aktywne głównie w dzień, a ich naturalnym środowiskiem są podziemne norki, dlatego koszatniczki trzymane w domu nadal uwielbiają kopać.

W naturalnym środowisku żyją na terenach dość ubogich w pokarm i o trudnych warunkach, dlatego cechują się wielką odpornością i z reguły rzadko chorują. Nie znaczy jednak, że nie chorują w ogóle – koszatniczka może zapaść na zdrowiu w praktycznie każdym momencie, dlatego sprawdzaj stan jej zdrowia przynajmniej raz w tygodniu. Pamiętaj też o tym, że to zwierzaki bardzo towarzyskie. Koszatniczka trzymana samotnie może zacząć z nudów, samotności i frustracji gryźć własny ogon czy wyrywać sobie sierść. To bardzo stresująca sytuacja dla koszatniczki, więc należy jej tego oszczędzić. Dlatego nie trzymaj koszatniczki samotnie – spraw jej towarzystwo, nawet tej samej płci. A jeśli zobaczysz, że zwierzak zdążył się poranić, zabierz go do lekarza weterynarii, by w rany nie wdało się zakażenie.

Koszatniczka – choroby, z którymi możesz się spotkać

Choć choroby koszatniczek występują stosunkowo rzadko, mogą dotknąć właściwie każdą koszatniczkę. Dlatego warto być na ten stan rzeczy przygotowanym. Najważniejsze dla zdrowia Twojego pupila jest przecież to, byś mógł szybko zauważyć niepokojące Cię objawy. Twoja koszatniczka nie powie Ci, jeśli się źle poczuje. Zdradzi to jednak swoim zachowaniem.

Pamiętaj, że leczenie koszatniczek na własną rękę nie jest wskazane i może Twojemu pupilowi przynieść dużo szkody. Jeśli zauważysz coś, co Cię niepokoi, udaj się ze swoim zwierzakiem jak najszybciej do lekarza weterynarii. Najlepiej poszukaj w swojej okolicy weterynarza, który wyspecjalizowany jest w gryzoniach.

Koszatniczka to bardzo specyficzne zwierzątko i zasługuje na najlepszą opiekę. Na jakie choroby może zapaść Twoja koszatniczka?

Zaćma

Zaćma u koszatniczki jest jedną z najczęściej występujących chorób. Zaćma to inaczej zmętnienie soczewki oka. Może występować samodzielnie lub być następstwem cukrzycy. W tym drugim przypadku najczęściej będziesz miał do czynienia z zaćmą obustronną. Jeśli występuje samodzielnie, możesz mieć do czynienia z zaćmą dziedziczną – chorobą, która objawia się w starszym wieku u koszatniczek.

Jeśli zauważysz, że Twoja koszatniczka zaczyna mieć problemy ze wzrokiem, a jej oczy przybrały mętny, niepokojący wygląd, koniecznie zabierz ją do lekarza weterynarii. Będą konieczne specjalistyczne badania – także pod kątem wystąpienia cukrzycy, której w przypadku zaćmy nigdy nie można do końca wykluczyć.

Jeśli Twoja koszatniczka ma zaćmę, może sobie mimo wszystko doskonale radzić. Wystarczy, że będzie przebywać w znanym sobie otoczeniu, po którym będzie się poruszać, opierając się na innych zmysłach. Zaćma może też objąć tylko jedno oko – drugie pozostawiając sprawne.

Zaćma może być kwestią genetyczną u koszatniczek. Dlatego też trudno jest się przed nią uchronić i rozpoznać, czy zwierzak – zwłaszcza w podeszłym wieku – na nią zapadnie czy jednak nie. Z tego powodu warto, byś zrezygnował z zakupu koszatniczki w sklepach zoologicznych, a zdecydował się na zakup koszatniczki z dobrej, sprawdzonej hodowli. Zaćma może być następstwem cukrzycy. Jeśli więc uchronisz zwierzaka przed tą chorobą, będzie on wolny również od zaćmy.

Bardzo duży wpływ na wystąpienie zaćmy cukrzycowej ma sposób żywienia koszatniczek. Wszelkie owoce – zarówno świeże, jak i suszone – mają dużo cukrów i powinny pojawiać się w diecie koszatniczek wyłącznie sporadycznie.

Chorób, które mogą dotknąć koszatniczkę jest bardzo wiele. Objawy są zróżnicowane, jednak w większości dominuje posmutnienie i niechęć do jedzenia. Zwierzę zakopuje się w ściółce i zmienia swój dotychczasowy rytm dnia. Ważne, by już przy pierwszych niepokojących objawach, zgłosić się z pupilem do lekarza weterynarii.

lek. wet. Hanna Pietruszka

Cukrzyca

Trudne warunki życia, jałowe tereny, mało żywności – tak można opisać obszar, na którym w naturze żyje koszatniczka. Choroby związane z niewłaściwym żywieniem w warunkach domowych pojawiają się więc stosunkowo często. Ludzie mają tendencje do rozpieszczania swoich zwierzaków i podsuwania im najlepszych kąsków. A to w przypadku koszatniczki może skończyć się rozwojem cukrzycy.

W przypadku koszatniczek do cukrzycy dochodzi w momencie przekarmienia ich pożywieniem zawierającym cukry i węglowodany. Wszystko dlatego, że koszatniczki są bardzo wrażliwe na nadmiar cukrów, więc stosunkowo łatwo zapadają na cukrzycę przy niewłaściwej diecie.

Do klasycznych objawów cukrzycy u koszatniczek zalicza się utratę masy ciała – czasami bardzo gwałtowną – a także rozwój zaćmy. Dojść może również do bardzo niebezpiecznego stłuszczenia wątroby. Pojawia się też polidypsja, czyli wzmożone pragnienie, które odczuwają wszyscy chorzy na cukrzycę i związana z tym poliuria, czyli wielomocz – nadmierne wydalanie moczu. Jeśli zauważysz u swojej koszatniczki niepokojące Cię objawy, które mogłyby wskazywać na rozwój cukrzycy, musisz przede wszystkim zmienić jej dietę. Zgłoś się też do lekarza weterynarii.

Możesz uchronić swoją koszatniczkę przed cukrzycą, jeśli będziesz karmił ją w odpowiedni sposób. Podstawa to siano i suszona zielenina, a także suszone zioła. Mieszanki dla koszatniczek i warzywa to dodatki. Owoce są zdecydowanie zbyt słodkie – i choć koszatniczka może w nich gustować, to mogą one doprowadzić do rozwoju cukrzycy. Dlatego też lepiej nie karmić jej w ten sposób.

Helmintoza

Helmintoza to choroba spowodowana obecnością pasożytów. Wywołują ją helminty, które dzielą się między sobą między innymi na nicienie i płazińce. Jedna dotknięta pasożytami koszatniczka może szybko zarazić inne koszatniczki, bo pasożyty będą się rozmnażać i szukać nowych żywicieli.

Koszatniczka dotknięta helmintozą może całkowicie stracić apetyt lub wręcz przeciwnie – cierpieć na napady ogromnego głodu. Mogą wystąpić również zaparcia lub biegunki. Koszatniczka może być też bardzo osowiała lub zachowywać się niezwykle nerwowo. Może przy tym też zgrzytać zębami.

Jeśli zauważysz niepokojące Cię objawy, natychmiast odseparuj koszatniczkę od innych. Uważaj też na siebie – robaczyca może przenieść się ze zwierzęcia także na ludzi. Dlatego nie zwlekaj i zabierz koszatniczkę natychmiast do lekarza weterynarii.

Choroby koszatniczek – podsumowanie

Koszatniczki to egzotyczne zwierzaki, które coraz częściej goszczą w ludzkich domach. W warunkach naturalnych żyją na zboczach And w Ameryce Południowej, a za ich ojczyznę uważa się Chile. Trudne warunki życia ukształtowały te zwierzaki – są one bardzo odporne i przez to rzadko chorują. Są bardzo rodzinne, dlatego lepiej dla ich zdrowia i samopoczucia nie trzymać ich pojedynczo.

U koszatniczek mogą jednak wystąpić choroby, które bardzo często wynikają z niewłaściwej diety. Biegunka, cukrzyca i towarzysząca jej zaćma mogą być następstwami niewłaściwego karmienia. Najczęściej koszatniczki atakowane są przez nicienie oraz tasiemce. Jeśli chcesz zadbać o dobrą dietę swojej koszatniczki, w naszym sklepie ZooArt znajdziesz najlepsze karmy dla gryzoni. Pamiętaj też o stałym dostępie do świeżej wody.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Zdrowie
Popularne wpisy
10 komentarzy do “Koszatniczka – choroby, które mogą dotknąć naszego pupila
  • Avatar

    Dzień dobry mam już 3 letnią koszatniczke i zauważyłam od kilku dni ze jest bardzo osłabiona i bardzo powoli chodzi.Zauważyłam też ze wypadł jej dolny ząbek,a u góry ma za bardzo przerośnięte zęby.Ma wapienko i nie rozumiem o co może chodzić czy macie jakieś rady co zrobić? Bardzo sie martwie

    • Moderator ZooArt

      Dzień dobry! 😟
      Brzmi to, jakby Twoja koszatniczka miała problem z zębami, co jest dość powszechne u gryzoni. Przerośnięte zęby mogą sprawiać trudności z jedzeniem i powodować ból, co tłumaczyłoby osłabienie. Ważne jest szybkie działanie – najlepiej odwiedzić weterynarza, który specjalizuje się w małych zwierzętach. Weterynarz może przyciąć zęby, co przyniesie ulgę Twojej koszatniczce. Nie zapomnij też sprawdzić jej diety, czy dostaje wystarczająco twardego pokarmu do ścierania zębów. Trzymam kciuki za szybką poprawę! 🍀🐭

    • Moderator ZooArt

      Witam! Jeśli zauważyłeś pomarańczowe plamki na grzbiecie Twoich koszatniczek, istnieje kilka potencjalnych przyczyn, które mogą to wyjaśnić:
      – Zabrudzenie lub barwnik z jedzenia: Koszatniczki mogą czasami pobrudzić się jedzeniem, szczególnie jeśli jedzą coś, co może zostawiać kolorowe ślady, jak marchewka czy inne barwne warzywa i owoce.
      – Zmiana barwy futra: W niektórych przypadkach, zmiana koloru futra może być naturalna, szczególnie jeśli plamki nie wydają się być powiązane z żadnymi innymi objawami.
      – Problemy skórne: Możliwe, że plamki są wynikiem problemów skórnych, takich jak infekcje, grzybice, czy alergie. W takim przypadku, skóra wokół plamek może być podrażniona, zaczerwieniona, lub może występować wypadanie sierści.
      – Problemy zdrowotne: W rzadkich przypadkach, zmiany w kolorze futra mogą sygnalizować problemy zdrowotne. Na przykład, niektóre choroby wątroby mogą powodować zmiany w pigmentacji skóry i sierści.

      Jeśli plamki są nowe i nie jesteś pewien ich pochodzenia, najlepiej skonsultować się z weterynarzem, szczególnie jeśli zauważysz jakiekolwiek inne niepokojące objawy, takie jak zmiany w zachowaniu, apetycie, aktywności czy wyglądzie skóry. Weterynarz specjalizujący się w małych zwierzętach będzie mógł dokładnie zbadać Twoje koszatniczki i zalecić odpowiednie działania.

  • Avatar

    POMOCY! Moja koszatniczka jest bardzo osłabiona, troszeczkę kuleje i bardzo powoli chodzi wygląda jak by ledwo żyła. Co zrobić? Proszę o szybką odpowiedź

    • Moderator ZooArt

      Jeśli Twoja koszatniczka jest bardzo osłabiona, kuleje i wydaje się, że jest w bardzo złym stanie, konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań. Oto kilka kroków, które możesz podjąć:
      – Natychmiastowa izolacja: Jeśli masz więcej niż jedną koszatniczkę, odizoluj chory osobnik od reszty, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ewentualnej choroby lub infekcji.
      – Kontrola temperatury: Upewnij się, że środowisko, w którym przebywa koszatniczka, jest odpowiednio ciepłe. Koszatniczki są zwierzętami pochodzącymi z obszarów o chłodniejszym klimacie, więc nagła zmiana temperatury może im zaszkodzić. Upewnij się, że temperatura jest stabilna i komfortowa dla koszatniczki.
      – Weterynarz: Natychmiast skonsultuj się z weterynarzem specjalizującym się w małych zwierzętach egzotycznych. Osłabienie i trudności w poruszaniu się mogą być objawami poważnych problemów zdrowotnych, takich jak infekcje, urazy lub choroby.
      – Zadbaj o nawodnienie: Jeśli koszatniczka jest osłabiona, może być odwodniona. Możesz spróbować podać jej trochę wody za pomocą strzykawki bez igły lub specjalnej pipety do małych zwierząt. Jednak nie próbuj karmić jej pokarmem ani nie dawaj leków bez konsultacji z weterynarzem.
      – Usunięcie stresu: Staraj się utrzymać spokojne i ciche otoczenie dla koszatniczki. Stres może tylko pogorszyć jej stan.
      – Monitorowanie: Śledź stan koszatniczki przez cały czas i reaguj na wszelkie zmiany lub pogorszenie jej stanu.

      Pamiętaj, że czas jest kluczowy, jeśli chodzi o opiekę nad chorym zwierzęciem. Skonsultuj się jak najszybciej z weterynarzem, aby uzyskać profesjonalną ocenę stanu koszatniczki i odpowiednie leczenie.

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Czy koszatnice towarzyszą także inne objawy, takie jak apatia i brak apetytu? Takie zachowanie może być przyczyną choroby, najlepiej udać się wraz z koszatniczką do lekarza weterynarii, który obejrzy zwierzę i postawi właściwą diagnozę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.