Notice: Undefined offset: 1 in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259 Notice: Trying to get property 'parent' of non-object in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259

Barry – najsłynniejszy pies ratownik

Psy towarzyszą ludziom już od tysięcy lat. Od tysiącleci też chronią ludzi i ich dobytku. To się nie zmieniło na przestrzeni wieków. Pies ratownik to obraz, który jest utrwalony w umyśle każdego człowieka. Jednym z najsłynniejszych psów ratowniczych z całą pewnością jest bernardyn Barry. Pies, który dorobił się nawet swojego pomnika i legendy, która rozgrzewa ludzkie serca już od wieków. Poznaj go bliżej.

Psi ratownicy – ratują ludzkie życie już od setek lat

Psi ratownicy to nie jest współczesny wymysł. Psy szkolone były do poszukiwania ludzi i ratowania im życia już wieki temu. Każdy kojarzy ten obraz: bernardyn-ratownik z beczułką przytwierdzoną do obroży dzielnie przemierza górskie przełęcze w poszukiwaniu ludzi. Pies ratowniczy, co prawda, nie nosił przy sobie beczułki wypełnionej alkoholem, jednak sam obraz jest dość prawdziwy – psy od wieków szukały zaginionych ludzi w górach.

Pies ratownik górski nigdy nie przemierzał też gór samotnie, wbrew legendzie. Zawsze robił to z ludźmi i innymi psami-ratownikami. A jednym z takich psów był bernardyn Barry. Być może rzeczywistość nie jest taka jak legenda – nadal jednak to pies-bohater, którego warto poznać.

Barry – najsłynniejszy pies ratownik

Najsłynniejszym psem-ratownikiem górskim bez wątpienia jest Barry. Pies, który żył w latach 1800-1814 i służył w schronisku na Przełęczy Świętego Bernarda w Alpach. Mówi się, że uratował łącznie czterdzieści osób.

Ludzie w tamtych czasach często gubili się w górach – zbaczali z trasy i nie byli w stanie odnaleźć drogi podczas śnieżnej zamieci i innych załamań pogody. Właśnie dlatego szkolono psy, by były zdolne ich odnajdywać i sprowadzać bezpiecznie do schroniska, gdzie mogli otrzymać pomoc.

Pies Barry służył na przełęczy przez dwanaście lat. W tym czasie przypisuje mu się samodzielne odnalezienie i uratowanie życia czterdziestu osób, które zgubiły się w górach. Gdy pies zestarzał się na tyle, że nie był już w stanie pełnić służby, został przeniesiony do Berna. Tam dożył u boku swojego nowego opiekuna do końca swoich dni. W 1814 zmarł z przyczyn naturalnych.

Legenda jego śmierci

W 1899 roku najsłynniejszy pies ratownik doczekał się swojego pomnika. Wystawiony został w Paryżu. Przedstawia ogromnego psa, do którego ufnie tuli się uratowane przez niego dziecko – niesione przez psa na potężnym grzbiecie.

Na cokole widnieje napis: Barry z Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda, Uratował czterdziestu ludziom życie, Zabił go czterdziesty pierwszy. Napis ten nawiązuje do legendy o życiu i śmierci Barry’ego.

Zgodnie z legendą pies miał spotkać swój koniec na Przełęczy Świętego Bernarda podczas wykonywania swoich obowiązków. Próbował wyratować spod lawiny żołnierza, który ugrzązł w śniegu. Nawet udało mu się do niego dokopać, jednak ten w szoku pomylił psa z wilkiem. Przerażony, że zostanie rozszarpany i zamordowany przez wilka, dźgnął psa śmiertelnie bagnetem.

Legenda ta jest bardzo silna i rozpala ludzkie umysły. Podważona jednak została przez szwajcarskiego kynologa, Alberta Heima. Ten uczony zwrócił także uwagę na to, że legenda o uratowanym dziecku, które wczepiło się w obrożę Barry’ego, też niekoniecznie jest prawdziwa. Jej pierwsza wersja pojawiła się na lata po śmierci Barry’ego, bo dopiero w 1840 roku.

Mimo wszystko Barry to pies godny zapamiętania. Słusznie cieszy się opinią legendarnego psiego ratownika, bo jego zasługi są bezsprzeczne.

Barry – legendarny górski ratownik. Podsumowanie

Pies ratownik to koncept znany każdemu człowiekowi. Psy są wykorzystywane i celowo trenowane do ratowania życia ludzkiego już od średniowiecza. Już wtedy wyciągały ludzi spod lawin i znajdowały zagubionych w górach wędrowców.

Jednym z najsłynniejszych psich ratowników jest pies Barry. Znalazł on swoje miejsce nawet w muzeum – najpierw umieszczono tam jego wypchane ciało, gdy pies zmarł z przyczyn naturalnych, a potem odlew. W Paryżu stoi też jego kamienny pomnik.

Barry’emu przypisuje się uratowanie aż czterdziestu zagubionych w górach osób, które wyciągał spod lawin i sprowadzał do schroniska na Przełęczy Świętego Bernarda. Według legendy oddał życie na służbie. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie jest to zgodne z prawdą – chociaż w niczym nie ujmuje to zasługom Barry’ego.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Historie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.