Kot Ashera to rasa mruczków, która uchodzi za najdroższe koty świata – poznaj cenę, hodowle i ich popularność na świecie

Kot ashera to rasa hybrydowa, która łączy cechy kota domowego z afrykańskim serwalem. Taka mieszanka umieściła asherę na szczycie listy najbardziej ekskluzywnych kotów. Stawiając go obok innych unikatowych ras takich jak chausie, khao manee czy kota savannah. Każdy z nich przyciąga uwagę swoją niezwykłością, ale ashera wyróżnia się nie tylko wyjątkowym pochodzeniem i imponującym, dzikim wyglądem, lecz także astronomiczną ceną, otóż ten mruczek, zyskał miano najdroższego kota na świecie. Przekonaj się czym jeszcze może Cię zaskoczyć ta rasa.

Kot ashera

Opis rasy kot ashera

Kot ashera nie należy do spisu Federacji Międzynarodowej Felinologicznej (FIFe). Ta unikalna i kontrowersyjna rasa pozostaje poza oficjalnym uznaniem przez najbardziej wpływowe organizacje felinologiczne na świecie. Wśród nich znajdują się:

 • Stowarzyszenie Miłośników Kotów (Cat Fanciers’ Association – CFA),
 • Międzynarodowe Kocie Stowarzyszenie (The International Cat Association – TICA),
 • Stowarzyszenie Amerykańskich Miłośników Kotów (American Cat Fanciers Association – ACFA),
 • Kanadyjskie Kocie Stowarzyszenie (Canadian Cat Association – CCA),
 • Rada Zarządzająca Miłośników Kotów (Governing Council of the Cat Fancy – GCCF),
 • Światowa Kocia Federacja (World Cat Federation – WCF).

Brak akceptacji przez te organizacje podkreśla kontrowersyjność i niezwykłość rasy ashera. Jednocześnie sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej pożądana wśród miłośników egzotycznych zwierząt.

Historia rasy ashera

Kot ashera to jest stosunkowo nowa rasa, która została stworzona przez firmę Lifestyle Pets, w 2006 roku, przez skrzyżowanie kota domowego z dzikim serwalem. W programie hodowlanym oprócz skrzyżowania kota domowego z afrykańskim serwalem wykorzystano również geny bengalskie. Hybrydę kota domowego z dzikim kotem bengalskim, pochodzącym z południowo-wschodniej Azji. Nazwa rasy nawiązuje do starożytnej semickiej bogini Ashery. Jednak wkrótce zmieniono nazwę na Allerca, сo miałoby wskazywać osobom uczulonym na koty, że rasa wykazuje cechy hipoalergiczności. Tłumaczono je obniżonym poziomem białka Fel d 1. Jednak ABC News ujawniło, że firma miała odmawiać sprzedaży przedstawicieli tej rasy osobom z silną alergią na koty, a obiecane osobniki hipoalergiczne okazały się powiększonymi kotami Savannah, co zostało potwierdzone badaniami DNA. W wyniku tych kontrowersji, allerca, obecnie nie jest już dostępna.

Popularność rasy ashera, mimo kontrowersji, rozprzestrzeniła się na wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, Rosję, i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Gdzie szczególnie cenione są za swoją egzotyczną urodę i prestiż. W Polsce, chociaż rasa jest znana wśród miłośników kotów, jej popularność nie jest tak wysoka. Tak jak w wyżej wymienionych krajach, głównie z powodu wysokiej ceny i niedostępności.

Kot ashera

Kot ashera – wygląd hybrydy kota domowego i serwala

Kot ashera robi piorunujące wrażenie swoim wyglądem, łączy w sobie cechy dzikiego przodka i domowego mruczka. Co zdecydowanie wyróżnia go na tle innych ras. Ze względu na fakt, że ashera jest po prostu większą wersją rasy savannah, to przedstawimy cechy typowe dla savannah, oferujące wgląd w ich wspólną, wyjątkową naturę.

Jakie są rozmiary i waga kotów ashera?

Koty te osiągają imponujące rozmiary, z wagą dochodzącą od15 do 20 kg i długością ciała przekraczającą 120 cm, co nadaje im majestatyczny wygląd.

Jak wygląda głowa, oczy i uszy ashery?

Głowa jest mała w stosunku do ciała.Tworzy trójkąt równoboczny, który w połączeniu z dużymi, wysoko osadzonymi uszami zaokrąglonymi na końcach oraz średniej wielkości oczami ustawionymi pod lekko osłoniętymi brwiami, podkreśla dziki charakter tych kotów.

Czym charakteryzuje się szyja i sylwetka ashery?

Szyja jest długa i smukła, a sylwetka długiego, dobrze umięśnionego ciała z wyraźnymi łopatkami i zaokrąglonym zadkiem uzupełnia wizerunek atletycznej budowy.

Jakie są cechy kończyn i ogona ashery?

Kończyny są dłuższe niż przeciętnie, dobrze umięśnione – tylne nieco dłuższe niż przednie. Ogon ma średnią długość, kończy się między stawem skokowym, a ziemią.

Jaka jest długość i gęstość futra ashery?

Futro może być krótkie do średniej długości, o dobrej substancji i nieco szorstkiej fakturze. Strażne włosy są szorstkie, przykrywają miększy podszerstek. Plamy mają wyraźnie miększą teksturę niż włosy okrywowe.

Jakie umaszczenia są dopuszczalne?

Dopuszczalne umaszczenia to:

 • czarny,
 • brązowy (czarny) cętkowany tabby,
 • czarny srebrny cętkowany tabby,
 • czarny dymny.

W każdym z tych umaszczeń sierść powinna być gęsta, z wyraźnie zaznaczonymi, ciemnymi plamami o kolorze czarnym lub brązowym, co dodaje kotom ashera jeszcze więcej dzikości i elegancji.

Kot ashera

Przygotowanie do wystawy ashery

Koty rasy ashera, ze względu na brak oficjalnego wzorca i nieuznanie przez główne federacje felinologiczne, mogą wziąć udział w konkursach i wystawach organizowanych przez kluby oraz stowarzyszenia akceptujące unikalne i egzotyczne rasy kota. Takie wydarzenia często oferują kategorie dla kotów domowych lub specjalne pokazy dla hybryd, gdzie oceniane są ich wyjątkowość, kondycja fizyczna oraz osobowość.

Jak przygotować sylwetkę kota rasy ashera do wystawy?

Przygotowanie sylwetki kota rasy ashera należy rozpocząć od zapewnienia mu odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej, aby utrzymać jego muskulaturę w doskonałej kondycji oraz zapewnić idealną wagę. Zdrowa dieta, bogata w składniki odżywcze, wspomaga piękno futra i ogólne samopoczucie kota.

Jak przygotować okrywę włosową kota rasy ashera?

Przygotowanie okrywy włosowej kota tej rasy to kluczowy element przed wystawą. Regularne szczotkowanie, by pozbyć się martwych włosów i zapobiegać kołtunieniu, jest niezbędne. Warto również zainwestować w profesjonalne produkty do pielęgnacji futra, które podkreślą jego naturalny blask i teksturę. W dniu poprzedzającym wystawę, delikatna kąpiel z użyciem szamponu dla kotów o krótkiej sierści może dodać futru dodatkowej miękkości i połysku.

Jak przygotować kota rasy ashera w dniu wystawy i jak go prezentować?

W dniu wystawy ashera należy zadbać o jego spokój i dobry nastrój. Transport do miejsca wystawy powinien być jak najmniej stresujący, dlatego zaleca się używanie wygodnego transporterka oraz wcześniejsze przyzwyczajanie kota do podróży. Samo prezentowanie kota wymaga spokoju i pewności siebie – należy umieć właściwie trzymać kota, tak by wyeksponować jego najlepsze cechy oraz umożliwiać sędziom i publiczności podziwianie jego wyjątkowego wyglądu i elegancji. Warto również pracować nad socjalizacją mruczka, aby bez problemu tolerował obecność obcych osób i innych kotów, co jest istotne podczas takich wydarzeń.

W dniu wystawy ashera należy zadbać o jego spokój i dobry nastrój. Transport do miejsca wystawy powinien być jak najmniej stresujący, dlatego zaleca się używanie wygodnego transporterka oraz wcześniejsze przyzwyczajanie kota do podróży. Samo prezentowanie kota wymaga spokoju i pewności siebie – należy umieć właściwie trzymać kota, tak by wyeksponować jego najlepsze cechy oraz umożliwiać sędziom i publiczności podziwianie jego wyjątkowego wyglądu i elegancji. Warto również pracować nad socjalizacją mruczka, aby bez problemu tolerował obecność obcych osób i innych kotów, co jest istotne podczas takich wydarzeń.

pielęgnacja oczu i uszu kota

Pielęgnacja kota ashery

Pielęgnacja kota rasy ashera jest stosunkowo łatwa, choć jak w przypadku każdej rasy, wymaga regularności i zwrócenia uwagi na specyficzne potrzeby zwierzęcia. W zależności od długości i gęstości futra, wymagana może być częstsza lub rzadsza pielęgnacja.

Czym i jak często należy szczotkować futro kota rasy ashera?

Futro kota ashera należy szczotkować regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, używając do tego celu szczotki z miękkim włosiem lub gumowej rękawicy do usuwania martwych włosów i utrzymania futra w dobrej kondycji. Regularne szczotkowanie pomaga także w minimalizowaniu linienia i utrzymaniu czystości w domu.

Jak często należy myć futro kota rasy ashera i czym?

Kąpiele powinny być rzadkie, ograniczone do sytuacji, gdy kot jest szczególnie brudny lub wtedy, kiedy są zalecone przez lekarza wetynarii. Używaj delikatnych szamponów przeznaczonych dla kotów, pamiętając, by dokładnie spłukać wszelkie środki czyszczące, aby uniknąć podrażnień skóry. Ważne jest, aby po kąpieli dokładnie osuszyć futro zwierzęcia, szczególnie w chłodniejszych miesiącach.

Jakie akcesoria są konieczne do pielęgnacji kota rasy ashera?

Aby zapewnić kotu rasy ashera odpowiednią pielęgnację, niezbędne są specyficzne akcesoria. Oto lista kluczowych przedmiotów, które każdy opiekun powinien mieć w swoim wyposażeniu:

 • szczotka z miękkim włosiem lub gumowa rękawica do sierści,
 • delikatny szampon dla kotów,
 • zestaw do czyszczenia uszu,
 • łagodny płyn do oczu,
 • pasta do zębów i szczoteczka dla kotów,
 • obcinaczka do paznokci,
 • preparaty przeciw pasożytom.

Jakie są podstawowe czynności pielęgnacyjne ashery?

Aby utrzymać kota rasy ashera w doskonałej kondycji, konieczne jest regularne wykonanie szeregu podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Oto co należy robić:

 • uszy – regularnie sprawdzaj i czyść uszy kota, używając łagodnego płynu czyszczącego, aby zapobiegać nagromadzeniu woskowiny i infekcjom,
 • okolice oczu – delikatnie usuwaj wszelkie wydzieliny z okolic oczu, używając miękkiego, wilgotnego wacika,
 • zęby – regularnie szczotkuj zęby kota specjalną pastą do zębów dla kotów, by zapobiegać chorobom dziąseł i złemu oddechowi,
 • pazury – obcinaj pazury kota co kilka tygodni, aby zapobiegać ich załamywaniu się i zaplątywaniu w materiały,
 • okolice intymne – utrzymuj czystość okolic intymnych kota, szczególnie jeśli ma długie futro, aby zapobiegać infekcjom,
 • ogon – regularnie sprawdzaj i szczotkuj ogon, aby uniknąć kołtunów i utrzymać go w dobrej kondycji,
 • ochrona przeciw pasożytom i kleszczom – regularnie stosuj preparaty przeciwko pchłom, kleszczom i innym pasożytom zewnętrznym, aby zapewnić kotu ochronę i komfort.

Pielęgnacja kota rasy ashera wiąże się z regularnymi czynnościami, które pomagają utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie zwierzęcia.

Kot ashera – charakter

Podczas tworzenia rasy ashera, dążono nie tylko do uzyskania kota hipoalergicznego, ale także takiego, który odznaczałby się przyjaznym charakterem w stosunku do wszystkich. Mimo że ashera jest w dużej mierze identyfikowany jako kot savannah, jego cechy charakteru reklamowano jako bardziej „psie” – są lojalne, przywiązane i podatne na tresurę.

Jakie usposobienie mają koty ashera?

Koty tej rasy są opisywane jako aktywne, pełne energii i ciekawskie, co sprawia, że potrzebują stałej uwagi i interakcji ze strony opiekuna. Są również bardzo towarzyskie, nie lubią być same i mogą źle znosić samotność. Charakteryzują się także dość dużą wokalizacją, co jest ich sposobem na komunikowanie swoich potrzeb i emocji.

Czy koty ashera mają skłonność do ucieczek? Co lubią, a czego nie lubią robić?

Koty rasy ashera, ze względu na swoje dzikie geny, mogą wykazywać skłonność do ucieczek, zwłaszcza jeśli nie znajdą w domu wystarczającej ilości stymulacji. Uwielbiają zabawy, które angażują ich ciało i umysł, takie jak aportowanie piłeczki czy pływanie. Mniej entuzjastycznie odnoszą się do długotrwałej bezczynności.

Czy ashery są odpowiednie dla dzieci i osób starszych? Jakie jest ich zachowanie wobec gości i innych zwierząt domowych?

Koty ashera mogą być doskonałymi towarzyszami dla starszych dzieci, gotowych na wspólne zabawy i przygody. Dla seniorów mogą stanowić wyzwanie ze względu na swoją aktywność i potrzebę stałej uwagi. Wobec gości zazwyczaj są przyjazne, choć ich reakcja może zależeć od indywidualnego temperamentu. Co do innych zwierząt domowych, w tym kotów i psów, ashery mogą dobrze się z nimi dogadywać, pod warunkiem odpowiedniej socjalizacji od najmłodszych lat.

Warto jednak pamiętać, że charakter kotów rasy ashera może znacząco różnić się w zależności od pokolenia i proporcji genów serwala. Koty z pierwszych pokoleń, bliższe dzikiemu dziedzictwu, mogą być mniej towarzyskie i mieć silniejsze instynkty łowieckie. Niewłaściwa socjalizacja może skutkować ich zdziczeniem i agresją, co może stanowić wyzwanie dla opiekunów.

Kot ashera

Wychowanie kotów ashera

Koty rasy ashera najlepiej czują się w domach, gdzie mogą znaleźć własny kąt i cieszyć się pewną dozą niezależności. Mimo że przedstawiciele rasy ashera nie charakteryzuje nadmierna skłonność do ucieczek, ze względu na ich inteligencję i zamiłowanie do eksploracji, kluczowe jest zabezpieczenie domu przed potencjalnymi ucieczkami.

Jak ważna jest odpowiednio duża woliera dla kota rasy ashera?

Koty rasy ashera wymagają nie tylko domu, który umożliwi im eksplorację i cieszenie się pewną dozą niezależności, ale także odpowiednio dużej woliery. Ze względu na ich zdolność do pokonywania wysokich ogrodzeń oraz instynktowną potrzebę znaczenia terytorium, solidna woliera zapewni bezpieczne środowisko dla tych energicznych i ciekawskich zwierząt. Stworzenie kotu bezpiecznego miejsca do zabawy i odpoczynku na świeżym powietrzu jest kluczowe dla jego fizycznego i psychicznego zdrowia. Umożliwia mu jednocześnie zachowanie naturalnych instynktów w kontrolowanych warunkach.

Jakie akcesoria są niezbędne dla kotów rasy ashera?

W wychowaniu i codziennej opiece nad kotem rasy ashera nie może zabraknąć szeregu akcesoriów, które nie tylko zapewnią mu bezpieczeństwo, ale i urozmaicą jego codzienność:

 • dwie miski – jedna na pokarm, druga na wodę, zapewniająca stały dostęp do świeżej wody i karmy,
 • smycz i szelki na spacer – umożliwiają bezpieczne wyprowadzanie kota na zewnątrz, co jest szczególnie ważne dla aktywnych kotów tej rasy,
 • obroża dla kota – może pomóc w identyfikacji kota, jeśli wydostanie się na zewnątrz,
 • obcinaczki do pazurków – niezbędne do utrzymania pazurów w dobrej kondycji, co jest ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa kota oraz domowników,
 • szczotka i inne akcesoria do pielęgnacji – pomagają w utrzymaniu futra w dobrej kondycji i minimalizują linienie,
 • kuweta – zapewnia odpowiednie miejsce do załatwiania potrzeb,
 • transporter – niezbędny do bezpiecznego transportu kota, np. do lekarza weterynarii,
 • zabezpieczenie okien i balkonu – zapobiega ucieczkom i wypadkom,
 • drapak – umożliwia kotu pielęgnację pazurów i pomaga w zaspokajaniu jego naturalnych instynktów,
 • zabawki dla kota – dostarczają rozrywki i stymulacji umysłowej, są niezbędne dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej kota,
 • legowisko – zapewnia wygodne i bezpieczne miejsce do odpoczynku.

Te akcesoria służą nie tylko zaspokojeniu podstawowych potrzeb kota, ale również wzmocnieniu więzi między kotem a jego opiekunem. Zapewniają mu szczęśliwe i zdrowe życie w ludzkim towarzystwie.

Nauka czystości kota

Szkolenie ashery na grzecznego mruczka

Koty rasy ashera, pomimo niezależnego charakteru, wykazują się dużą inteligencją. Nie są to zwierzęta oporne na naukę, jednak ich szkolenie wymaga cierpliwości i konsekwencji. Z tego powodu mruczek potrzebuje zastosowania odpowiednich metod treningowych, dzięki którym będzie mógł opanować wiele umiejętności.

Czy koty rasy ashera są podatne na naukę?

Tak, koty rasy ashera są podatne na naukę, choć ich niezależny charakter może wydawać się przeszkodą. Klucz do sukcesu leży w pozytywnym wzmocnieniu i konsekwentności.

Jakich zachowań i sztuczek można nauczyć kota tej rasy?

Koty tej rasy mogą nauczyć się wielu rzeczy, w tym:

 • chodzenia na smyczy – ashery mogą nauczyć się spacerować na smyczy i szelek, co jest świetnym sposobem na bezpieczne odkrywanie zewnętrznych przestrzeni,
 • używania kuwety – choć to podstawowa umiejętność, ważne jest, aby od małego uczyć kota korzystania z kuwety,
 • aportowania – podobnie jak psy, ashery mogą nauczyć się aportowania zabawek, co stanowi świetną formę zabawy i ćwiczeń,
 • wykonywania prostych komend – takich jak „siad”, „leżeć” czy „czekaj”, co może być pomocne w codziennym życiu i zwiększyć bezpieczeństwo kota.

Dlaczego pochwały działają, a kary są szkodliwe?

Pochwały i pozytywne wzmocnienie dobrze wpływają na koty ashery, ponieważ wzmacniają pożądane zachowanie, dzięki nagrodom, które sprawiają, że kot jest bardziej skłonny do jego powtarzania. Natomiast kary mogą prowadzić do strachu, nieufności i potrafią zaszkodzić relacji kota i opiekuna.

Rola smaczków treningowych

Smaczki treningowe odgrywają kluczową rolę w procesie szkolenia, są potężną nagrodą i motywacją dla kota. Ważne jest, aby używać ich umiejętnie i nie przesadzać z ilością, aby nie prowadzić do nadwagi u swojego pupila.

Podsumowując, szkolenie kota rasy ashera wymaga cierpliwości, konsekwencji, a także pozytywnego wzmocnienia. Pochwały i smaczki treningowe są nieocenionymi narzędziami w procesie nauki, pozwalającymi na skuteczne szkolenie kota na grzecznego towarzysza.

Akcesoria na spacer dla kota - Sklep Zoologiczny Zooart

Hodowla kotów rasy ashera

Koty ashera to przedstawiciele rzadkiej rasy, której nie da się łatwo kupić, głównie ze względu na to, że firma Lifestyle Pets, odpowiedzialna za ich „stworzenie”, zaprzestała sprzedaży już jakiś czas temu. Mimo to, istnieje możliwość nabywania kotów, które wcześniej zostały sprzedane przez wspomnianą firmę, ale do ich zakupu należy podchodzić z dużą ostrożnością, aby uniknąć oszustw.

Jak ustalić, czy ashera pochodzi z wiarygodnego źródła?

Aby upewnić się, że kot pochodzi z wiarygodnego źródła, warto prosić o dokumentację potwierdzającą pochodzenie zwierzęcia, w tym wyniki testów genetycznych oraz certyfikatów zdrowia. Sprawdzenie reputacji sprzedającego lub hodowcy w internecie oraz w lokalnych społecznościach miłośników kotów również może pomóc w weryfikacji.

Jak sprawdzić zdrowie ashery?

Zdrowie kota powinno być sprawdzone przez doświadczonego lekarza wetrynarii, który przeprowadzi niezbędny zestaw badań oraz serię testów, aby wykluczyć ewentualne choroby genetyczne, które często zdarzają się wśród kotów tej rzadkiej rasy. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że firma Lifestyle Pets zaprzestała sprzedaży kotów już dawno, czyli dostępne na rynku koty mogą być starsze lub ich potomstwem.

Jak bezpiecznie zakupić kota tej rasy?

Bezpieczny zakup kotów rasy ashera wymaga dokładnego researchu oraz weryfikacji sprzedającego. Warto również rozważyć kwestie prawne związane ze sprowadzeniem zwierzęcia z zagranicy, w tym wymaganych szczepień, kwarantanny oraz dokumentacji celno-weterynaryjnej.

Jaka jest szansa na adopcję kota tej rasy w Polsce?

Praktycznie nie ma szans na adopcję kotów rasy ashera w Polsce ze względu na ich rzadkość oraz specyficzne wymagania dotyczące wychowania. Zainteresowani opieką nad kotem tej rasy powinni uwzględnić potrzebę zaangażowania czasu i środków finansowych, a także być świadomi odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem tak wyjątkowego zwierzęcia.

Kot ashera

Zdrowie kota ashera

Koty ashera to wyjątkowe zwierzęta, które na ogół cieszą się dobrym zdrowiem i są odporne na wiele chorób. Te niezwykłe mruczki mogą żyć średnio od 15 do 20 lat, co jest wynikiem starannej opieki i utrzymania w odpowiednich warunkach.

Jak koty ashera radzą sobie z zimnem i upałami?

Przedstawicieli tej rasy charakteryzuje dobra adaptacja do różnych warunków klimatycznych, jednak ze względu na ich egzotyczne pochodzenie, najlepiej czują się w umiarkowanych temperaturach. Zimno powoduje, że mogą potrzebować dodatkowej ochrony w postaci cieplejszego miejsca do spania lub ubranka, natomiast podczas upałów należy zapewnić im dostępu do chłodnego miejsca i świeżej wody.

Jakie są typowe choroby dla ashery?

Mimo ogólnie dobrego zdrowia, koty rasy ashera mogą być narażone na typowe dla nich problemy zdrowotne, wśród których wymienić można:

 • problemy z porodem i donoszeniem ciąży – ze względu na różnice wielkości między serwalami, a kotami domowymi, kotki często rodzą się martwe. Jest to jedno z głównych wyzwań hodowlanych związanych z tą rasą,
 • choroby genetyczne – jak w przypadku wszystkich ras, istnieje ryzyko wystąpienia dziedzicznych chorób, co wymaga regularnych badań weterynaryjnych,
 • problemy związane z dużą aktywnością – ze względu na ich energiczny tryb życia, mogą wystąpić kontuzje czy urazy, szczególnie jeśli kot nie ma możliwości bezpiecznego rozładowania swojej energii.

Regularne wizyty u weterynarza i odpowiednia profilaktyka mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia kota ashera na wysokim poziomie, zapewniając mu długie i szczęśliwe życie.

Zadbaj o zdrowie kota - Sklep Zoologiczny Zooart

Żywienie kotów ashera

Żywienie kotów rasy ashera wymaga szczególnej uwagi, aby zapewnić im wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które są kluczowe dla ich zdrowia i samopoczucia. Wybór odpowiedniego sposobu żywienia tych niesamowitych zwierząt może być wyzwaniem, ale przynosi wiele korzyści zarówno dla kotów, jak i ich opiekunów.

Czy dieta domowa jest odpowiednia dla kotów ashera?

Żywienie kotów ashera posiłkami domowymi jest możliwe, należy jednak pamiętać o odpowiednim sporządzaniu posiłków, aby dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości. Warto skupić się na diecie opartej na podawaniu kotu surowego mięsa, znanej jako dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food), która najlepiej odzwierciedla naturalne potrzeby żywieniowe kotów. Oto kluczowe składniki polecane dla tej rasy:

 • surowe mięso mięśniowe – stanowi podstawę diety; dostarcza białko i taurynę, które są niezbędne dla zdrowia serca i wzroku,
 • suplementy – stanowią świetne uzupełnienie zbilansowanej diety. Zalicza się do nich witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Jak podawać asherom karmę i wodę?

Podawanie karmy kotom rasy ashera powinno odbywać się w regularnych porcjach, dostosowanych do ich dziennego zapotrzebowania energetycznego. Ważne jest, by:

karmić kota 2-3 razy dziennie – mniejsze, częstsze posiłki są lepiej przyswajane,
zapewnić stały dostęp do świeżej wody – odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla zdrowia kotów.

Dlaczego przysmaki są ważne?

Przysmaki mogą pełnić korzystną rolę w żywieniu kotów ashera, są dobrą formą nagrody i stymulacji. Ważne jest jednak, aby były one podawane z umiarem i stanowiły uzupełnienie zbilansowanej diety, a nie jej podstawę.

Jak dbać o zdrowie żywieniowe kota ashera?

Regularne badania u lekarza weterynarii pozwalają ustalić ewentualne niedobory lub nadmiar poszczególnych składników w diecie kota. Wszelkie zmiany w żywieniu powinny być wprowadzane stopniowo, aby uniknąć zakłóceń w pracy układu pokarmowego zwierzęcia.

Regularne badania u lekarza weterynarii pozwalają ustalić ewentualne niedobory lub nadmiar poszczególnych składników w diecie kota. Wszelkie zmiany w żywieniu powinny być wprowadzane stopniowo, aby uniknąć zakłóceń w pracy układu pokarmowego zwierzęcia.

Ashera – cena kota i koszty utrzymania

Koty rasy ashera były sprzedawane za około 100 tysięcy dolarów, co przekłada się na kwotę zbliżoną do pół miliona złotych. Taka cena czyni z nich jedne z najdroższych kotów na świecie, a każde kocię uznawane jest za wyjątkowo cenny nabytek.

Jakie są miesięczne wydatki na utrzymanie kota ashera?

Miesięczne wydatki na utrzymanie kota ashera przeważnie związane są z produktami, które regularnie się zużywają i wymagają uzupełnienia:

 • karma dla kota,
 • smaczki dla kota,
 • żwirek dla kota.

Koszt miesięcznego uzupełnienia tych produktów to wydatek rzędu 500 zł.

Jakie są roczne koszty opieki nad kotem ashera?

Do rocznych kosztów opieki nad kotem ashera należy doliczyć wydatki miesięczne oraz te związane z zakupem produktów, które nie zużywają się na bieżąco, takich jak:

 • szampon dla kota,
 • odżywka dla kota,
 • drapaki dla kota,
 • obroża owadobójcza dla kota.

Łącznie w ciągu roku zapłacimy około 7000-10000 zł.

Jakie są dwuletnie koszty utrzymania kota ashera?

W ciągu dwóch lat do kosztów opieki dojdzie zakup niezbędnych akcesoriów, z których będzie korzystał nasz kot:

 • miski dla kota na wodę i pokarm,
 • obroża dla kota,
 • szelki dla kota na spacer,
 • smycz dla kota,
 • obcinacz do pazurów kota,
 • kuweta dla kota,
 • siatka na okno lub balkon,
 • legowisko dla kota,
 • woliera,
 • zabawki dla kota.

Wymiana tych akcesoriów co maksymalnie dwa lata sprawia, że pozostaną one bezpieczne dla kota. Łączny koszt wyniesie około 15000-20000 zł.

Jakie inne wydatki należy uwzględnić podczas opieki nad kotem ashera?

Poza kosztami zakupu i podstawowego utrzymania, należy także uwzględnić wydatki na usługi dodatkowe, takie jak:

 • wizyty u lekarza weterynarii,
 • ubezpieczenie kota,
 • wizyty u groomera (fryzjera zwierząt),
 • szkolenia u behawiorysty.

Te dodatkowe wydatki są równie ważne dla zapewnienia kotu ashera pełnej opieki i utrzymania go w doskonałej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Podsumowanie – najdroższe koty świata

W artykule przedstawiliśmy szczegółowy opis kotów rasy ashera, która faktycznie jest blisko spokrewniona z rasą savannah. Wyjaśniliśmy, że jest efektem skrzyżowania domowych mruczków z afrykańskim serwalem oraz dzikim azjatyckim kotem bengalskim. Program hodowlany prowadzony przez firmę Lifestyle Pets doprowadził do powstania tej rasy. Opisaliśmy wyjątkowy wygląd kotów, wskazując na ich imponujące rozmiary i charakterystyczne cechy, które sprawiają, że ashera faktycznie wygląda jak dzikie zwierzę. Ponadto, omówiliśmy kwestie pielęgnacji, charakteru, wychowania oraz zdrowia tych kotów, dostarczając praktycznych wskazówek na temat ich codziennej opieki. Nie zabrakło również informacji na temat żywienia, które odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ich dobrego zdrowia, oraz szczegółowych danych dotyczących ceny i kosztów utrzymania tej wyjątkowej rasy. Ashera to bez wątpienia rasa, która fascynuje i wymaga od opiekunów zaangażowania oraz zrozumienia ich unikalnych potrzeb.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Rasy kotów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.