Pod zagadkową nazwą ragamuffin kryje się uroczy kot o puszystej sierści i łagodnym usposobieniu. Wszystko za sprawą innej rasy – ragdoll, od której ragamuffin miał swój początek. Pozornie te dwa koty są do siebie bardzo podobne, jednak można zauważyć między nimi subtelne różnice, które spowodowały, że zostały zarejestrowane, jako dwie osobne rasy. Czym ragamuffin wyróżnia się na tle swojego bliskiego kuzyna? Jaka jest historia powstania rasy? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie. Zachęcamy do przeczytania!
- 1. Kot ragamuffin – organizacje felinologiczne i wzorce rasy
- 2. Kot ragamuffin – historia rasy
- 3. Ragamuffin – wygląd uroczego kota
- 4. Ragamuffin – pielęgnacja kota rasy półdługowłosej
- 5. Ragamuffin – charakter rasy
- 6. Jak wychować kota rasy ragamuffin?
- 7. Kot ragamuffin – hodowla rzadkiej rasy
- 8. Ragamuffin – zdrowie, na co zwracać uwagę?
- 9. Jak żywić koty rasy ragamuffin?
- 10. Ragamuffin – cena i koszty utrzymania
- 11. Czy ragamuffin jest dla mnie? Podsumowanie
Kot ragamuffin – organizacje felinologiczne i wzorce rasy
Ragamuffin przez wiele organizacji kynologicznych nie został zaklasyfikowany, jako osobna rasa. Przykładowo ani TICA, ani FIFe nie uznaje tej rasy. Ragamuffin widnieje w rejestrze takich stowarzyszeń, jak:
- ACFA (American Cat Fanciers Association),
- CFA (Cat Fanciers’ Association) – ragamuffin został zarejestrowany w 2003 roku.
Kot ragamuffin – historia rasy
Już wiemy, że ragamuffin to kot, który jest bliskim kuzynem rasy ragdoll. Jak do tego doszło? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat powstania tej cudownej rasy, chętnie uchylimy rąbka tajemnicy.
Skąd pochodzi ragamuffin?
Ragamuffin pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Prowodyrką powstania tej rasy była amerykańska hodowczyni Anna Baker. W latach 60. XX wieku stworzyła nową rasę, którą nazwała ragdoll (ang. szmaciana lalka). Zastrzegła ją, określane w ten sposób mogły być wyłącznie koty pochodzące z hodowli zarejestrowanych w International Ragdoll Cat Association (IRCA). Niektóre osoby, będące członkami IRCA mieli dość restrykcyjnego podejścia Baker. W 1994 roku część hodowców wyłamała się ze stowarzyszenia i postanowiła stworzyć własną rasę, wzorując się na ragdollu. Kotom, które pochodziły spoza organizacji IRCA nadano nową nazwę – ragamuffin. Aby wzmocnić jego pewne cechy, zaczęto krzyżować go m.in. z persami, kotami himalajskimi i agorami tureckimi.
W jakich krajach najczęściej możemy spotkać ragamuffina?
Obecnie ragamuffin jest łatwiej dostępny w zagranicznych hodowlach. Największą popularnością cieszy się w kraju swojego pochodzenia, czyli USA. W Polsce rzadko możemy spotkać hodowle tej kotów rasy, zdecydowanie dostępniejszy jest niedaleki kuzyn ragamuffina – ragdoll.
Ragamuffin – wygląd uroczego kota
Ragamuffin to rasa bardzo podobna do ragdolla, jednak odróżnia ją kilka cech charakterystycznych. Jakich? Opowiemy trochę więcej o wyglądzie tego kota.
Ragamuffin – opis sylwetki i wygląd ogólny
Koty te charakteryzuje mocna budowa ciała, mają silne barki i rozbudowaną klatkę piersiową. Ich głowa jest duża, oczy mają kształt włoskich orzechów. Z pełnymi policzkami i okrągłymi oczami (u ragdolla są bardziej skośne) rasa ta prezentuje się nadzwyczaj uroczo. Oczy ragamuffina mogą mieć różne kolory, w przeciwieństwie do ragdolla, gdzie akceptowana jest jedynie niebieska barwa tęczówki. Ich uszy są zaokrąglone na końcach, wyrastają z nich długie kępki sierści. Szyję ragamuffina zdobi puchaty kołnierz, co tylko nadaje mu szyku i eleganckiego wyglądu. Ogon jest dość długi i mocno owłosiony, pokrywa go bujna sierść.
Ragamuffin – ile waży i ile ma wzrostu?
Ragamuffin to kot o dość sporych gabarytach. Trzeba tu zaznaczyć, że samice są mniejsze i lżejsze od samców. Kocury ważą zazwyczaj ok. od 6 do 10 kg, a kotki od ok. 4 do 7 kg. Niestety ciężko znaleźć wzmianki na temat wzrostu. Najważniejsze, by był proporcjonalny do wagi – kot nie powinien sprawiać wrażenia ociężałego. Umownie przyjmuje się, że zwierzęta te mogą mieć ok. 30 cm w kłębie.
Rodzaje i kolory umaszczenia u ragamuffina
Różnice między ragamuffinem a ragdollem, które jako pierwsze rzucają się w oczy, widać w kolorze sierści i oczu. Ragamuffin, w przeciwieństwie do ragdolla, może występować we wszystkich możliwych wzorach i kolorach. Jego sierść jest gęsta i puchata. W porównaniu do sierści ragdolla jest trochę krótsza.
Ragamuffin – pielęgnacja kota rasy półdługowłosej
Ragamuffin różni się od ragdolla m.in. długością sierści. Pielęgnacja futra ragamuffina jest podobna do pielęgnacji długowłosego ragdolla. Wymaga zachowania pewnej regularności, jednak nie jest bardzo skomplikowana. Warto wiedzieć, jak dbać o sierść kotów tej rasy. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, zapraszamy do przeczytania dalszej części wpisu.
Wszystko o czesaniu sierści
Ragamuffin jest kotem o półdługowłosej sierści. Na szczęście nie ma ona tendencji do filcowania się. By futro tej rasy wyglądało schludnie, trzeba je przeczesywać raz na kilka dni. W okresie linienia należy zabierać się do tego nawet codziennie. Sierść idealnie rozczesuje metalowy grzebień, dlatego warto go użyć na wstępie. Natomiast martwego włosa dokładnie pozbędzie się szczotka z metalowymi ząbkami.
O czym warto pamiętać przy pielęgnacji ragamuffina?
Raggamuffin sam czyści swoje futerko – sytuacja wygląda inaczej w przypadku uszu. Kot nie jest w stanie wyczyścić ich sobie sam. W związku z tym musimy regularnie sprawdzać, czy w uchu nie nagromadziło się zbyt dużo wydzieliny. Nadmiar wosku trzeba usunąć, by nie wdała się infekcja. Warto użyć do tego kropel do czyszczenia uszu dla kota.
Warto również dbać o oczy ragamuffina, by były czyste i lśniące. Jeśli zauważymy, że w kącikach jego oczu zgromadziła się wydzielina, trzeba ją usunąć przy pomocy wacika i wody przegotowanej lub preparatu do czyszczenia oczu.
U kotów niewychodzących trzeba regularnie sprawdzać długość pazurów. W razie konieczności należy przycinać je cążkami. Można poprosić o pomoc lekarza weterynarii. Warto również zamontować w domu drapak dla kota, dzięki czemu sam będzie mógł „ujarzmić” zbyt długie pazurki.
Ragamuffin – charakter rasy
Ragamuffin to rasa kota stworzona dla rodzin z dziećmi. Jakie cechy charakteru czynią z niego idealnego domowego pupila? Przekonaj się, czytając poniższy wpis.
Jak ragamuffin zachowuje się w domu?
Ragamuffin to czuły, a także przyjacielski czworonóg. Chętnie angażuje się w życie domowników. Uwielbia pieszczoty i noszenie na rękach. Z reguły uchodzi za spokojne, łagodne zwierzę. Mówi się, że to idealny kot do domu, w którym mieszkają dzieci. Przytulanie sprawia mu dużą przyjemność i również z przyjemnością pobawi się z pociechami. Dzieci jednak powinny wiedzieć, co w relacji kot-człowiek wypada, a co nie.
Ragamuffin wobec obcych ludzi i zwierząt
Ragamuffin nie przejawia agresywnych zachowań, dobrze czuje się w towarzystwie kotów tej samej lub innej rasy. Bez problemu może żyć pod jednym dachem z psami. Wcześniej powinien być poddany socjalizacji nie tylko wobec zwierząt, ale również ludzi. Dzięki temu będzie z radością witał nowo przybyłych gości.
Czy ragamuffin to bardzo aktywny kot?
Ragamuffin na co dzień najbardziej lubi wylegiwać się u boku opiekuna. Jeśli jednak zachęcimy go do aktywności, z przyjemnością pobawi się z nami wędką, piłeczką lub nakręcaną myszką. Wiele zabawek dla kotów możesz znaleźć w sklepie zoologicznym ZooArt.
Jak wychować kota rasy ragamuffin?
Kot ragamuffin szybko się uczy. Nauka dobrych manier nie powinna przysporzyć mu większych kłopotów. Chcesz wiedzieć, o czym należy pamiętać przy wychowaniu tej rasy? Chętnie podpowiemy.
Dom z ogrodem, czy mieszkanie w bloku?
Ragamuffin może mieszkać w bloku i domu z ogrodem. To rasa, która z reguły nie przejawia skłonności do ucieczek. Jak wiadomo, koty lubią chodzić własnymi ścieżkami, warto więc zaopatrzyć mieszkanie w komplet stosownych zabezpieczeń. Kot ten jest dosyć ufny, więc nie powinien wychodzić sam na zewnątrz, ponieważ czyha tam na niego wiele niebezpieczeństw. Poszczególnych przedstawicieli rasy ragamuffin można nauczyć chodzenia na smyczy.
Akcesoria dla ragamuffinów
Kot ragamuffin będzie spokojny w domu, o ile poświęcimy mu wystarczająco dużo uwagi i rozrywki oraz zadbamy o to, by wszystkie jego potrzeby zostały spełnione. Przede wszystkim, powinniśmy zapewnić zwierzęciu łatwy i szybki dostęp do miski z jedzeniem i kuwety (nie powinny stać blisko siebie). Zawsze muszą być czyste, by kot chętnie z nich korzystał. Dodatkowo, mruczkowi przyda się legowisko dostosowane do jego rozmiarów, by mógł dobrze wypocząć. Zrelaksowany mruczek będzie chętniejszy do zabaw i innych aktywności.
Kot ragamuffin – hodowla rzadkiej rasy
Ragamuffin jest potomkiem słynnego ragdolla, jednak finalnie został zaklasyfikowany, jako odrębna rasa. W Polsce ciężko o znalezienie hodowli tego kota. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest poszukanie rasy za granicą. Na co warto zwracać uwagę? Podpowiadamy!
Rodowód dla ragamuffina
Większość organizacji fenologicznych nie uznaje rasy ragamuffin, zatem istnieje duża dowolność w krzyżowaniu. Mamy pewność, że kocięta są rasowe wtedy, gdy zostanie wydany komplet stosownych dokumentów. Wraz z opuszczeniem hodowli powinny mieć wydany rodowód. Potwierdza on rasowość danego kociaka, dzięki temu są większe szanse, że młody kot nie będzie obciążony wadami genetycznymi, a jego cechy będą pokrywać się z opisem zawartym we wzorcu.
Na co zwracać uwagę przed zakupem kota?
Jeśli zdecydujemy, że kot ragamuffin to wymarzona rasa dla nas, trzeba poszukać dobrej hodowli. Przed zakupem najlepiej odwiedzić ją osobiście, by na własne oczy przekonać się, w jakich warunkach żyją koty. Powinny być zadbane i socjalizowane. Dobry hodowca dużo wie o rasie, którą rozmnaża i udzieli cennych wskazówek odnośnie opieki.
Mówmy stop pseudohodowcom!
Jeśli ktoś będzie chciał nam sprzedać ragamuffina krótkowłosego, powinniśmy dwa razy zastanowić się, zanim odpowiemy na taką ofertę. Rasa ta nie występuje w odmianie krótkowłosej. Pamiętajmy, że pseudohodowcy rozmnażają koty bez zastanowienia, co negatywnie odbija się na ich zdrowiu. Zakup kota to odpowiedzialna decyzja na całe życie, dlatego bądźmy czujni, zadawajmy dużo pytań i zwracajmy uwagę na każdy szczegół.
Ragamuffin – zdrowie, na co zwracać uwagę?
Kot tej rasy może żyć mniej więcej od 12 do 16 lat. Ragamuffin generalnie uważany jest za rasę zdrową. Gęste futro zapewnia mu dobrą izolację przed chłodem. Przez wrodzoną tendencję do tycia, trzeba pilnować jego diety – warto zaopatrzyć go w miskę spowalniającą jedzenie.
U ragamuffina mogą wystąpić dolegliwości typowe dla większości kotów, m.in. choroby przyzębia. Dlatego powinniśmy dbać o higienę jego jamy ustnej, czyszcząc mu zęby specjalną pastą i szczoteczką oraz podając smaczki dentystyczne. Oprócz tego, musimy regularnie kontrolować stan jego, uszu, oczu i pazurów. Przy wybieraniu właściwej hodowli możemy zapytać o testy rodziców kociaka, które są wykonywane pod kątem obecności wielotorbielowatości nerek i kardiomiopatii przerostowej.
Poza tym, należy wykonywać szczepienia zgodnie z kalendarzem i chodzić z kotem na regularne wizyty kontrolne. To zdecydowanie pomoże uniknąć dodatkowych problemów.
Jak żywić koty rasy ragamuffin?
Żywienie ragamuffinów nie jest trudne – wystarczy przestrzegać podstawowych zasad dotyczących żywienia kotów oraz pilnować pór i ilości serwowanych posiłków. Chcesz wiedzieć, co zrobić, by jedzenie podawane pupilowi było smaczne i zdrowe? Podpowiemy, na co warto zwracać uwagę.
Jakie są popularne metody żywienia kotów?
Najczęściej i najchętniej wybieranymi sposobami żywienia są:
- podawanie karmy gotowej – jej stosowanie gwarantuje zbilansowany posiłek, bez nadmiaru lub niedoboru któregoś składnika odżywczego. Skład karmy musi być jasny i czytelny. Wszystkie składniki powinny być wymienione oddzielnie, a ich ilość podana procentowo, byśmy mogli ocenić jakość karmy – powinna mieć, jak najwięcej mięsa i jak najmniej zbóż i sztucznych konserwantów. Kąski w karmie stworzone są tak, by idealnie wpasować się w kształt kociego pyszczka. Ryzyko zadławienia się pokarmem jest w zasadzie zerowe,
- stosowanie diety BARF – posiłki bazujące na surowym mięsie z pewnością przypadną do gustu Twojemu kotu. Koci układ trawienny przystosowany jest do przyswajania tego rodzaju pokarmu. Nie musimy, więc obawiać się o niestrawność. Musimy pamiętać, że dietę BARF trzeba dodatkowo suplementować. Najlepiej w tej sprawie skonsultować się ze zwierzęcym dietetykiem.
Karmienie ragamuffina – od szczeniaka po dorosłego kota
Zapotrzebowanie na energię u kotów różni się na poszczególnych etapach życia. Młode kocięta potrzebują jej znacznie więcej, dlatego warto wybierać karmy dostosowane do wieku naszego pupila. Koty to z natury zwierzęta mięsożerne, w swojej diecie potrzebują dużej ilości białka, które stanowi dla nich główne źródło energii. Poza tym, białko bogate jest w cenne aminokwasy. Dla kotów szczególnie ważna jest tauryna – jej niedobór może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. W diecie tych zwierząt nie może zabraknąć również witamin (A,E).
Jak karmić kota?
Niektóre osobniki są wybredne w kwestii żywienia. Pamiętajmy, że koty lubią jeść w samotności, więc warto postawić miskę w ustronnym miejscu. Karma, którą je nasz ragamuffin (i nie tylko) musi być zawsze świeża. Resztki można odłożyć do lodówki i zużyć według wskazań producenta. Lekkie podgrzanie karmy poprawia jej smak. Pamiętajmy, że kot zawsze obok miski z jedzeniem powinien mieć dostęp do świeżej wody. Nawet jeśli zdecydujemy się na podawanie mokrej karmy – chociaż w tym przypadku pupil może pić trochę mniej i nie jest to uważane za odstępstwo od normy.
Ragamuffin – cena i koszty utrzymania
W Polsce nie jest łatwo znaleźć hodowlę rasy ragamuffin, najlepiej szukać jej poza granicami naszego państwa. Koszt nabycia tego kota waha się w granicach 3000-4000 tysięcy złotych. Jeśli planujemy sprowadzić go zza granicy, trzeba dodatkowo doliczyć koszt transportu. Na tym wydatki niestety się nie kończą, podpowiemy, co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę.
Wydatki w ujęciu miesięcznym
W koszty miesięczne trzeba wliczyć przede wszystkim karmę, która zużywa się na bieżąco. Niemniej ważny jest żwirek i smaczki dentystyczne. Za te artykuły cena wynosi ok. 200 zł.
Wydatki w ujęciu rocznym i dwuletnim
Raz do roku konieczny będzie zakup produktów, które zużywają się nieco wolniej, a należy do nich m.in. szczotka, grzebień, szampon, preparat do czyszczenia uszu i oczu, obroża przeciwkleszczowa, obcinaczki do pazurów. Za to wszystko zapłacimy ok. 200-250 zł.
Zdecydowanie rzadziej (mniej więcej raz na dwa lata) będziemy musieli wymieniać: legowisko, kuwetę, drapak, transporter, zabawki, szelki, smycz, miski (na jedzenie i wodę). Koszt tych artykułów może wynosić ok. 300-500 zł.
Pod uwagę należy wziąć także wydatki związane z usługami, np. wizyty u lekarza weterynarii, dietetyk zwierzęcy. Cena zależy od indywidualnych potrzeb.
Czy ragamuffin jest dla mnie? Podsumowanie
Można powiedzieć, że koncepcja powstania kota ragamuffin narodziła się z buntu. Ponieważ Anna Baker nie chciała żadnych odstępstw od ustalonych standardów swojej rasy, hodowcy postanowili odciąć się od narzuconych restrykcji i stworzyć kota o charakterze i wyglądzie zbliżonym do ragdolla. W ten sposób powstał ragamuffin. Dzięki naszemu wpisowi znasz więcej szczegółów na temat historii tego kota. Z przyjemnością pomożemy Ci zagłębić się w świat ragamuffina. Po przeczytaniu artykułu nie obce będą Ci kwestie związane z jego wychowaniem, pielęgnacją i właściwym żywieniem. Dzięki przedstawionej charakterystyce rasy masz okazję poznać ragamuffina nieco bliżej i zdecydować, czy jest to kot dla Ciebie.