Koty miniaturki – czy znasz najmniejsze koty świata? Poznaj nasze top 7 małych ras

Widok dużych, słodkich oczu, malutkich łapek i zgrabnych, wilgotnych nosków rozmiękcza serca wielu miłośników kotów. Okres młodości naszych czworonożnych pupili to wyjątkowy czas, w którym możemy patrzeć, jak mały kot rozwija się i rośnie. Wspólnie z nim przeżywamy wiele radosnych dni spędzonych na wspólnej zabawie. Chyba każdy z nas pragnie zatrzymać te chwile, by nasz ukochany mruczek mógł cieszyć się życiem, jak najdłużej. Czas jednak płynie nieubłaganie, a nasze małe kotki dorastają. Ze słodkich, małych mruczków zmieniają się w dojrzałe, dostojne koty pełne gracji. Niektóre z nich pozostają niewielkie przez całe życie. Jak to możliwe? Chętnie odpowiemy na to pytanie i przedstawimy je wszystkie. Poznaj najmniejsze rasy kotów na świecie.

Koty miniaturowe

Unikalne koty miniaturowe – czym się wyróżniają i jak opiekować się najmniejszymi kotami świata?

Koty to najbardziej urocze zwierzęta na świecie – z tym stwierdzeniem zgodzi się chyba każdy miłośnik tych kochanych mruczków. Opiekunowie z pewnością chcieliby zatrzymać czas, by ich pupile na zawsze pozostali mali i słodcy. Istnieją rasy, które dzięki niewielkim rozmiarom przez całe życie wyglądają, jak młode kociaki. Jedne z nich powstały w wyniku naturalnej mutacji genetycznej, inne są celowym efektem starań hodowców. Charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami i skłonnością do psot. Z reguły są bardzo towarzyskie i uwielbiają zabawy.

Rekordzista z tej kategorii to kot rasy himalajskiej o imieniu Tinker Toy. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Mały, zwierzęcy mieszkaniec USA, miał 19 cm długości, mierzył tylko 7 cm w kłębie i ważył niespełna 700 g. Niestety nie udało mu się doczekać późnej starości. Zmarł bowiem w wieku 6 lat.

Niestety koty miniaturowe, ze względu na swoją budowę, często borykają się z poważnymi problemami zdrowotnymi i nie mogą poszczycić się długim życiem. Opieka nad nimi jest nieco bardziej wymagająca niż w przypadku kotów o standardowych rozmiarach. Jak się za nią zabrać? Chętnie podpowiemy! Koniecznie zatem sprawdź ranking, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

Kot miniaturowy

Kot singapurski – mały i zdrowy. Naturalna miniaturowa rasa kota

Kot singapurski to najmniejsza naturalna rasa kotów na świecie. Powstał bez ingerencji człowieka, w związku z tym nie jest obciążona żadnymi poważniejszymi wadami genetycznymi. Pod względem wyglądu przypomina trochę kota burmskiego. Jest dwa razy mniejszy niż typowy domowy mruczek. Waży ok. 3,5 kg, a mierzy ok. 33-41 cm. Posiada drobną budowę ciała, mimo wszystko jego sylwetka jest dobrze umięśniona.

Kot singapurski uwielbia pieszczoty, jednak w stosunku do obcych nie jest zbytnio wylewny. Jest bardzo oddany swoim opiekunom, jednak nie przepada za towarzystwem dzieci. Ceni sobie spokój, nie lubi kiedy mu się przeszkadza. Poza tym świetnie się wspina, dlatego jeśli zdecydujemy się zaprosić go do swojego domu, możemy zamontować półki lub zakupić rozbudowany drapak, by mógł swobodnie z wysokości obserwować otoczenie.

Ta rzadka rasa jest uznana przez FIFe. Nie choruje częściej niż inne koty udomowione, a w związku z tym nie wymaga szczególnej opieki. Mimo wszystko wciąż nie cieszy się dużą popularnością, a hodowli jest niewiele. Czas oczekiwania na kociaka może być długi.

Kot singapurski wychowanie
Dowiedz się więcej o rasie kot singapurski

Munchkin – kocia wersja jamnika

Munchkin uważany jest za jednego z najmniejszych kotów na świecie. Może ważyć mniej więcej 2-4 kg. Należy do najbardziej kontrowersyjnych ras w naszym rankingu. Jego cechą charakterystyczną są krótkie łapy, które nadają mu „jamniczy wygląd”. Niestety przysparzają również wielu problemów. Mruczek ten obciążony jest różnymi chorobami, wynikającymi ze specyficznej budowy.

W przypadku kota rasy munchkin regularne wizyty u lekarza weterynarii są koniecznością. Powinniśmy także zdecydować się na zakup płaskich kuwet i legowisk, by nie miał problemu z dostaniem się w określone miejsce. Wchodzenie i schodzenie po schodach może nastręczać mu mnóstwa problemów. Unikajmy zatem miejsc i zabaw, które mogłyby obciążać jego stawy.

Mimo niewielkich rozmiarów jego poziom aktywności nie różni się od przeciętnego kota domowego. Jest bardzo energiczny i przyjacielski. Zabawy z ludźmi to dla niego prawdziwa frajda. Uwielbia gości i nie stroni od zabaw z dziećmi, mimo wszystko pociechy powinny obchodzić się z nim bardzo delikatnie.

Dowiedz się więcej o rasie munchkin

Toy bobtail – kot miniaturka z krótkim ogonem

Toy bobtail również zalicza się do ras najmniejszych kotów. Dorosły osobnik może ważyć ok. 1,5 kg. Mruczek ten najprawdopodobniej powstał w wyniku skrzyżowania tajskich i dzikich kotów. Drobna budowa ciała sprawia, że przez całe życie wygląda, jak mały kociak. Jego tylne łapki są krótsze niż przednie. Poza tym ma krótki ogon, przypominający króliczą kitę.

Toy bobtail to bardzo ciekawski, przyjacielski kot. Uwielbia podążać za opiekunem, z wielkim zainteresowaniem obserwuje wszystko, co dzieje się w jego najbliższym otoczeniu. Jest bardzo zwinny, ale nie przesadnie energiczny – warto zatem zaproponować mu aktywności, które pobudzą jego umysł i ciało do działania. Do wyboru mamy najróżniejsze piłeczki, wędki, myszki lub zabawki interaktywne. Znajdziesz je w asortymencie naszego sklepu.

Powstanie rasy wiązało się niestety z rozmnażaniem osobników obciążonych wadami genetycznymi. Nie została uznana przez wiele znamienitych organizacji felinologicznych, m.in. FIFe i TICA. W związku z tym kot toy bobtail nie może poszczycić się dobrym zdrowiem. Potrzebuje zatem doświadczonego opiekuna, który będzie potrafił się nim odpowiednio zapakować.

Toy bobtail kot
Dowiedz się więcej o rasie toy bobtail

Devon rex – mała rasa

Devon rex również należy do małych ras kotów. Jego waga może wahać się w granicach od 2,5 do 4 kg. Typowy przedstawiciel tej rasy obdarzony jest smukłą sylwetką, dużymi, błyszczącymi oczami oraz szerokimi uszami, które wyglądają, jak u nietoperza. Tym co wyróżnia go na tle innych mruczków dość krótka, lekko pokręcona sierść przypominająca futro barana.

Devon rex jest szybki, bystry i szybko się uczy. Lubi być w centrum zainteresowania, źle znosi samotność, dlatego warto zadbać, by zawsze ktoś był z nim w domu. Bardzo kocha swoich opiekunów i najchętniej całe dnie spędzałby na wesołych harcach, pieszczotach i wspólnej zabawie. Przy odrobinie wysiłku możemy nauczyć go chodzenia na smyczy.

Koty tej rasy są uznawane przez FIFe. Przy dobrej opiece mogą żyć nawet powyżej 15 lat.

Devon rex kot czy kotka
Dowiedz się więcej o rasie Devon rex

Cornish rex – kot miniaturowy z futrem baranka

Cornish rex należy do najpopularniejszych ras małych kotów. Rasa powstała w wyniku spontanicznej mutacji genetycznej. Została zaakceptowana przez różne organizacje felinologiczne. Jest uznawana za dość zdrową i długowieczną. Zatem, jeśli szukasz niewielkiego pupila, który będzie Twoim wiernym towarzyszem przez lata – cornish rex to wybór idealny.

Dorosłe koty cornish rex ważą zazwyczaj ok. 4,5 kg. Mruczki te odznaczają się filigranową, aczkolwiek dobrze umięśnioną sylwetką. Charakterystyczną cechą rasy, podobnie jak w przypadku devon rex, jest krótkie, kędzierzawe futro. Niestety nie zapewnia im dobrej izolacji przed zimnem, dlatego w chłodniejsze dni warto zadbać o to, by nasz cornish nie zmarzł.

Koty cornish rex są ciekawskie i pełne życia. Pierwsze wszędzie tam, gdzie coś się dzieje. Wcisną się w każdą szczelinę i z przyjemnością będą eksplorować wszystkie zakamarki domu. Z powodzeniem można nauczyć ich prostych sztuczek. Dzięki swojej rezolutności i przyjacielskiemu usposobieniu szybko zaskarbiają sobie sympatię domowników. Nie sposób nie pokochać tego wszędobylskiego mruczka z niespożytymi pokładami energii. W jego przypadku ważna jest odpowiednia stymulacja fizyczna i umysłowa przy pomocy zabawek dla kotów.

Dowiedz się więcej o rasie cornish rex

Kot perski miniaturowy i filiżankowy – kompaktowe wersje znanych i lubianych kotów rasowych

Kot perski w wersji mini występuje w dwóch wariantach wagowych. Miniaturowy waży ok. 2 kg, a filiżankowy ok. 1 kg – jego nazwa nie wzięła się z powietrza. Otóż ten typ persa dosłownie mieści się w filiżance. Aż trudno uwierzyć, że człowiek był w stanie stworzyć tak małe zwierzę. Niestety historia rasy jest dość kontrowersyjna, mruczki te powstały bowiem w wyniku poważnych mutacji. Do hodowli były włączone koty z genem karłowatości.

Koty filiżankowe, a także miniaturowe są bardzo łagodne, chętnie się przytulają i bawią ze swoim opiekunem. Odznaczają się dużą delikatnością. Ze względu na ich bezpieczeństwo warto zabezpieczyć dom. Musisz poświęcić im dużo uwagi, ponieważ nie lubią samotności i ze względu na swój rozmiar potrzebują stałej opieki. Nie nadają się również do towarzystwa dla dzieci, ponieważ maluch, nawet niechcący w trakcie zabawy mógłby zrobić kotu krzywdę.

Miniaturowy kot perski

Bambino – miniaturowy kot bez sierści

Bambino to także jeden z najmniejszych kotów domowych. Obecnie nie jest uznany przez żadną organizację felinologiczną. Powstał w wyniku skojarzenia sfinksów z munchkinami i odziedziczył ich cechy charakterystyczne. Przez całe swoje życie wygląda, jak malutkie koty sfinksy pozbawione sierści. Jest szczególnie ceniony wśród miłośników rasy sfinks.

Typowy przedstawiciel rasy waży ok. 2-4 kg, osiąga ok. 15-17 cm wysokości. Uważany jest za miniaturową wersję sfinksa. Jest pozbawiony sierści, na jego ciele może występować ewentualnie delikatny meszek. Jego skóra jest lekko pomarszczona i luźna, zwłaszcza na łapach, szyi, czole oraz piersi. Bambino, dzięki munchkinowi obdarzony jest krótkimi łapkami.

Kotki rasy bambino to łagodne, przyjacielskie zwierzaki, które uwielbiają zabawę. Z pewnością te urocze mruczki będą wspaniałymi towarzyszami, ale musimy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim konieczne są regularne kąpiele przy użyciu specjalnych szamponów. Bambino powinny być żywione dobrej jakości karmami dla kotów.

Pamiętajmy, że zakup takiego kota wiąże się z dużym ryzykiem, ponieważ ta rzadka rasa nie jest zarejestrowana przez żadną organizację felinologiczną. W związku z tym hodowle nie podlegają żadnym restrykcjom, a koty często obciążone są wadami genetycznymi. Dlatego bambino warto nabywać od sprawdzonych hodowców.

Kot sfinks bambino
Dowiedz się więcej o rasie bambino

Najmniejsze rasy kotów na świecie – podsumowanie

Podobno „małe jest piękne”, dlatego w niniejszym wpisie przedstawiliśmy najpopularniejsze kocie rasy, które osiągają małe rozmiary. Niektóre koty ważą niespełna kilogram. Opisaliśmy ich wygląd i charakter, a także podpowiedzieliśmy, co jest ważne w wychowaniu mruczka w wersji mini. Mamy nadzieję, że nasz artykuł zafascynował cię wyjątkowym światem kotów miniaturowych. Pamiętaj, że mruczki w rozmiarze XS to urocze stworzonka, które dostarczają mnóstwa frajdy swoim opiekunom, ale potrzebują odpowiedniej opieki, dlatego warto wziąć pod uwagę ich indywidualne potrzeby i preferencje. Tylko odpowiedzialna osoba jest w stanie zapewnić im bezpieczne, kochające otoczenie. W końcu każdy kot, bez względu na rozmiar, zasługuje na miłość.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Rasy kotów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.