Notice: Undefined offset: 1 in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259 Notice: Trying to get property 'parent' of non-object in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259

Nietypowe kocie zachowania – co oznaczają?

Koty cechują się dużą różnorodnością zachowań, z których wiele mamy okazję obserwować podczas codziennego kontaktu. Większość tych form aktywności określić możemy jako typowe, czyli charakterystyczne dla kotów i pojawiające się często. O nich nie będziemy tu mówić, gdyż poświęcony im został osobny artykuł na blogu. Skupimy się na nietypowych zachowaniach kotów. Powiemy sobie zwłaszcza o tych, które mogą sygnalizować problemy zdrowotne lub emocjonalne.

dlaczego mój kot tak się zachowuje?

Nietypowe i dziwne zachowania kota – co to takiego? 

Powiedzmy sobie na wstępie, czym właściwie są tytułowe „nietypowe zachowania” (czy też „dziwne zachowania kota” – jak je czasami nazywamy). Otóż za nietypowe możemy uznać wszystkie formy behawioralne, które są mało charakterystyczne dla kotów i rzadko pojawiają się u naszych mruczących podopiecznych.

Ssanie wełny przez koty 

Niektóre futrzaki czują szczególny pociąg do ssania rzeczy zrobionych z wełny. Jest to naprawdę dziwne zachowanie kota i bardzo trudno je racjonalnie wytłumaczyć. Być może jest to jakaś forma kociego nałogu. Najważniejsze jednak, że przyzwyczajenie to nie wydaje się szkodzić naszym podopiecznych, choć ucierpieć mogą nasze swetry czy koce.

Co ciekawe, przedstawiciele niektórych kocich ras, jak chociażby syjamy, wydają się szczególnie predysponowane do takiego zachowania.

kocie zachowania

Upodobanie do kąpieli u kotów 

Koty zwykle z własnej woli do wody nie wchodzą. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły i istnieją futrzaki, które naprawdę lubią pływać. Warto również wiedzieć, że upodobanie do kąpieli jest typowe dla przedstawicieli takich ras, jak turecki van.

Opieranie się głową o ścianę u kotów 

Czy widzieliście w internecie zdjęcia kotów opierających się czołami o ściany? Czasami towarzyszą im różne zabawne komentarze. To dziwne zachowanie kota nie powinno jednak wywoływać uśmiechu na naszych twarzach. Może być bowiem objawem poważnych problemów neurologicznych.

Nienaturalne zachowania kota w kontaktach z opiekunami 

Kontakty zwierzęcia z opiekunem powinny opierać się na wzajemnej sympatii i zaufaniu. Zwierzak nie powinien uciekać i chować się przed człowiekiem, nie pozwalając się mu dotykać. Co prawda nie wszystkie futrzaki są wylewne w okazywaniu uczuć do człowieka, ale całkowite unikanie kontaktu z opiekunem z pewnością nie można uznać za naturalne kocie zachowanie. Nie mówiąc już o przejawach agresji wobec ludzi.  

U podłoża wszelkich zaburzeń w relacji kot-człowiek często leży niewłaściwe postępowanie tego drugiego. Błędy popełniane przez opiekuna mogą być przyczyną stresu u zwierzęcia, a nawet jego strachu przed człowiekiem. Z drugiej jednak strony musimy wiedzieć, że istnieją medyczne źródła takiego nietypowego kociego zachowania, jak na przykład guz mózgu.

Nadmierna wokalizacja, czyli częste miauczenie u kota 

Niektóre kocie rasy z natury są dość głośne. Koty syjamskie i orientalne na przykład, relatywnie często miauczą. Jest to również całkowicie normalne kocie zachowanie w okresie godowym – w ten sposób zwierzęta, zwłaszcza samice, starają się zwabić partnerów.  

W innych przypadkach nadmierna wokalizacja może oznaczać problemy behawioralne, u podłoża których leży stres lub choroba. Futrzakom zdarza się w ten sposób okazywać zdenerwowanie związane z przeprowadzką, opłakiwać utratę zwierzęcego towarzysza itd. Miauczeniem sygnalizują również swoje cierpienie fizyczne.

problemy z kotami

„Problemy z kuwetą” u kotów 

Korzystanie z kociej toalety jest czym zupełnie zwyczajnym w przypadku typowych domowych mruczków. Załatwianie się poza kuwetą możemy więc uznać za nietypowe zachowanie u kota. Najczęściej mamy do czynienia z jakimś problemem behawioralnym. Oczywiście nigdy nie możemy wykluczyć chorób układu moczowego lub… zbyt rzadkiego sprzątania w kuwecie.

Oddawaniu moczu poza kuwetą zdarza się między innymi futrzakom, które rywalizują ze sobą. Bywa też symptomem konfliktu zwierzęcia z człowiekiem. Tak samo jest, gdy zwierzak przestał się załatwiać w kuwecie, a swoje odchody pozostawia na podłodze lub w innych widocznych miejscach.

Z tej samej przyczyny kot może przestać zakopywać swoje odchody. Zdarza się przede wszystkim dominującym osobnikom, które w ten sposób podkreślają swoją pozycję.

Pamiętajcie jednak, że oddawanie moczu poza kuwetą jest typowe dla niekastrowanych kocurów, dla których jest to sposób znaczenie rewiru. Zdarza się też kotkom w rui, które wabią w ten sposób partnerów.  

Jeśli zauważycie, że przy oddawaniu moczu wasz futrzak nienaturalnie wygina grzbiet i sprawia wrażenie, jakby czynność ta przychodziła mu z trudem, koniecznie zabierzcie go to lekarza weterynarii. To dziwne zachowanie kota wiąże się bowiem z chorobami dróg moczowo-płciowych, takich jak syndrom urologiczny. 

zaburzenia w pielęgnacji futra kota

Kocie zachowania – zaburzenia w pielęgnacji futra 

Każdy kot, jak wiemy, bardzo dba o swoje futro, ponieważ odgrywa ono ważną rolę w termoregulacji. Zdarza się jednak, że nawet tak prosta czynność, jak pielęgnacja włosów, przyjmuje u naszych pupili wynaturzoną formę.  

Do pielęgnacji szaty nasze zwierzaki używają głównie języka, którym rozczesują włosy i usuwają z nich brud. Robią to relatywnie często, jednak zbyt częste i intensywne wylizywanie futra nie jest naturalnym kocim zachowaniem. Źródłem tego zaburzenia behawioralnego bywają choroby skóry. Możemy mieć jednak do czynienia z zachowaniem obsesyjno-kompulsywnym, którego przyczyną bywa nuda i niedostatek bodźców, a czasem stres.  

Podobnie jak nadmierne lizanie, również uporczywe przeczesywanie zębami futra lub intensywne drapanie się pazurami przez kota powinno wzbudzić niepokój każdego opiekuna. Istnieje na przykład duże prawdopodobieństwo, że nasz futrzak złapał gdzieś pchły lub zwykłą grzybicę, dlatego swędzi go skóra. I w tym przypadku jednak w grę może wchodzić zachowanie obsesyjno-kompulsywne. 

Samookaleczanie się kota 

Nienaturalnych kocich zachowań związanych z pielęgnacją ciała, o jakich powiedzieliśmy sobie powyżej, nie powinniśmy zatem nigdy lekceważyć. Nie tylko mogą być skutkiem problemów zdrowotnych lub emocjonalnych, ale również prowadzić do samookaleczania się.

Samookaleczenie się jest najdziwniejszym zachowaniem kota i zarazem najbardziej niebezpiecznym dla niego. W naturze zwierzęcia nie leży przecież działanie na własną zgubę. A jednak zdarza się, że koty dotkliwie gryzą własne łapy czy inne części ciała bądź drapią się do krwi. Źródłem takiego postępowania bywa nie tylko stres ale też choroba i ból.

Zaburzenia w pobieraniu pokarmu i wody 

Na zakończenie powiedzmy sobie trochę o nienaturalnych zachowaniach związanych z odżywianiem się przez koty. Bardzo niepokojące dla nas jest to, gdy nasz pupil je nerwowo, by nie powiedzieć, że pochłania pokarm.  

Jest to nietypowe zachowanie, ponieważ koty nie mają w zwyczaju śpieszyć się przy jedzeniu. Łapczywe jedzenie oznacza zwykle stres. Cechuje często zwierzęta, które rywalizują ze sobą lub czegoś się boją. To samo dotyczy nadmiernego apetytu u kotów, natomiast brak łaknienia towarzyszy zwykle chorobom.

Naszą czujność powinny wzbudzić także zmiany w pobieraniu płynów. Na przykład wypijanie dużej ilości wody może być jednym z objawów cukrzycy. Naszym pupilem zdarza się również zbyt mało pić, co tłumaczy się ich pustynnym pochodzeniem. Niektóre futrzaki po prostu nie lubią pić z miski, wolą bezpośrednio z kranu lub z ubikacji.

dziwne zachowania kota

Dziwne zachowania kota – co z nimi zrobić? 

Nietypowe, dziwne zachowania kota są tak samo zróżnicowane, jak te całkowicie normalne. I świadczą o złożoności psychiki naszych mruczących podopiecznych. Niestety nie wszystkie da się wymienić w stosunkowo krótkim artykule na blogu, a szkoda.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie zaburzenia behawioralne mają jakieś źródło – nie rozwiążemy problemu, jeśli nie odkryjemy, co jest ich podłożem. Nie wszystkie formy behawioralne są patologiczne. Niektóre z nich są po prostu dziwne, ale że występują bardzo rzadko, możemy zaliczyć je w poczet nietypowych kocich zachowań. Dobrze jest zatem wiedzieć, co może kryć się za poszczególnymi kocimi zachowaniami. Pozwala nam to lepiej zrozumieć mruczącego przyjaciela, a tym samym lepiej się nim opiekować.

Jacek P. Narożniak to wszechstronny dziennikarz i copywriter, którego pasja do zoologii oraz zawodowe ścieżki idealnie się ze sobą łączą. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, swoją karierę w mediach rozpoczął w 1994 roku. Od tego czasu współpracował z renomowanymi czasopismami takimi jak "Wiedza i Życie", "Charaktery", "Cogito", czy "KOT", gdzie zdobywał uznanie za poradnikowe artykuły, reportaże i felietony. Pan Jacek jest nie tylko znanym behawiorystą, ale również wieloletnim hodowcą kotów rasy rosyjskiej niebieskiej. Prowadzi popularny blog, gdzie dzieli się swoją wiedzą o zwierzętach domowych, oferując cenne porady i ciekawostki, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Oprócz dziennikarstwa, Jacek jest również specjalistą od optymalizacji oraz pozycjonowania stron internetowych, co umożliwia mu skuteczne łączenie zainteresowań zawodowych z pasją do biologii, a także zoologii. Jego teksty popularnonaukowe, publikowane w licznych czasopismach i portalach internetowych, przyciągają uwagę szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu Jacek jest cenionym autorem i ekspertem w dziedzinie zoologii oraz behawioru zwierząt.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta
Popularne wpisy
9 komentarzy do “Nietypowe kocie zachowania – co oznaczają?
  • Avatar

    Dobry wieczór.
    Moja kotka od trzech dni zachowuje sie bardzo dziwnie i martwi mnie to strasznie. Kiki jest kotem ktory kocha spać i rzadko opuszcza pokojn syna. Uwielbia spędzać popołudnia na recach u Syna. Niestety od trzech dni mialczy, warczy i nie chce byc w pokoju którego wczesniej nie chciała opuszczać. Ucieka i chce przebywac ze mna i Córką. Atakuje psa z którym sie wychowywała.

  • Avatar

    mój kot niedawno miał ranę ciętą na języku , weterynarz dał antybiotyk na dwa tygodnie i środki przeciwbólowe , wszystko pęknie się zagoiło , nie ma temperatury , ma apetyt ale zaczął się dziwnie zachowywać przy jedzeniu , otóż jak mu daję mięso z kurczaka surowe , to kroję w drobne kawałki zaczyna jeść , ale nagle odskakuje z wielkim strachem do góry i odchodzi od jedzenia , choć widzę , że ma ochotę na to jedzenie , przy tym trzepie uchem i łebkiem co może być przyczyną? przyczyną skaleczenia języka podejrzewam , że mogło być szkło z potłuczonego akwarium , które zostało stłuczone w niewiadomy sposób , czego od razu nie zauważyłam , pani doktor oglądała mu język bardzo dokładnie i nie dostrzegła na wizycie żadnych uszkodzeń , kot nie ma ran w pyszczku , nie krwawi i nie rozumiem co się dzieje….

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Ciężko jednoznacznie stwierdzić, co może dolegać kotu. Być może jego zachowanie jest spowodowane strachem przed bólem, w końcu zranił bardzo unerwioną część ciała. Warto obserwować pupila, tu potrzeba czasu i cierpliwości. Jeśli kot Pani ufa, może Pani spróbować podawać mu jedzenie z ręki – najlepiej kilka razy dziennie, małymi porcjami. Może Pani także na początek zaserwować mu karmy półpłynne (mokre), ponieważ łatwiej je pogryźć i połknąć. Jedzenie powinno mieć temperaturę pokojową (na pewno nie może być zbyt ciepłe ani zimne). Płynne przekąski również mogą zachęcić pupila do konsumpcji. Znajdzie je Pani w ofercie naszego sklepu: https://zooart.com.pl/pol_m_Koty_Karma-dla-kotow_Przysmaki-dla-kota-1386.html. Pomocne mogą okazać się karmy i przekąski z tuńczykiem, ponieważ charakteryzują się dużą aromatycznością – koty lubią ten rodzaj ryby i chętnie go jedzą.

  • Avatar

    Mam problem z wykastrowanym kocurem.Od jakiegos czasu co jakis czas zachowuje się jak kotka w rui.Miauczy nawołuje .ociera sie o wszystko i tupie tylnymi nogami.Jest to bardzo kłopotliwe.Nie mozemy spac w nocy bo siedzi na parapecie i strasznie miauczy.Moze ktos mi coś na to poradzi?

  • Avatar

    Witam. Kot mojej koleżanki jest obecnie u mnie gościnnie. Kot mnie zna i ma do mnie zaufanie ale od wczoraj zauważyłam u niego dziwne zachowanie. Kotek cały dzień się ukrywa, je tylko rano bądź wieczorem, nie wita mnie po powrocie z pracy czy też zakupów. Opiekuję się nim od piątku ale od niedzieli zachowuje się dziwnie. Może powodem jest śmierć mojego partnera? Kotek nigdy nie przebywał w jego obecności. Ilekroć opiekowałam się nim pod nieobecność właścicielki to nigdy nie przejawiał tych dziwnych zachowan

  • Avatar
    Grażyna pisze:

    Witam, adoptowalam kotkę z Animals, czasem jest wesoła przybiega na wołanie innym razem nie. Jest jakas inna. Nawet ucieka. Apetyt ma dobry, jada często ale mało. To samo z wodą. Lubi spać i to dużo, wiem że kot przesypia sporo czasu ale. Nie lasi się, jest obojętna. Nawet jak wracam ze sklepu po krótkim czasie nie ma żadnej reakcji. U mnie jest 2 lata, ona sama ma 3 lata. Żeby adoptować drugiego kota muszą być warunki, ja ich nie mam. Nie wiem co robić. Lubi też ssać wełniany kocyk. Nie zabraniam jej tego. To ogólnie wspaniała kotka. Nie jest agresywna, nie gryzie nie drapie. Ma wszystko czego kot potrzebuje. Ale się martwię, co jest nie tak?. Może ja robię coś nie tak?. Tylko co??.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.