Pinczer średni – niemiecki sobowtór manchester terriera

Pinczer średni, inaczej znany jest, jako pinczer niemiecki. Wiele osób interesuje pinczer średni brązowy, czy taki pies jest zgodny ze wzorcem rasy? Wiadomo, że pinczer w umaszczeniu podpalanym jest niemal identyczny, jak jego brytyjski kolega manchester terrier. Te dwie rasy są bardzo do siebie podobne z wyglądu. Czy uda się Tobie znaleźć ich inne podobieństwa lub różnice? Jeśli tak, podziel się z nami swoim odkryciem w komentarzu.

Pinczer średni barwa czarna

Pinczer średni – opis ogólny

Pinczer średni, to niemiecka rasa psów, która została zaklasyfikowana do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), gdzie otrzymała wzorzec nr 184 i znajduje się w:

  • II grupie – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła,
  • w sekcji 1.1 – Pinczery.

Pinczer średni – jak sklasyfikowały go inne organizacje kynologiczne?

  • American Kennel Club (AKC) wpisało rasę do grupy pracującej (Working Group),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) sklasyfikowało rasę do grupy użytkowej (Utility),
  • World Kennel Union (WKU) nadało rasie wzorzec numer 2.28 w grupie psów pracujących (wzorzec obecnie jest pusty),
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) wpisało rasę do grupy psów pracujących (Working),
  • Canadian Kennel Club (CKC) nadało rasie wzorzec VI-9 w grupie psów nie-sportowych (Non-Sporting Dogs),
  • United Kennel Club (UKC) umieściło rasę w grupie terierów (Terrier Group).

Pinczer średni – historia rasy

Pinczer średni wywodzi się ze starej rasy, z której również wywodzą się sznaucery. Początkowo sznaucery były określane, jako pinczery szorstkowłose. W przeszłości, sznaucery i pinczery były odmianami niemieckich psów gospodarskich – obronnych i stróżujących. Później, te rasy zostały wyodrębnione i rozdzielone. Pinczer średni w przeszłości pomagał ludziom w tępieniu gryzoni. Jest uznawany za podstawową rasę w typie pinczera, czyli od niego wywodzą się inne rasy w tym typie pinczer:

  • miniaturowy,
  • małpi,
  • austriacki,
  • doberman.

Pinczer średni – popularność

Pinczer średni traci na swojej popularności. Ginie w cieniu pinczera miniaturki i dobermana, lecz zdaniem niektórych, zasługuje na większą uwagę. W kwestii wyjątkowości psów rasy pinczer średni, opinie kynologów w większości są spójne. Wskazują oni na zachowanie psów, które przekłada się także na posłuszeństwo – u psów rasy pinczer średni, charakter jest bardziej opanowany i łagodny niż u pozostałych ras w typie pinczera. Rasa pozostaje najbardziej popularna na terenie Niemiec. W pozostałej części świata, w tym i Polsce rasa jest mało popularna.

Pinczer średni – wygląd

Pinczer średni, jak sama nazwa wskazuje jest psem średniej wielkości. Ma krótką sierść ukazującą jego elegancką sylwetkę. Jak już wspomnieliśmy, pies wygląda niemal identycznie, jak manchester terrier, lecz gdy porównamy obydwie rasy, to zauważymy, że pinczer jest trochę większy.

Pinczer średni – budowa ciała

Pinczer średni posiada kwadratową sylwetkę. Na wydłużonej głowie ma ciemne owalne oczy, czarny nos, a także wysoko osadzone, zwisające do przodu uszy w kształcie litery “V”. Głowę z tułowiem łączy smukła szyja pozbawiona fałd i podgardla. Linia grzbietu opada ku tyłowi. Kończyny są smukłe, proste i mocne. Ogon może być w kształcie sierpowatym lub szablastym.

Pinczer średni – ile waży?

Wzorzec określa preferowaną wagę zarówno dla psów, jak i suk rasy pinczer średni:

  • 14 kg – 20 kg.

Pinczer średni – jaki ma wzrost?

Wzrost mierzony w kłębie – czyli od poziomu ziemi do najwyższego punktu grzbietu, jest wyznaczony przez wzorzec dla obu płci rasy:

  • 45 cm – 50 cm.

Pinczer średni może być dwa razy większy niż pinczer miniaturka.

Szata i umaszczenie

Pinczer średni ma krótkowłosą sierść, która gęsto porasta ciało psa, w dodatku jest lśniąca i przylegająca. Umaszczenie i barwy, które są preferowane przez wzorzec to:

  • jednolita:
    • czerwień jelenia,
    • ruda – od jasnego do ciemnego odcienia.
  • czarna podpalana – czarna z czerwonymi znaczeniami.

Pinczer średni brązowy

Tak, jak już wspominaliśmy wiele osób interesuje pinczer średni brązowy. Brązowy kolor nie jest uwzględniony we wzorcu. Czy zatem pinczer średni brązowy nie jest psem rasowym wg wzorca FCI? Odpowiedź brzmi: nie. Dla wielu pinczer w umaszczeniu jednolitym – rudym bądź w czerwieni jeleniej, wydaje się być brązowy. Dlatego pinczer średni brązowy prawdopodobnie będzie psem rasowym, tylko niepoprawnie określonym.

pinczer średni

Pinczer średni – pielęgnacja

Pinczer średni to krótkowłosy pies. Pielęgnacja jego sierści i ciała nie przysporzy trudności. Oprócz szczotkowania i kąpieli nie możemy zapominać o higienie wrażliwych części ciała oraz o ochronie przed pasożytami.

Pinczer średni – szczotkowanie

Gdy sierść pinczera niemieckiego jest w dobrej kondycji, będzie nie tylko wyglądać elegancko, ale także nie będzie wypadać w dużej ilości. Najlepiej będzie wypracować rytuał pielęgnacyjny, który będziemy powtarzać co drugi lub co trzeci dzień. Jak dokładnie przebiega? Spryskujemy sierść odżywką w aerozolu i czeszemy sierść szczotką włosianą. Taki rytuał może być przyjemny zarówno dla psa, jak i dla nas. Im lepiej pies na niego reaguje, tym łatwiej jest go przeprowadzić.

Pinczer średni – kąpiel

Pinczer średni nie musi być kąpany regularnie, w zasadzie jego sierść możemy wytrzeć ścierką z lotionem do pielęgnacji bez kąpieli, czasem sierść psa będzie dobrze odświeżyć i ją wykąpać. Do tego używamy szamponu, który odpowiada potrzebie pielęgnacyjnej:

  • szampon dla psów proteinowy – dla wzmocnienia zdrowej sierści,
  • regenerujący szampon dla psów – dla przesuszonej sierści,
  • szampon dla psów intensyfikujący kolor – dla poprawienia barwy sierści.

Sierść po kąpieli powinna być dobrze wysuszona. Możemy dodatkowo nanieść na nią odżywkę w balsamie, lecz ją również trzeba będzie spłukać po paru minutach.

Pinczer średni – higiena

Podczas rytuału pielęgnacyjnego zwróćmy uwagę na stan innych części ciała, czyli na:

  • zęby,
  • pazury,
  • oczy,
  • uszy,
  • miejsca intymne.

Kamień z zębów możemy usunąć podając psu przekąski dentystyczne, jeżeli to nie będzie wystarczające, to jego zęby możemy czyścić specjalną pastą do zębów dla psów, szczoteczka również powinna być dla psów. Podobnie jest z obcinaczkami do pazurów, nie mogą to być obcinaczki dla ludzi. Pazury obcinamy wtedy, gdy wystają poza opuszki łap, jeżeli pies ściera pazury naturalnie, to nie musimy tego robić. Pozostałe z wymienionych miejsc na ciele doglądamy i w razie potrzeby przecieramy chusteczką nasączoną odpowiednim preparatem pielęgnacyjnym. W tych miejscach najczęściej dochodzi do infekcji. Pamiętajmy także o tym, że pies jest narażony na różne pasożyty w tym pchły i kleszcze, dlatego powinniśmy pomyśleć o jego ochronie. Skutecznym rozwiązaniem są obroże owadobójcze. Najchętniej kupowanymi przez opiekunów są obroże Foresto od firmy Bayer.

Pinczer średni – charakter

U psów rasy pinczer średni, charakter jest bardziej spokojny, niż u odmiany pinczer miniaturka – nie jest tak szczekliwy, jak jego mniejszy brat. Szczeka tylko w razie konieczności. A co jeszcze skrywa charakter pinczera niemieckiego?

Pinczer średni – charakter psa rodzinnego

U psów rasy pinczer średni, charakter jest ciepły i przyjazny. Pies jest czuły wobec dzieci, lubi zabawy i wygłupy z najmłodszymi członkami rodziny – przy tym, nigdy nie traci czujności. Zapotrzebowanie na ruch u pinczera niemieckiego można określić, jako przeciętne. Może być towarzyszem osób starszych, które będą chodzić z nim codziennie na spacer. W przypadku innych zwierząt w domu, może żyć z nimi w ładzie – szczególnie wtedy, gdy z nimi dorastał. Pinczer może się łatwo nauczyć się spokojnego pozostawania w samotności, lecz jeżeli pozostawimy go samego na dłużej, będzie mocno tęsknił za swoją rodziną. Takie rozłąki nie mogą zdarzać się często. To jest zrozumiałe, że czasem pozostawienie psa w samotności na dłuższy czas może okazać się nieuniknione. W skrajnych sytuacjach możemy podać mu bezpieczne środki uspokajające, które są oparte na naturalnych składnikach. Opiekunowie często stosują preparat Zylkene od Vetoquinol.

Pinczer średni – charakter zrównoważonego stróża

Gdy goście zawitają do domu, pinczer średni przywita ich szczekaniem, ale szybko się uspokoi. Pies choć zachowuje czujność, to nie jest przesadnie podejrzliwy. Świetnie wyczuwa intencje przybyszów i zawsze jest gotowy do obrony swoich najbliższych. Nadaje się na stróża domu i terenu posesji, w dodatku jest cięty na obce zwierzęta, szczególnie które są od niego mniejsze, na przykład szczury i krety.

Pinczer średni – wychowanie

Pinczer średni to pojętny pies, który chętnie się uczy, gdyż lubi wyzwania intelektualne. Podczas wychowania powinniśmy wykazywać zdecydowaną postawę i nauczyć psa, by przychodził na zawołanie. Jeżeli my sami będziemy zajmować jego uwagę to zyskamy posłusznego, wdzięcznego i spełnionego psa.

Pinczer średni – pies do domu z ogrodem, czy może żyć w mieście?

Pinczer średni, jako pies, który w przeszłości pilnował gospodarstwa i był odpowiedzialny za tępienie szczurów, będzie czuł się najlepiej w domu z ogrodem. Z drugiej strony życie w mieście nie będzie dla niego uciążliwe, jeśli jego opiekun nie pozwoli mu się nudzić. Niezależnie, gdzie będzie mieszkał powinniśmy zakupić do domu legowisko, pies potrzebuje swojego miejsca dla odprężenia się po aktywności.

Pinczer średni – aktywność fizyczna i wspólne spędzanie czasu

Pinczer średni jest idealnym towarzyszem do wędrówek, razem z nim możemy podróżować i wspólnie odkrywać nowe miejsca. Pies jest niewielkich rozmiarów, przez co nie będzie wyzwaniem – ani dla nas, ani dla niego – podróż środkami transportu, takimi jak:

  • samochód,
  • autobus,
  • pociąg.

Oprócz pieszych przechadzek, pies może biec przy naszym rowerze. Możemy także pomyśleć o sportach kynologicznych, takich jak:

  • dogtrekking – poruszanie się z psem przypiętym do uprzęży po terenach leśnych lub górskich,
  • agility – zabawa polegająca na pokonaniu toru przeszkód przez psa wspieranego komendami swojego przewodnika,
  • obedience – pokaz posłuszeństwa psa, który ma za zadanie wykonywać bezbłędnie komendy opiekuna,
  • rally-o – najszybsze pokonanie toru, przez psa i jego przewodnika, gdzie pies musi wykonać konkretne komendy na poszczególnych etapach,
  • dogfrisbee – pies ma za zadanie złapać rzucony latający dysk,
  • dummy – aportowanie specjalnych płóciennych wałków tzw. dummy,
  • flyball – bieg sztafetowy dla psów po piłkę i z powrotem,

Jeśli szukasz najlepszych akcesoriów sportowych, na przykład uprząż do dogtrekkingu dla psa rasy pinczer średni, opinie innych użytkowników tych produktów mogą pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Pinczer średni – hodowla idealna

Pinczer średni jest dostępny do zakupu w polskich hodowlach. Ogłoszenia oferujące szczeniaki możemy znaleźć w internecie. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę.

Pinczer średni – hodowla zrzeszona w organizacji kynologicznej

Jeżeli poszukujemy rodowodowych psów rasy pinczer średni, szczeniaki możemy zakupić w krajowych hodowlach zrzeszonych w jednej z organizacji kynologicznych. Z takich hodowli poświęconych rasie pinczer średni, szczenięta możemy otrzymać wraz z rodowodem lub metryką uprawniającą do wyrobienia rodowodu. Ponadto organizacje kontrolują hodowlę w jej pracy. To nie znaczy, że wszystkie hodowle i organizacje są rzetelne.

Podejdźmy odpowiedzialnie do wyboru psa, jak i hodowli. Żeby zagwarantować zdrowie szczeniaków rasy pinczer średni, hodowla powinna dobierać do rozrodu, tylko przebadanych osobników. Zweryfikujmy sami pracę hodowli, a także sprawdźmy praktyki organizacji kynologicznej. Warto będzie poczytać na grupach dyskusyjnych poświęconym psom rasy pinczer średni opinie o hodowlach i organizacjach. Niemniej jednak przed zakupem warto wybrać się osobiście do hodowli rasy pinczer średni, szczeniaki i matka powinny przebywać w warunkach, które nie mogą w nas wzbudzać zastrzeżeń. Odpowiednio prowadzona socjalizacja jest kluczowa dla rozwoju psychicznego psów rasy pinczer średni, szczeniaki u których lekceważy się socjalizację mogą wyrosnąć na bardzo lękliwe psy.

Na co zwrócić uwagę w ogłoszeniach typu “pinczer średni sprzedam”?

Musimy ostrożnie podchodzić do ogłoszeń typu “pinczer średni sprzedam”, a szczególnie, gdy spotkamy się z ogłoszeniem “pinczer średni sprzedam tanio”. Takie oferty mogą być zamieszczone przez pseudohodowle, które nie są związane z organizacjami, które dbają o dobre praktyki hodowlane. Dlatego, przeglądając oferty “pinczer średni – szczenięta na sprzedaż”, musimy zwrócić uwagę, czy ogłoszenie zostało wystawione przez dobrą hodowlę, zrzeszoną w renomowanej organizacji kynologicznej. W ogłoszeniach uczciwych hodowli takie informacje są zawarte.

Pinczer średni – zdrowie

Pinczer średni nie znosi ekstremalnie skrajnych temperatur, a w szczególności zimna. Pies zawsze powinien mieć możliwość wejść do domu, by tam znaleźć swoje schronienie. Czy to oznacza, że pies ma słabe zdrowie i jest podatny na wiele chorób? Sprawdźmy!

Pinczer średni – ile żyje?

Pinczer średni może być uznany za psa długowiecznego, jego średnia długość życia wynosi około 13-15 lat. Jeżeli będziemy dbać o jego zdrowie i regularnie kontrolować je u lekarza weterynarii, pies może być z nami przez długie lata.

Pinczer średni – choroby

Pinczer średni nie jest psem, który choruje często. Przedstawione dolegliwości występują zaledwie w niektórych przypadkach:

  • problemy z uszami – pinczer ma cienki krawędzie uszu, na nich łatwo może dojść do ran i obrażeń,
  • blaknięcie włosów – schorzenie przekazywane genetycznie, w wyniku którego futro zwierzęcia traci swoją barwę,
  • dysplazja stawów biodrowych – jest to choroba typowa dla psów ras dużych i olbrzymich, dlatego w przypadku pinczera jest bardzo rzadka. Choroba polega na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych,
  • choroba von Willebranda – choroba dziedziczna związana z zaburzeniem krzepnięcia krwi,
  • osadzanie się kamienia nazębnego – musimy dokładniej podchodzić do czystości uzębienia psa.

Pinczer średni – żywienie

Pinczer średni może być żywiony karmą komercyjną lub posiłkami domowymi. Możemy zdecydować, który sposób żywienia nam bardziej odpowiada. Posiłki domowe możemy przygotowywać sami, co się wiąże z potrzebą poświęcenia czasu na ich przygotowanie i zasięgnięcie specjalistycznej wiedzy związanej z ułożeniem odpowiedniej diety. Karma komercyjna może zapewnić psu wszystkie niezbędne składniki, a także zaoszczędzi nasz czas. Finansowo również okazuje się korzystniejszym rozwiązaniem.

Pinczer średni – żywienie karmą komercyjną

Pinczer niemiecki może spożywać karmę suchą i mokrą. Starajmy się wybierać karmę najlepszej jakości, bez sztucznych dodatków i dużej ilości zbóż. Przy tym musimy uwzględnić wagę naszego psa, jego etap rozwoju, poziom aktywności i specjalne potrzeby wynikające ze stanu zdrowia. Na etykiecie opakowania powinny znajdować się zalecenia dotyczące dawkowania, na jej podstawie wydzielamy dwie porcje dla psa, które będziemy podawać rano i wieczorem, gdy pies ma za sobą czas aktywności. W przypadku szczeniaka dzienną dawkę powinniśmy podzielić na kilka mniejszych porcji.

Pinczer średni – cena i koszty utrzymania

Podajemy przybliżoną cenę zakupu psa rasy pinczer średni – szczenięta z hodowli są sprzedawane po około 2000 – 3000 zł. Jest to cena nie duża, jak za rasowego psa. Sprawdźmy, jak prezentują się koszty związane z utrzymaniem pinczera średniego.

Pinczer średni – miesięczny koszt utrzymania

W ciągu miesiąca uzupełniamy zapasy:

  • karmy dla psa,
  • przysmaków dla psa,
  • worków na nieczystości.

W przypadku psa rasy pinczer średni, cena ich zakupu wyniesie od około 200 do 250 zł.

Pinczer średni – roczny koszt utrzymania

Oprócz kosztów miesięczny, w ciągu roku dochodzą koszty zakupu kosmetyków i środków związanych z pielęgnacją, takich jak:

  • szampon dla psa,
  • odżywka dla psa w aerozolu,
  • odżywka dla psa w formie balsamu,
  • obroże owadobójcze,
  • preparaty pielęgnacyjne dla psa.

W przypadku psa rasy pinczer średni, cena ich zakupu wyniesie od około 300 do 400 zł. Łącznie w ciągu roku zapłacimy około od 2500 do 3500 zł.

Pinczer średni – koszt utrzymania w ujęcie dwuletnim

Do dwóch lat powinno się wymieniać akcesoria naszych zwierząt. Wtedy będziemy mieć pewność, że są bezpieczne dla naszych pupili i pełnią swoją funkcję niezawodnie. Akcesoria, które są właściwe dla psów rasy pinczer średni to:

  • miski dla psa,
  • obroże dla psa,
  • smycz dla psa,
  • obroża dla psa,
  • uprząż sportowa dla psa,
  • szczotka dla psa włosiana,
  • obcinaczki dla psa,
  • zabawki dla psa,
  • legowisko dla psa,

Koszty związane z opieką nad psem w ciągu dwóch lat wyniosą nas około od 5000 zł do 7000 zł. Jednak to nie są wszystkie wydatki.

Pinczer średni – dodatkowe wydatki związane z opieką

Oprócz przedstawionych wydatków, powinniśmy doliczyć koszty usług, które są przeznaczone dla psów. Od naszych potrzeb będzie zależeć z jakich usług będziemy korzystać, a także jak często i ile będziemy na nie wydawać. Mowa tu o takich usługach, jak:

  • ubezpieczenie psa,
  • wizyty u lekarza weterynarii i leczenie psa,
  • szkolenie dla psów rasy pinczer średni.

Podsumowanie

Pinczer średni to rasa psów, która zasługuje na uwagę. Opisaliśmy dokładnie jego wygląd, pinczer w umaszczeniu podpalanym, faktycznie jest bardzo podobny do manchester terriera. Jeżeli interesuje Ciebie pinczer średni brązowy, to poszukaj psa w umaszczeniu rudym lub w czerwieni jeleniej. Przedstawiliśmy charakter rasy, wiemy że pies ma wiele zalet i można go łatwo wychować. Pielęgnacja pinczera niemieckiego to pestka, a problemy zdrowotne należą do rzadkości. Jeżeli udało Ci się przekonać do rasy, to wybierz odpowiedzialnie hodowlę. Przygotuj się na przyjęcie do domu psa rasy pinczer średni, cena i koszty utrzymania zostały dokładnie przedstawione.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.